Προς το περιεχόμενο

Psycho - ένα γκρουπ (και μια φωνή) που χάθηκε


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τους γνώρισα την δεκαετία του 80 αλλά ήταν το μόνο τραγούδι τους που ξεχώρισε..... και δεν περπάτησαν.

SF αν θυμηθείς ότι το ίδιο τραγούδι που το είχαν πεί και οι Talking Heads, είχαν κάνει σουξέ κάποιοι Fools με τίτλο Σάικο Τσίκεν.... οπότε κάτι μπορεί μπορεί να σου θυμίζει κότα.  :D :D :D :D :D

 

Κι εγώ μπορεί να ξεράσω όταν ο David Byrne κάνει "αμανέ" αλλά η όλη φάση έχει την ομορφιά της και την γοητεία της....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνώμη αλλά η φωνή της τύπισσας ήταν χάλια μαύρα, το! αίσχος. Η παραγωγή είναι σαν να παίζεις σε κασετόφωνο του 80 κασέτα ξεχασμένη στον ήλιο από το 73 ;D.....τι να πω ρε παιδιά.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ακριβως ειναι καλυτερο απο το πρωτοτυπο??Η "φωνη" που ακουγεται σαν να σφαζουν 10 ΚΟΤΕΣ μαζι?? ;D

Το...ΤΑΜΠΟΥΡΟ που ακουγεται σαν εξατμηση απο ΝΤΑΤΣΟΥΝ στη Λεωφορο ΝΑΤΟ? ;D ή η αντρικη φωνη που θυμιζει ΤΑΜΤΑΚΟ?? ;D

ΕΛΕΟΣ ρε παιδια.... ;D ;D  θα μας παρουν με τις ντοματες....

προφανως βγαινανε τετοια ..προχωρημενα αριστουργηματα....και ο κοσμος τι να κανει το...εριξε στο...σκυλαδικο μια και ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ελληνικες μουσικες οπως το afro,το funk & το new wave επαψαν να τον αγγιζουν στα μεσα τις δεκαετιας του 80 και το εριξε στα ξενοφερτα και παντελως ξενα σε αυτον μπουζουκοτραγουδα... ;D

το μεγαλο δε κακο ειναι οτι ολες οι vintage tele & strat (& κανα δυο 59 Gibson bursts) που ειχαν φερει οι πρσφυγες μας απο τη Μ.ΑΣΙΑ (μαζι με το ροκ ν ρολλ,το πανκ & αλλες παραδοσιακες μουσικες του τοπου μας μεταξυ των οποιων και η κλασσικη ορχηστρικη μουσικη & η τζαζ) ΧΑΘΗΚΑΝ μεσα στην επελαση των λαϊκων ασματων...

τι κριμα.... :-\

 

THANK YOU!!!!! Κι εγώ άρχισα να νομίζω ότι είμαι ο μόνος που βλέπει το βασιλιά γυμνό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia an dn sas arese auti i ektelesi kai kuriws i fwni tis kopelas, eiste epioikws anwmaloi.

 

Dn th to sunexisw. Dn einai i prwti mas diafwnia opote to prospernw... As kanei oti thelei o kathenas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αυτά και μ'αυτά με κάνατε και το άκουσα...

Συμφωνώ με SF και mscmkr...(Είμαι άλλος ένας epioikws anwmalos δηλαδή...)... ;D

 

Θυμάμαι ότι σε ένα project group στο οποίο συν τοις άλλοις τραγουδούσα (έχω κάνει κι εγώ μ@λ@κίες στη ζωή μου  ;D) είχαμε διασκευάσει κι εμείς το ίδιο κομμάτι..

Που στο καλό να βρίσκεται αυτή η παλιά κασσέτα όμως τώρα??

 

Αν την έβρισκα ειλικρινά θα το πόσταρα!... ;D

 

(ψοφάω για κράξιμο μου φαίνεται!!...)  :D ;D :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia an dn sas arese auti i ektelesi kai kuriws i fwni tis kopelas, eiste epioikws anwmaloi.

 

Ωπα ρε Λαπμπρούκο....

(Με όλο το συμπάθειο στον Elavd), γιατί να μου αρέσει η εκτέλεση και η φωνή της τραγουδίστριας ντε και σώνει ?

Η ενορχήστρωση έχει αρχικά κάποιο ενδιαφέρον, αλλά καταντάει βαρετή, η εκτέλεση είναι για μένα μετριοτατη και η φωνή της κοπέλας είναι generic του κερατά. Μην γενικεύεις με τέτοιους τρόπους και μην επιχειρείς να αναδείξεις το muso σε μουσική αξία γιατί δεν ισχύουν τα ίδια κριτήρια για όλους.....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Με όλο το συμπάθειο στον Elavd), γιατί να μου αρέσει η εκτέλεση και η φωνή της τραγουδίστριας ντε και σώνει ?

Η ενορχήστρωση έχει αρχικά κάποιο ενδιαφέρον, αλλά καταντάει βαρετή, η εκτέλεση είναι για μένα μετριοτατη και η φωνή της κοπέλας είναι generic του κερατά.

 

Κανένα πρόβλημα από μένα ;)

 

Στα αυτιά μου πάντως, δε μου ακούγεται καθόλου "generic" η φωνή... ::)

 

Προφανώς δεν πρόκειται για πρότυπο ηχοληψίας & ενορχήστρωσης, αλλά για μένα έχει ενδιαφέρον και ...αναμνησιακό και συναισθηματικό "βάρος" το συγκεκριμένο κομμάτι και συγκεκριμένα η φωνή.

 

Όπως και να έχει, αν άρεσε έστω και σε (άλλον) έναν το κομμάτι, το thread δεν πήγε στράφι... :) ;)

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα μια ηχογραφηση της Εφη Θωδη απο τα παλια...Σε κασσετα απο πανηγυρι, οταν ηταν 16 χρονων..Οκ, ακουγονται λιγο χαλια τα κλαρινα, λιγο χαλια τα λαουτομπουζουκα, λιγο χαλια τα φωνητικα, αλλα ρε παιδια, μονο η συγκινηση δεν αξιζει για να ανεβει στην εκτιμηση μας η εν λογω κασσ,...ε..τραγουδιστρια.

 

Προσωπικα, δεν μου αρεσε η δουλεια των Psycho. Εκεινο το καιρο ειχαμε και εναν Μπονατσο, εναν Βαγγελη Παπαθανασιου και δεν δεχομαι δικαιολογιες περι "κακης παραγωγης", αλλα καλων κομματιων. Ουτε η φωνη ακουγεται, ουτε και η παραγωγη. Απλα πραγματα.

Θελετε ψυχεδελεια και πρωτοπορια;

Ακουστε το Hypothesis του Παπαθανασιου...

 

Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερμηνία είναι εξαιρετική και πάρα πολύ δύσκολη....

Freemind, o Βλάσσης εκείνη την εποχή έβγαλε τον Γουίλι τον Μαύρο Θερμαστή για να πουλήσει και τους "Ηρωες" και πάλι πήγε πάτος.... Ο Παπαθανασίου ήταν στην Αμερική και είχε άλλα μέσα για να παίξει και να γράψει.... εμείς εδώ τότε .... μαύρα μεσάνυχτα. Να σκεφτείτε ότι εκείνη την εποχή είχαμε μόνο λίγο Sokrates, λίγο Ασβεστόπουλο με GR2002, Σπυριδούλα με Σιδηρόπουλο, και τις Μουσικές Ταξιαρχείες του Πανούση να ξεκινάνε........

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου