Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SAE με χιλια φιλε... ειναι γαμω τις σχολες! αλλα στο λεω να το ξερεις ειναι δυσκολα τα πραγματα εκει περα...

και που πληρωνεις, αν δεν περασεις με ενα συγκεκριμενο ποσοστο % δεν παιρνεις το πτυχιο.

Αν πραγματικα γουσταρεις την ηχοληψια κ πιστευεις οτι θα τα καταφερεις, ορμα!

Αλλιως αστο...

 

Φιλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις πάει προσωπικά? Αν ναι μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Πως είναι οι καθηγητές? Τελικά γίνεται αποδοτική πρακτική εξάσκηση? Ότι μπορείς να σκεφτείς θα το ακούσω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω για τη νεα σχολη αλλα μονο αυτη που ειναι στην Αθηνα στο κεντρο...

Ο αδερφος μου πηγε στη ΣΑΕ πριν μερικα χρονια κ ηταν απο τους λιγους που περασαν!

Απότι θυμαμαι, ειχε κ γαμω τους καθηγητες, ο εξοπλισμος τους ειναι φοβερος (κονσολες που δε θα δουλεψεις σε κανενα στουντιο στην ελλαδα) και πολυ καλο περιβαλλον...

Το μονο που μπορω να σου πω απο κει και περα ειναι πως δουλεια βρηκε με τη μια (σαφως κ σπανια ζητανε χαρτια στην ελλαδα) αλλα βαση των γνωσεων του...

Δε ξερω αν ετυχε να ειναι τοσο καλος εκεινος η αν οφειλεται στη σχολη που επελεξε, παντως ειναι απο τους καλυτερους-ψειρες στην ηχοληψια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Το πτυχίο.

Το αναγνωρισμένο πτυχίο εξυπηρετεί μόνο σε πρίπτωση που θα ήθελες να εργαστείς στο δημόσιο.

Σαν επαγγελματίας του ιδιωτικού χώρου έχω προσλάβει πολλούς ηχολήπτες κατα καιρούς.

Το πτυχίο ποτέ δεν ήταν το Νο.1 κριτήριο για την πρόσληψη.

Οφείλω να πω όμως πως ένα πτυχίο από διεθνώς γνωστή σχολή για την δουλειά της στον χώρο είναι προσόν.

 

2. Η σχολή.

Το σχολείο πρέπει να έχει εργαστήρια. Σωστές εγκαταστάσεις και κυρίως καλούς και γνώστες δασκάλους.

Τα περισσότερα ΙΕΚ πληρώνουν ψίχουλα τους διδάσκοντες και ως εκ τούτου έχουν στο δυναμικό τους αυτούς που μπορούν να πληρώσουν.

 

Αυτό που θα μάθεις στη σχολή δεν είναι κάτι που θα το μάθεις μόνος σου.

Μόνος σου σταχιολογείς διάσπαρτες πληροφορίες και συμπληρώνεις σιγά - σιγά ένα παζλ.

Σε μια καλή σχολή θα υπάρχει αρχή και τέλος.

Θα αποκτήσεις σωστή θεωρητική βάση που πρέπει να έχεις για να στρίβεις αργότερα τα κουμπάκια, με πρόσθετη λογική πέρα από το τι λέει το αυτί σου ή ο ημιμαθής στουντιάρχης που μπορεί να σε προσλάβει για τους καφέδες και τη λάντζα.

 

Αυτά που έμαθα εγώ το 85 στη σχολή που πήγα, ήταν αυτά που έκλεισαν τις τρύπες που είχα μέχρι τότε από την προσωπική μου αναζήτηση.

Με έκανε να αισθάνομαι σίγουρος για τη δουλειά μου και να μη κομπλάρω όταν πελάτες σαν τον Γιάννη Κάραλη ρώταγαν τους ανυποψίαστους ηχολήπτες στο φουαγιέ του στούντιο, "σε πόσα nanoweber ρυθμίζετε το fluxivity reference των κεφαλών στα Studer;"

Με έκανε να γνωρίζω τι σημαίνει ευαισθησία εισόδου και γιατί δεν ρυθμίζουμε τη στάθμη μιας πηγής από το gain αλλά από το fader.

 

Για το SAE συγκεκριμμένα μπορώ να πω ότι έχω δει τις νέες εγκαταστάσεις τους και τα ωραία στούντιο τους.

Τα έχω δει επίσης, αν όχι ίδια και σε 1-2 άλλα ιδιωτικά ΙΕΚ.

Κάποια έχουν υποτυπώδεις χώρους και μηχανήματα και κάποια για να κάνουν τη δουλειά τους φτηνότερα, χρησιμοποιούν πειρατικά προγράμματα... Αυτός είναι ένας δείκτης σοβαρότητας για να καταλάβεις που θα πας.

 

Σημαντικό είναι το πόσο hands-on experience σου επιτρέπεται.

Εχω δεί μαθητές εκεί, αλλά και στο ΙΕΚ Δέλτα και ΑΚΜΗ, να δουλεύουν τα project τους πολλές ώρες στα στούντιο ελεύθερα. Ετσι κι αλλιώς είναι βασική προυπόθεση για τις σχολές που μοιράζουν πτυχία. Κάποια έχουν βάσεις ανεξάρτητα από τους δασκάλους και κάποια τυχαίνει να έχουν φιλότιμους ανθρώπους που εξαρτάται απο τι ξέρουν αυτοι για να σε οδηγήσουν.

 

Μπορεί εγώ ή κάποιος άλλος να σου πεί ότι αξίζει να πας.

Στην πραγματικότητα βέβαια εσύ θα πας με δεμένα μάτια.

 

Δεν είναι τυχαίο όμως που υπάρχει μια σχολή SAE σε όλες τις πρωτεύουσες της Ευρώπης κι ακόμα παραπέρα. Αν δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους δεν θα συνέχιζαν να υπάρχουν σε βάθος χρόνου διεθνώς.

Δεν είναι τυχαίοι στο χώρο και αν μη τι άλλο, υπάρχει μια διεθνής γενική κατεύθυνση και έλεγχος στα μαθήματα, τη διδασκαλία τους και τις προδιαγραφές τους. Και ασχολούνται μόνο με αυτό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια μικρή εμπειρία μπορώ να σου πω την ταπεινή μου άποψη:

Μακριά απο ΙΙΕΚ(εκτώς αν ακουσεις απο κάποιους οτι το ταδε ΙΙΕΚ είναι άψογο απο πλευράς μηχανημάτων και καθηγητών...)

Αν θες πήγαινε σε δημόσιο ΙΕΚ που είναι σχεδόν τζαμπα και φυσικά δεν μαθαίνεις ΤΙΠΟΤΑ αλλά πάρε το χαρτί...

Ψάξε μόνο σου τη φάση, ψιλοδουλεψε σε κανα στούντιο, μην κάνεις τον χαμάλη σε ΡΑ γιατι τόσο χώμα που θα είσαι σε τουρνέ θα ξεχάσεις και το όνομά σου(εκτώς αν είναι πιο χαλαρά τα πράγματα...)

Προετοιμάσου να γίνεις "επικοινωνιακό" άτομο.Εννοώ δηαδη αν ξέρεις να μη κάνεις μ****ες στη δουλεια σου ,κοινως να ξέρεις τα βασικά,δεν έχει και τόσο σημασία το να είσαι υπερταλέντο...απλά ήμαστε στην Ελλάδα των κονε-"φίλων"!

Άν τελικά πας στη SAE αξιοποίησέ όσο μπορείς(γιατι απο όσο ξέρω είναι λίγο πανακριβα...!)

Τέλος μια γενική συμβουλή, ασχολειθήτε και με τα ηλεκτρονικά γιατί καλό είναι να ξεχωρίζεις πχ στο αμάξι οτι δε χάλασε αλλα έμεινε απο βενζίνη...(ωστε μη σας πιάνουν και τον κ**** σε επισκευές)

Αυτάαααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αυτά που είπε και ο yameth, πέρα από εμπειρίες πολλών χρόνων που γνωρίζω ότι έχει και για μένα ο λόγος του σημαίνει πολλά, θα συμφωνήσω καθώς τα ίδια μου εχουν πει κι αλλοι από τον χώρο της ηχοληψίας. Για ιδιωτικό τομέα μιλάμε και η sae καλώς ή κακώς (ειδικά στα καινουρια της γραφεία) έχει απίστευτο hands on training, μπορεις να κανεις τα project σου καθε μερα στον χώρο που ειναι σαν ενα πανάκριβο επαγγελματικό στουντιο και αυτό ειναι κάτι που δεν ανταλάσεται με τίποτα.

Στον οικονομικό τομέα ειναι ακριβά για τα ελληνικά δεδομένα αλλά επειδή το έχω ψάξει δεν υπάρχει τίποτα φτηνότερο, αντιθέτως τα άλλα πάνε γύρω στα 4500ευρώ τον χρόνο. Βεβαια υπάρχει και το δημοσιο ιεκ οποτε τυχαινει να βγαζει τμημα και αν σου κάτσει αλλά δεν λέει σε πρακτική απολύτως τίποτα.

Τέλος λογικά λόγο του οτι συνεργάζεται με πανεπιστήμια θα ειναι ενα απο τα κολλέγια που θα αναγνωριστούν.

Εγώ πάντως εχω σκοπό να πάω sae και πάνω από όλα για μένα, για να μάθω κάτι με αρχη και τέλος όπως λεει ο yameth, γιατί αν δεν το κάνω στο μέλλον θα το μετανιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδιά δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί αλλά το συνεχίζω εδώ σχετικά με την sae. Θέλω να ρωτήσω για όλα αυτά τα κολλεγιο-κάτι που θα αναγνωριστούνε. Από όσο γνωρίζω έγινε τώρα "αίτηση" από 33 κολλέγια και η SAE παρόλο που είναι σε πολλές χώρες του κόσμου δεν ήταν μέσα. Τι γίνεται με αυτό; Είναι καμία σχολή τέτοια που θα αναγνωριστεί; Φυσικά η αναγνώριση δεν εχει και νόημα σε κάτι που δεν υπάρχει σε δημόσιο επίπεδο εν ελλάδι αλλά και ειναι τεχνικό καθαρά, αλλά μου έκανε εντύπωση. Περίμενα ότι έστω κάποια μουσικά ιδρύματα θα έιναι μέσα στην λίστα.

Θα υπάρξει κι άλλη συνέχεια ή αυτά είναι όλα όσα δηλώσανε αίτηση για αναγνώριση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου