Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σε παρόμοια τιμή και μαματο ήχο, που την έχουν ήδη δυο άτομα απο το νοιζ , δεν λεω ποιοι, με imac ιδιας γενειας με το mac mini σου είναι αυτή εδώ.

 

http://www.thomann.de/gr/apogee_duet.htm

 

φοβερή κάρτα , υπόψην οτι δεν έχει midi.

 

http://www.apogeedigital.com/products/duet.php

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσε που κάλο είναι να το τσεκάρεις γιατι παίζει το firewire σου να είναι ελλωτιματικό και να μην φταίει καθόλου η κάρτα ήχου.

 

H δική σου επόμενη κάρτα ορθώς θα είναι firewire διότι η σειρά που έχεις, έχει το σωστό chipset. Αυτός όμως θα ψοφήσει μέχρι να βρει firewire κάρτα που να λειτουργεί με το chipset που έχει και το πιθανότερο είναι ότι δε θα βρει σε οποιαδήποτε τιμή. Πίστεψέ με, ξέρω άριστα τι σου λέω, λυπάμαι που δεν μπορώ να σου πω περισσότερα αυτή τη στιγμή.

 

Ψάξε στο google " Agere chipset problem audio ". Θα εκπλαγείς.

 

Σου θυμίζω ότι εγώ πήρα το δικό μου πριν ενάμιση μήνα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχει αυτός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την RME, όταν πρωτοεμφανιστηκε το πρόβλημα:

 

Hello,

 

as already stated in the thread 'Workaround for Fireface iMac Problem'

 

http://www.rme-audio.de/forum/viewtopic.php?id=974

 

there is a new FW 800 chip on the market from Agere, which seems to be incompatible (not only) to RMEs FireWire audio, and requires workarounds for successful operation.

 

The reason Apple used this chip instead of the former TI solution is easy to find: half the price and a lot smaller. So it is not astonishing that this chip now also begins to show up on Windows computers. We got our hands on a PCIe FireWire 800 card from Unibrain using this chip, and found the exact (!) same problems under Windows as under Mac OS X using this card.

 

Our examination of the problem showed that the Agere chip causes the Firefaces to issue a FireWire bus reset shortly after start of data transmission (isochronous mode). We tried a Motu 828 for comparison and found this to be affected as well (everything seemed to work, but playback did not start).

 

Therefore we have to declare this chip and all related products as incompatible, and expect a fix (if any) from Agere's side, by either firmware or driver updates.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική σου επόμενη κάρτα ορθώς θα είναι firewire διότι η σειρά που έχεις, έχει το σωστό chipset. Αυτός όμως θα ψοφήσει μέχρι να βρει firewire κάρτα που να λειτουργεί με το chipset που έχει και το πιθανότερο είναι ότι δε θα βρει σε οποιαδήποτε τιμή. Πίστεψέ με, ξέρω άριστα τι σου λέω, λυπάμαι που δεν μπορώ να σου πω περισσότερα αυτή τη στιγμή.

 

Ψάξε στο google " Agere chipset problem audio ". Θα εκπλαγείς.

 

Σου θυμίζω ότι εγώ πήρα το δικό μου πριν ενάμιση μήνα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχει αυτός.

 

 

 

οπότε μιλάμε για ένα hardware πρόβλημα που προσπαθεί να λυθεί με software λύσεις. Αξιολύπητο.

 

Η λύση είναι μια επιστροφή στην αντιπροσωπία και αντικατάσταση με προηγούμενο firewire που θα δουλεύει άριστα. Αν στο παίζουν έξυπνοι στην Rainbow , απείλησε τους με μια ωραία αγωγούλα να πάρουνε μπρός καθώς έιναι υποχρεωμένη η εταιρεία να στο αντικαταστήσει. Να λένε πάλι καλά που δεν έτυχε σε μένα , γιατί θα τους έκανα την ζωή κόλαση.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε μιλάμε για ένα hardware πρόβλημα που προσπαθεί να λυθεί με software λύσεις. Αξιολύπητο.

 

Η λύση είναι μια επιστροφή στην αντιπροσωπία και αντικατάσταση με προηγούμενο firewire που θα δουλεύει άριστα. Αν στο παίζουν έξυπνοι στην Rainbow , απείλησε τους με μια ωραία αγωγούλα να πάρουνε μπρός καθώς έιναι υποχρεωμένη η εταιρεία να στο αντικαταστήσει. Να λένε πάλι καλά που δεν έτυχε σε μένα , γιατί θα τους έκανα την ζωή κόλαση.

 

 

 

Μα δεν γίνεται.

Αυτή είναι η πίκρα!!!!

 

Κάτι άκουσα ότι άρχισαν να τα παίρνουν πίσω (μετά από δύο χρόνια) αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμη, άσε που είμαι σίγουρος ότι θα κρατάνε το μηχάνημα κανά μήνα. Θα το επιβεβαιώσω και θα σας πω.

 

Το πρόβλημα δεν επηρρεάζει προς το παρόν τα Mac Pro ενώ κανείς (νομίζω) δεν ξέρει τι φοράνε οι νέοι iMac (αυτοί που βγήκαν πριν δύο μήνες).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν σίγουρο οτι η Apple θα βγάλει ένα update. Βασικά δεν φταίει η apple αλλά και φταίει ταυτοχρόνως.

 

Το ίδιο προβλημα είχα και εγώ στην άρχη . Οι drivers της κάρτα γραφικών του iMAC , απο την ΑΤΙ ήταν το μαύρο χάλι τόσο στο MAC OS όσο και στα WINDOWS! Αποτέλεσμα είχα εγώ και πάρα πολυ άλλοι πολλαπλα crashes σε ενα υπολογιστή που φημίζεται ότι δεν σπάει. Η Apple υποσχέθηκε οτι θα λύσει το πρόβλημα και την εμπιστεύτηκα. Σε 15 μέρες το πρόβλημα λύθηκε. Απο τότε crash τελος για 11 μήνες.

 

Όταν θέλεις να ρίξεις το κόστος κάτω απο τα 1000 ευρώ βάζοντας φτηνότερα εξαρτήματα αυτα παθαίνεις. Ας ελπίσουμε οτι θα μάθει απο τα λάθη της.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά.

Έτσι όπως τα λέει ο kilon είναι.

Δώσε τη πίσω και πάρε μία USB (όχι firewire).

 

 

Φίλοι μου αυτό θα κάνω. Ηθελα όμως firewire.Πια τα + και τα - σε μια usb?Λέτε να τη δεχτούν πίσω και να πάρω κάτι άλλο? Από την άλλη όμως τι να πάρεις από το πλαίσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου αυτό θα κάνω. Ηθελα όμως firewire.Πια τα + και τα - σε μια usb?Λέτε να τη δεχτούν πίσω και να πάρω κάτι άλλο? Από την άλλη όμως τι να πάρεις από το πλαίσιο?

 

προσωπικά είχα δυο usb κάρτες ήχου στην ζωή μου και οι δύο βγάζαν θόρυβο. Το πρόβλημα με το usb είναι ότι δεν είναι ότι καλύτερο για κάρτες ήχου, για ένα απλούστατο λόγο. Είναι πολύ καλός αγωγός ηλεκτρικού φορτίου και το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο όταν η usb είναι κοντά στο τροφοδοτικό. Βέβαια το πρόβλημα θορύβου ποικίλει ο θόρυβος μπορεί να ακούγεται απο χαμηλή ένταση όπως γίνεται στην δική μου περίπτωση δυστηχώς μέχρι πάρα πολυ υψηλή. Δεν επιρεάζει φυσικά την μουσική αλλά είναι ενοχλητικό.

 

Προσωπικά στην θέση σου θα δοκίμαζα και την Apogee που είναι φτιαγμένη και ραμένη για μακ , δεν σημαίνει ότι όλες οι firewire δεν δουλεύουν σε εσένα.

 

 

To google με μια αρχική ματιά δεν βγάζει firewire προβλήματα για την Apogee DUET.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου