Προς το περιεχόμενο

REAKTOR X-Y


pianistas78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρει κανείς στο reaktor πως εισάγουμε ένα αρχειο wav σε ενα plugin που έχει μέσα το οποίο παραλλάσει τον ηχο κινώντας το ποντίκι μέσα σε ένα πίνακα x-y ?ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ξέρω.

Δεν ασχολήθηκα με το Reactor γιατί είναι πολύ βαθύ πρόγραμμα.

 

Εσύ όμως από άλλα θέματα που έχεις ανοίξει καταλαβαίνω ότι έχεις βασικότατες θεωρητικές ελήψεις της τεχνολογίας που βρέθηκε στα χέρια σου.

 

Δεν ξέρεις καν τι είναι Musical Iinstrument Digital Interface.

Δεν είναι πυρηνική φυσική...

 

Αφού το ξέρω εγώ μπορείς να το μάθεις κι εσύ.

Αλλά εγώ δεν μπήκα στο Απόλλων 14 για να μάθω να πετάω ανεμόπτερο.

 

Ενα - ένα τα βήματα.

 

Cubase, Reaktor, VST, MIDI, επειδή είναι "φτηνά" δεν σημαίνει ότι απευθύνονται στον ανειδίκευτο. Χρειάζεται δουλειά, μελέτη και ειδίκευση γιατί απευθύνονται σε ειδικούς. ¨Οχι ότι εσύ δεν μπορείς να γίνεις βέβαια...

 

Γι αυτό καταλήγουν πολλοί σαν κι εσένα να καούν και χωρίς να γνωρίζουν προτείνουν πχ Mac... 

Γιατί εκεί έχουν αυτό που χρειάζονται.

 

Το Garage που απευθύνεται στον μουσικό που δεν έχει γνώσεις ηχοληψίας, σύνθεσης ήχου, πρωτόκολα συνδεσιμότητας, κλπ. και είναι απλό στη χρήση αλλά με όσες δυνατότητες ζητάς εσύ και όχι ο επαγγελματίας.

Και επιτέλους κάνεις δουλειά!

Αλλά δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι άχρηστα...

 

Στο θέμα μας τώρα.

 

Είναι δυνατόν να δουλεύεις το Reaktor?

Το πρόγραμμα που είναι modular synthesizer και πρέπει να είσαι σε θέση να ξεχωρίζεις την Αφαιρετική από την Προσθετική από την Frequency modulation από την ...κλπ. κλπ; Και να τα στήνεις ένα -ένα module?

Γιατί;

Λυπήσου σε!

Λίγους έχω γνωρίσει να μπορούν να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες του και να το χρησιμοποιούν σαν το φανταστικό εργαλείο που είναι.

Θέλει διάβασμα, τουλάχιστον του manual και αφοσίωση μηνών.

Και τότε θα επιβραβευτείς.

Τώρα θα το πετάξεις γιατί είναι "δύσχρηστο και όλο κολλήματα".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου μεγάλε ξέρω τι παίζει και μην νομίζεις ότι είμαι τόσο ανειδίκευτος.σου φαίνεται αν νομίζεις ότι είμαι έτσι.απλά μαρέσει να ανοίγω συζητήσεις και να μιλάω.είναι κακό?τεσπα.απλά στο πανεπιστήμιο ενας καθηγητής μας το δειχνε και θυμάμαι μας είχε δείξει μια λειτουργία (εύκολη 2 κλικ) όπου εισήγαγε ενα αρχείο wav και κουνούσες το ποντίκι μέσα σε ενα <<κουτάκι>> να το πω και έκανε ωραία βαβούρα και κάθε φορά διαφορετική ανάλογα με το τι wav έβαζες.και μου χε πεί χαρακτηριστικά ότι το συγκεκριμένο είναι εύκολο.αυτά.επίσης για τα vst που είχα προαναφέρει είναι σίγουρος ότι δεν με κατάλαβες τι ήθελα να πω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω.

Δεν ασχολήθηκα με το Reactor γιατί είναι πολύ βαθύ πρόγραμμα.

 

Εσύ όμως από άλλα θέματα που έχεις ανοίξει καταλαβαίνω ότι έχεις βασικότατες θεωρητικές ελήψεις της τεχνολογίας που βρέθηκε στα χέρια σου.

 

Δεν ξέρεις καν τι είναι Musical Iinstrument Digital Interface.

Δεν είναι πυρηνική φυσική...

 

Αφού το ξέρω εγώ μπορείς να το μάθεις κι εσύ.

Αλλά εγώ δεν μπήκα στο Απόλλων 14 για να μάθω να πετάω ανεμόπτερο.

 

Ενα - ένα τα βήματα.

 

Cubase, Reaktor, VST, MIDI, επειδή είναι "φτηνά" δεν σημαίνει ότι απευθύνονται στον ανειδίκευτο. Χρειάζεται δουλειά, μελέτη και ειδίκευση γιατί απευθύνονται σε ειδικούς. ¨Οχι ότι εσύ δεν μπορείς να γίνεις βέβαια...

 

Γι αυτό καταλήγουν πολλοί σαν κι εσένα να καούν και χωρίς να γνωρίζουν προτείνουν πχ Mac... 

Γιατί εκεί έχουν αυτό που χρειάζονται.

 

Το Garage που απευθύνεται στον μουσικό που δεν έχει γνώσεις ηχοληψίας, σύνθεσης ήχου, πρωτόκολα συνδεσιμότητας, κλπ. και είναι απλό στη χρήση αλλά με όσες δυνατότητες ζητάς εσύ και όχι ο επαγγελματίας.

Και επιτέλους κάνεις δουλειά!

Αλλά δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι άχρηστα...

 

Στο θέμα μας τώρα.

 

Είναι δυνατόν να δουλεύεις το Reaktor?

Το πρόγραμμα που είναι modular synthesizer και πρέπει να είσαι σε θέση να ξεχωρίζεις την Αφαιρετική από την Προσθετική από την Frequency modulation από την ...κλπ. κλπ; Και να τα στήνεις ένα -ένα module?

Γιατί;

Λυπήσου σε!

Λίγους έχω γνωρίσει να μπορούν να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες του και να το χρησιμοποιούν σαν το φανταστικό εργαλείο που είναι.

Θέλει διάβασμα, τουλάχιστον του manual και αφοσίωση μηνών.

Και τότε θα επιβραβευτείς.

Τώρα θα το πετάξεις γιατί είναι "δύσχρηστο και όλο κολλήματα".

Παντως απ' οτι φαινεται εσυ φιλε ξερεις πολλα. Μου κανει εντυπωση που ασχολεισαι με εναν ασχετο...

Και πανω απ' ολα σου βγαζω το καπελο στα συμπερασματα και τις προβλεψεις σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth σκέψου ότι αντίστιξη φούγκα ενορχήστρωση τα έκανα στο finale τα σωζα ως midi και μετά τα περνούσα στο cubase και τα έσωνα με ήχους απο όργανα συμφωνικής (δείγματα) και τα έκανα mp3 ston δασκαλό μου. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά στο πανεπιστήμιο ενας καθηγητής μας το δειχνε και θυμάμαι μας είχε δείξει μια λειτουργία (εύκολη 2 κλικ) όπου εισήγαγε ενα αρχείο wav και κουνούσες το ποντίκι μέσα σε ενα <<κουτάκι>> να το πω και έκανε ωραία βαβούρα και κάθε φορά διαφορετική ανάλογα με το τι wav έβαζες.και μου χε πεί χαρακτηριστικά ότι το συγκεκριμένο είναι εύκολο

 

δε ξερω για ποιο ακριβως μιλας, αλλα λογικα το interface θα εχει καποιο window για να κανεις load τα samples στο sampler.

To X-Y δεν εχει σχεση με τα samples. Απλα αλλαζει παραμετρους (αυτο που λες "κανει θορυβο???"). Κανε δεξι κλικ και load map η' add sample, κατι τετοιο. Εκει εισαι για τα samples...

 

Υ.Γ ονομα δεν εχει αυτο instrument? δε το εχει ανοιχτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δε το θυμάμαι για αυτό και ρωτάω γιατί μας το δειξε για λίγο γιατι εμείς ασχολούμασταν με το virtual waves.(μιλάμε για χρόνια πριν).και έλεγα κάποιος που το ξέρει  αν μπορεί να μου πεί πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΟΚ. Μάλλον λάθος κάνω καθώς πολύ σωστή είναι η σειρά που τα τοποθέτησες. Αλλά αυτό που έγραψες στο θέμα για τα VST δήλωνε άγνοια σε βασικά θέματα.

Το ίδιο και στο Reaktor.

Παντως απ' οτι φαινεται εσυ φιλε ξερεις πολλα. Μου κανει εντυπωση που ασχολεισαι με εναν ασχετο...
Χαρά μας και τα δύο φίλε μου... αλλά όχι τόσο το τρίτο που γράφω τώρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth έχω 100 vst instruments και άλλα τόσα fx.απλά εγώ σε ρώτησα άλλο και κατάλαβες άλλο. πώς έχεις ένα vst με ήχους και ανοίγει μέσω ενός προγράμματος και χρησιμοποιείς τους ήχους του και βάζεις τις γραμμές που αντιστοιχούν στις ανάλογες νότες για το κομμάτι που σου αρέσει να φτιάξεις,οπότε σου βγαίνει καλογραμμένο,συμμετρικό,ότι λάθος έχει να μπορείς να το διορθώσεις με κλικ,αν υπάρχει κάτι ανάλογο που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατά τον ίδιο τρόπο τους ήχους του synth σου (μέσω usb) και να τους περάσεις μέσα όπως ακριβώς προανέφερα με το  vst. τα synth έχουν μέσα progs τα οποία ανοίγουν ως vst κανονικά αλλά είναι ΜΟΝΟ για διαχείριση των ήχων (αντί να πατάς πολλά κουμπιά για να φτάσεις σε έναν ήχο απο το synth τους έχεις όλους μπροστά σου και επιλέγεις μέσα από ένα πίνακα ποιον ήχο θες).Δεν θέλω να κάνω ηχογράφηση απο το synth αλλά να γράψω μετρημένα όπως με ένα VST. και ρωτάω (γιατί για το ένα synth ROLAND SH201 βρήκα τελικά έναν μέτριο τρόπο να το καταφέρω)υπάρχει κάποιο vst που να <<τραβάει>> τους ήχους από το synth σου και να τους εισάγεις όπως ακριβώς θα έκανες με ένα κανονικό VST?πες μου λοιπόν που είναι η βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου