Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση μπασου σε studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερω και εγω?ακουγοντας τους δισκους του James Brown,του Prince,της Aretha Franklin,των Red Hot Chilly Peppers & ολης σχεδον της funk/soul σκηνης...ΑΛΗΘΕΙΑ μου φαινεται... ;D

Ισως ειμαι λιγο στενομυαλος στο θεμα :D . Αυτο που μου την σπαει με την διαδικασια των vst plugins ειναι το να εξηγησεις στον παραγωγο τον ήχο που θες να εχει αυτο που εχεις παιξει. Συμφωνω όμως οτι ειναι καπως πιο επαγγελματικη διαδικασια βεβαιως...Μπορεις μάλιστα να πεις οτι ξενοιαζεις (αν σκυλοβαριεσαι). "εγω αυτο εγραψα παιδιά, καντε το οπως θελετε. Παω για μπυρες". Εχω την εντυπωση ομως οτι η χρηση μικροφωνου 'προσωποποιει' τον ήχο. Οταν τον εχεις βεβαια. Και σιγα μην αφηνε ο james brown τον μπασιστα του να 'προσωποποιήσει' οτιδήποτε στους δίσκους του.

Αλήθεια ο flea δεν χρησιμοποιησε ποτε μικροφωνο? Εχεις καποιο link για τετοια(-ες) πληροφορια(-ες)? Θα ηθελα να διαβασω κατι σχετικα με ολα αυτα. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια ναι αν υπαρχει καποιο link για τετοιες πληροφοριες καλοδεχουμενο.Τελικα εκανα διαφορες δοκιμες ηχογραφησης και καταληξαμε σε δυο τροπους ο 1)ηχογραφηση με δυο μικροφωνα,αυτος ο τροπος ακουγοτανε καλα στα αυτια του ηχοληπτη και στα δικα μου δεν μπορω να πω και ολογος πιστευω γιατι ακουγαμε στην ουσια δυο μπασα μαζι και αυτο σου εδινε την αισθηση του χωρου και τηςκαμπινας. και 2) εβαλα το μπασο στον ενυσχυτη μου και απο την (εξοδο του ενυσχυτη d.i) στη κονσολα εμενα προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ αυτος ο τροπος ειχε καλυτερη χρια ο ηχος και ακομα καλυτερα ηταν οταν εβαλα το μπασο σε μια λαμπατη προενυσχηση μετα πηγε το σημα στον ενυσχυτη και μετα στη κονσολα τα πραγματα ηταν λιγο καλυτερα,οποτε μεχρι στιγμης εχω καταληξη οτι αν καποιος εχει μια λαμπατη κεφαλη μπασου φοβερη και τρομερη απο θεμα ποιοτητας(παντα κατα τα δικα του γουστα) κανει τη ζωη του ευκολη ;D το τελικο αποτελεσπα θα σας το πω αυτες τις μερες χτες ηταν και τα αυτια μας λιγο κουρασμενα ξοδεψαμε καμποσες ωρες...

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ο flea δεν χρησιμοποιησε ποτε μικροφωνο? Εχεις καποιο link για τετοια(-ες) πληροφορια(-ες)? Θα ηθελα να διαβασω κατι σχετικα με ολα αυτα. Thanks.

 

εχω καπου ενα παλιο Guitar Player που λεει οτι συνηθως γραφει καρφι σε εναν λαμπατο Avalon & μετα στην κονσολα (με Alembic μπασο!! :o)

 

 

Εχω την εντυπωση ομως οτι η χρηση μικροφωνου 'προσωποποιει' τον ήχο. Οταν τον εχεις βεβαια. Και σιγα μην αφηνε ο james brown τον μπασιστα του να 'προσωποποιήσει' οτιδήποτε στους δίσκους του.

 

φυσικα και δεν θα αφηνε,το μπασο ειναι ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ οργανο & το θεμελιο καθε μπαντας ...οι προσωποποιησεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!! ;D ;D

 

εξω απο την πλακα τωρα,προσωπικα πιστευω οτι το 99% στην ηχογραφηση μπασου ειναι ο ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ (δεν μπορω να σου τονισω αρκετα το ΠΟΣΟ σημαντικη παραμετρος ειναι αυτη) αν το "εχει" το θεμα με οποια τεχνικη κι αν τον γραψεις,με οτιδηποτε μπασο ή εξοπλισμο ΚΑΛΑ θα ακουστει

 

Στις κιθαρες κατι μπορεις να σωσεις,στη φωνη παλι κατι μπορεις να σωσεις,στα ντραμς  στην τελικη τον κοβεις,τον ραβεις τον περνας απο τα BFD κατι παλι σωζεις,αν ομως δεν ΠΑΙΖΕΙ ο μπασιστας και δεν εχει ΗΧΟ στα δακτυλα βραστα κι αστα.

 

Αυτο που μου την σπαει με την διαδικασια των vst plugins ειναι το να εξηγησεις στον παραγωγο τον ήχο που θες να εχει αυτο που εχεις παιξει.

 

ο σωστος παραγωγος θα πρεπει να ξερει πολυ καλα ΤΙ ηχος μπασου ταιριαζει σε καθε κομματι (θα μου πεις βεβαια ΠΟΥ να τον βρεις αυτον τον παραγωγο στο Ελλαντα και δεν θα εχεις και αδικο.... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καπου ενα παλιο Guitar Player που λεει οτι συνηθως γραφει καρφι σε εναν λαμπατο Avalon & μετα στην κονσολα (με Alembic μπασο!! :o)

 

 

Έτσι είναι γραμμένο το blood sugar sex magik και το mothers milk αλλά και με wal και stingray.

 

Στον τελευταίο δίσκο που έχει μια ποιο old school χροιά και παίζει και με Jazz Bass έχει γράψει καρφί σε split box το οποίο πήγαινε σε έναν SVT λαμπάτο με ev20 μικρόφωνα ή στο γνωστό gallien krueger rig του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι παιζει και παρα πολυ με πενα τα τελευταια χρονια,ή κανω λαθος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι παιζει και παρα πολυ με πενα τα τελευταια χρονια,ή κανω λαθος?

 

Ναι! Η αρχή έγινε με αυτό το κομμάτι http://www.youtube.com/watch?v=yaovDjL7Dxg όπου ο frusciante τον έπεισε ότι είναι καλύτερο με πένα. Από εκει και πέρα ακολούθησαν πολλά, ειδικά στον τελευταίο δίσκο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε επιτελους...επρεπε να του την πει ο...ναρκωτικακιας για να γινει ανθρωπος!! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε επιτελους...επρεπε να του την πει ο...ναρκωτικακιας για να γινει ανθρωπος!! ;D ;D

 

ευχαριστώ κι εγω για τις απαντησεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο frusciante τον έπεισε ότι είναι καλύτερο με πένα. Από εκει και πέρα ακολούθησαν πολλά, ειδικά στον τελευταίο δίσκο :)

 

Για ονομα του θεου! Παιζει σχεδον ολο το κομματι περα απο το 5ο τάστο!!! Θες να εχουμε φασαρίες εδω μέσα με τα βιντεο αυτα??? Τελικα δε θα γινει ανθρωπος ποτε ο flea (-o original, ο γλύκας  :P )!!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε επιτελους...επρεπε να του την πει ο...ναρκωτικακιας για να γινει ανθρωπος!! ;D ;D

 

Ειπε ο frusciante τον flea κεφάλα! Πρεπει να LSDώνεται ακομα ο flea στα live. Toν 'εδωσε' ο antony ο κύκνος (τι ναρκισσος θεουλη μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου