Προς το περιεχόμενο

μα καλα τι κανει ο τυπος;


warrel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μαθεις να μιλας καλυτερα πρωτα και αν διαφωνεις καντο με επιχειρηματα. Και ναι, αν πρεπει να κριτικαρεις την ταινια σκηνοθετικα πρεπει να εισαι σκηνοθετης.

 

LoooooooL :P

Τι αλλο θα ακουσουμε?

Παω να παρω τους φιλους μου τηλεφωνο και να τους απαγορεψω να κρινουν τις μουσικες που ακουνε, επειδη δεν ειναι μουσικοι.........

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μπορω να καταλαβω το ειρωνικο υφος ορισμενων. Δηλαδη εσεις στη ζωη σας δεν εχετε μαθει ποτε να ακουτε διαφορετικες γνωμες? Anyway....καλο μεσημερι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαθεις να μιλας καλυτερα πρωτα...

Ψηλό σε είπα, δεν σε είπα καμπούρη.  :)

 

Και ναι, αν πρεπει να κριτικαρεις την ταινια σκηνοθετικα πρεπει να εισαι σκηνοθετης.

Σωστός. Για να κρίνει κανείς τις ταινίες π.χ. της Βίνας Ασίκη θα πρέπει να έχει αποφοιτήσει από τη σχολή Σταυράκου, τουλάχιστον. Αλλιώς θα είναι εμπαθής. :o

 

Please, διορθώστε επιτέλους αυτό το "τυποσ" στον τίτλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω το ειρωνικο υφος ορισμενων. Δηλαδη εσεις στη ζωη σας δεν εχετε μαθει ποτε να ακουτε διαφορετικες γνωμες? Anyway....καλο μεσημερι

 

 

Δεν νομιζω να αποδοκιμασε κανεις την αποψη σου σχετικα με τον κιθαριστα. Απλα λεμε οτι αυτο που λες, δε στεκει. απλουστατο και καθαροτατο παραδειγμα το προηγουμενο post μου...

 

LoooooooL :P

Τι αλλο θα ακουσουμε?

Παω να παρω τους φιλους μου τηλεφωνο και να τους απαγορεψω να κρινουν τις μουσικες που ακουνε, επειδη δεν ειναι μουσικοι.........

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να δωσω μια αλλη διασταση στην κουβεντα και να πω το εξης. Για να αμφισβητησει κανεις ενα πραγμα πρεπει πρωτα να το κατεχει. Πχ για να κανει καποιος ατονικη μουσικη πρεπει πρωτα φυσικα να γνωριζει τι ειναι η τονικη μουσικη. Κατ αντιστοιχια, για να αμφισβητησει καποιος εναν shredder (δεν εννοω τον συγκεκριμενο που πραγματικα ηταν υπερβολικος αλλα προφανως ηταν just for the show), θα πρεπει να παιζει τεχνικα οπως ενας τετοιος. Διαφορετικα δειχνει εμπαθεια. Ο Timmons φυσικα και εχει ενα υπεροχο σολο αλλα η φιλοσοφια των 2 ειναι τελειως διαφορετικη και στην τελικη ο Timmons 'νομιμοποιειται' να κρινει ενα τετοιο σολο και να το χλευασει, ομως το να κριτικαρει ενας οποιοσδηποτε ασημος κιθαριστας μεγαλους shredder (επαναλαμβανω δεν εννοω τον συγκεκριμενο και ουτε αναφερομαι προσωπικα σε κανενα απο εδω μεσα) χωρις ο ιδιος να μπορει ουτε να πιασει το 10% της τεχνικης του νομιζω ειναι γελοιο. Στην τελικη: Ας μαθει ο καθενας μας πρωτα να κριτικαρει τον εαυτο του και να μαθει να παιζει κιθαρα και να μη χλευαζει κατι που αυτος που το κατεχει εχει αφιερωσει απειρες ωρες μελετης.

 

Εγώ όμως (και οι υπόλοιποι φαντάζομαι) εννοώ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ...

Οχι όλους τους shredders ανεξαιρέτως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλησα για την αποψη σου , αλλα για το ειρωνικο υφος. Αυτο δε το καταλαβαινεις?

Και για την ουσια. Ναι για να κρινουν ΜΟΥΣΙΚΑ τα συγκροτηματα πρεπει να ειναι μουσικοι, οπως για να κρινεις ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΑ τις ταινιες πρεπει να εχεις ενα υποβαθρο. Μην αλλοιωνετε το νοημα αυτων που λεω. Αλλο πραγμα μου αρεσει κατι η οχι και αλλο το ΚΡΙΝΩ ΜΟΥΣΙΚΑ. Αυτο δε λετε να το καταλαβετε?

Και παρεμφερες με τα παραπανω η ρηση 'δεν εχει σημασια τι λεει καποιος μονο αλλα και ποιος το λεει'.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Longshadow επειδη δε ξερω να κανω παραθεση , κανω copy paste απο ενα post του DaveMurrayJr

Και πες ενταξει, παει στο διαολο το shred. ΕΙναι κλασσικο δειγμα των καιρων

Προφανως μιλαει γενικα και οχι για τον συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλησα για την αποψη σου , αλλα για το ειρωνικο υφος. Αυτο δε το καταλαβαινεις?

Και για την ουσια. Ναι για να κρινουν ΜΟΥΣΙΚΑ τα συγκροτηματα πρεπει να ειναι μουσικοι, οπως για να κρινεις ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΑ τις ταινιες πρεπει να εχεις ενα υποβαθρο. Μην αλλοιωνετε το νοημα αυτων που λεω. Αλλο πραγμα μου αρεσει κατι η οχι και αλλο το ΚΡΙΝΩ ΜΟΥΣΙΚΑ. Αυτο δε λετε να το καταλαβετε?

Και παρεμφερες με τα παραπανω η ρηση 'δεν εχει σημασια τι λεει καποιος μονο αλλα και ποιος το λεει'.

Σαφέστατα η γνώμη του Καβάκου θα έχει μεγαλύτερη αξία (ως σημείο αναφοράς) απ' ότι η δική μου. Εντούτοις, το δικαίωμα της γνώμης μου το διατηρώ, το μόνο που μπορείς να κάνεις αν διαφωνείς με αυτό είναι να με αγνοήσεις και να μην λάβεις υπόψη σου όσα λέω.

Άλλωστε, από τη στιγμή που όλοι οι μουσικοί απευθύνονται και σε μη-μουσικούς, αυτόματα εκτίθενται στην κριτική όλων, μουσικών και μη. Αν ο συγκεκριμένος (και κάθε άλλος) δεν ήθελε να δεχτεί κριτική από άσχετους ή έστω όσους δεν έχουν φτάσει τα δικά του επίπεδα τεχνικής, ας μην πόσταρε το βίντεο στο Youtube.

 

Πάντως φίλε heretic, δεν χρειάζεται να χάνεις τη νηφαλιότητά σου. Και επιχειρήματα υπήρξαν, και νορμάλ τόνοι, δεν βρήκα το λόγο για τον οποίο αρπάχτηκες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No offence φιλε Alchemist, ε οταν καποιος απανταει ρε ψηλε εδωσες αλλη διασταση στην κουβεντα, και αλλος λεει θα παρω τηλεφωνο τους φιλους μου, ε τοτε δεν ειναι οτι πιο καλο για διαλογο, αλλα οκ ειμαι νηφαλιος ακομα :) (ακουσα λιγο motley crue και ηρεμησα  ;D)

Ισως να μην εδωσα καλα να καταλαβετε τι θελω να πω, αλλωστε ο γραπτος λογος παντα εχει τα μειον του, ομως δε μπορω να καταλαβω πως μπορει να κρινει καποιος που δεν κατεχει το αντικειμενο, τοτε τι θα κρινει ακριβως δε καταλαβαινω?  :)

Οσο για τον συγκεκριμενο, νομιζω οτι η συγκριση με τον Timmons ειναι ατοπη, ο ενας παρουσιαζει ενα ολοκληρωμενο τραγουδι και ο αλλος ενα show στο youtube.

Ποσοι απο εσας που χλευαζετε τους shredder εχετε σκεφτει ποσες ωρες μελετη θελει καποιος για να παιξει αυτα τα arpeggios, ποσα χρονια λιωσιμο θελει για να παιξεις απταιστα sweep picking και alternative picking? Και ποιος ειναι αυτος τελικα που θα κρινει το συναισθημα? Αυτη η εννοια ειναι τελειως υποκειμενικη, δε σημαινει πως οτι αρεσει στον ενα δεν αρεσει στον αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου