Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά μόλις έβαλα το UBUNTU , και ήδη γράφω το πόστ μου μέσα απο αυτό. Φένεται καλό λειτουργικό και δεν συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα στην εγκατάσταση του. Μπράβο Λινουξ!

 

Ερώτηση:

 

Όταν κάνει boot μου βγάζει μενουδάκι να επιλέξω μεταξύ ubuntu και windows xp. Πώς γίνεται να το κανω να φορτώνει τα windows αυτόματα και το UBUNTU μόνο όταν πατάω ένα ειδικό πλήκρο? Θέλω να αποφύγω την χρήση μενου !

 

ΥΓ Ευχαριστώ boukas για το λινκ , αυτό κοιτάω τώρα!!!

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω με τα ubuntu (από τα οποία μπαίνω τώρα)

είναι η μεγάλη θερμοκρασία της cpu (σε σχέση με αυτή που είχα με xp)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω με τα ubuntu (από τα οποία μπαίνω τώρα)

είναι η μεγάλη θερμοκρασία της cpu (σε σχέση με αυτή που είχα με xp)

 

Mπα εμένα που ανεβάζει θερμοκρασία για την πλάκα του και το ανεμεστήρι κανει σαν τρακτερ , είναι άψογο στα UBUNTU!!!

 

Τί έγινε ρε παιδιά , καμμιά ιδέα για το πώς θα αφαιρέσω το menu?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα εμένα που ανεβάζει θερμοκρασία για την πλάκα του και το ανεμεστήρι κανει σαν τρακτερ , είναι άψογο στα UBUNTU!!!

 

Τί έγινε ρε παιδία , καμμιά ιδέα για το πώς θα αφαιρέσω το menu?

 

Δεν μπορείς (και δεν πρέπει) να αφαιρέσεις το μενού. Αν το κάνεις, δεν πρόκειται να ξαναμπουτάρεις στα windows και ίσως ούτε στο Ubuntu. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

 

α) Να αλλάξεις το λειτουργικό που μπουτάρει by default

β) Να αλλάξεις τον χρόνο αναμονής μέχρι να επιλεχθεί το default λειτουργικό, αν δεν κάνεις κάποια ενέργεια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις δυο σκληρους, μπορεις να βαλεις καθε λειτουργικο σε αλλο δισκο, και μετα να αλλαζεις απο ποιο δισκο κανει boot. Βεβαια προυποθετει απεγκατασταση  και στησιμο απο την αρχη του ενος λειτουργικου, αλλα φανταζομαι οτι δε θα ιδιαιτερο προβλημα, καθως ειναι φρεσκια η Ubuntu απο οσο λες.

 

Η δευτερη λυση του kilon ειναι εξισου καλη, και λιγοτερο φασιαριοζικη...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς (και δεν πρέπει) να αφαιρέσεις το μενού. Αν το κάνεις, δεν πρόκειται να ξαναμπουτάρεις στα windows και ίσως ούτε στο Ubuntu. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

 

α) Να αλλάξεις το λειτουργικό που μπουτάρει by default

β) Να αλλάξεις τον χρόνο αναμονής μέχρι να επιλεχθεί το default λειτουργικό, αν δεν κάνεις κάποια ενέργεια.

 

 

 

έκανα τελικά το β και ρύθμισα το timeout στα 3'' . Ευχαριστώ eye.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να το κάνω αυτό?

 

Γιατι

Όταν κάνει boot μου βγάζει μενουδάκι να επιλέξω μεταξύ ubuntu και windows xp. Πώς γίνεται να το κανω να φορτώνει τα windows αυτόματα και το UBUNTU μόνο όταν πατάω ένα ειδικό πλήκρο? Θέλω να αποφύγω την χρήση μενου !

ετσι δεν θα βλεπεις καν το μενου για 3 δευτερολεπτα και μονο αν πατας ESC μεσα σε αυτα θα εμφανιζεται. Αλλιως θα μπουταρεις το λειτουργικο της αρεσκειας σου χωρις να βλεπεις μενου...

 

και το μενου θα υπαρχει (γιατι αληθεια δεν θελεις να μην το εχεις) και θα ειναι και αορατο (και καλα κανεις δεν θα ξερει οτι εχεις και ενα δευτερο λειτουργικο) και θα εμφανιζεται με το πατημα ενος πληκτρου (ESC) οταν θελεις

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i see.... hmmm

 

αλλά και esc... ας μην το πολυπλοκοποιώ καλά είναι όπως είναι , δεν με ενοχλεί να το βλέπω . 

 

Υπόψην ότι το hiddenmenu είναι για το μενου του UBUNTU όχι για  το μενού του BOOT. Έτσι την πάτησα και εγώ την πρώτη φορά με το timeout.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου