Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για preamp (από αρχαριο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σφήνα ερώτηση απο ασχετο #2 :

Ωραια! Τωρα που κανετε διαλειμα μου εξηγήτε παρακαλω γιατι οι  bass power amps ειναι πανακριβοι? Εχετε υπόψιν κανεναν που να συμφέρει? μήπως ειναι καλύτερα να κοιταξω για μεταχειρισμενη κεφαλή ωστε να τις καρφώνω το preamp μου στο return της και να έχω τα πολυπόθητα, τελικα watt?

Σφήνα ερώτηση απο άσχετο #3 :

Τι στο καλο κανει ενα speaker emulator? (το έχει και το preamp μου στην xlr εξοδο αλλα το manual εξηγει γλαφυρα οτι προκειται περι ... speaker emulator . Τέλος... ??? ). Ντεν εχω καταλαβει ακριβώς. Κανενας καλος ανθρωπος που να κατέχει, μπορει να μου πει δυο λόγια?

 

Λοιπόν φίλε μου. Θα σου απαντήσω ότι ξέρω. Μπασίστας δεν είμαι βέβαια!!

 

Α. Το γιατί είναι ακριβοι: Μάλλον είδες λαμπάτους τελικούς. Το θέμα είναι όμως ότι το μπάσο ΔΕΝ χρειάζεται λάμπα τοσο όσο η κιθάρα. Ίσως μάλιστα να είναι και χειρότερο. (Ας το απαντήσουν αυτό οι Μπασίστες μας εδώ!).

Ένας πολύ καλός και "transparent" τελικός που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι αυτός:

 

http://www.tech21nyc.com/pe400.html

 

Νομίζω πρέπει να έχει περί τα 600 Ευρά. Τιμή λογική δηλαδή νομίζω.

 

Β. Το speaker emulator(simulator) είναι ένα μηχάνημα που προσθέτει στον τελικό ήχο διάφορα "εφέ" ουσιαστικά τα οποία μετατρέπουν το ηχόχρωμα του direct ήχου έτσι ώστε να ακούγεται όπως ΘΑ ακουγόταν στην ηχογράφηση ΑΝ είχε περάσει το σήμα από ΚΑΜΠΙΝΑ (2/10, 4/10 κλπ) και είχε ηχογράφηθει από ένα μικρόφωνο από αυτήν την καμπίνα. Εσύ όμως ουσιαστικά το μόνο που κάνεις είναι να συνδέεις preamp - speaker simulator - κονσόλα - recording equipment(pc - dat κλπ).

 

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα είπα λίγο μονοκοπανιά και εγώ δεν τα κατάλαβα και καλά...!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρόσφατα δούλεψα ένα power engine της tech21 μαζί με το sansamp RBI(http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_rbi_basspreamp.htm)το οποίο by the way γράφει τέλεια και connect!

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι πως ήταν ΑΞΙΟΛΟΓΟ!Επίσης όπως είπε και ο vandergraaf είναι ένας πολύ καλός και "transparent" τελικός,ειδικά για τα λεφτά του!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως ότι το μπάσο ΔΕΝ χρειάζεται λάμπα τοσο όσο η κιθάρα. Ίσως μάλιστα να είναι και χειρότερο

 

Φιλε μου ουτε εγω δεν ειμαι μπασσιστας ΑΛΛΑ, ΚΑΙ στο μπασσο οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι σουπερ. Απλα ειναι αναλογα το ειδος μουσικης που θελεις να παιξεις, οπως ακριβως και στην κιθαρα. Αν θελεις λ.χ να παιξεις jazz κι αλλα τετοια φλωρικα τοτε ναι, o solid state ειναι ΟΚ και καλυτερος. Αν θελεις ομως να παιξεις Hard Rock (Sabbath, Hendrix, Purple και αλλα τετοια αντριλιδικα αθληματα) τοτε ο λαμπατος ενισυτης ειναι αυτος που θα κανει την διαφορα και την μπαντα να ακουγεται FULL (κι οχι απλα με μπασσα). Οποιος εχει σταθει μπροστα απο ενισχυτη μπασσου Ampeg και Orange (κεφαλι-καμπινα εννοειται) μαζι νε ενα Rickenbaker, Gibson η Precision μπασο καταλαβαινει τι λεω. Α ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΕΝΑ  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ουτε εγω δεν ειμαι μπασσιστας ΑΛΛΑ, ΚΑΙ στο μπασσο οι λαμπατοι ενισχυτες ειναι σουπερ. Απλα ειναι αναλογα το ειδος μουσικης που θελεις να παιξεις, οπως ακριβως και στην κιθαρα. Αν θελεις λ.χ να παιξεις jazz κι αλλα τετοια φλωρικα τοτε ναι, o solid state ειναι ΟΚ και καλυτερος. Αν θελεις ομως να παιξεις Hard Rock (Sabbath, Hendrix, Purple και αλλα τετοια αντριλιδικα αθληματα) τοτε ο λαμπατος ενισυτης ειναι αυτος που θα κανει την διαφορα και την μπαντα να ακουγεται FULL (κι οχι απλα με μπασσα). Οποιος εχει σταθει μπροστα απο ενισχυτη μπασσου Ampeg και Orange (κεφαλι-καμπινα εννοειται) μαζι νε ενα Rickenbaker, Gibson η Precision μπασο καταλαβαινει τι λεω. Α ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΕΝΑ  ;D

 

Εγώ απλά είπα ότι δεν είναι αυτή η ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορά όπως στις κιθάρες. Δηλαδή ζεις και χωρίς λάμπα ρε παιδί μου! Εγώ στην κιθάρα δεν ζω χωρίς λάμπα. Απλά δεν γίνεται! (και εσύ φαντάζομαι!)

Κατα τα άλλα σαφώς και θα έχουν την χρησιμότητα που είπες οι λάμπες στο μπάσο. Αλλιώς δεν θα συνέχιζαν να βγάζουν λαμπάτους.  :) Δεν ξέρω και καλά όπως δήλωσα...

 

Καλύτερα να απαντήσουν μπασίστες στο παιδί! Που'στε ρε παιδιά?

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να απαντησουν μιας και βλεπουν οτι το θεμα ειναι για preamp (κιθαρα). Κανονικα ο ενδιαφερομενος θα επρεπε να ανοιξει αλλο θεμα και να τα γαρψει στην αλφαβητα των μπασσιστων γιατι εδω γραφουμε στων κιθαριστων (μην κοιτας που μιλαω ξενες γλωσσες)  :P

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα είπα λίγο μονοκοπανιά και εγώ δεν τα κατάλαβα και καλά...!  ;D

 

Don't worry, καταλαβα πολυ καλα και σ'ευχαριστω. Αυτο που παρατηρησα με τους τελικους, ειναι πως π.χ. ενας καθαρος τελικος οπως αυτος που μου προτεινες, ειναι πολυ πιο ακριβός απο τον SANSAMP R.B.I. που ειναι και πιο μπιχλιμπιδιαρης. Προφανως εχει νακανει με την ποιότητα. Ψάχνω όμως και για πιό φτηνη κατηγόρια και δεν βρίσκω πουθενα (εκτος απο την Tech21). Υπάρχει πραγματι ενα κενό σε αυτο το θεμα απο τις εταιρείες -ισως το target group καταναλωτων να ειναι 'ψαγμενοι' επαγγελματιες με φραγκα βεβαια- ...θα συνεχίσω το googling !

 

Ευχαριστω και σορυ αν δειχνει ξεκαρφωτο το θεμα. Εχω οικολογικη συνείδηση και αποφευγω να ανοίγω συνεχως νεα thread γιατι αλλιώς κάποτε θα γεμίσουμε τον τόπο!!!! Ανακύκλωση ΤΩΡΑ!!! Οχι σκουπιδια Οχι πλαστικα Οχι νεα threads σε θάλλασες και ακτες!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΜ..το RBI είναι preamp,το power engine τελικός.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο έτσι?

 

Αχμ, ναι. Λαθος μου. Μου φανηκε σαν ενα Power amp Που ειχα δει προσφατα με δικο του EQ.

 

Βρηκα & αυτο το "οικονομικο" thread: http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=448122&highlight=power+amplifier

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

 

videaki ap to jmp1 slaved sto jcm900 mou;) foveros proenisxytis..an pate ultimate-guitar.com (idio username) boreitai na akousetai pos akougetai syndemenos katefthias ston ypologisti mou.

 

kai gia live, osoi lene oti dn ginetai, syndeo to jmp1 mou stin mikrofoniki, meso tou speaker emulation. mazi me ena rack eq akougetai eksopragmatiko! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου