Προς το περιεχόμενο

Ανοιγοντας μια νεα δισκογραφικη εταιρια. Τι χρειαζεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστος ο SUPERFUNK ειποθηκε σαν λυση μια "ghost" εταιρια στο εξωτερικο.

Υπαρχει υποδομη (προβαδικο studio με πολλα χρονια εμπειριας) αλλα για να δικαιολογισω τα χρηματα που θα παρω πρεπει τα κανω αγορες απο το μηδεν

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης πριν να χεκινησεις καλο ειναι να δεις ποιος εναι ο μεγαλυτερος πιθανος αριθμος πωλησεων μιας και παρολες τις θεωριες περι Ελληνα ο λογος που δεν δουλευουν οι δισκογραφικες ειναι γιατι δεν υπαρχει αρκετο κοινο οστε να καλυφθουν τα εξοδα promotion. αν σκοπευεις να δοσεις κοψεις 1000 κοματια και τα 200 απο αυτα θα φυγουν ως promo σκεπσου οτι 800*10 μας κανει 8000. βγαλε απο αυτα γυρω στα 1500 για την κοπη, και βλεπεις οτι με 6500 δεν ηχογραφειται και προμοταρεται ενας δισκος. Ας πουμε οτι τον γραφεις μονος σου παλι πρεπει να σοθ φυγουν 500-1000 ευρω για καλο mastering αν θες να κανεις κατι σοβαρο. Και τελοσ πρεπει να αναρωτιθεις ποσες μπαντες χερεις που πουλανε πανω απο 1000 κομματια φυσικα.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για promotion ελπιζω στην καλη τιμη (γυρω στα 12 ευρω) ισως να χρειαστει site και για mastering τα αλλα παιδια εχουν γνωσεις!

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site δεν αποτελει μερος του promotion ειναι ενα εργαλειο και για πολλα αλλα πραγματα. Αλλα το θεμα ειναι οτι ειδικα στο mastering δεν μιλαω για ηχογραφηση αυτο που πληρωνεις ειναι τα μηχανηματα που εχει το στουντιο και η εμπειρια του engineer. Aν νομιζεις οτι μπορεις με αυτες τις προοπτικες να κανεις κατι καλο μπορεις να προσπαθησεις αλλα και εγω και πολλοι αλλοι που χερω αν οχι ολοι οσοι το προσπαθησαν στην ελλαδα μπορω να σου πω οτι αν περιμενςι να καλυπσεις τα εξοδα σου θα περιμενεις για παντα. Αν πιστευεις οτι μπορεις να βγαλεις ενα καλο δισκο που θα πουλαει και θα ακουγεται καλα με ενα pc/cubase/soundforge και μερικα plugins και χωρίς επιχειρισιακες και marketing γνωσεις ομως θα μπουρουσα να σου πω οτι απλα δεν θα συμβει. χωρις να θελω να ακουστω αρνητικος η οτιδηποτε. Θα σου προτεινα να διαβασεις μερικα βιβλια πανω στο θεμα των labels και μετα το χανασυζηταμε. Δεν μασ ειπες σε τι ειδος μουσικης κινεισαι.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ottomo εγραψε "σκεπσου οτι 800*10 μας κανει 8000" .

 

O διανομεας το cd το παιρνει με 5-6 ευρο(μονο αμα κανεις μονος σου την διανομη πεζει να παρεις 10 και δεν νομιζω να σπρωχεις 800 ετσι), και ελλαδα το κοστος του cd μαζι με το cover ειναι 1 ευρο.

 

Guys κατα τη γνωμη μου και το καλυτερο cd να εχετε, χωρις ενα καλο διανομεα, υπαρχει περιπτωση να μην φτασει καν στο ραφι το cd. Αρα ψαχτε και αυτο παραλληλα, διοτι τωρα πια ο distributor ειναι ενα ειδος "label", ολοι μπορουν να ανοιξουν ενα label αλλα το ποσες κοπιες φευγουν ειναι θεμα αλλουνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ottomo εχεις κανα βιβλιο κατα νου?

Aztec εχω ηδη κυκλοφορισει cd και ξερω περι οικονομικων των διαφορων

label και εκτος οτι η εταιρια εδωσε το cd μονο στο metropolis Πειραια και (δικο μας λαθος) δεν ειχαμε καλη παραγωγη πραγμα που μας χαντακωσε στα διαφορα περιοδικα

 

 

P.S.Αν πω το ονομα της εταιριας θα ειμαι εναντια στους κανονες του foroum?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο κι εγω ειπα 10 ευρω για να εχω το μεσο ορο λογο του οτι πολλα θα πανε χερι με χερι. Ο διανομεας και σε ολη την ελλαδα να το παει το CD αυτο δεν σημαινει οτι θα πουλησει. Η διανομεις περνουν ευκολα μια καλη κυκλοφορια σε σοστους αριθμους αλλα μονο οταν ξερουν η εχουν ενδειξεις οτι θα πουλησει και αυτο σημαινει promotion promotion promotion. Απο συνεχομενεσ συναυλιες εως και αφισες. Ολα τα σχετικα βιβλια που ξερω ειναι στα αγγλικα αν σε ενδιαφερει πες μου να σου δωσω μια μικρη λιστα.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με το σχολιο "εχει καει πολυς κοσμος ετσι"

 

για αυτο το λογο εγω θα ακολουθουσα αλλη τακτικη

 

1. για να ανοιξεις εταιρεια πρεπει να σκεφτεις οτι πρεπει να εχει υλικο δουλειας δηλαδη γκρουπ και καλλιτεχνες οπου θα επενδυσεις πανω τους και θα πιστεψεις αρχης γενομενης απο εσενα τον ιδιο

 

2. πρεπει να ακολουθησεις το Αμερικανικο προτυπο οπου καθε σχεδον εταιρεια εχει ηδη το δικο της στουντιο και μηχανικους ηχου.

 

3. "money talks and bullshit walks" παλαια αμερικανικη παροιμια

 

Εγω λοιπον θα ανοιγα ενα στουντιο προβας και ηχογραφησεων με δικα μου η επιχορηγησεων λεφτα. Αυτο γιατι πρεπει να εχω εσοδα απο την αρχη και λιγο πολυ ενα καλο στουντιο εχει πελατεια και αν ακολουθησει πολιτικη λογικων τιμων αποκτα μερος της πιτας.

 

με το τροπο αυτο ερχονται τα υλικα δουλειας μου δηλαδη ταλεντακια για τα οποια πρεπει να εχω τη διαισθηση και οξυδερκεια να δω μελλον πανω τους.

 

μη ξεχνας οτι οταν εχεις προβαδικο πληρωνεις ηδη καποιο ασφαλιστικο ταμειο και αν εχεις κανει την εναρξη εξυπνα δε χρειαζεται να πληρωσεις παραπανω αργοτερα αν επεκταθεις σε παραγωγες.

 

επισης με το σκεπτικο οτι θα κανεις γνωστο οτι το δικο σου στουντιο ειναι και εταιρεια παραγωγης δισκων τοτε προκαλεις το ενδιαφερον περισσοτερων εκκολαπτομενων καλλιτεχνων γιατι ολοι θα θελουν να σε εντυπωσιασουν και να προκαλεσουν το ενδιαφερον σου με τη δουλεια τους.

 

Ναι ψαξε το θεμα επιδοτησης για εξοπλισμο κυριως και το θεμα ευρεσης ενος καλου μηχανικου ηχου αν δεν εισαι εσυ ο ιδιος.

 

πιστευω οτι ετσι ολα θα παρουν το δρομο τους σιγα σιγα και με υπομονη και επιμονη

 

 

αυτααααα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου