Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για preamp (από αρχαριο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικως ψαχνω κατι σε highgain κατασταση. αυτο το koch λεει? Λογικα αρχικα με speaker emulation απο το pc, θα την βγαλω και μετα θα κοιταξω κατι σαν το palmer. To jmp1 εχει καταργηθει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γενικως ψαχνω κατι σε highgain κατασταση. αυτο το koch λεει? Λογικα αρχικα με speaker emulation απο το pc, θα την βγαλω και μετα θα κοιταξω κατι σαν το palmer. To jmp1 εχει καταργηθει ετσι?

 

Διστυχώς ναι...

 

Το jmp-1 αν το ρυθμίσεις σωστά βγάζει απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ήχο! Βέβαια αυτό ισχύει για όλα τα μηχανήματα σχεδόν. (ναι ναι ακόμα και τα πιο φθηνά)

Το koch λέει πολύ! Φτάνει σε hi-gain καταστάσεις! Θα σε καλύψει πιστεύω. Μετά ανεβαίνεις αρκετά σε τιμή!

 

Βασικά βρες ένα μεταχειρισμένο jmp-1 ή ένα ADA mp-1 και θα είσαι άρχοντας!

 

(Αν θέλεις πες μου να έρθεις σε μια πρόβα μας να το ακούσεις από κοντά το JMP-1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tech21nyc.com/psa_1_1.html

 

Τσεκαρε λιγο αυτο.....εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος οταν το ειχα για μια περιοδο...

Το Jmp δεν μου αρεσει ...τωρα το engl δεν το εχω ακουσει αλλα επειδη ειμαι κατοχος του ENGL Powerball και ειμαι

πααααρα πολυ ευχαριστημενος ...φανταζομαι οτι θα μοιαζει το preamp τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tech21nyc.com/psa_1_1.html

 

Τσεκαρε λιγο αυτο.....εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος οταν το ειχα για μια περιοδο...

Το Jmp δεν μου αρεσει ...τωρα το engl δεν το εχω ακουσει αλλα επειδη ειμαι κατοχος του ENGL Powerball και ειμαι

πααααρα πολυ ευχαριστημενος ...φανταζομαι οτι θα μοιαζει το preamp τους.

 

Ο powerball καλός! JMP-1 είχες στο παρελθόν? Όπως είπα θέλει πολύ σετάρισμα για να δεις φώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψηθηκα και για το jmp1 γιατι απ'οτι βλεπω στο ebay  ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω με το engl!! Τι εξοδους εχει το jmp1 για ηχογραφηση?? κ αυτο λαμπατο ειναι,ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει ενας φιλος μου και περασε μερικα φεγγαρια απο το σπιτι μου....παιζαμε με εναν mesa boogie fifty/fifty τελικο σε μια randall 2χ12

 

Μου αρεσε ο ηχος του ..επαισε ψαξιμο (δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο,αρκετα απλο στο να βγαλεις ηχο) αλλα μου φανηκε λιγο μονοδιαστατο,

δλδ εχω την εντυπωση πως παντρευεσαι τον ηχο του αλλα δεν παυει να ειναι καλο μηχανημα ειτε σε direct recording ειτε με power amps!

Αλλα για direct recording θα προτεινα το PSA 1.1 .....εχει παιξει Α/Β τεστ γι'αυτο το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψηθηκα και για το jmp1 γιατι απ'οτι βλεπω στο ebay  ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω με το engl!! Τι εξοδους εχει το jmp1 για ηχογραφηση?? κ αυτο λαμπατο ειναι,ε?

 

Μη ψηθείς αν δεν το ακούσεις. Βέβαια λαμπάτο είναι. Αν το συνδιάσεις με EL84-34 λάμπες στον τελικό σου δίνει 80τίλα κάργα. Αν θες πιο μοντέρνο ήχο θα το συνδιάσεις (όπως εγώ με 6L6 τελικές για να σου δώσουν το "γρρριν" που χαρακτηρίζει την πιο "μοντέρνα" παραμόρφωση. (Δεν μπορώ να το πω αλλιώς...  ;D )

 

Εξόδους έχει και για τελικό. preamp - poweramp - cabinet, αλλά και speaker simulation εξόδους για ηχογραφήσεις και έξοδο σε pa.

 

Αυτά. Όπως και να έχει όμως άκουσε το πρώτα. Μπορεί να μην σου αρέσει όπως του Zak. Οι ήχοι του χαρακτηρίζουν την μουσική βιομηχανία από το 80-90 σε σύνολο 80% των ηχογραφήσεων σε rock - hard rock και metal (Maiden - Billy Corgan και και και). Σε καμμία περίπτωση μην περιμένεις όμως NU-metal παραμόρφωση (τουλάχιστον χωρίς χοντρο mod). Για αυτά πάμε σε Boogie, VHT, Bogner κλπ.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κι εγω ενα PSA1 (το παλιο αλλα ιδιο ουσιαστικα με το καινουργιο), κι εγω ημουν πολυ ευχαριστημενος στις hi gain καταστασεις, καποτε ψαχτηκα να παρω κι ενα jmp1 αλλα το ευρος ηχων που μπορεις να παρεις (παντα για βρωμικα μιλαμε) ειναι "λιγο". Βασικα οτι και να κανεις (εκτος απο το να βαλεις κανενα εξωτερικο eq) ο ηχος σου θα θυμιζει παντα αυτο το τσικι τσικι των κιθαριστων των Iron Maiden (και οι 2 εκτος του Smith του αρχοντα) παιζουν με jmp. Και το ADA το ειχα παλια, και αυτο πολυ καλο για γκαζια αλλα τιποτε αλλο.

Το jmp οντως βγαινει καλα σε κονσολα καρφι οπως και το psa1 με λιιιιγο ψαξιμο κι εναν προθυμο ηχοληπτη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε ψαχτηκα να παρω κι ενα jmp1 αλλα το ευρος ηχων που μπορεις να παρεις (παντα για βρωμικα μιλαμε) ειναι "λιγο". Βασικα οτι και να κανεις (εκτος απο το να βαλεις κανενα εξωτερικο eq) ο ηχος σου θα θυμιζει παντα αυτο το τσικι τσικι των κιθαριστων των Iron Maiden (και οι 2 εκτος του Smith του αρχοντα) παιζουν με jmp.

 

Αυτό κατά την γνώμη μου δεν ισχύει φίλε μου. Χωρίς παρεξήγηση έτσι? Από το JMP-1 μπορείς να πάρεις ακριβώς αυτό:

Όλους τους βασικούς "hi-gain" Marshall ήχους που έχουν βγεί δηλαδή: 800/900, "Plexi στο θεό" και JCM-2000. Τώρα αν σε κάποιον δεν αρέσουν αυτοί οι ήχοι αυτό δεν κάνει μονοδιάστατο το μηχάνημα... απλά δεν του αρέσει η Marshaλιά!

 

To PSA 1.1 είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! αλλά για να πετύχεις το 100% του ήχου του πρέπει ή να το συνδιάσεις με power engine + cab ή να το συνδιάσεις με ένα καλό FULL RANGE active μεγάφωνο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψηθηκα γιατι ειδα οτι οι καφρουληδες berzerker χρησιμοποιουν το jmp1 στις ηχογραφησεις τους κ βγαζουν αρκετη καφριλα νομιζω!!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου