Προς το περιεχόμενο

Psycho - ένα γκρουπ (και μια φωνή) που χάθηκε


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεσκονίζοντας πρόσφατα τη δισκοθήκη μου, βρήκα ένα CD που είχα αγοράσει στα φοιτιτικά μου χρόνια.

 

Το είχα πρωτοακούσει στο σπίτι μιας φίλης μου και έχοντας πάθει πλάκα με τη φωνή της τραγουδίστριας, πήγα ΑΜΕΣΩΣ και το αγόρασα.

 

Πρόκειται για τους Psycho, ένα ελληνικό γκρουπ των 80s.

Οι Psycho δημιουργήθηκαν το 1981 από τον Στέφανο Κοτατή (Σύνθεση - φωνή - κρουστά).

1ος (και μοναδικός νομίζω) δίσκος 1982 - Montage Fatal (Warner)

Στέφανος Κοτατής: Φωνή

Ντόρα Αντωνιάδου: Πιάνο - φωνή

Σταμάτης Σπανουδάκης: Ενορχήστρωση - πλήκτρα - κιθάρες !!!

 

Ακούστε τη φωνή της Ντόρας Αντωνιάδου στην υπέροχη αυτή διασκευή του Psycho Killer των Talking Heads.

 

http://uk.youtube.com/watch?v=RmuRMqUsOTQ

 

Η συγκεκριμένη τραγουδίστρια έχω την εντύπωση ότι λίγο καιρό μετά σκοτώθηκε σε τροχαίο.  :-[

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως φωνάρα. Και μου φαίνεται λίγο ...απο ωδείο!  :P :P :P ;D

 

Ο άλλος ο παπάρας που τραγουδάει με χάλασε λίγο, αλλα αυτή αποζημιώνει πλήρως.

 

Ευχαριστούμε elavd.

 

(μπουζουκάκι είναι αυτό που κάνει γεμίσματα απο το 2.10?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd με έκανες να ξεσκονίσω και εγώ το βινίλιο, τους είχα ανακαλύψει το 83-84 απίστευτα καλή δουλειά, που χαλαρά θα μπορούσε να ακουστεί και εκτός συνόρων......κρίμα που δεν υπήρξε συνέχεια.

 

...άλλη μια δισκάρα τις εποχής το ΄84-85 ήταν του Δημήτρη Παπαδημητρίου "time of crowing" σε ηχοληψία παραγωγή Άκη Γκολφίδη - φωνή Τζούλι Μασίνο είχα πάθει πλάκα ..........και μόλις έσκασε μύτη σε αντενα...έφαγα γερή ξενέρα!

...αλλά όπως και να 'χει αυτός ο δίσκος είναι εξαιρετικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000 στους psycho!από τις λίγες περιπτώσεις που μία διασκευή είναι ανώτερη από το πρωτότυπό...και όταν μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα πάμε σε απειροελάχιστες περιπτώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000 στους psycho!από τις λίγες περιπτώσεις που μία διασκευή είναι ανώτερη από το πρωτότυπό...και όταν μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα πάμε σε απειροελάχιστες περιπτώσεις!

 

Εεεε, εντάξει, κόψε κάτι βρε αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ συμφωνώ ότι είναι καλύτερη η διασκευή από το πρωτότυπο. 100 φορές καλύτερη για την ακρίβεια.

 

Αφού κάτι πήγαινε να αρχίσει στην Ελλάδα αυτά τα χρόνια, πού το χάσαμε και καταλήξαμε στο σκυλάδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείναμε πολλοί εκτός ΕΜΠ, αυτό φταίει κατ'εμέ.

 

Από πού να πρωτοπιάσει κι ο ναυπηγός, ο πολιτικός μηχανικός, ο αρχιτέκτονας; Και τί να πρωτοκατεβάσουν όλοι αυτοί οι φοιτητές; Δεν είναι δα και Τ3 οι συνδέσεις του Πολυτεχνείου.

 

Ειδικά αν στερείσαι και κλιματισμού...δεν αργείς να λυγίσεις. Ας είμαστε ρεαλιστές.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το CD έχει σταματήσει να κυκλοφορεί, μπορεί κάποιος να το ανεβάσει σε mp3?

 

Αφού το έχετε κάντε τον κόπο να το ripάρετε να τ ακούμε κ εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου