Προς το περιεχόμενο

roland SH201 και korg X50. program για να δουλέψει ως vst


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχάς αυτό που ζητάς γίνεται με πολλούς και διάφορους τρόπους.  Οπως σου είπαν πρωτήτερα  μπορείς να τα ελέγχεις μέσω midi μέσα απο το πρόγραμμα host . Η λειτουργία αυτή μοιάζει αρkετά  με την λειτουργία VST και θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα αλλά θα απαιτήσει τα σύνθ σου να είναι συνεδεμένα μέσω midi με την κάρτα ήχου αλλά και μέσω audio. Δεν είσαι αναγκασμένος να κάνεις ήχογραφησh αλλά να γράψει midi όπως θα έκανες με κάθε vst οργανο.

 

τι εννοείς με αυτό?ότι θα στέλνει μονο midi χώρις ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα απο τον host ( Cubase, Sonar, live etc.) στέλνεις Midi σήματα διαμέσουν κάρτα ήχου στο σύνθ σου . Για να παίζεις τους ήχους του. Και απο εκεί και πέρα το midi κανει την αναποδη διαδρομή για να γραφτεί στον Host. Δηλαδή μιλάμε για διαδικασία MIDI IN και MIDI OUT για να στο πω οσο πιο απλά γίνεται.

 

Αυτό απαιτεί να ανοίξεις ένα κανάλι midi που θα γράφεται το midi σου και ένα audio για να ακους τα synth σου. Εννοείται οτι θα πρέπει να τα ρυθμίσεις ώστε να επικοινωνούνε με τα σύνθ σου. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία.μπορείς να μου πείς αναλυτικά πως θα το κάνω αυτό?cubase έχω sx2.

 

έχω μια οχταετία να δουλέψω cubase.Και προσπαθώ να το αποφεύγω όσο γίνεται.  Πρέπει να είναι λογικά στις ρυθμίσεις του Midi channel. Το manual Πρεπει να λέει αναλυτικά την διαδικασία. Ίσως χρειαστείς να ρυθμίσεις και τα σύνθ σου για να εκπέμπουν και λαμβάνουν Midi. Mε λίγα λόγια πάρε σβάρνα τα manual και ρίξε διάβασμα μέχρι να σου λιώσει το μυαλό. Έτσι τα καταφέρνω εγώ τα τελευταία 10 χρόνια.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο roland SH201 το πρόγραμμα που σου δίνει μαζί, εγκαθιστά δύο εκδοχές.

Μια σαν standalone editor / librarian και μια με VST .dll όπου με την εγκατάσταση του μπορείς να το ελέγξεις από το VST host σου σαν απλό VSTi.

 

Για το Korg δεν γνωρίζω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά.έχω 2 synth (roland SH201-korg X50).θέλω να περάσω τους ήχους τους όχι με ηχογράφηση,αλλά ώς VST μέσα από πρόγραμμα,καθώς τα προγράμματα που περιέχονται στην συσκευασία είναι για διαχείριση και τπτ άλλο.ξέρετε κανένα τρόπο η κανένα πρόγραμμα που να δούλεύει ως vst για αυτά?ευχαριστώ

 

Κατ' αρχήν έχω δουλέψει με το SH 201 αλλά όχι σε περιβάλλον υπολογιστή. Μια βόλτα όμως από την κριτική του Sound On Sound...

 

http://www.soundonsound.com/sos/apr07/articles/rolandsh201.htm#5

 

...δείχνει το εξής:

 

VSTi Integration

 

As mentioned at the beginning of this review, the SH201 is the first Roland hardware synth to offer VSTi integration. When the SH201 Editor installs, it installs as two versions: the stand-alone one (activated by manually starting the program from your computer) and the VST Instrument one (a separate DLL file). The VSTi version requires a USB connection, which provides the necessary additional 'MIDI port' to the SH201 in your DAW software. The plug-in appears in your list of VST instruments as 'SH201 Editor VST'. When loaded, the Editor appears just as if it were the GUI of a software synth. The SH201 can be edited from here just as with the stand-alone version — with the additional advantage that if you save the song with the SH201 in an edited state, it's recalled exactly as you left it when the song is reloaded.

 

Curiously, the Editor did not support the recording and automation of its GUI elements within Sonar (my DAW of choice) in my tests during the review period (see the 'Sonar & The SH201' box. However, Sonar happily recorded changes made on the SH201's panel as MIDI control data, which is a perfectly acceptable alternative.

 

Aυτό λέει ότι μάλλον δουλεύει και σαν VSTi που μπορείς να το "καλέσεις" από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, με τις ιδιότητες και ικανότητες ενός soft synth. Aυτά αναλύονται και στις σελ. 54-58 του μάνιουαλ που έχεις. Με πολύ λίγα λόγια, θα χρειαστεί να καταγράψεις το παίξιμό σου σε midi, και μετά να το στείλεις να παιχτεί από το Roland μέσω του sequencer σου, το οποίο Roland θα ηχογραφήσεις αργότερα.

 

Γενικά, υπάρχουν μερικά VSTi που λειτουργούν ως "μεσάζοντες" μεταξύ του hardware synth και του εκάστοτε sequencer (προσοχή: ΔΕΝ εννοώ editors/librarians), μοιάζοντας με soft synths, αλλά είναι μια λύση που σπανίζει, και που έχω δει σε λίγα μηχανήματα. Δυο παραδείγματα: το Virus Control που αναλαμβάνει όλο το χειρισμό του Access Virus TI μέσω ενός plugin...

 

http://www.access-music.de/events/11-2004/virusti_details_control.php4?product=virustidesktop

 

...και το Midi Quest XL, το οποίο ίσως χρησιμεύσει και στην περίπτωσή σου αν δεν βολευτείς με το ήδη υπάρχον της Roland, και που στο παρακάτω λινκ το βλέπεις να λειτουργεί σαν soft synth ελέγχοντας το Korg M1, με παράλληλη έξτρα λειτουργία (αν θες) και librarian:

 

http://www.squest.com/Windows/Instruments/KorgM1/index.html

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λινκ που έβαλα για το Access Virus αρνείται πεισματικά να δουλέψει. Για δοκιμάστε αυτό:

 

http://64.233.183.104/search?q=cache:ZH7u8S8pGlIJ:www.accessmusic.de/events/11-2004/virusti_details_control.php4%3Fproduct%3Dvirustikeyboard+VirusControl%E2%84%A2+turns+the+Virus+TI+into+the+first+true+laptop+studio+ever.&hl=en&ct=clnk&cd=1&gl=be&client=firefox-a

 

 

 

(έχω όντως Firefox αλλά γιατί βγήκε στο λινκ;  ??? ??? ???)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

τώρα μου αρέσετε.ευχαριστώ πολύ!!!!

Κι εγώ. Αλλά δεν μπήκες καν στη διαδικασία να διαβάσεις το βιβλιαράκι (manual) που είναι και στα ελληνικά, του SH-201 για να ξέρεις τι κάνει, παρόλο που σε ενδιέφερε να το δουλέψεις.

Αυτό σου είπα και στο άλλο θέμα.

Τα manual θα σε βοηθήσουν να μάθεις και άλλα θεωρητικά πέρα από τις λειτουργίες του εκάστοτε οργάνου (software ή hardware).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου