Προς το περιεχόμενο

Πώς θα περιγράφατε με λόγια τον "καλό ήχο"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνήσω!

 

Εγώ μπορώ να ακούσω αυτό το κομμάτι για ώρες και να απολαύσω την "φασαρία του"!

 

 

Ένας φίλος μου όμως που το ακούγαμε μαζί μια φορά στο αυτοκίνητο νόμιζε ότι τρύπησαν τα ηχεία μου ;D

 

 

Οπως ειπα και παραπανω ειναι υποκειμενικο το ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας παιδιά,

Ενδιαφέρον post lambro. Θα ήθελα να συνεχίσω βασιζόμενος στην αρχική σου τοποθέτηση, χωρίς ωστόσο να στοχεύω σε μια έτοιμη απάντηση, αλλά περισσότερο στο να εκθέσω προσωπικές σκέψεις.

Ξεκινώντας από το τέλος του post: Μουσική και Ήχος ή Ήχος και Μουσική? Εννοιολογικά η δεύτερη ακολουθία μου φαίνεται η αρχική.

Ήχος ως προς την παραγωγή του: φυσικός ή τεχνητός

Ήχος βάση προσωπικών προτιμήσεων: αρεστός, ουδέτερος, απαιχθής.

Καλός ήχος: μάλλον ο αρεστός

Ακολουθία σχετικών ήχων: αυτό ίσως σημαίνει μουσική

Ακολουθία σχετικών αρεστών ήχων: αν ισχύουν τα παραπάνω τότε αυτό πιθανών να είναι καλή μουσική.

Η παραγωγή των ήχων, αν δηλαδή θα πρέπει να προτιμάμε φυσική ή τεχνητή προσέγγιση, ότι και αν σημαίνει αυτό, μάλλον εμπίπτει στη σφαίρα των προσωπικών προτιμήσεων. Ως ψυχοακουστικό φαινόμενο ο ήχος έχει σχέση με την προσωπική αντίληψη όπως αυτή έχει δημιουργηθεί. Αλλά και στιγμιαία υπάρχει προσαρμογή, αφού το αφτί συνηθίζει σε ακουστικά ερεθίσματα. Δεν είναι παράλογο λοιπόν να αρέσουν ταυτόχρονα παλιές ηχογραφήσεις επιρεασμένες απ' το χρόνο και περιορισμένες από τα μέσα, νέες υπερτονισμένες σε συγκεκριμένο συχνοτικό φάσμα, και φυσικά live με ενίσχυση, ή όχι, σε μικρούς ή μεγάλους χώρους, με μικρά ή μεγάλα σύνολα. Και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να υπάρξει ευθυγράμμιση με τα συνήθη, εκτός αν αυτός είναι ο στόχος. Πάντως η διαφορετικότητα προσθέτει, έστω και αν είναι λάθος..

 

.....αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δημιουργήθηκε αυτο το - μάλλον φιλοσοφικό ερώτημα - αφού δεν νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση, αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη κάποιων έμπειρων.

 

Σε σχολές που διδάσκουν ηχοληψία για παράδειγμα:

Πώς ορίζουν τον καλό ήχο? Πώς διδάσκουν (πέρα απο την πρακτική) τί είναι ο καλός ήχος?

 

Είναι αυτός που είναι πιο κοντά στο "να ακούγεται σαν να παίζουν μπροστά σου"?

Είναι ο καθαρός και διαυγής?

Είναι ο πλούσιος σε αρμονικές?

Είναι ο σύγχρονος ο ψηφιακός κρυστάλινος, ή ο vintage?

 

Αν είναι τόσο υποκειμενικό όσο φαίνεται γιατί διδάσκεται και υπάρχουν κανόνες?

 

Και τέλος: Υπηρετεί τη μουσική ή η μουσική τον υπηρετεί?

 

Oι οποιες σχολες δεν διδασκουν αισθητικη. Σου παρεχουν τις τεχνικες γνωσεις σχετικα με το πως να επιτυχεις το Α η το Β αποτελεσμα και πως να εφαρμοσεις την αισθητικη σου. Αυτη δεν ειναι κατι που μαθαινεται μεσα απο εγχειριδια σχολων κ.λ.π αλλα καλλιεργειται αν εχεις την τυχη να καθισεις διπλα σε καποιο καλο δασκαλο, φιλο η αν ειχες καλους γονεις  ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως αυτό το θέμα ταυτίζεται (ή θα έπρεπε τουλάχιστον να κινείται παράλληλα) με αυτό?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159838.0

 

Μουσική και Ήχος ή Ήχος και Μουσική?

 

Σωματίδιο ή Κύμα? Κύμα ή Σωματίδιο?

 

Δύσκολο να λυθούν αυτά τα δίπολα.

Ο ήχος είναι τα συμπαντικά συμβάντα που μπορούμε να αντιληφθούμε βιολογικά.

Μήπως η μουσική είναι οι υπαρκτοί (πεπερασμένοι) συνδιασμοί τους, όπως δημιουργούνται από εμάς τους πεπερασμένους θνητούς?

 

Ή μήπως η Μουσική (με κεφαλαίο) εκφράζει το άπειρο και τις άπειρες πιθανότητες συσχέτισης των πάντων? Και μήπως εμείς μιλάμε μόνο για αυτό το κομμάτι που καταλαβαίνουμε? Μήπως όλο το υπόλοιπο απλά μας διαφεύγει γιατί είμαστε μικροί, αλλά παρ'όλ'αυτά έχουμε αναπτύξει μία μουσικότητα, η οποία πηγάζει από τον εξελικτικό δρόμο που έχουμε βαδίσει μέχρι να γίνουμε δυναμικές οντότητες, που χρησιμοποιούν την μουσική ως μέσο επικοινωνίας και έκφρασης?

 

Η Μουσική είναι μία γεύση απο το Θείο. Και όπως σε κάθε θρησκεία, αναπόφευκτα φτάνει η στιγμή που οι πιστοί έχουν την ανάγκη να ξεχωρίσουν το Καλό από το Κακό (και μετά καίνε τις μάγισσες και τους άπιστους).

 

Δηλαδή, καποιος που γουστάρει να ακούει Sunn O))) και Autechre, πως μπορεί να συμφωνήσει με κάποιον που γουστάρει Howlin' Wolf και Ella Fitzgerald?

 

Μόνο αν μάθει ο ένας να ακούει την μουσική του άλλου.

 

Τότε είναι που σκάει η μετάλλαξη και πάμε ενα βηματάκι παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

darshan, αν δεν κάνεις κάποιου είδους πλάκα, το μήνυμά σου είναι ότι πιο δήθεν έχω διαβάσει τελευταία εδώ μέσα. Συμβουλή: στο επόμενο post να βάλεις και μαύρες τρύπες/πολλαπλά σύμπαντα για να είναι πιο ψαρωτικό. Φιλικά κλπ., Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

darshan, αν δεν κάνεις κάποιου είδους πλάκα, το μήνυμά σου είναι ότι πιο δήθεν έχω διαβάσει τελευταία εδώ μέσα. Συμβουλή: στο επόμενο post να βάλεις και μαύρες τρύπες/πολλαπλά σύμπαντα για να είναι πιο ψαρωτικό. Φιλικά κλπ., Σ.

 

Δεν καταλαβαίνω τι λες, νομίζω πως μετά από το post μου, είναι απόλυτα κατανοητό το πως να πετύχεις τον υπέρτατο ήχο σε ένα home studio, με μια μονόχορδη κιθάρα. Έχω και άλλα μυστικά. 30 euro το hint.

 

όχι δεν κάνω πλάκα, και ναι, είναι δήθεν, εντελώς εκτός θέματος. Γούσταρα και το έγραψα. Δεν σε προσβάλλω με το post μου. Αλλα ούτε και εσύ με το δικό σου.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήχος είναι εφάμιλος με την καλή μουσική ;)

Τι εννοώ μ'αυτό? Εννοώ ότι είναι καθαρά θέμα γούστου.Οι κανόνες φυσικά υπάρχουν λόγο της φυσικής του ήχου.Αυτό διδάσκεται και όχι ''βάλε τώρα λίγα μπάσα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ''.Στις σχολές σπουδάζεται ο ήχος σαν φυσική ιδιότητα.

Έχω τύχει σε live που να μην μπορώ να αντέξω την ποιότητα του ήχου και ο ηχογλήπτης να λέει ότι είναι τέλειος όπως και το αντίθετο (φαντάζομαι σε όλους θα έχει τύχει κάτι παρόμοιο).

Βέβαια εδώ υπάρχουν 3 ενδεχόμενα

1)ο ηχολήπτης δεν ξέρει που παν τα 4

2)εγώ δεν ξέρω που παν τα 4 και

3)έχουμε διαφορετικό γούστο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο κοντα τον φυσικό ήχο,

Μεστός και σφιχτός με πλουσιες αρμονικές

Να μην χανονται οι ερμηνειες και οι δυναμικές

Τρισδιάστατη ηχητικη εικονα

Και κυριως οταν ακους ενα καλό ήχο να σε ταξιδευει, γιατι εδώ που τα λεμε

η αναζήτηση του  καλού ήχού, ειναι κατι σαν το ταξίδι για την Ιθάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου