Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση μπασου σε studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα θελω να μαζεψω γνωμες και εμπειριες για το πως ηχογραφητε ηλ. μπασο σε στουντιο...δυο τροπους εμαθα προς το παρον 1)κατευθειαν καρφι στη κονσολα περνοντας πρωτα απο λαμπατη προενυσχηση που λειτουργει βεβαια και ως d.i, 2)κατευθειαν d.i μετα κονσολα και 3)ηχογραφηση με ενυσχυτη περνοντας ηχο με δυο μικροφωνα ενα δυναμικο και ενα πυκνοτικο ποιοι τροποι κατα τη γνωμη σας ειναι καλυτεροι και γιατι...και ας μου πει και καποιος αν ξερει πως ηχογραφητε το κοντραμπασο

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και ας μου πει και καποιος αν ξερει πως ηχογραφητε το κοντραμπασο

 

πυκνωτικό μπροστά του γιατί δεν νομίζω να βγήκε ηλεκτρικό κοντρά ή εστω αποκλειεται να το προτιμουν γιατι δεν παίζει να βγάζει ήχο ανθρώπινο.

 

Δυναμικό δεν έχει τόσο καλή αποκρισή στα άκρα του συχνοτικού φάσματος υποθέτω.

 

Σε λάιβ που είδα κ σε ηχογράφηση με 4-5 άτομα μαζί είναι έτσι όπως λέω πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να μαζεψω γνωμες και εμπειριες για το πως ηχογραφητε ηλ. μπασο σε στουντιο...δυο τροπους εμαθα προς το παρον 1)κατευθειαν καρφι στη κονσολα περνοντας πρωτα απο λαμπατη προενυσχηση που λειτουργει βεβαια και ως d.i, 2)κατευθειαν d.i μετα κονσολα και 3)ηχογραφηση με ενυσχυτη περνοντας ηχο με δυο μικροφωνα ενα δυναμικο και ενα πυκνοτικο ποιοι τροποι κατα τη γνωμη σας ειναι καλυτεροι και γιατι...και ας μου πει και καποιος αν ξερει πως ηχογραφητε το κοντραμπασο

τωρα τι ρωτας??? αμα ειναι να μπορεις να γραψεις με avalon ή apogee(αυτες ειναι και για μπασο ρε παιδια ??δν ξερω....) προενισχυσεις τι θα προτιμησεις??;)

οτι ειναι πιο ποιοτικο εκει μεσα δλδ ....

εκτος και αν κουβαλας το δικο σου super-duper ενισχυτη που σε ικανοποιει πληρως , οποτε βαλε ενα μικροφωνακι και γραψε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρα το ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ στην ηχογραφηση οργανο.

 

Μπασο>di>κονσολα>SVT PLUG IN (& κανα compressor plug in)>θεϊκος ηχος (φτανει βεβαια να παιζει ο μπασιστας)

 

Η χρηση ενισχυτων μπασου στο στουντιο ειναι εδω και χρονια μια "γραφικη" κατασταση,καντο direct οπως τον παλιο καλο καιρο ;D ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ 2μηνου ηχογραφησα ως εξης:

μπασο>πεταλια>d.i> Αmpeg SVT 3 PRO>καμπινες SWR 4Χ10,1Χ15>4 μικροφωνα και ενα μικροφωνο απο την κεφαλη κατευθειαν στην κονσολα.

 

Superfunk γουσταρεις Ampeg? ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Live ειναι σουπερ φυσικα,αλλα για στουντιο πλεον ειναι απλα overkill (προσωπικα προτιμω το  direct ηχογραφημενο μπασο  ;) γιατι μου δινει πιο pure & καθαρο σημα)

 

η πλακα ειναι οτι στις περισσοτερες παραγωγες φερνουν καποιο "κτηνακι"  σαν κι αυτο που περιεγραψες για να τονωσουν την "ψυχολογια" του μπασιστα αλλα τελικα στο δισκο το direct σημα καταληγει σχεδον αποκλειστικα.. :) :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν νομιζω.

Η κεφαλη ειναι δικια μου οποτε δεν εχω λογω τονωσης ;D και τελικα θα διαλεξουμε ποιον ή ποιους ηχους θα κρατησουμε απο τα μικροφωνα (ως φυσικους ηχους)για να δουλεψουμε equalizer και περεταιρω επεξεργασια.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μωρε,πλακα κανω :)

 

ετσι κι αλλοιως το μπασο ειναι το ευκολοτερο οργανο  στο recording μια και το 99% ειναι τα ΧΕΡΙΑ του μπασιστα (αν "παιζει" ο ανθρωπος ολα τα αλλα ειναι piece of cake ,αν δεν παιζει ομως το πλοιο βυθιζεται αυτανδρο.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου