Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000000000000000000000000000000000 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.......αλλά μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές θα αναγκαστεί κάποιος να "δουλέψει" με ότι υπάρχει διαθέσιμο......εργαλεία είναι......η καλή ή κακή χρήση τους έχει να κάνει με τον χειριστή (στην συγκεκριμένη περίπτωση και με άλλους 72.000 παράγωντες ;D ;D)

....μου φαίνεται πως δεν είναι πολύ καλή ιδέα να δημιουργηθεί μια λάθος εικόνα σε κάποιον αρχάριο (ξέρω πως δεν είναι πρόθεση κανενός μας ;))......πχ ότι μια μέτρια φωνή θα "μεταμορφωθεί" σε αριστούργημα επειδή θα περάσει από μια πανάκριβη High End προενίσχυση ::) ::)....

Αντίθετα νομίζω πως είναι πολύ ταιριαστή η παροιμία "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κ**ους" ;D ;D ;D ;D ;D

 

Eίναι σημαντικό που το αναφέρεις αυτό για την πιθανή αρνητική επίδραση των όσων αναφέρουμε σε έναν αρχάριο (σιγά τον έμπειρο, τέλος πάντων), και είναι κιόλας μια μικρή εσωτερική ένσταση μου το να κάνουμε τέτοια threads γιατί ίσως μπερδεύουμε πολλά παιδιά που ξεκινάνε τώρα και αντί ίσως να στραφούν στην αλφαβήτα του ήχου, προχωρούν στις διαφορικές εξισώσεις ;D. Αλλά από τη στιγμή που δεν γίνεται κανόνας και αναφέρονται και οι πιθανές παγίδες που μπορεί να πέσει κάποιος, τότε πιστεύω ότι όλα είναι οκ!

 

@npap

το "όνειρο θερινής νυκτός" όπως το λες ίσως θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί στο μέλλον με τη συνδρομή όλων μας σε κάποιο χώρο ή στούντιο και θα μπορούσαμε να "ανεβάσουμε" και clips, να επιλέξουμε ιδανικές αλυσίδες mic -> preamp για κιθάρα π.χ, άλλο για μπάσσο, άλλο για φωνή και με τη βοήθεια κάποιων μουσικών να τα ηχογραφούσαμε κιόλας!! Στο μέλλον ίσως μπορέσουμε να οργανώσουμε κάποια τέτοια συνεύρεση! Το εύχομαι πάντως ολόψυχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

βέβαια το AD2022 είναι solid state και όχι λυχνία

 

Νικόδημε, ευχαριστώ για την διόρθωση. Παρασύρθηκα από άλλα design της εταιρείας.  :-\

 

[hard on]ams1.l.jpg

[/hard off]Παιδιά, βάζετε και το οπτικόν περιεχόμενον για πληρέστερη ανακούφιση, εε ανάλυση του θέματος.. :D

 

haryy, ευχαριστώ που παρέθεσες το link για το AMS-Neve 1081 Stereo. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν το χρειάζομαι αλλά δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά.  ;D

 

Όσον αφορά για την επιλογή σου για το API A2D, εγκρίνω και επαυξάνω. :)

 

Γιάννη πως θα περιέγραφες την προενίσχυση του 1081 σε σχέση με αυτή των 1073 και 1084 (ξέρω ότι τα 1073 και 1084 έχουν το ίδιο preamp section ενώ το 1081 είναι άλλο "φρούτο"....αλλά δεν το έχω ακουσει ποτέ :-[...για την ακρίβεια το έχω δει μόνο σε φωτό ;D ;D ;D)

 

Νικόδημε, έχω μάλλον μικρή εμπειρία με το AMS-Neve 1081, ότι έχω ακούσει είναι από διάφορα wav και δυστυχώς και κάποια mp3 τα οποία είχαν επεξεργαστεί με τούτο. To 1073 δεν το έχω ακούσει ποτέ, απλά γνωρίζω ότι υπάρχει διαφορά στις τοπολογίες: το 1081 είναι κλάσης ΑΒ ενώ το 1073 είναι κλάσης Α. Έχω έρθει σε επαφή με ένα τύπο ο οποίος μπορεί να αλλάξει την τοπολογία του 1081 από κλάση ΑΒ σε Α, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω το πως μπορεί να επηρρεάσει τον ήχο αυτή η αλλαγή.

 

Στα θετικά είναι το γεγονός ότι τα re-issues που έχει εκδόσει η AMS-Neve είναι σχεδόν spot-on, δηλαδή ένα 95%. Νομίζω πως δεν πρέπει να πεθάνω πριν το ακούσω κατ' ιδίαν παρόλο που είναι τραγικά ακριβό...  :(

 

πόσο θάθελα νάχα σε ένα καλό χώρο μαζεμένα όλα τα pre που αναφέρατε συν κάποια άλλα, direct connect σε 2 χειρουργικά ATC 50

 

Νίκο, εδώ και πολύ καιρό ακούω πάρα πολύ καλά λόγια για τα Barefoot MM27. Βασικά τα έχω κατά νού προς αγορά μιάς και μετακινούμαι διαρκώς (αλλά δυστυχώς πολύ σιγά) προς το high-end audio. Αν κάποιος έχει κάποια γνώμη επ' αυτών, ευχαρίστως να την ακούσουμε.

 

Συμφωνώ 200% σε αυτό που είπες:

 

να χρησιμοποιηθεί ο "τρόπος κούνα τα" (τα φράγκα) ώστε νάρχεται το μηχάνημα στον χώρο για demonstration...  

 

Γνωρίζω πως στο εξωτερικό υπάρχουν καταστήματα στα οποία πηγαίνεις με πρόθεση να αγοράσεις π.χ., έναν προενισχυτή από π.χ. τρία υποψήφια μοντέλα, δίνεις μία πιστωτική, τα κρατάς στον χώρο σου για 2-3 εβδομάδες, κρατάς αυτό που θέλεις και επιστρέφεις τα άλλα. Δυστυχώς από όσο γνωρίζω αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα μιάς και δεν υπάρχει αντίστοιχο κατάστημα και σχεδόν όλα αυτά τα μηχανήματα είναι available upon request.

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα Eventide H-8000FW μετά από ΑΝΕΛΕΗΤΟ price beating και διάφορες προσφορές που πήρα από Σουηδία, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία, ΗΠΑ και Ελλάδα. Αν κάποιος θέλει μπορώ να αναφέρω και το πως ακριβώς κινήθηκα, γιατί όταν μιλάμε για AMS-Neve, Manley, Avalon, Api κ.λ.π. μιλάμε για super μηχανήματα πολλών χρημάτων και φαντάζομαι πως ο καθείς θα ήθελε την συμφερότερη και καλύτερη αγορά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haryy, ευχαριστώ που παρέθεσες το link για το AMS-Neve 1081 Stereo. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν το χρειάζομαι αλλά δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά.  Grin

 

- Δικηγόρος του Διαβόλου: Υπάρχει και αυτή η λύση στο 1/3 των χρημάτων αν το έχεις δει

 

471710_800.jpg

 

Αν το συνδυάσεις και με το 1081 eq από το uad νομίζω ότι είναι αρκετά αξιόπιστη εναλλακτική λύση που θα σου δώσει 4 κανάλια με "eq" στα μισά λεφτά του δικάναλου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως οι προτάσεις όλων σας μας έχουν απογειώσει τώρα καλοκαιριάτικα θα παραθέσω

και εγώ μια πρόταση πολύ πιο προσγειωμένη οικονομικά αλλά που μπορεί να σταθεί δίπλα σε αυτά

τα θηρία... ;)

 

Ο λόγος για τον m101, της εταιρίας Grace Designs φυσικά στα 600€ περίπου...

 

main.jpg

 

Μετά από περίπου 2 μήνες συμβίωσης αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ο εξαιρετικά

αχρωμάτιστος χαρακτήρας του, η ανάλυσή του (άλλαξα καλώδιο από το mic στον preamp

τοποθετώντας ένα ποιοτικότερο και κατάφερε να αναδείξει την καλύτερη ποιότητά του) και

γενικά η ουδέτερη συμπεριφορά σε όλόκληρο το συχνοτικό φάσμα.

 

Ήμουν μεταξύ m101 και Universal Audio 610 αλλά δεδομένου του έντονου χρώματος του

δευτέρου, το οποίο θα προστίθετο και θα προκαλούσε μη προβλέψιμα αποτελέσματα ακόμα και σε μια

μίξη με μόνο 7-8 tracks, προτίμησα τελικώς την ουδετερότητα του grace.

 

Κοινώς, τον συστήνω ανεπιφύλακτα, όντως σίγουρα μια από τις πιο πετυχημένες μου αγορές. :)

 

Επόμενο βήμα ακουστική μελέτη ... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

haryy εννοείται πως το σχόλιο μου δεν είχε να κάνει με σένα (η με οποιονδήποτε άλλον στην συζήτηση)....αντίθετα "σχολίασα"  (και μου "την είπα" :o) το δικό μου "+1000000000000" και τον ενθουσιασμό μου γι'αυτό που έγραψες  (το οποίο με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ  ;) )

 

Το θέμα που ανέφεραν ο npap και στην συνέχεια ο OurDarkness είναι τρομερά σημαντικό...δεν γίνεται να ετοιμάζεσαι να "ακουμπήσεις" μερικές χιλιάδες ευρώ και να πηγαίνεις στα "τυφλά" >:( >:( (...μάλλον στα "κουφά" ;D ;D ;D)

 

πίσω στα "παιχνιδάκια" μας τώρα ;D

 

Σε σχέση με τις valve εφαρμογές, κατέληξα πως προς το παρόν δεν είναι του γούστου μου.....για να μην παρεξηγούμαι, λατρεύω το tube saturation και το subtle compression από τις ελαφρά υπεροδηγημένες λυχνίες σε άπειρες περιπτώσεις όπως και πολλές φορές μου αρέσει το να τις φτάσω στα άκρα..... το πρόβλημα είναι πως πολλές φορές κατά την διάρκεια του tracking  κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι απόλυτα ελεγχόμενο (πχ ένας ντράμερ με ασταθείς - με την κακή έννοια - δυναμικές ή ένας άπειρος, στουντιακα, "φωνακλάς" τραγουδιστής) και άρα είναι επίφοβο :(...για μένα το ιδεατό θα ήταν να μπορώ να το χειριστώ εκ των υστέρων κατά βούληση......και κατέληξα στο Culture Vulture της Τhermionic Culture....δεν θα πω περισσότερα,  περιμένω την mastering version από μέρα σε μέρα.....όταν έρθει θα επιστρέψω με λεπτομέρειες ;)

 

Παρ'όλα αυτά απ'οσο έψαξα το θέμα κατέληξα στις εξής 4 επιλογές

1. Telefunken V76

2. TubeTech MP 1A

3. Groove Tubes Vipre

4. Thermionic Culture Earlybird 1.2

 

....δεν ξέρω πως να βάλω φωτό :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ haryy help!!!

 

 

haryy, ευχαριστώ που παρέθεσες το link για το AMS-Neve 1081 Stereo. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν το χρειάζομαι αλλά δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά.  ;D

 

Γιάννη γιατί δεν κοιτάς προς Brent Averill? Βγάζει "κλώνους" και για το 1073 και για το 1081.....Εγώ είμαι ανάμεσα στο AMS Neve 1073 DPA  και σε 2 x Brent Averill 1073, το ένα (BA) είναι ολοκληρωμένο 1073 (αν και δεν ξέρω αν χρειάζομαι το EQ) ενώ το DPA μόνο 2 προενισχύσεις (αλλά γράφει Ν πάνω ;D)........θα αποφασίσω ως το τέλος του καλοκαιριού.

 

 

 

@npap

το "όνειρο θερινής νυκτός" όπως το λες ίσως θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί στο μέλλον με τη συνδρομή όλων μας σε κάποιο χώρο ή στούντιο και θα μπορούσαμε να "ανεβάσουμε" και clips, να επιλέξουμε ιδανικές αλυσίδες mic -> preamp για κιθάρα π.χ, άλλο για μπάσσο, άλλο για φωνή και με τη βοήθεια κάποιων μουσικών να τα ηχογραφούσαμε κιόλας!! Στο μέλλον ίσως μπορέσουμε να οργανώσουμε κάποια τέτοια συνεύρεση! Το εύχομαι πάντως ολόψυχα!

 

ΤΡΟΜΕΡΗ ΙΔΕΑ!!!!!

 

 

edit: theonik συμπέσανε τα post μας....μια ερώτηση...το κουμπί που γράφει "ribbon" να υποθέσω πως αλλάζει την αντίσταση της εισόδου?

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....δεν ξέρω πως να βάλω φωτό :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ haryy help!!!

 

 

Λοιπόν επειδή και εγώ μόλις πριν τρία λεπτάκια έλυσα αυτό το θέμα κάνεις το εξής:

 

Έστω ότι βλέπεις την φωτό του αγαπημένου σου preamp τότε κάνεις δεξί

κλίκ πάνω της και πατάς εκεί που λέει copy image location. Μετά αυτή την

διεύθυνση της image location την κάνεις paste στο κείμενο που γράφεις

βάζοντας πριν από αυτό το {img} και μετά το {/img} αντικαθιστώντας

τα { και } με τα αντίστοιχα [ και ] γιατί δε μπορούσα να σου το εμφανίσω

αλλιώς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: theonik συμπέσανε τα post μας....μια ερώτηση...το κουμπί που γράφει "ribbon" να υποθέσω πως αλλάζει την αντίσταση της εισόδου?

 

nikodemos μόλις τώρα πρόσεξα την ερώτησή σου. Ναι το ribbon κουμπί αυξάνει την αντίσταση

εισόδου από τα 8.1k Ohms στα 20k Ohms, απενεργοποιώντας παράλληλα και το phantom power

ούτως ώστε να αποφευχθεί μια πιθανή ζημιά στο εκάστοτε ribbon μικρόφωνο που είναι συνδεδεμένο

εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου