Προς το περιεχόμενο

Aγορα active monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους και ολες,

 

εδώ και καιρό ειμαι σε αναζητηση monitors αλλα δεν εχω καταλήξει κάπου. Tα στιλ μουσικής που ασχολουμαι είναι κυρίως oρχηστρικα θέματα (οχι απαραιτητα κλασσικης μορφής), μπαλαντες, jazz blues και λίγο rock (οπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο μπερδεμενος ακομα!!!). Eνας φιλος ηχοληπτης μου προτεινε τα bx5a της m-audio τα οποία είναι και τα μόνα που έχω ακούσει. Eπίσης έχω διαβάσει καλές κριτικές και για τα krk rockit5, event alp5, yamaha HS50M, samson rubicon. Hχογραφώ σπίτι σε pc, σε ενα δωματιο 3 x 3,5m κυρίως κιθάρες και μπάσο. Aν κάποιος εχει άποψη για τα παραπάνω monitors θα του ήμουν ευγνώμων να τη μοιραστεί μαζί μου.

 

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήγαιεν άκουσέ τα.

Ότι και να σου πούμε θα είναι δική μας άποψη.

Μπορεί να είναι και σωστή αλλά για τα δικά μας αυτιά και γούστα.

Πάρε ένα cd που το έχεις ακούσεις πολλές φορές και πήγαινε άκου ηχεία.

Μια συμβουλή από μένα είναι να μείνεις στις 5 με 6 (βαριά) ίντσες.

Όσο για το τι είδος μουσικής ακούς, θα είχε σημασία αν άκουγες dance ή κάτι που να θέλει sub.

Επίσης κατά τη γνώμη μου πάντα, σ' αυτή την τιμή πάνω-κάτω όλα ίδια είναι.

Πάρε αυτό που θα σου κάτσει στο αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κατά τη γνώμη μου πάντα, σ' αυτή την τιμή πάνω-κάτω όλα ίδια είναι.

 

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν ισχύει...

 

Για παράδειγμα τα bx5a της m-audio δεν έχουν καμία σχέση με

τα υπέροχα παλιά VL-X5 της tascam. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα

όταν έψαχνα και εγώ ηχεία και είχα πάει και τα είχα ακούσει στην

Ελίνα και τα δύο, δίπλα, δίπλα.

 

Επειδή λοιπόν είδα τα καινούργια tascam VL-A5 στημένα σε αυτό το μαγαζί: www.gpanagopoulos.com πήγαινε, άκουσε τα και το πιο πιθανό είναι

να καταλήξεις σε αυτά αν διατηρούν όλα τα καλά στοιχεία των

προγόνων τους  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να κρίνονται όλα απο την τιμή, να πω του στραβού το δίκιο (και χωρίς να τα έχω ακούσει πάντως), ότι αν τα Tascam VL A5 είναι στα 130 ευρώ (έκαστος;), τότε δε μιλάμε για "σπουδαία" ηχεία. Δηλαδη κάτι τέτοιο σε 'αρκετά' χαμηλή τιμή, θα σου βγάλει μη ισσοροπημένο ήχο τελικά. Και ας φτάνει 38 Hz - 23 Khz!

 

Εξαρτάται γιατί τα θέλεις, βέβαια, αλλά καλή μίξη θα θέλει πιθανώς αρκετή εμπειρία με τέτοια ηχεία.

 

Να προτείνω το "κακό"; Γιατί όχι κάποια καταπληκτικά ακουστικά σε τέτοια τιμή; Τα καλύτερα του είδους, απο τις γνωστότερες εταιρίες (Sennheiser, AKG) έχουν περι τα 300 ευρώ. (http://www.amazon.co.uk/Sennheiser-HD-650-Reference-Headphone/dp/B00018MSNI/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=electronics&qid=1215093756&sr=8-3 πχ... 160 λύρες Αγγλίας, περί τα 200 ευρώ) ή (http://www.amazon.co.uk/AKG-K701-Studio-Headphones/dp/B000FOU51A/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=electronics&qid=1215093798&sr=1-3 AKG, 180 Λύρες Αγγλίας).

 

Δεν είναι ότι πιο ιδεατό έτσι; Τα προβλήμτα που έχει κανείς με τα ακουστικά, απ' όσο ξέρω είναι τα παράκάτω:

 

1. Υπερβολικός χωρισμός δεξια και αριστερά. Δεν είναι έτσι στη πραγματικότητα, και ξεφεύγεις, πολύ συχνά.

2. Διαφορά ήχου. Εκτός εαν ο άλλος ακούει επίσης απο ακουστικά, θα έχεις παραπάνω reverb για να ανταπεξέλθεις την έλειψη χώρου στα ακουστκά.

3. Σημασιά στη λεπτομέρια. Ακους τα πάντα ΤΟΣΟ καθαρά, που τα... χάνεις...

4. Τα αυτάκια σου. Αν τα χρησιμοποιείς 8 ώρες την ημέρα... εεε... δε τη παλεύεις!

 

Αλλα, για μίξη, σε τέτοια χρήματα, τα θεωρώ, προσωπικά, πολύ καλή επιλογή. Πρέπει να έχεις κάποια άλλο σύστημα (έστω τα ηχεία του Η/Υ σου) για να ακους και κάποια άλλη γνώμη, αλλα απο το να πάρεις κάποια ηχεία με 200-300 ευρώ που είναι... απο τις χαμηλότερες τιμές για studio monitors, καλύτερα να πάρεις τα... καλύτερα ακουστικά που υπάρχουν (ή close by τέλος πάντων).

 

Εγω, προσωπικά, για παράδειγμα, αυτό έκανα (και λόγο χώρου). Είχα καλά ακουστικά (Sennheiser HD600) για 3 χρόνια, και όταν αγόρασα ηχεία αγόρασα με 2200 ευρώ! Μια και καλή με την ελπίδα να μην ξαναγοράσω, εκτώς αν... έχω τα χρήματα ή πάω σε 5:1!  (Τα ηχεία μου είναι passive, by the way).

 

Αυτα τα ολίγα και αναμένω τις αντιρήσεις σας!

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνος σου είπες και τα μειονεκτήματα των ακουστικών. ;D

 

Και μόνο από αυτά δεν μπορείς να μιξάρεις αντικειμενικά σε ακουστικά αφού δεν έχουν καθόλου την ίδια συμπεριφορά με τα ηχεία και ούτε πρόκειται να έχουν.

Αν ο κόσμος στραφεί σε μεγαλύτερο ποσοστό στα ακουστικά, τότε θα γίνουν αυτά το κύριο εργαλείο μίξης, αλλά εώς τότε θα είναι απλώς βοήθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πράγμα είναι αρκετά απλό. Θυμάμαι αρκετές φορές να έχω πει είτε σε φίλους είτε κ online "τη μίξη την έκανες με ακουστικά, έτσι;" Και πέφτω μέσα.... αυτό που ακούς από ακουστικά είναι απλά ΑΛΛΟ πράγμα από αυτό που βγαίνει τελικά με ηχεία. ΚΑΜΙΑ σχέση. Είναι πολύ χαρακτηριστικό το τι γίνεται με ακουστικά, πχ ένα lead που ακούγεται στα ακουστικά μπορεί πολύ εύκολα να χάνεται στα ηχεία. Και τέλος πάντων, αν είναι να μην ακούς κάτι κοντά σε αυτό που θα ακούσουν οι άλλοι, πάρε 2 ηχειάκια των 50€. Γιατί να δώσεις 300€ για ακουστικά; Πάντως αν και φυσικά δε μιλάμε για reference monitors σε καμία περίπτωση, ηχεία που προορίζονται για monitoring σε τιμή γύρω στα 300€ μπορούν να σου δώσουν ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ καλύτερα αποτελέσματα από ακουστικά ίδιας τιμής ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου