Προς το περιεχόμενο

Aγορα active monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το είπα, περιμένω τις αντιρήσεις σας! ;)

Mόνος σου είπες και τα μειονεκτήματα των ακουστικών. ;D

Μα φυσικά, δε λέω απλά τη γνώμη μου και πάω... 100% κλπ... Αρνητκά υπάρχουν, δε κρύβω τίποτα, και βέβαια δεν έχω και μετοχές πουθενά :P

 

Και μόνο από αυτά δεν μπορείς να μιξάρεις αντικειμενικά σε ακουστικά αφού δεν έχουν καθόλου την ίδια συμπεριφορά με τα ηχεία και ούτε πρόκειται να έχουν.

Αν ο κόσμος στραφεί σε μεγαλύτερο ποσοστό στα ακουστικά, τότε θα γίνουν αυτά το κύριο εργαλείο μίξης, αλλά εώς τότε θα είναι απλώς βοήθημα.

Μα εξαρταται απο τα ακουστικά, όχι; Δεν έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, αλλα στο κάτω κάτω ηχεία των 300 ευρώ δεν θα έχουν και σπουδαία συμπεριφορά (και πάλι, χωρίς να τα έχω ακούσει). Μου φαίνεται προτιμοτερο, προσωπικά, να παει κάποιος για τα τοπ στα ακουστικά, παρά για τα πολυ φτηνά σε ηχεία.

 

Και ακριβώς επειδή κάποια ηχεία είναι semi-open ή open, έχουν συμπεριφορά αρκετά κοντά σε αυτη των ηχείων (ή τέλος πάντων ανοιχτού χώρου).

 

Αν ο άλλος μιξάρει σε ακουστικά Sony απο iPod, Μενέλαε, τι να περιμένεις;

 

Τέλος πάντων, το ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ, κλπ, διαφωνώ και μόνο για τα κέφαλαία και την ένταση που δίδεται... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει λόγος να χαλάς τα ωραία σου αυτάκια με την πολύωρη χρήση των ακουστικών. Τα ακουστικά είναι για να τα χρησιμοποιείς 5 λεπτάκια για μια δεύτερη "ματιά".

Είναι ίσως προτιμότερα από multimedia ηχεία της κακιάς ώρας αλλά με τα Tascam θα κάνεις καλύτερη δουλειά. Τα έχω ακούσει εκτενώς και είναι όντως best buy. Απλά δεν κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά, αφού άλλωστε είναι 5άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος τα ακούσαμε χθες με τον theonik (αυτά δεν ήταν ρε; ) αλλά προτιμήσαμε τα tascam γιατί μας φάνηκαν πιο αντικειμενικά ;)

 

Όχι ρε, τα 5άρια ακούσαμε όχι τα 8άρια. Σε κάθε περίπτωση είχαν λίιιγο παραπάνω μπασάκι από

τα VL-A5 αλλά από την άλλη είχαν ένα ήχο πιο μαλακό και λείο. Ακουγόντουσαν πιο πολύ σαν

ηχεία hi-fi παρά monitor "καλύπτοντας" τις ατέλειες κάθε εγγραφής κολακεύοντας την ,

πράγμα φυσικά μη επιθυμητό. ::)

 

Όσον αφορά τώρα τα VL-A5, αυτά συνεχίζουν την παράδοση των προγόνων τους (είμαι

κάτοχος εδώ και δύο χρόνια των VL-X5) διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά που τα

έκαναν τόσο δημοφιλή όπως η αμεσότητά τους, η μόνιτορ χροιά τους, η ουδετερότητά

τους και κυρίως η ατάκα τους. Από όσο άκουσα θεωρώ ότι υπάρχει μια μικρή αύξηση της

ανάλυσης σε σχέση με τα παλιά VL-X5. Μακάρι να είχα την δυνατότητα να τα ακούσω

και σε κοινό χώρο με τα παλιά :(

 

Σε χαμηλές συχνότητες σίγουρα υπολείπονται αλλά πολλοί από εμάς εδώ μέσα στο noiz

(και έξω από αυτό  ;D ) νομίζω πως περιοριζόμαστε και από αυτό που λέγεται "διαστάσεις

δωματίου" οπότε η 5άρα ... λύση είναι μονόδρομος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Συγνώμη, αλλά επειδή όντως ακούγεται πως η επιλογή των monitors είναι και υποκειμενική υποθεση, γι' αυτό και η προτροπή να τα ακούμε πρώτα, τότε τελικά,

ΤΙ είναι αυτό που κάνει αντικειμενικά ενα monitor αξιο προς παραγωγή μουσικής συγκριτικά με ένα άλλο;

 

Μήπως "γάλατα υπάρχουν πολλά....Genelec κτλ μόνο ΕΝΑ";;  :D

 

 

Φιλικά!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τα φωτα τους!!!

Οσο αφορα τα vl a5, τα ακουσα και εγω στου παναγοπουλου, όπως και τα prodipe τα 5αρια. Σαφώς τα πρώτα υστερούν σε μπάσα σε σχέση με τα δεύτερα αλλά γενικώς εχουν καλή ανάλυση στις αλλες συχνότητες. Ο υπάλληλος στο μαγαζί (πολύ εξυπηρετικός) μου πρότεινε τα prodipe τα 8αρια τα οποία στην κατηγορία τους είναι σε καλή τιμή και σίγουρα με πιο εμφανή τα μπάσα. Τώρα αν είναι πολλές οι 8 ίντσες για ένα δωμάτιο 3 x 3,5m μου απάντησε πως δεν θα έχω πρόβλημα. Το ότι η prodipe δεν είναι ακόμα ευρέως γνωστή εταιρεία δεν με απασχολεί τόσο όσο το οτι δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακούμε διάφορα monitors σε ένα χώρο ετσι ωστε να εχουμε καλύτερη άποψη.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν διάφορα 5άρια και 8άρια

πχ τα genelec βγάζουν πολύ μπάσο σε σχέση με τα tascam

τα prodipe βγάζουν λιγότερο μπάσο σε σχέση με τα genelec

οπότε μπορούν να σταθούν μέσα σε ένα μικρότερο χώρο

βέβαια όλα αυτά είναι θεωρία αν δεν το δοκιμάσεις δεν

μπορείς να ξέρεις πως θα κάτσει στο δωμάτιο σου

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν είναι πολλές οι 8 ίντσες για ένα δωμάτιο 3 x 3,5m μου απάντησε πως δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Παρόλο που ο υπάλληλος είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικός θεωρώ πως θα έχεις

σοβαρό πρόβλημα αν βάλεις 8άρια σε τόσο μικρό δωμάτιο...Το δικό μου είναι

3.5x3.5 και όταν είχα βάλει κάποτε τα hi-fi μου ηχεία μέσα σε αυτό (είναι 6.5άρια)

τότε με το ζόρι τα σήκωνε....εκτός βέβαια αν έχεις κάνει σοβαρή ακουστική μελέτη

αν και οι νόμοι της φυσικής απαιτούν κατάλληλο πλάτος δωματίου ώστε να αναπτυχθούν

τα μεγάλα μήκη κύματος που αντιστοιχούν οι χαμηλές συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αν έβαζες άλλο hi-fi ίδιων διαστάσεων

μπορεί να είχες μια χαρά μπάσα γιατί δεν είναι

όλα τα ηχεία ίδια  ;)

ας συγκρίνουμε (χωρίς να λάβουμε υπ όψιν την τιμή)

τα tascam vl-a5 με genelec 8030

όλα είναι 5" αλλά όλα έχουν ΕΝΤΕΛΏΣ διαφορετικά

μπάσα

 

πιστεύω ότι κατάλαβες τι εννοώ

 

τώρα για τα prodipe έχω να πω ότι κατά την άποψη μου

είναι πολύ καλό ηχείο για την κατηγορία του (400 και κάτω)

και δεν έχει υπερβολικά μπάσα και σε μικρό χώρο

αν τα μάθει κανείς (όπως και όλα τα ηχεία  ;D ) το ΛΊΓΟ

παραπάνω μπάσο μπορεί να το καταλάβει

επίσης τα συγκεκριμένα έχουν από πίσω HF Level Adjust

(ε που θα το είχαν μέσα στο woofer?  ;D  )

 

αν συγκρίνουμε αυτά τα 2 ηχεία τότε μόνο και μόνο

για την τραγική (για μένα) απώλεια μπάσων προτιμώ τα

prodipe

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και ως συνήθως "παλιόπαιδα" όταν μιλάτε για "μπάσο" ξεχνάτε να αναφέρετε την έννοια του "σώματος" στις χαμηλές, κάτι που "φυσικά" λείπει από ηχεία με καμπίνες μικρού όγκου σε λίτρα  και με μικρής διαμέτρου κώνου (αλλά και μαγνήτη) woofer...

δεν έχω χρόνο τώρα να το αναλύσω (άλλωστε έχουμε μιλήσει αρκετά γι αυτό στον παρελθόν) αλλά για να μην γίνονται παρανοήσεις θα σας εφιστήσω(?) για μια ακόμα φορά την προσοχή...

 

ειδικά κατά την επιλογή ενός monitor αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως, είναι το κατά πόσο "σωστά" κατεβαίνει ένα ηχείο μέχρι εκεί που του επιτρέπει ο σχεδιασμός του (πάντα με κριτήριο την συχνοτική ισορροπία) και όχι ο πρόσκαιρος εντυπωσιασμός...

 

θέλει πολλή προσοχή γιατί πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να βρεθεί συντροφιά με ένα "πλαδαρό μπασοκούτι" που "υποελέγχει" χαμηλά και με δυσδιάκριτες και θολές ατάκες και που είναι ότι χειρότερο μπορεί να του συμβεί σε διαδικασία μίξης ειδικά σε συνδυασμό με ένα κακό χώρο...

 

ΠΑΝΤΑ λοιπόν θα προτιμήσουμε αυτό που θα μας δώσει την "καλύτερη εικόνα" (έστω και με "αναγωγή") παρά αυτό που θα κολακέψει πρόσκαιρα τα αυτάκια μας...αυτό το αφήνουμε στα φθηνά hi fi...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου