Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για preamp (από αρχαριο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Μπορεί να συνδεθεί σε μια κάρτα ήχου με είσοδο καρφί 1/4" για ηχογράφηση στον υπολογιστή.

Για χρήση live θα χρειαστείς τελικό ενισχυτή και καμπίνα.

Ο προενισχυτής δεν βγάζει ήχο από μόνος του παρά μόνο στην έξοδο των ακουστικών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α,οπότε γινεται κανονικα συνδεση. Δν θελει τιποτα di και τετοια?? Ναι για live το φανταζομαι οτι θα θελει τελικο και καμπινα, αλλα διαβασα σε καποιο thread οτι καποιος ειχε προβλημα με την συνδεση απευθειας στην καρτα και οτι δν ειχε καλο ηχο! Γενικα αυτος ο προενισχυτης λεει τπτ??

Επισης, γιατι καποιος να παρει προενισχυτη,τελικο αντι κατευθειαν κεφαλη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, γιατι καποιος να παρει προενισχυτη,τελικο αντι κατευθειαν κεφαλη??

 

Ενας λογος για να το κανεις αυτο ειναι οι περισσοτερες ηχητικες επιλογες που σου δινει ο συνδυασμος προενισχυτη + τελικο. Μπορεις να συνδυασεις διαφορετικες προενισχυσεις με διαφορετικους τελικους. Ενας αλλος λογος που θα μπορουσε κανεις να το κανει αυτο ειναι οτι η κεφαλη απο μονη της ειναι συνηθως πιο ελαφρια στο συνολο, αλλα πιο βαρια απο το καθε κομματι προενισχυτη, τελικο ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λογος για να το κανεις αυτο ειναι οι περισσοτερες ηχητικες επιλογες που σου δινει ο συνδυασμος προενισχυτη + τελικο. Μπορεις να συνδυασεις διαφορετικες προενισχυσεις με διαφορετικους τελικους. Ενας αλλος λογος που θα μπορουσε κανεις να το κανει αυτο ειναι οτι η κεφαλη απο μονη της ειναι συνηθως πιο ελαφρια στο συνολο, αλλα πιο βαρια απο το καθε κομματι προενισχυτη, τελικο ξεχωριστα.

 

(Σφήνα:ευκαιρία για συντομο κλεψιμο thread: Που στο καλο κοιταζει κανεις για τελικους οργάνων-ειδικα για μπασο-? Ευχαριστω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Σφήνα:ευκαιρία για συντομο κλεψιμο thread: Που στο καλο κοιταζει κανεις για τελικους οργάνων-ειδικα για μπασο-? Ευχαριστω!)

 

Οταν λες να κοιταζει ενοεις απο κοντα και να δοκιμασει κιολας? Η μεσω internet ας πουμε να δεις καποια μοντελα? Γιατι μεσω του internet ειναι ευκολο. Γραφεις bass poweramps στο google και ολο και κατι θα βρεις. Επισης ας πουμε στον thomann εχει καποιους..http://www.thomann.de/gr/bass_power_amplifiers.html και στο musicstore εχει επισης http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/BOS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewGuidedSearch-Browse;pgid=TOZgS6SfaObm0000000000000000-Xg6RuE4?CatalogCategoryID=80_VqHzlC8cAAAEVZx1Wf70R

Απο κοντα δεν εχω ιδεα που μπορεις να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αυτος ο προενισχυτης λεει τπτ??

βασικα εχω κανα μηνα που τον αγορασα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μεχρι στιγμης.Λοιπον η προενισχυση αυτη εχει στο πισω μερος της 4 εξοδους.Οι 2 συνδεονται στερεοφωνικα με ενα τελικο ενισχυτη (και απο εκει στη καμπινα).Οι αλλες δυο εξοδοι (frequency compensated outputs) στελνουν ενα πιο μαζεμενο σημα κατευθειαν στη κονσολα ή σε καποια καρτα ηχου ετσι μπορει να γινει μια ικανοποιητικη ηχογραφηση.

 

Εγω κανω μια πατεντα...Συνδεω στη καρτα ηχου τη προενισχυση απο την κανονικη εξοδο και στη συνεχεια σε ενα καναλι του cubase βαζω insert ενα plugin για κιθαρα οπως το guitar rig και χρησιμοποιω μονο μια προσομοιωση ενισχυτη και παιζω με τις καμπινες!!!

 

Ειχα δοκιμασει να ηχογραφησω μονο με την προενισχυση χωρις plugins και ειχε καλο αποτελεσμα απλα πιστευω οτι με αυτο το τροπο που κανω ειναι οτι καλυτερο μπορει να γινει για ηχογραφηση χωρις να εχει καποιος τελικο ενισχυτη,καμπινες μικροφωνα και σωστο χωρο για να ηχογραφησει

As He creates so He destroys.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κανω μια πατεντα...Συνδεω στη καρτα ηχου τη προενισχυση απο την κανονικη εξοδο και στη συνεχεια σε ενα καναλι του cubase βαζω insert ενα plugin για κιθαρα οπως το guitar rig και χρησιμοποιω μονο μια προσομοιωση ενισχυτη και παιζω με τις καμπινες!!!

 

 

Κ εγω με τετοια πατεντα ελεγα να το δουλεψω αρχικα μεχρι να μαζεψω μετα για τελικους καμπινες κλπ. Θενκς σε ολους για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον προενισχυτή και να πάρεις, εγώ προτείνω για να γράφεις καλά πρέπει να έχεις μαζί και κάτι σαν αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

 

και το JMP-1 πού έχω εγώ έχει speaker simulator (ψιλοκαλό) αλλά δεν έχει καμμία σχέση με το παραπάνω.

 

;D

 

Τώρα βέβαια ο προενισχυτής που θέλεις κάνει ίδια τιμή με το simulator... αυτό είναι άλλο θέμα!

Η γνώμη μου είναι βέβαια να πάρεις λίγο καλύτερο preamp. Κουμάντο βέβαια στην τσέπη σου κανείς δεν μπορεί να κάνει. Μπορείς όμως να κάνεις υπομονή να μαζέψεις λίγα παραπάνω λεφτά να πάρεις κάτι τέτοιο...

 

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_pedaltone.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου