Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι να σου πω το μεσημέρι που μίλησα με έναν από την απλ μου είπε γι αυτή τη λύση.

Πάντως τα έχω πάρει γιατί δεν ενημερώνουν τον κόσμο και πουλάνε κάρτες και δεν ξέρουν να τις υποστηρίξουν (πλάισιο) ;)Και όσο σκέφτομαι ότι πέταξα 320 ευρώ....... :-X :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Απλά έπρεπε να ρωτήσεις αν έχει t.i. τσιπάκι. Τώρα τα υπόλοιπα ήταν λόγια τυο αέρα

2) Τι δουλειά είχες στο πλαίσιο να πάρεις κάρτα? Καλό, χρυσό, αλλά αν ρώταγες κανά μουσικομάγαζο θα στο έλεγε αμέσως αυτό με το ti.

3) Κάνουμε και μια μικρή έρευνα αγοράς, καθώς απότι κατάλαβες και μόνος σου, τα περί ετοιμότητας και μη ύπαρξης drivers στα mac δεν πολυισχύουν.

 

Αλήθεια, ποιο macmini έχεις?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μένω στην Καβάλα και εδώ δεν ξέρουν την τύφλα τους τα μουσικομάγαζα.

Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε. Έχω το τελευταίο mac mini intel core 2 duo 2Gh 1G ram 120 HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε νιντζα με ένα μικρό ψάξιμο που έκανα ανακάλυψα ότι δεν είναι συμβατή με το leopard (ακόμη)

 

Μα και εσύ σκας 300 ευρώ χωρίς να δεις αν είναι συμβατή πρώτα?  ::)

 

Οι λύσεις 3.

 

Την πουλάς και παίρνεις μια άλλη (ή την επιστρέφεις)

Το γυρίζεις στο tiger (απ ότι διάβαζα αρκετοί την χρησιμοποιούνε στ tiger χωρις προβλήματα)

Περιμένεις να βγει υποστήριξη και για το leopard.

 

To αστείο είναι ότι υπάρχει ΤΩΡΑ στο apple store χωρίς να είναι συμβατή με leopard και έχει φάει πολλά άκυρα:

http://store.apple.com/uk/product/T8837Z/A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To αστείο είναι ότι υπάρχει ΤΩΡΑ στο apple store χωρίς να είναι συμβατή με leopard και έχει φάει πολλά άκυρα:

 

 

To post σου είναι άκυρο.

Η κάρτα δεν έχει κανένα πρόβλημα με το Leopard.

Το πρόβλημα είναι στο firewire chipset που φοράει ο υπολογιστής που πήρε ο άνθρωπος.

Δεν θα λυθεί, όποια έκδοση του OSx και αν βάλει.

Αν είχε άλλο υπολογιστή (οποιοδήποτε Mac Pro) η κάρτα θα λειτουργούσε κανονικά.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To post σου είναι άκυρο.

Η κάρτα δεν έχει κανένα πρόβλημα με το Leopard.

Το πρόβλημα είναι στο firewire chipset που φοράει ο υπολογιστής που πήρε ο άνθρωπος.

Δεν θα λυθεί, όποια έκδοση του OSx και αν βάλει.

Αν είχε άλλο υπολογιστή (οποιοδήποτε Mac Pro) η κάρτα θα λειτουργούσε κανονικά.

 

Δεν κάνατε καν τον κόπο να διαβάσετε τα reviews των χρηστών...

 

Would be a good product if they could sort their drivers out...

Written by AH from London

17-Feb-2008

Title says it all. Nice unit, but useless if M-Audio can't get its act together with its drivers which a) STILL don't exist for Leopard months after it was released and b) have a habit of causing kernel panics etc. when they do issue a current version.

 

Go for another brand like MOTU.

 

 

 

Not currently leopard compatible

Written by KM from Round Rock

29-Dec-2007

I was enjoying the use of this unit until I installed Leopard. The 410 is no longer recognized and M-Audio site states they are working on new drivers. I would not buy until you know it supports Leopard if you are already running 10.5.

(29 of 37 people found this review useful)

 

 

 

 

Not currently leopard compatible

Written by KM from Round Rock

29-Dec-2007

I was enjoying the use of this unit until I installed Leopard. The 410 is no longer recognized and M-Audio site states they are w…Read more

(29 of 37 people found this review useful)

 

Βέβαια είναι πριν 7 μήνες, αλλά δεν είδα και καμμία εξέλιξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνατε καν τον κόπο να διαβάσετε τα reviews των χρηστών...

 

Δεν κάναμε τον κόπο διότι δεν χρειαζόμαστε τα reviews των χρηστών.

 

Βέβαια είναι πριν 7 μήνες, αλλά δεν είδα και καμμία εξέλιξη...

 

Εγώ όμως είδα. Όπως θα δείτε και εσείς αν μπείτε στο site της Μ-Audio και διαπιστώσετε ότι υπάρχουν drivers γι' αυτή τη κάρτα μέχρι και για το 10.5.4 (οι οποίοι, ασφαλώς δεν υπήρχαν πριν επτά μήνες).

 

----

 

Μας κρατάτε όμως μακρυά από το πραγματικό θέμα, το οποίο προφανώς αγνοείτε όπως το αγνοούν και όλοι οι έλληνες χειριστές μηχανημάτων της Apple προηγούμενης γενιάς. Ποιο είναι το θέμα; Είναι η ασυμβατότητα του firewire chipset που άρχισε να χρησιμοποιεί η Apple σε πολλές σειρές της, και το οποίο έχει εμφανίσει εκτεταμένα προβλήματα ασυμβατότητας που αγγίζουν τις περισσότερες κάρτες της αγοράς και κορυφαίες κατασκευάστριες εταιρείες (όπως οι RME - MOTU - SAFFIRE - M-AUDIO κλπ).

 

Ενημερωθείτε, πριν συνεχίσετε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μένω στην Καβάλα και εδώ δεν ξέρουν την τύφλα τους τα μουσικομάγαζα.

Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε. Έχω το τελευταίο mac mini intel core 2 duo 2Gh 1G ram 120 HD.

 

γιατί παιδεύσε άδικα αγόρι μου , γύρνα την πίσω και πάρε μια μια καινούργια που να μην έχει πρόβλημα. Η κάρτα είναι προβληματική , δικαιούσε τα λεφτά σου πίσω. Εγώ ούτε καν θα ασχολίομουν στη θέση σου για το πώς και το γιατί. Η εταιρείας της κάρτα ήχου έχει υποχρέωση να σε προειδοποιεί εξωτερικά στο κουτι σε εμφανές μέρος με μεγάλα γράμματα για πιθανές ασυμβατοτήτες ,αλλίως διαπράτει το αδίκημα της πλάνης.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρείας της κάρτα ήχου έχει υποχρέωση να σε προειδοποιεί εξωτερικά στο κουτι σε εμφανές μέρος με μεγάλα γράμματα για πιθανές ασυμβατοτήτες ,αλλίως διαπράτει το αδίκημα της πλάνης.

 

Πολύ σωστά.

Έτσι όπως τα λέει ο kilon είναι.

Δώσε τη πίσω και πάρε μία USB (όχι firewire).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά.

Έτσι όπως τα λέει ο kilon είναι.

Δώσε τη πίσω και πάρε μία USB (όχι firewire).

 

 

 

 

φυσικά να πάρει firewire, τόσοι χρήστες μακ έχουν firewire . Και εμένα η επόμενη κάρτα μου firewire θα είναι. Γιατί να ξεγράψει τις  firewire επειδή μια κάρτα ήχου δεν δούλεψε.

 

Άσε που κάλο είναι να το τσεκάρεις γιατι παίζει το firewire σου να είναι ελλωτιματικό και να μην φταίει καθόλου η κάρτα ήχου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου