Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά εκεί είναι η επιτυχία της apple. Οτι είναι πολυ φιλική ως προς τον αρχάριο.

Το interface πρέπει να ακολουθεί τους νόμους της κοινής λογικής. 

 

Δεν ξερω τι οριζεις ως κοινη λογικη στο desktop. Φανταζομαι αυτο που οι πολλοι προτιμουν. Εγω το ξερω οτι με τις επιλογες μου (Linux) δεν εμπιπτω στην κοινη λογικη, αλλα σε ενα ελαχιστο περιθωριο και δεν παραμυθιαζομαι. Ειμαι βαμενος κατα των κλειστων λογισμικων και των proprietary κατασκευων και εχω αποφασισει να υποστω τις οποιες ταλαιπωριες αυτο συνεπαγεται στην ανεση μου, με τον ιδιο τροπο που καποιος χανει χρονο για να μαζευει την ανακυκλωση του σε ειδικη σακουλιτσα και τραβαει μεχρι τον ειδικο καδο αντι να τα πεταει απο το μπαλκονι του στο πεζοδρομιο...

 

Οι χρηστες MAC πιστευουν οτι την κοινη λογικη την εχει το δικο τους 4% των χρηστων Η/Υ? Οι αλλοι 96 φαινεται να διαφοροποιουνται στις επιλογες τους απο αυτο που οριζεις ως κοινη λογικη (στο ενδοξο παρελθον η κοινη λογικη σας -μεριδιο αγορας- εφτανε ανετα το 50 και βαλε)...

 

Οσο για την επιτυχια της apple στα κομπιουτερς:

 

Εγω θεωρω οτι επετυχε (ειρωνικο ειναι) να κρατησει ενα 4% της παντοδυναμιας της, διοτι οτι εστω και αργα επετυχε να διαγνωσει οτι δεν πρεπει να βασιζεται αλλο σε περιθωριακα λειτουργικα, σε περιθωριακα hardware, εξωτικους επεξεργαστες, σε κλειστα interface και εκλεψε/υιοθετησε λυσεις αλλων (εκτος της XeroX και το Desktop/mouse της που ειχε "υιοθετησει" στην αρχη). Αλλα πετυχε και αλλα πολλα: Πετυχε να αποφασισει οτι σωστος για προεδρος ειναι αυτος που εκπαραθυρωσε στο παρελθον, πετυχε να κρατησει και ενα κομματι των μετοχων της (μικρο σε σχεση με μερικα χρονια πριν)... Επισης πετυχε να χασει την μαχη σε θεματα  οπως οι εφαρμογες Γραφειου (και υποταχθηκε στο Word και τρεμει οταν αργει η νεα εκδοση για MAC), ο πυρηνας... Γμτ, το θυμαμαι οτι πανυγηριζανε σε ενα ελληνικο φορουμ που ειχανε πετυχει να στησουν τον ορθογραφο τον δικο μου το ξεφτιλο το δωρεαν του ispell, μεσω ενος wrapper kooka?kukuba? kukuruku? και ειχανε πια και ελληνικη διορθωση στα πανακριβα μηχανηματα τους... Καταφερε να εχει πολυ καλες αντιπροσωπειες (θεμα wewantapplegreece) και αριστη σχεση πελατων-αντιπροσωπων, καταφερε να μην ανατιναζονται και τοσο συχνα οι μπαταριες των φορητων, καταφερε να εχει τις φτηνοτερες τιμες. Το ξερεις οτι μεχρι το 2000 η Apple ειχε περισσοτερους υπαλληλους απο την Microsoft? (Για πριν δεν το συζηταμε ηταν ταξεις περισσοτεροι). Σιγουρα θα εχει πετυχει να κρατησει μερικους και απο αυτους....

 

Γενικως νομιζω οτι η Apple σωζεται (ο,τι σωζεται απο τον κολοσσο) πια απο τα γκατζετακια (ipod, iphone, ...), απο πωλησεις δισκων (itunes) και κυριως απο εντυπωσιασμους τυπου τηλεπωλησεων (ο Jobs ειναι καταπληκτικος τηλεβιβλιοπωλης) και το lifestyle που λανσαρει.

 

 

Αν διαβασεις το Μαικροσερφς θα δεις οτι ΤΟΤΕ ηταν γεγονος οτι οι υπαλληλοι της Microsoft ζηλευαν αληθινα την ΜΕΓΑΛΗ Apple, τον τεραστιο αριθμο υπαλληλων της, την πρωτοκαθεδρεια της, το innovation της... θαυμαζαν οποιον ειχε την τιμη να δουλευει εκει... Σημερα νομιζω οτι για να δει καποιος απο το ΔΣ της Apple εναν προισταμμενο της Microsoft (μιας ομαδας 10 ατομων που ασχολουνται με τον Bob τον συνδετηρα) και να του αναφερει οτι κρασαρει στο νεο MAC θελει ραντεβου μετα απο 10 μερες και χρηση μεσου για να γινει δεκτος...

 

 

 

Παντελως offtopic το ζητημα apple και σταματω...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι χρήστες δεν κοκορεύονται είναι ρεαλιστές, δεν θέλουν να σπαταλούν ούτε δευτερόλεπτο σε κάτι που δεν τους χρειάζεται. Το interface πρέπει να ακολουθεί τους νόμους της κοινής λογικής. 

Πές τα χρυσόστομε...ρε Εvris περιμένεις ας πούμε από ένα γραφίστα (όπως εγώ) να καταλάβει γιατί η καινούργια Wacoom που έβαλε δεν δουλεύει γιατί πρέπει να μπεί στο λειτουργικό να κάνει boot ή setup ή ότι άλλο....δεν μας λυπάστε...τη δουλίτσα μας θέλουμε να κάνουμε.... και εάν τα νέα μας αμάξια είναι μαϊμούδες (κινητηρας intel, αμαξωμα BSD, τιμες Apple, μετοχος Gates, λαστιχα Word/Excel/Powerpoint, κλειδωμενο καπο, αυτοματες ταχυτητες, λειπει το πεταλι του συμπλεκτη)(όπως σωστά λές) δεν με πειράζει καθόλου γιατί εξακολουθώ να νοιώθω και να δουλεύω σαν το '86 που ξεκίνησα να δουλεύω με τα macs...δεν τρελαίνομαι με κάθε αλλαγή λειτουργικού και δεν επηρεάζει τη ροή της εργασίας μου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας σχολιασω κ εγω με τη σειρα μου πανω σ'αυτα που λεει ο evris (αν κ ολιγον off topic). πιστευω οτι η apple επιβιωνει επειδη φτιαχνει μηχανηματα με "στυλ". υπαρχουν καποιοι επαγγελματιες που χρησιμοποιουν mac, αλλα αυτο ειναι σα να περιμενεις η fender να βγαλει λεφτα απο τους επαγγελματιες μουσικους. θεωρω λοιπον οτι η apple βασιζεται στη μουρη που πουλαει ενα macbook air ή ενα iphone (αν και ειμαι βεβαιος οτι κ στις δυο περιπτωσεις υπαρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλυτερες λυσεις, αλλα τα συγκεκριμενα μπορουν και πουλανε λογω "στυλ" και προωθησης. )

οσον αφορα τα λειτουργικα, εχω ξαναπει οτι δεν υπαρχει "καλυτερο", υπαρχει λειτουργικο που καλυπτει τις αναγκες του καθενος καλυτερα. αλλος θελει να λιωνει σε lan games, αλλος θελει να εχει τον απολυτο ελεγχο στο μηχανημα του κοκ. εχοντας γραψει ολα αυτα, η apple μου ειναι ιδιαιτερα αντιπαθης σαν εταιρια και τα προϊοντα της μου φαινονται full overrated. ειτε μιλαμε για iphone, ειτε για ipod, ειτε για macbook. αλλα αυτη ειναι μονο η αποψη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές τα χρυσόστομε...ρε Εvris περιμένεις ας πούμε από ένα γραφίστα (όπως εγώ) να καταλάβει γιατί η καινούργια Wacoom που έβαλε δεν δουλεύει γιατί πρέπει να μπεί στο λειτουργικό να κάνει boot ή setup ή ότι άλλο....δεν μας λυπάστε...τη δουλίτσα μας θέλουμε να κάνουμε.... και εάν τα νέα μας αμάξια είναι μαϊμούδες (κινητηρας intel, αμαξωμα BSD, τιμες Apple, μετοχος Gates, λαστιχα Word/Excel/Powerpoint, κλειδωμενο καπο, αυτοματες ταχυτητες, λειπει το πεταλι του συμπλεκτη)(όπως σωστά λές) δεν με πειράζει καθόλου γιατί εξακολουθώ να νοιώθω και να δουλεύω σαν το '86 που ξεκίνησα να δουλεύω με τα macs...δεν τρελαίνομαι με κάθε αλλαγή λειτουργικού και δεν επηρεάζει τη ροή της εργασίας μου.

 

Καλα κανεις. Σε αυτο το θεμα οπως το θετεις μονο αυτος ειναι ο σωστος τροπος. Και εγω οταν πινω κοκα κολα δεν θελω να μαθω πως γινεται. Απλα θελω να πληρωσω, να κανω την δουλεια μου γρηγορα, οπως εχω συνηθισει και αναφερεται και στην διαφημιση του προιοντος.

 

Αλλα αν οι ανθρωποι που πινουν ΑΠΛ-ΚΟΛΑ πινουν νερο στο ονομα του προιοντος και της εταιριας που την βγαζει, λες και την εχουν συνιδιοκτησια, θαυμαζουν το ποσο κοκκινο ειναι το κουτακι, διαλαλουν ποσο ευχρηστο ειναι το καπακι κλπ και προσπαθουν να πουν οτι ειναι οτι καλυτερο στον κοσμο στα αναψυκτικα με βαση την "κοινη λογικη", ισως πρεπει να τους θυμιζουν καπου-καπου οτι οι πωλησεις εχουν πεσει απο 60% σε 4% σε 10 χρονια και κατι ισως να παει λαθος με το προιον τους η την κοινη λογικη τους.

 

Με τετοια συλλογιστικη το Linux ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο συμπαν. Το 1991 το χρησιμοποιουσε ενας ανθρωπος (ο Torvalds) και σημερα ειναι ξερω γω 50 εκ. Destop linux users. 50.000.000 % αυξηση δηλαδη... Προφανως και δεν δουλευει ομως ετσι το πραμα...

 

Δεν ειναι λοιπον θεμα κοινης λογικης. Ειναι καθαρα προσωπικη αποψη και συμπαθεια καποιων περιθωριακων του 5% οπως ο kilon η λιγοτερο (οπως εγω). Η κοινη λογικη και οι "δεικτες" διεισδυσης ειναι αδυσωπητα κατα μας και υπερ αλλων[1], μας αρεσει η οχι...

 

[1] Στον desktop χωρο. Στον web, mail, ftp.... server χωρο εγω τουλαχιστον ακολουθω την κοινη λογικη και τις μεγαλες διεισδυσεις! :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας αρχίσουν τα όργανα: πάρτε μία λίστα με πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με ένα apple (όπως θα δείτε, πρόκειται για απλά, καθημερινά πράγματα).

 

α) Δεν μπορείς να καθορίσεις με ακρίβεια pixel τη θέση και το μέγεθος εκάστου παραθύρου. Δεν το κάνει το λειτουργικό και δεν υπάρχει κανένα utility που να τρέχει στο Leopard και να το κάνει. Η δυνατότητα υπάρχει εγγενώς στο Linux και με utility των 20 ευρώ στα Windows.

 

β) Για να αλλάξεις το μέγεθος εκάστου παραθύρου, μπορείς να το κάνεις ΜΟΝΟ σέρνοντας το από την κάτω δεξιά γωνία. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να το κάνεις align με άλλα ανοικτά παράθυρα, ο μόνος τρόπος είναι με διαδικασίες trial and error. Υπάρχει ξεχωριστό utility (40 dollars) που σου επιτρέπει να το κάνεις αλλά με interface που είναι οπτικά ασύμβατο με την αισθητική του Leopard.

 

γ) Δεν μπορείς να κάνεις backup της τρέχουσας κατάστασης του λειτουργικού !!!!!!!!!! Μπορείς μόνο να κάνεις backup ΟΛΟΥ του δίσκου σου, το οποίο σημαίνει ότι αν αποθηκεύεις data στο δίσκο συστήματος (κάτι που όλοι κάνουν καθώς το home folder μπαίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο δίσκο συστήματος και ΔΕΝ υπάρχει εγκεκριμένη διαδικασία για να το μεταφέρεις αλλού), τότε κάθε επαναφορά στο παρελθόν (επειδή π.χ. κάτι δεν πήγε καλά), σημαίνει και επαναφορά των αρχαίων εκδόσεων των ίδιων σου των αρχείων. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει μέσω utilities στα XP, εγγενώς στα Vista και είναι άχρηστη στο linux (καθώς μπορείς να βάλεις το home directory όπου θέλεις).

 

δ) Η τεχνολογία που δίνει η Apple για Backup (το περιβόητο Time Machine), πρώτον δεν μπορεί να ξεχωρίσει το λειτουργικό από τα αρχεία του χειριστή και δεύτερον (μεγάλη πλάκα) ΔΕΝ φτιάχνει bootable backups, το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να αξιοποιήσεις το backup μόνο ΑΦΟΥ ξαναεγκαταστήσεις το λειτουργικό (είναι μαλάκες οι άνθρωποι).

 

ε) Δεν μπορείς να παίξεις κανένα από τα lossless audio formats χωρίς εξωτερική εφαρμογή και (βέβαια) δεν μπορείς να τα παίξεις μέσα από το i-tunes. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει βέβαια εγγενώς στο linux (όπου βάζεις όποιον codec θέλεις) και στα Windows μέσα από τους άπειρους media players που υπάρχουν.

 

Άμα θέλετε και άλλα, μου λέτε....

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Αυτό το τελευταίο μου θύμισε το τρελό γέλιο του Shadow  ;D

 

933653~The-Shadow-Posters.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας αρχίσουν τα όργανα: πάρτε μία λίστα με πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με ένα apple (όπως θα δείτε, πρόκειται για απλά, καθημερινά πράγματα).

 

Κατσε ρε eye, δεν ειναι ολα χαλια... for starters, εχει λιγοτερα πληκτρα το ποντικι. Αν ας πουμε εισαι ξυλουργος και εχεις χασει 4 δακτυλα στον τορνο? Να μανι-μανι μια κατηγορια που στοχευει η Apple.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε eye, δεν ειναι ολα χαλια... for starters, εχει λιγοτερα πληκτρα το ποντικι. Αν ας πουμε εισαι ξυλουργος και εχεις χασει 4 δακτυλα στον τορνο? Να μανι-μανι μια κατηγορια που στοχευει η Apple.

 

 

Θα ήθελα να συμφωνήσω αλλά δεν ισχύει.

Τα νέα ποντίκια έχουν touch sensitive τεχνολογία και λειτουργούν σα να έχουν δύο κουμπιά. Σε αυτό το σημείο διέπρεψαν.

 

Βέβαια.... οι περισσότεροι μακάδες ΔΕΝ το ξέρουν....

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σε ενημερώσω αγαπητέ Evris ότι το το 4% έχει γίνει πια 8%.

 

http://blogs.zdnet.com/Apple/?p=1251

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι κοινή λογική = ευκολία = πως γρήγορα μπορει ο χρήστης να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το πρόγραμμα σε βαθμό που να ικανοποιεί τις απιτήσεις του. Το μερίδιο της αγοράς είναι άσχετο και απλώς ένα πικροχολο σχόλιο.

 

Όλα αυτά που λές πραγματικά είναι ιστορίες που δεν νομίζω οτι ενδιαφέρουν κανένα. Εγώ κοιτάω το προσωπικό μου συμφέρον. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η Aplle στα γραφεία της. Ούτε είμαι οπαδός apple ούτε και κανενός. Xρησιμοποιώ MAC OS γιατι είναι το καλύτερο λειτουργικό, δεν χρησιμοποιώ iWORK γιατι είναι μάπα, χρησιμοποιώ MICROSOFT OFFICE for MAC γιατι μαμάει κτλ κτλ.

 

Τα WINDOWS κερδίζουν κατά κράτο γιατι έχουν τεράστια συμβατότητα. Και κάνουν παρα πολυ καλα και κερδίζουν , με το σπαθί τους.

 

Η APPLE ήταν τρομερά ηλίθια που δεν προσφερε ποτέ συμβατότητα με τα WINDOWS. Έβαλε μυαλό , και έβαλε INTEL επεξεργαστες , δημιούργησε το BOOTCAMP . Aλλα η λύση είναι να τρέχουν τα προγράμματα windows Natively ή έστω με ένα αξιοπρεπές VM. Ότι γίνεται ήδη με το CROSSOVER και CROSSOVER GAMES που αξιποιούν την εκπληκτική μηχανή του WINE που αναπτύχθηκε για το LINUX. Είναι ηλίθια η APPLE γιατί δεν ενσωματώνει και αναπτύσει το CROSSOVER και αφήνει ιδιωτικές εταιρείς με λίο προσωπικό να προσπαθούν. 

 

Ευτύχως όμως τα έμαθε τα μαθήματα της και φένεται ότι η συμαβατότητα με τα WINDOWS έχει αυξηθεί τραγικά. ΠΑραμένει σαν εταιρεία όμως η αιχμή του δόρατος σε πολλά σημεία και κάθε ανακοίνωση της έχει την απόλυτη προσοχή όλης της κοινότητας . Και να σου πω την αλήθεια προβλέπω ότι το 8% θα γίνει 20% αργά η γρήγορα , εκτός αν αλλάξει κάτι στην πολιτική των εταιρειών.

 

Αλλά και 20% να γίνει εμένα ελάχιστα θα με ενδιαφέρει.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να συμφωνήσω αλλά δεν ισχύει.

Τα νέα ποντίκια έχουν touch sensitive τεχνολογία και λειτουργούν σα να έχουν δύο κουμπιά. Σε αυτό το σημείο διέπρεψαν.

 

Βέβαια.... οι περισσότεροι μακάδες ΔΕΝ το ξέρουν....

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

Και μπορεις να πατας και τα "δυο" και να εχεις 3 button emulation?

 

Μονο αυτο πες μου.

 

Αν δεν χρειαζεται να αγοραστει εξτρα ενα 3 button mouse τοτε δεν βλεπω κανενα λογο να μην ξεστησει καποιος το Mac OS και να βαλει Linux...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου