Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για KORG M3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalimera.Eimai kai egw enas apoi tous tyxerous katoxous tou korg m3 kai exontas megalh ebeiria kai milwntas antikeimenika tha sas pw ta parakatw:

 

1)MIPA 2007 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom-X

 

2)MIPA 2008 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom G

 

mono ta parapanw lene kati stn katigoria twn workstations...

 

 

3)To m3 exei pollous etoimous hxous apo mono tou(programs and combinations)ypshlhs poiwthtas.Boreis vevaia me ta update ths korg na prostheseis kai allous polous h kai na katevaseis apo p.x. to Karma-Lab.Epishs me tn karta epektashs Radias EXB exeis tn dynatothta na valeis sto systhma nees efarmoges kai neous hxous.

 

3)Par 'olla auta,prepei na anaferw oti dn apeythynetai se olo to eyros musikwn...Ofeilw na pw oti ekeinoi pou paizoun ellhnika tragoudia sta buzukia kai laika dn tha to vroun xrhsimo.Aytoi xreiazontai ena korg extreme me apeirous laikous hxous gia na einai eyxaristhmenoi...Bevaia ennoeitai oti kai sto Korg m3 tha borousan na ftiaxoun tous dikous tous laikous hxous alla mallon tha protimousan to extreeme... :)

 

4)Epishs thelw na pw oti einai ena plhres epagelmatiko organo to opoio borei na stathei dipla se kathe eidous synaylies,hxografhseis kai musika synola.

 

Proswpoka eimai para polu eyxaristhmenos me to m3!

Dn anafera ta xarakthristika tou gt borei kallista kaneis na psaksei stn istosellida ths korg,na dei ta video sto youtube h kai na episkeftei alla musika forum kai na dei merika reviews opws to Harmony Central,Karma Lab k.a'...

 

Korg m3-73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου ελεγα να δεις αυτο. Enjoy...

 

ΟΚ, θα προσπαθήσω να είμαι αμερόληπτος:

 

1. Το Μ3 όσο και το Triton Extreme έχουν αρκετούς ήχους με ονόματα Jarre-pad, Jarre-arpeggio, Jarre-rim-shot, Jarre-paei-sthn-toualeta, κ.λ.π., που ηχητικά η εν λόγω performance είναι σχεδόν έτοιμη.

 

2. Kudos για το portamento-pad που ακούγεται πρώτη φορά στο 6:35

 

3. Kudos για την perfomance και κυρίως για τον ελαφρύ αυτοσχεδιασμό που ξεκινάει γύρω στα 6:23

 

4. Kudos για την ύπαρξη KARMA - που αυτό σε συνδυασμό με τις physical modeling δυνατότητες της MOSS ήταν ο καταλυτικός παράγοντας για να αγοράσω το Extreme

 

5. Το κλαβιέ του Μ3 και γενικότερα η όλη κατασκευή είναι άθλια (προσωπική μου άποψη).

 

1)MIPA 2007 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom-X

 

2)MIPA 2008 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom G

 

mono ta parapanw lene kati stn katigoria twn workstations...

 

Τα εν λόγω βραβεία ως προς την κατηγορία workstations είναι για γέλια. Τρεις εταιρείες είναι που παράγουν workstations (Roland, Yamaha, Korg) και η φάση είναι εντελώς Hollywood. Φέτος εμείς του χρόνου εσείς κ.λ.π.

 

3)Par 'olla auta,prepei na anaferw oti dn apeythynetai se olo to eyros musikwn...Ofeilw na pw oti ekeinoi pou paizoun ellhnika tragoudia sta buzukia kai laika dn tha to vroun xrhsimo.Aytoi xreiazontai ena korg extreme me apeirous laikous hxous gia na einai eyxaristhmenoi...Bevaia ennoeitai oti kai sto Korg m3 tha borousan na ftiaxoun tous dikous tous laikous hxous alla mallon tha protimousan to extreeme... :)

 

Καλώς ή κακώς, ένα workstation από την στιγμή που είναι all-around όργανο απευθύνεται σε όλους τους μουσικούς. Εξού και η ύπαρξη μεγάλης γκάμας ήχων, από πίπιζες μέχρι Jarre-flushes-the-toilet-pad.

 

Οι μουσικοί που το χρειάζονται για λαϊκούς ήχους απαγοητεύτηκαν γιατί την είχαν καταβρεί με το Triton και τους άπειρους ήχους που κυκλοφορούν για το εν λόγω ρεπερτόριο. Τώρα δυστυχώς θα πρέπει να τους ξαναφτιάξουν. Η κατάσταση έχει γίνει τραγική πλέον - ας μαζευτούν να στείλουν ένα email στην Korg, να βγάλει ένα ειδικό όργανο (ή sample CDs) για αυτούς, με τους ήχους που θέλουν - οι οποίοι είναι πολύ συγκεκριμένοι. Εδώ και μήνες βλέπω thread στο noiz αλλά και σε άλλα fora όπου διάφοροι χρήστες Korg ζητάνε λαικούς ήχους. H Korg από την άλλη πλευρά έχει μεγάλο μερίδιο πωλήσεων στην Ελλάδα, μόνο και μόνο για... λαικούς ήχους.

 

Φυσικά υπάρχουν και εκατοντάδες sample CDs, διαφόρων εταιρειών, τα οποία είναι είτε απ' ευθείας αναγνωρίσιμα είτε μετατρέψιμα σε Korg format, γιατί όπως και να έχει το θέμα, όποιο επιχείρημα και να προσπαθήσετε να δώσετε για το εν λόγω ρεπερτόριο η κατάσταση έγινε τυφλοσούρτης. Εχω δει Roland JP-8000 και Emulator III+ σε ποντιακά σχήματα και μπουζουκλερί και δεν ξέρω τι να πω. Ο καθένας έχει δικαίωμα να δαπανήσει τα χρήματά του εκεί που θέλει, να αγοράσει ένα synth/workstation και να το βάλει στο... φούρνο αν δεν του αρέσει, αλλά ας τους πει κάποιος ότι η συγκεκριμένη δουλειά γίνεται και με πολύ λιγότερα χρήματα. Από την στιγμή που υπάρχει τεράστια εγκαταστημένη βάση και μία πίπιζα είναι μία πίπιζα, δεν χρειάζονται fully fledged workstations με KARMA, sequencer, dual arpeggiators, 2000 νότες πολυφωνία, physical modeling κ.λ.π. Για να φτιαχθεί μέσω φυσικής μοντελοποίησης ένα βιολί χρειάζονται ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις και αυτά που παρέχονται στην MOSS είναι ένα μικρό υποσύνολο για να μην χαθεί η μπάλα (στην κυριολεξία).

 

Όσον αφορά για το αν το μέλλον των synthesizers είναι τα workstations... Ευτυχώς που δεν είναι γιατί όλοι οι δόλιοι και οι άμοιροι που έχουν Moog, Sequential Circuits, ARP, Waldorf, Access, αναλογικά της Roland, της Yamaha, της Korg, της E-mu Systems και ένα σωρό άλλα φανταστικά μηχανάκια, θα πρέπει να τρέξουν να τα πουλήσουν όλα για να αγοράσουν Μ3, επειδή βγήκε πρώτο 2 χρονιές στα MIPA awards και επειδή φαντάζομαι θα θέλουν διακαώς να μείνουν avant-guard.

 

:-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry yia Greeglish alla yrafo apo iPod . Pistevo oti apo tin stiymi pou kapoios ehei parei ena keyboard kai ehei doulepsei pano tou ftiahnontas ihous kai trayoudia prepei na to pantrevetai yia na mporei na anaparayei ana pasa stiymi oti ehei dimiouryisei. APO tin stiymi vevaia pou sevetai kai tou aresei auto pou akouei. We kamia periptosi den prepei na paizei ta paihnidia marketing ton etairion pou mas theloun na trehoume san treloi me kathe kainouryio keyboard. Kai pali Leo oti einai I prosopiki mou ynomi. Eyo pantos xanayorasa synths pou eiha poulisei sto parelthon.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness φιλτατε , συμφωνώ απόλυτα. Αλλά ρε παιδία έλεος με αυτην την καχυποψία του μάρκετινγκ , έλεος.

 

Όλες οι εταιρείες παλεύουνε για να δώσουνε ότι καλύτερο μπορούν και φυσικά να βγάλουν το κέρδος τους. Γιατί λοιπόν να μην μαρκετάρουν το προιόν τους? Τι σνομπαρισμός είναι αυτός. Αλήθεια πιο ακριβώς παραμύθι μας πουλάνε, όταν μας πετάνε διαφημισεις ότι το προιόν τους κάνει παπάδες. Αφού κάνει παπάδες. Δηλαδή δεν κατάλαβα επειδή θα πούνε και μια βλακία παραπάνω. Και λοιπόν?

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτόν τον χωρισμό σε στρατόπεδα και την ιδιοτροπία των χρηστών. Έλεος. Μας τρώνε τα λεφτά, η μήπως ορίζουν το προιόν τους ως καλύτερο όλων των εποχών ? Και εγώ που πήρα το μοτιφάκι , ήμουν μεταξύ και άλλων workstations και του virus κατέληξα να πάρω το μοτιφ. Και μακάρι να είχα τα λεφτά να τα αγόραζα όλα. Γιατί τα περισσότερα μαμανε.

 

Τώρα σχετικά με το αν το KORG M3 είναι το καλύτερο από όλα, αυτό δεν έχει σημασία και τόσο μιας και λίγο πολυ όλα τα ίδια προσφέρουν . Εννοείται ότι ο καθένας κάνεις τις επιλογές του. Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να έδινα το μοτιφάκι και να τσιμπούσα το M3.

 

Εγώ πάντως δεν θεωρώ ούτε φτιαχτώ ούτε παράλογο οτι βγήκε πρώτο το Μ3. Και το SoundonSound πρώτο το έχει και το Future Music. Αλλά οι διαφορά με τα υπόλοιπα είναι μικρή. Δεν λέει κάτι αυτό. Ένα βραβείο είναι ενα βραβέιο. Δεν είναι το Α και το Ω. Ούτε κανείς λογικός άνθρωπος αμφισβητεί την τραγική σημασία άλλων σύνθ όπως το εκπληκτικό Prophet 08. Ας δούμε τα πράματα πιο φλού.Το μυστικό είναι στις βαθειές αναπνοές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalimera.Eimai kai egw enas apoi tous tyxerous katoxous tou korg m3 kai exontas megalh ebeiria kai milwntas antikeimenika tha sas pw ta parakatw:

 

1)MIPA 2007 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom-X

 

2)MIPA 2008 Best Keyboard Workstation

Korg M3

Yamaha Motif XS

Roland Fantom G

 

mono ta parapanw lene kati stn katigoria twn workstations...

 

 

κοιμήσου τον ύπνο του δικαίου , προφανώς δεν γνωρίζεις το kurzweil ή το alesis fusion που είναι εκ μακράν το καλύτερο workstation για την τιμή του. Never say Never.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν υπαρχουν καλύτερα και χειρότερα workstation όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εμένα δε μου λέει απολύτως τίποτα αν το SOS και το FM έχουν πρώτο οποιοδήποτε όργανο. Το βγάλαν καλύτερο σε τι? Για μένα πχ το MOTIF έχει τα καλύτερα drums,brass,guitars, το Fantom τα καλύτερα πιάνα,el pianos κα και το M3 τα καλύτερα pads,synth leads etc.Άρα φτάνουμε στο σημείο που λέμε ότι το καθε όργανο έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Τώρα το αν το μέλλον των synth είναι ή δεν είναι τα workstation, εγώ θα ξαναπω ότι είναι διότι μ'αυτά τα όργανα μπορείς να κάνεις τα πάντα και δεν μ'ενδιαφέρει αν αυτοί που έχουν moog,phorphet κα πανε να τα πετάξουν ή όχι. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ένα OASYS δεν μπορεί να φτιάξει έναν εξίσου καλό ήχο μ' αυτά τα όργανα?Αν και είναι πάλι προσωπική μου άποψη θεωρώ ότι μπορεί κα παρα μπορεί αρκεί ο χειριστής του εκάστοτε workstation να έχει τις απαραίτητες γνώσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν υπαρχουν καλύτερα και χειρότερα workstation όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εμένα δε μου λέει απολύτως τίποτα αν το SOS και το FM έχουν πρώτο οποιοδήποτε όργανο. Το βγάλαν καλύτερο σε τι? Για μένα πχ το MOTIF έχει τα καλύτερα drums,brass,guitars, το Fantom τα καλύτερα πιάνα,el pianos κα και το M3 τα καλύτερα pads,synth leads etc.Άρα φτάνουμε στο σημείο που λέμε ότι το καθε όργανο έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Τώρα το αν το μέλλον των synth είναι ή δεν είναι τα workstation, εγώ θα ξαναπω ότι είναι διότι μ'αυτά τα όργανα μπορείς να κάνεις τα πάντα και δεν μ'ενδιαφέρει αν αυτοί που έχουν moog,phorphet κα πανε να τα πετάξουν ή όχι. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ένα OASYS δεν μπορεί να φτιάξει έναν εξίσου καλό ήχο μ' αυτά τα όργανα?Αν και είναι πάλι προσωπική μου άποψη θεωρώ ότι μπορεί κα παρα μπορεί αρκεί ο χειριστής του εκάστοτε workstation να έχει τις απαραίτητες γνώσεις ;)

 

παρακαλείσθε  όπως  προσέχετε  την  ρίψη  στούκας  εις  τον  αέραν ,  ένεκα  υψηλών  καλοκαιρινών  θερμοκρασιών .

μεγαλος  κίνδυνος  πυρκαγιάς !!!

σας  αφήνω  δια  να  κατεβάσω  εις  τον  κάδο  απορριμάτων  τον  συνθετητή  alesis  andromeda  διότι

όπως  πληροφορήθην  υστερεί  έναντι  των  περίφημων  συνθετητών  workstations

ευχαριστώ  θερμά  δια  την  ενημέρωσην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το αν το μέλλον των synth είναι ή δεν είναι τα workstation, εγώ θα ξαναπω ότι είναι διότι μ'αυτά τα όργανα μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

Όταν λέμε "κάνω τα πάντα" τι εννοούμε; Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει τέτοιο όργανο.

 

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ένα OASYS δεν μπορεί να φτιάξει έναν εξίσου καλό ήχο μ' αυτά τα όργανα?Αν και είναι πάλι προσωπική μου άποψη θεωρώ ότι μπορεί κα παρα μπορεί αρκεί ο χειριστής του εκάστοτε workstation να έχει τις απαραίτητες γνώσεις ;)

 

Οκ, για να ρολάρουμε τις συχνότητες πέραν των 2KHz, όπως συμβαίνει σε ένα Minimoog, θα χρειαζόμασταν λογικά ένα 5000-tap convolution φίλτρο στα 96KHz, έτσι ώστε να διαστρεβλωθεί το συχνοτικό φάσμα. Μπορείς να μου πεις ένα τρόπο να γίνει αυτό στο OASYS και σε οποιοδήποτε άλλο workstation κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στον πλανήτη;

 

Επίσης, για να εξομοιωθεί η συμπεριφορά του Moog VCF θα πρέπει να εξομοιωθεί επακριβώς η συμπεριφορά του resonance σε σχέση με τις συχνότητες στο pass-band. Θες 2-3 papers από πανεπιστήμια που να αποδεικνύουν ότι αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί σε ψηφιακά συστήματα;

 

Το εξίσου καλό στην συγκεκριμένη περίπτωση, τι σημαίνει; Ότι πρέπει να συγκρίνουμε κάτι που μπορεί να κάνει το OASYS και όχι ένα Minimoog ή ένα Prophet και αντίστοιχα; Η έννοια workstation υπάρχει από την εποχή του M1, και workstation θα συνεχίσουν να βγαίνουν εις αεί, για να εξυπηρετήσουν ανθρώπους που χρειάζονται workstation και για τους λόγους που χρειάζονται workstation. Δεν καταργήθηκαν τα synthesizers επειδή βγήκαν τα workstations και ούτε πρόκειται να γίνει αυτό. Γιατί; Γιατί υπάρχουν ηχοχρώματα, δυνατότητες και ευελιξίες σε άλλα synthesizer που τα workstations απλά δεν μπορούν ούτε να τα πλησιάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξατε αγαπητέ Νεκτάριε και ourdarknes είπα ότι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Οκ, για να ρολάρουμε τις συχνότητες πέραν των 2KHz, όπως συμβαίνει σε ένα Minimoog, θα χρειαζόμασταν λογικά ένα 5000-tap convolution φίλτρο στα 96KHz, έτσι ώστε να διαστρεβλωθεί το συχνοτικό φάσμα. Μπορείς να μου πεις ένα τρόπο να γίνει αυτό στο OASYS και σε οποιοδήποτε άλλο workstation κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στον πλανήτη;Εγώ σου μίλισα για έναν οποιοδήποτε καλής ποιότητας και δεν υππέπεσα στο τριπάκι να αναλύσω το 5000-tap convolution το moog ή του οπουδήποτε moog.

Φίλε μου Νεκτάριε όπως προείπα είναι προσωπική μου άποψη καλά θα κάνεις λοιπόν όταν γράφεις σε αυτό το forum να μην προσβάλεις κανέναν γιατί αν κρίνω από τη συμπεριφορά σου μπορώ να καταλα΄βω και την ηλικία σου. Τώρα όσων αφορά το alesis andromeda θα το ξαναπώ:ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΑ WORKSTATION ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΘΕΜΙΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΣΜΑ ΓΟΥΣΤΩΝ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου