Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που κόλλησε η ιντελ με την τexas instruments?

 

Το θέμα είναι ότι η apple σε ορισμένα της μηχανήματα δεν έχει ti τσιπάκι στο firewire της, με αποτέλεσμα κάποιες κάρτες να έχουν προβλήματα (η maudio είναι σε αυτές που θέλουν αυτό το τσιπάκι)

Δες αν λέει τίποτα ti chipset στο σύστημα. Αν όχι μάλλον φταίει αυτό, οπότε ρώτα ελίνα τι μπορεί να γίνει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά...

 

Κάνε τα παρακάτω (ήρεμα):

- Κάνε restart τον Mac

- Την ώρα που ξεκινάει και ακούς τη μεγάλη αρχική καμπάνα, πάτα ταυτόχρονα τα πλήκτρα (Command + S) και κράτα τα πατημένα.

- Αντί να ξεκινήσει ο Mac, θα εμφανισθεί μία μαύρη οθόνη με λευκά γράμματα. Μην τρομάξεις.

- Σε λίγο, τα γράμματα θα σταματήσουν να κυλάνε στην οθόνη.

- Διάβασε αυτά που γράφουν. Θα ψάξεις να βρεις μία γραμμή που να αρχίζει (ή να περιέχει) τη λέξη Firewire.

- Όταν την βρεις, πάρε ένα κομάτι χαρτί και γράψε όλα όσα γράφει αυτή η γραμμή, χωρίς λάθη.

- Όταν τελειώσεις, και έτσι όπως κοιτάς τη μαύρη οθόνη, πληκτρολόγησε τη λέξη exit και πάτα enter.

- Όταν το μηχάνημα ξεκινήσει κανονικά, κάνε πάλι (αμέσως) ένα κανονικό restart.

- Μετά μπες στο noiz και γράψε μας όσα έχεις γράψει στο χαρτί.

 

Σε ειδοποιώ : μην αγχώνεσαι διότι το πρόβλημα που έχεις ΔΕΝ θα λυθεί σήμερα. Μάλιστα, είναι πιθανό να μη λυθεί καθόλου και να χρειαστεί να αλλάξεις κάρτα ήχου. Οπότε, δώσε μου και εμένα κανά δίωρο για να πάω να ψωνίσω στο σούπερμάρκετ και μετά θα σου απαντήσω εμπεριστατωμένα. Στο μεταξύ, μπες και κάνε αυτά που σου είπα και τα λέμε λίγο αργότερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα eye.

Βασικά δεν έχω πληκτρολόγιο της απλ. έχω ένα του εμπορίου.

Τι πρέπει να πατήσω στο συγκεκριμένο πληκτρολόγιο?Κάτι μου είπαν από την απλ για ένα firewire hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να μην έχεις πληκτρολόγιο της Apple; Δε σου δώσανε ένα με την αγορά του υπολογιστή; Τέλος πάντων, αν δεν έχεις, φοβάμαι ότι θα πρέπει να πάρεις καθώς όλες οι οδηγίες που θα βρίσκεις σε σχέση με το μηχάνημα σου (τώρα και στο μέλλον) θα θεωρούν δεδομένο το ότι έχεις αυτά τα πλήκτρα.

 

Το μόνο πληκτρολόγιο (εκτός Apple) που γνωρίζω να έχει αυτά τα πλήκτρα είναι το S-530 της Logitech (το οποίο είναι πληκτρολόγιο και ποντίκι μαζί).

 

Αυτό που σου είπαν από την Apple είναι μία παραδοχή ότι δεν έχεις τελικά το τσιπάκι της Texas Instruments. Αλλά αν ισχύει αυτό, γιατί λες ότι ακόμη δεν ξέρεις αν έχεις το κατάλληλο τσιπάκι;

 

Προσπάθησε να είσαι ακριβής σε αυτά που λες, θα κερδίσουμε πολύ χρόνο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω πληκτρολόγιο της απλ διότι έχω μακ μινι και το πήρα πρόσφατα.

2.Έχω προαναφέρει ότι μου είπαν ''ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει το firewire chipset να είναι texas instruments για την maudio (κάτι τέτοιο σου είπε και η ελινα). Δεν ξέρω πως θα βάλεις ένα τέτοιο στο macmini αν δεν έχει από τη μαμά του. Αν δεν το έχει πας σε άλλη κάρτα, ή σε μακ που να το έχει.

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hub τι θα κάνει; Απλά θα σου δώσει περισσότερες θύρες. Το chipset είναι αυτό που υπάρχει εντός του κουτιού και είναι αυτό που είναι υπεύθυνο για την επικοινωνία του υπολογιστή με τις συνδεδεμένες συσκευές.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν εταιρίες που προτιμούν το chipset texas instruments, πιστεύω για ψυχολογικούς πλέον λόγους περισσότερο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου