Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικώς θα πρέπει να κάνεις πράματα στο bootloader, που δεν το συνιστώ, όχι γιατί ξέρω, αλλά ακρριβώς επειδή δεν το κατέχω και τόσο μια φορά το πείραξα και την πάτησα. Φορματ....

Από τότε κατάλαβα καλύτερα να ην πολυπειράζω πράματα που δεν τα ξέρω! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Όταν κάνει boot μου βγάζει μενουδάκι να επιλέξω μεταξύ ubuntu και windows xp. Πώς γίνεται να το κανω να φορτώνει τα windows αυτόματα και το UBUNTU μόνο όταν πατάω ένα ειδικό πλήκρο? Θέλω να αποφύγω την χρήση μενου !

 

 

 

μπορεις να βαλεις ενα προγραμμα το οποιο κανει install και uninstall το mbr . εγω πχ εχω βαλει xp και vista , οποτε εχω βαλει και στα δυο ενα προγραμματακι (στην περιπτωση μου το vistaboot pro) και το ρυθμισα να bootαρει παντα με βιστα. αν καποια στιγμη θελησω να μπω με xp , πριν κλεισω τα vista κανω uninstall to mbr του βιστα και ινστολ του xp . ετσι μολις κανω restart ανοιγει με xp. εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνο αυτο που κανω αλλα ειμαι αναγκασμενος να το κανω για καποιους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το είδα Κιλον!!!!

Αντε καλοριζικος στον κοσμο των Πινγκουινων... ;D ;D ;D

Παντως μια και μπικες να αρχισουμε νεα μαχη

Gnome vs KDE

Εγω KDE akias!!!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i see.... hmmm

 

αλλά και esc... ας μην το πολυπλοκοποιώ καλά είναι όπως είναι , δεν με ενοχλεί να το βλέπω . 

 

Υπόψην ότι το hiddenmenu είναι για το μενου του UBUNTU όχι για  το μενού του BOOT. Έτσι την πάτησα και εγώ την πρώτη φορά με το timeout.

 

 

Τι σημαινει αυτο? Τι εννοεις "μενου του ubuntu" και "μενου του boot"?

 

Ενα μενου εχεις (λογικα εγκατεστημενο στο MBR του δισκου σου) και οφειλεται στο grub (o boot loader των "συγχρονων" Linuxιων που αντικατεστησε το παλιο lilo). Διαλεγεις ενα OS και στο bootαρει. Αλλο μενου δεν εχεις (η κατι δεν καταλαβαινω).

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι σημαινει αυτο? Τι εννοεις "μενου του ubuntu" και "μενου του boot"?

 

Ενα μενου εχεις (λογικα εγκατεστημενο στο MBR του δισκου σου) και οφειλεται στο grub (o boot loader των "συγχρονων" Linuxιων που αντικατεστησε το παλιο lilo). Διαλεγεις ενα OS και στο bootαρει. Αλλο μενου δεν εχεις (η κατι δεν καταλαβαινω).

 

 

 

Yπάρχουν 2 boot menu .

 

To πρώτο που είναι αυτό που επιλέγει μεταξύ WINDOWS και UBUNTU και ελέγχεται απο το BOOT.INI.

 

To δεύτερο μενού εμφανίζεται μετά το 1ο εφόσον πατηθεί ESC και επιλέγει μεταξύ διαφορετικών εκκινήσεων UBUNTU και ελέγχεται απο το menu.lst .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το είδα Κιλον!!!!

Αντε καλοριζικος στον κοσμο των Πινγκουινων... ;D ;D ;D

Παντως μια και μπικες να αρχισουμε νεα μαχη

Gnome vs KDE

Εγω KDE akias!!!! ;D ;D ;D

 

Για την ώρα ψηφίζω MAC OS δαγκωτό, απλά άπιαστο GUI. Αλλά μπορώ να πώ ότι το CUBE στο UBUNTU με κούφανε λίγο. Εξακολουθώ να πιστεύω οτι το install στο UBUNTU είναι κλάψτα χαράλαμπε. Έχει πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να φτασει το MAC OS αλλά σίγουρα έχει βελτιωθεί τρελά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν 2 boot menu .

 

To πρώτο που είναι αυτό που επιλέγει μεταξύ WINDOWS και UBUNTU και ελέγχεται απο το BOOT.INI.

 

To δεύτερο μενού εμφανίζεται μετά το 1ο εφόσον πατηθεί ESC και επιλέγει μεταξύ διαφορετικών εκκινήσεων UBUNTU και ελέγχεται απο το menu.lst .

 

Xmmm.. νομιζω καταλαβα πιο ειναι το μπερδεμα σου/μου στην συνενοηση. Ειναι θεμα ορολογιας.

 

Αληθινα, υπαρχει ΕΝΑ ΜΟΝΟ πραγμα... οφειλεται στο grub και ειναι ενα grub config plain text file (το ανοιγεις με ενα text editor:vi, emacs, ...)

 

(Παλιοτερα ηταν το lilo.conf που ηταν το αρχειο ρυθμισης του παλιου loader lilo, σημερα λογικα δεν θα βρεις σημερινη διανομη με lilo)

 

Σε αυτο φαινεται τι θα εκκινειται, ποσο θα περιμενει για το αν θα πατησεις, τι kernel options θα περναει, αν θα κανει disable πραγματα κλπ... Το grub γενικα περιμενει να παρει τα boot options του χρηστη απο καπου, ενα η πολλα αρχεια η μπορει ακομα και command line μεσω παραμετρων...

 

Απλα πολλες διανομες "σπανε" για λογους "ευχρηστιας" το config file αυτο σε λογικες (κατα τα γουστα τους) κατατμησεις: αλλο file για το ενα, αλλο για το αλλο, με διαφορα εξωτικα ονοματα (σαν αυτα που αναφερεις)... αλλο που ο χρηστης μπορει να πειραξει, αλλο που δεν συνισταται να πειραξει...

 

Συνηθως αυτο γινεται ωστε καποιο γραφικο προγραμμα διαχειρισης της διανομης σου για το grub, να πειραζει μονο καποιο απο τα υποfiles για την ευκολια του... Για παραδειγμα το παλιο μου RH5 (που ακομα δουλευει καπου καπου) τα εχει ολα σε ενα μεγαλο αρχειο grub config. Φανταζομαι πολυ πιο συγχρονο ubuntu σου εχουν βαλει πιο πολλα αρχειακια το καθενα δηθεν για κατι...

 

Δε πα να χει 1 ενιαιο μεγαλο grub.cfg η 15 μικρα αρχεια με ο,τι ονομα ναναι, δεν πα να ναι το /etc/grub.cfg η πολλα στο /boot/grub/... το ιδιο ειναι με λιγα λογια :). Ειναι ολες αυτες οι μικροδιαφορες που κανουν τα distros διαφορετικα ...

 

Αν εχεις κεφι για grub μελετη,man grub σε μια κονσολα...

 

(hint: και σε ενα απο αυτα -συνηθως απανταται με το ονομα grub.conf- να τα εβαζες ολα το ιδιο θα εκανε για το grub, εσενα και το vi σου, αλλα αν το διαχειριζεσαι απο καποιο γραφικο εργαλειο το πιθανοτερο ειναι μετα να στα κανει ολα σκ@τα. Αλλα και copy να το εκανες (για να μην χασεις το παλιο grub.cfg σου) σε evris.lakis και να τα πειραζες εκει και μετα να ελεγες στο grub να τρεξει λαμβανοντας ως input το evris.lakis παλι καλος θα ησουν)

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο :)

 

 

Για το θεμα του install ... ειναι κλαψτα Χαραλαμπε? οσον αφορα την εγκατασταση και την συμβιωση με τα αλλα λειτουργικα χαλια τα πραγματα ε? Δηλαδη, το MAC OS πως το στηνεις σε ενα PC (η σε ενα laptop η σε μια Amiga, η σε ενα Αρχιμηδης η Xbox η Playstation η σε ενα SUN η σε ενα tablet PC η σε ενα RISC η σε ενα ALPHA η σε ενα κινητο η σε ενα ψυγειο η σε ενα Dreambox η ακομα και σε ενα παλιο Apple/MAC η σε ενα USB stick η σε ενα liveCD) και ρυθμιζεις τον boot loader του να φορτωνει και αλλα τυχαια εμπορικα η μη λειτουργικα που εχεις στους δισκους σου (εξωτερικους, εσωτερικους, USB, SCSI, SATA, IDE, πρωτους, δευτερους, σε λογικα η κυρια, ενεργα η μη partitions)? Πιο ευχρηστα ?

 

Μου φτιαχνεις ενα liveCD Mac OS με τα προγραμματα της αρεσκειας σου να μου το στειλεις να το τρεξω στο φορητο μου να δω τι σε εντυπωσιασε? Και αν μου αρεσει να το στησω και εγω σε ενα USB δισκακι μου για να μην χασω και το παλιο μου λειτουργικο? Για να μην κλαει ο Χαραλαμπος αλλο?

 

Χο χο...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρι κρίστμαςςς. Evris, you don't fight her any more, eh?

 

He says that Linux installation is cry them Haralambos. Thing where did not stand (πραγμα που δεν εστεκε). Got out of my clothes and had to talk.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον φιλο nikoskor41274:Δεν αμφισβητω την ευχρηστια του MAC στο GUI του.

 

Αλλα

1) τι σχεση εχει με την απορια?

2) το install ειναι κλαψτα Χαραλαμπε? οσον αφορα την εγκατασταση και την συμβιωση με τα αλλα λειτουργικα χαλια τα πραγματα ε? Δηλαδη, το MAC OS πως το στηνεις σε ενα PC (η σε ενα laptop η σε μια Amiga, η σε ενα Αρχιμηδης η σε ενα SUN η σε ενα tablet PC η σε ενα RISC η σε ενα ALPHA η σε ενα κινητο η σε ενα ψυγειο η σε ενα Dreambox η ακομα και σε ενα παλιο Apple/MAC η σε ενα USB stick η σε ενα liveCD) και ρυθμιζεις τον boot loader του να φορτωνει και αλλα τυχαια εμπορικα η μη λειτουργικα που εχεις στους δισκους σου (εξωτερικους, εσωτερικους, USB, SCSI, SATA, IDE, πρωτους, δευτερους, σε λογικα η κυρια, ενεργα η μη partitions)? Πιο ευχρηστα ?

 

Μου φτιαχνεις ενα liveCD Mac OS με τα προγραμματα της αρεσκειας σου να μου το στειλεις να το τρεξω στο φορητο μου να δω τι σε εντυπωσιασε? Και αν μου αρεσει να το στησω και εγω σε ενα USB δισκακι μου για να μην χασω και το παλιο μου λειτουργικο? Για να μην κλαει ο Χαραλαμπος αλλο?

 

Χο χο...

 

Kαταρχάς τα 2 μενού υπαρχούν πιθανότατα  γιατί έκανα την εγακτάσταση των UBUNTU μέσα απο τα WINDOWS.

 

1) Δεν είπε τίποτα ο ΝΙΚΟΣ για ΜΑΚ εγώ το είπα γιατί μου μίλησε για ποιο ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ θεωρώ καλύτερο

 

2) Install εννοούσα για τα προγράμματα και όχι για το λειτουργικό. Πήγα να βάλω την καινούργια έκδοση του THUNDERBIRD και έψαχαν στις ιστοσελίδες για το πώς. Καθόλου εύχρηστο. Μην σου πώ οτι εγκατάστησα το WINE με τα χίλια ζόρια με copy and paste στο τερματικό , πολλαπλά downloads για να καταλήξω ότι το WINE απλώς δεν ανοιγει κάν τα προγράμματα των WINDOWS. Tουλάχιστον για την ώρα το MAC OS μου φαίνεται απείρος πιο εύχρηστο. Αλλά συνεχίζω την χρήση UBUNTU.  

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου