Προς το περιεχόμενο

Ανοιγοντας μια νεα δισκογραφικη εταιρια. Τι χρειαζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτωμαι να αρχισω με μια παρεα δισκογραφικη εταιρια (label)

καταρχην τι προυποθεσεις χρειαζεται η εφορια και τι χρηματα χρειαζονται περι ΑΕΡΙ κ.λ.π. :roll:

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δώσε παραπάνω πληροφορίες. Τι ξέρεις, τι ζητάς...

Ρίξε μία ματιά στις επιχορηγήσεις του ΟΑΕΔ.

 

Θα σου πω κάποια πράγματα που μου έλεγε ένας φίλος αλλά χωρίς να το έχω ψάξει προσωπικά. Κάποια πράγματα δεν τα θυμάμαι οπότε αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στον ΟΑΕΔ για τους νέους στο πλαίσιο της κυβερνητικής πολιτικής για την απασχόληση και την οικονομική ανάπτυξη μπλα μπλα μπλα...συγκεκριμένα ψάξε κάτι σε σχέση με επεξεργασία ήχου και εικόνας.

 

Ουσιαστικά χρειάζεσαι όλο το χρήμα μπροστά αλλά μετά από έλεγχο στην επιχείρηση από τον ΟΑΕΔ παίρνεις ένα καλό ποσοστό πίσω. Στην αρχή σου δίνουν κάποια λίγα ανά άτομο. 3 χιλιάδες ανά άτομο στην αρχή και άλλες έξι αν όλα πάνε καλά. Αυτά δεν χρειάζεται να τα επιστρέψεις..επιχορήγηση.Το αν όλα πάνε καλά σημαίνει ότι μέσα σε έξι μήνες, αν δεν κάνω λάθος, από την ημέρα που μπαίνεις στο πρόγραμμα πρέπει να έχεις στήσει την επιχείρηση και να λειτουργεί.

Επιπλέον, σε αυτό το διάστημα πρέπει να παρουσιάσεις τζίρο ίσο με το 1/6 του συνολικού ποσού που θα πάρεις από τον ΟΑΕΔ. Τα ποσοστά τσέκαρέ τα...δεν είμαι σίγουρος.

Σου δίνουν περιθώριο μέχρι έξι άτομα ανά εταιρία, αν δεν κάνω λάθος. Έξι άτομα είναι πάρα πολλά αλλά 6 επι 9 κάναι 54.

 

Το πακέτο στην υπόθεση είναι ότι όλοι πρέπει να κάνουν δήλωση ατομικά, δεν θυμάμαι που. Το μόνο που κάπως βελτιώνει τα πράγματα είναι εάν τα άτομα εργάζονται παράλληλα αλλού και είναι στο ΙΚΑ έτσι ώστε να γλιτώνουν κάποια χρήματα από φορολογία.

 

Είναι λίγο ασαφή τα στοιχεία που σου δίνω αλλά αν μου πεις περισσότερα σε λίγες μέρες θα μπορώ να σου πω απαντήσω.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εξαρταται απο το ποσο σοβαρα θα την κανετε την εταιρια. Αν ειναι να βγαλετε το δικο σας CD δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα παραπανω απο ενα κοινό λογαριασμό στην τραπεζα(τουλάχιστον μεχρι να αρχίσετε να έχετε κερδη, μετα ειναι αλλη ιστορια). Αν απο την αλλη εχετε κεφάλαιο για να κυκλοφορησετε δισκους (και κυριως να τους προμοτάρετε) τοτε ξεκινηστε απο ενα καλο business plan(με πληροφοριες πανω στα παντα...αν σκοπευετε να ζητησετε δανειο αυτο ειναι το πρώτο που θελουν να δουν οι τράπεζες), ενα καλο συμφωνητικό μεταξυ σας και πολυ πολυ πολυ διάβασμα πανω στο αντικείμενο. Αν μετα απο ολα αυτα πιστευετε ολοι σαν εταιροι οτι ειναι οικονομικά εφικτο και συμφέρον τοτε κανετε εναρξη εταιριας (ΕΠΕ η ΟΕ για αρχή) κανονικα. Η ΑΕΠΙ νομίζω οτι πληρωνεται με ποσοστο οπως και οι διανομείς. Δεν συνισταται να κανει κανεις τετοια κινηση παντος αν δεν εχει στα χερια του σιγουρο υλικό, πολλα contacts, και γνωσεις.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑ ελληνικό συγκρότημα που να έκανε δική του εταιρεία ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ βριζοντας την ωρα & τη στιγμή που ΕΚΑΝΕ την ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΗ αυτη κίνηση.

Μη ξεχνάς ότι εκτος απο το ΙΚΑ & την ΕΦΟΡΙΑ υπάρχει & το ΤΕΒΕ το οποίο ΒΡΕΞΕΙ ,ΧΙΟΝΗΣΕΙ θα ΑΠΑΙΤΕΙ 200-300 ευρουδάκια το ΜΗΝΑ απο ΚΑΘΕ συνεταίρο :roll: για όσο λειτουργεί η επιχειρηση....

Αστο καλύτερα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, το ΤΕΒΕ είναι που έψαχνα.

 

Ναι, συμφωνώ...αν δε δουλεύεις στούντιο και σαν προβάδικο...και όπως ο Ottomo είπε πολύ σωστά, γνωριμίες αν είναι να πάρεις και καμία δουλειά για οποιοδήποτε χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάς ότι εκτος απο το ΙΚΑ & την ΕΦΟΡΙΑ υπάρχει & το ΤΕΒΕ το οποίο ΒΡΕΞΕΙ ' date='ΧΙΟΝΗΣΕΙ θα ΑΠΑΙΤΕΙ 200-300 ευρουδάκια το ΜΗΝΑ απο ΚΑΘΕ συνεταίρο :roll: για όσο λειτουργεί η επιχειρηση....

Αστο καλύτερα... :wink:[/quote']

αρχικα το διμηνο ειναι τοσα τα χρηματα και μετα απο χρονια ανεβαινεις κλιμακα και φτανεις να πληρωνεις τοσα το μηνα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TEBE (ή κάποιο άλλο ασφαλιστικό φορέα - συχνά χειρότερο) θα έχεις όποια δουλειά και να κάνεις. Δεν είναι το ΤΕΒΕ ο λόγος για να μην ανοίξει κάποιος εταιρεία δίσκων. ΙΚΑ θα έχεις μόνο αν έχεις υπαλλήλους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TEBE (ή κάποιο άλλο ασφαλιστικό φορέα - συχνά χειρότερο) θα έχεις όποια δουλειά και να κάνεις. Δεν είναι το ΤΕΒΕ ο λόγος για να μην ανοίξει κάποιος εταιρεία δίσκων. ΙΚΑ θα έχεις μόνο αν έχεις υπαλλήλους.

 

Εννοώ ότι ενα συγκρότημα (το οποίο ΔΕΝ αποτελλείται απο εκατομμυριούχους που κανουν την πλάκα τους) ΣΙΓΟΥΡΑ θα πάθει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οικονομικη ζημιά αν φτιάξει δικιά του δισκογραφική για να βγάλει το δίσκο του (δεν χρειαζεται να εισαι & μαθηματικη διανοια για να συμπερανεις οτι ΠΟΤΕ δεν θα μπορεσει να καλύψει τα εξοδα του ΤΕΒΕ για οσο λειτουργει' date='εκτος κι αν το συγκρότημα ειναι οι..ΟASIS :lol: )

 

Πιστεψε με ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γιατι μιλάω ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ [b']ΠΟΛΥΣ[/b] ΚΟΣΜΟΣ ΕΤΣΙ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γιατι μιλάω
Χεχε' date=' εννοείται ότι ξέρεις για τι μιλάς, δεν διαφωνούμε πουθενά. Λέγοντας ότι δεν είναι το ΤΕΒΕ ο λόγος για να μην το κάνει κάποιος ήταν μία έμμεση μέθοδος για να παρασύρω κάποιον (ή κάποιους) με σχετική εμπειρία να μας πούνε κάποια πράγματα και να μοιραστούν την ιστορία τους μαζί μας.

 

Πάντως, πραγματικά δεν βλέπω το πρόβλημα: αν κάποιος εργάζεται τότε πληρώνει εφορία και ΤΕΒΕ, από εκεί και πέρα το αν η δουλειά του θα πάει καλά ή όχι, είναι άλλη συζήτηση και άλλες συμβουλές πρέπει να δοθούν.

 

ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΤΣΙ....
Αυτό είναι έκπληξη: δεν μπορεί να είναι και πάρα πολλοί αυτοί που ενδιαφέρονται για ανεξάρτητες εταιρείες και (ακολούθως) για ανεξέρτητα κυκλώματα διανομής. Αν ήταν πράγματι πολλοί δεν θα είχαν εμπορικά προβλήματα - το πιθανότερο είναι ότι είναι πάρα πολύ λίγοι, έτσι δεν είναι;

 

Υ.Γ. α, και κάτι ακόμη: που ξέρουμε ποια είναι η οικονομική κατάσταση του φίλου που ρώτησε; επίσης, αυτός ο φίλος αυτή τη στιγμή είναι άνεργος; αν δεν είναι άνεργος, τότε και από ασφάλιστρα ξέρει και από εφορία ξέρει. αν όμως είναι άνεργος ή αν αυτή είναι η πρώτη του δουλειά, τότε οπωσδήποτε ο Superfunk έχει δίκιο, θα ήταν λάθος να ξεκινήσει κανείς την επαγγελματική του ζωή κάνοντας εταιρεία στην ελλάδα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήταν λάθος να ξεκινήσει κανείς την επαγγελματική του ζωή κάνοντας εταιρεία στην ελλάδα...

 

η ακόμα καλύτερα όπως ο γνωστος επιχειρηματίας Χατζηιωάννου (EASYJET) εχει επανειλημένα πεί

 

"οταν ξεκίνησα αποφάσισα να ακολουθήσω την ΧΡΥΣΗ συμβουλη που μου εδωσε ο πατερας μου,παιδί μου,μου ειπε κάνε οτι θες φτάνει να ΜΗΝ ανοίξεις ποτε επιχείρηση στην Ελλάδα.." :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου