Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, όλες οι κάρτες της ΜΟTU πρέπει να είναι συμβατές με το Lucent,πράγμα που βοηθάει πολύ με τα νέα Macbook τα οποία(ως τώρα έχω ελέγξει δύο) είναι εφοδιασμένα με αυτό το chip.

 

Γενικά η απλ από ότι φαίνεται έκανε μια μεγάλη μα****,καθώς ένα σωρό χρήστες διαλέγουν μακ,με σκοπό να μην έχουν προβλήματα...Τις επόμενες κινήσεις της πρέπει να τις ξανασκεφτεί...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά θα τρελλαθώ ???

 

Τα Lucent/Agere chip, παίζουν με τις MOTU ή δεν παίζουν;;

Εδώ από τη μία λέει ότι

 

"MOTU recommends using strictly FireWire PCI/PCMCIA cards based on the Texas Instrument chipset."

και μετά παρακάτω λέει:

"...you should replace said card with a card that uses the TI (Texas Instruments) or LSI (formlery Lucent/Agere) chip."

 

Διαβάστε και βγάλτε άκρη (αν μπορείτε...)

http://www.motu.com/techsupport/technotes/fw-chip-on-pci-and-pcmcia-cards

 

 

....νομίζω πως ένας iMac με MOTU 8pre θα πρέπει να λέγεται "killer product" έτσι;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δεις πως θα τρελαθώ...Και αντε ας πούμε ότι δουλεύει η 8pre με το μακακι,και παω να αγοράσω ένα(μακ)13αρι.Πως θα σιγουρευτώ ότι έχει Lucent chip,αφού όπως ρώτησα(στο multirama-η απάντηση ήταν αναμενόμενη βέβαια)δεν μπορώ να ανοίξω την συσκευασία για να ελέγξω το τσιπ που φοράει και μετά να το πάρω..?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχουν τίποτα κωδικοι Bar-codes έξω από τα κουτιά που να δηλώνουν τα μοντέλα ή έστω την ημ/νία παραγωγής, για να πάρουμε είδηση τι chipset φοράνε;

 

Είναι σίγουρο πως όλα τα καινούργια μοντέλα το έχουν το Lucent chip;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά ποιόν πρέπει να ρωτήσουμε?Αν στείλουμε κανα μαιλ στην απλ ή στα μαγαζιά(multirama,eshop,..)?

 

Υ.Γ.Έπρεπε να δείτε τα μούτρα των 2 υπαλλήλων που προσπαθούσα να εξηγήσω τί ακριβώς με ενδιέφερε στο firewire!Πολύ πλάκα!

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξ τωρα,μετά από αυτό το μαιλ MOTU και Lucent λύθηκε το πρόβημα..Παραθέτω την ερωταπάντηση:

 

Question

> So,my Macbook reports that my firewire is:

>

> 4.170.46.9FireWire (OHCI) Lucent ID 5811 built-in now active, GUID

> 001ff3fffe374c98; max speed s400

>

> Will I have any problem with that?

 

Answer

>Kostas,

>Your Macbook is tested and compatible with all MOTU Firewire audio

>interfaces, including the 8Pre.

>

>Dave Roberts - MOTU

 

Αυτά για όποιον ενδιαφέρεται σαν και μένα για Apple με Lucent(όχι macbook Pro) και κάρτα firewire!

 

Υ.Γ.Ευτυχώς που ήταν και ο Holystone γιατί μόνος θα μιλούσα σε αυτό το thread!!!lol ;D

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Λοιπόν, μόλις μου ήρθε μια ιδέα...

Αυτό το μήνα, τουλάχιστον πρέπει ακόμα, κυκλοφορεί μεγάλο περιοδικό για υπολογιστές (ε, ας μην πω και θεωρηθεί διαφήμιση για να πουληθούν αντίτυπα ;)) με αφιέρωμα στους Mac, και εκτενές άρθρο με όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν για Mac, (αναφέροντας πως υπάρχουν πλειάδες free στο νετ για όλες τις δουλειές...)

 

Όσοι γνωρίζουν/ το διαβάζουν, θα ξέρουν πως αναγνώστες στέλνουν γράμματα/ μηνύματα παραπόνων στο περιοδικό και παρεμβαίνουν ανάμεσα σε εμάς και τις εταιρίες ζητώντας εξηγήσεις.

 

Δυστυχώς, μιας και δεν είμαι ακόμα πελάτης της Apple corp. και κατ΄επέκταση της Rainbow Α.Ε, δεν μπορώ να στείλω, ζητώντας το δίκιο μου και απαιτώντας διευκρινήσεις για προιόν που δεν κατέχω... :-X

 

 

Δεν παροτρύνω κανέναν ΤΙ να κάνει, απλά λέω ΤΙ δεν μπορώ Εγώ να κάνω ;)

 

 

Φιλικά.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου