Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά σκέφτηκα...

 

 

Νevey: punchy, με χαρακτήρα αλλά λίγο flat στις δυναμικές και κάπως... αναίσθητο.

 

A Design MP1: ίσως το πιο ισορροπημένο από όλα... ούτε πολύ πληθωρικό, ούτε πολύ χαλαρό με υπερβολικές δυναμικές (αν βεβαίως υπάρχει ποτέ κάτι τέτοιο - συνήθως επιθυμούμε την μέγιστη δυνατότητα αποτύπωσης των δυναμικών)

 

Siemens V272: κάπως ξερό, αυστηρό, λογικά ιδανικό σαν πρώτη ύλη για περαιτέρω επεξεργασίες σε mix.

 

Soundcraft 6000: στην ίδια κατηγορία ηχητικά με το Siemens 272, συντηρητικό αλλά πιο σαφές και λίγο πιο περιγραφικό.

 

Telefunken: χαλαρό, πληθωρικό, μουσικό, πιθανόν να χρειάζεται προσοχή σε ένα busy mix γιατί ίσως να χάνει σε σαφήνεια.

 

JLM500: πολύ αεράτο, σε σημείο όμως να του λείπει "σώμα"... στο πρώτο δευτερόλεπτο σιγής άκουσα λίγο hum;

 

JLM Dual99V: κάπως μουντό και αυτό που μου άρεσε λιγότερο.

 

Green River: στα χνάρια του Α Design αλλά ελάχιστα πιο ποιοτικό, πιο άμεσο, πιο ζωντανό, πιο μουσικό - η προτίμησή μου από όλα τα παραπάνω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου μπλάντυ και θα αποδειχθούν ιδιαίτερα χρήσιμες αργότερα....

θέλω να πω πως όταν ανεβάσω και άλλα κλιπάκια με τελείως διαφορετικά όργανα αλλά και τελείως διαφορετικά μικρόφωνα και τεχνικές τοποθέτησης, θα γίνει πιο εύκολα κατανοητός ο ξεχωριστός χαρακτήρας του κάθε μικροφώνου (χροιά), οι ιδιαιτερότητες του αναλόγως την εφαρμογή, ο χειρισμός των transients και φυσικά το εύρος των εφαρμογών του καθώς και οι πιθανοί συνδυασμοί και πως ο ένας μπορεί να συμπληρώνει (ηχητικά) τον άλλο.

 

Σκέφτομαι (και ελπίζωντας στην βοήθεια και καλή θέληση του Fleamail) τα επόμενα δείγματα να είναι από κοντραμπάσο μέσω 2 τελείως διαφορετικών μικροφωνικών προσεγγίσεων μεγάλου διαφράγματος , καθώς και κάποιοι συνδυασμοί...αναμείνατε στο ακουστικό σας ;D ;D

 

ααααα και κάτι τελευταίο...μπλάντυ είναι Great River και όχι green ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είχα υποσχεθεί εδώ και πολύ καιρό δείγματα....σήμερα βρήκα την ευκαιρία και ανεβάζω κάποια μικρά κλιπ....

 

http://rapidshare.com/files/168263144/snare.rar.html

 

Hello

Το link δεν δουλευει πλεον. Mπορεις να τα ξανανεβασεις? ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://rapidshare.com/files/169830603/samples.rar.html

 

...τα επόμενα θα τα ανεβάσω στο www.rundevilrun.net  ;)

 

Σωσtoast Ευχαριστω ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι (και ελπίζωντας στην βοήθεια και καλή θέληση του Fleamail) τα επόμενα δείγματα να είναι από κοντραμπάσο μέσω 2 τελείως διαφορετικών μικροφωνικών προσεγγίσεων μεγάλου διαφράγματος , καθώς και κάποιοι συνδυασμοί...αναμείνατε στο ακουστικό σας ;D ;D

 

 

Ψςςςς, μεσα στο μυαλό μου είσαι!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά την αναφορά του αγαπητού fleamail στην Focusrite ISA 428, έχω δελεαστεί πάρα πολύ με το πρόσφατο ISA One:

 

Focusrite-ISA-One_front.jpg

 

Focusrite-ISA-One_back.jpg

 

το οποίο το βρίσκει κανείς σε πολύ καλές τιμές στα αγγλικά eshops με την συμφέρουσα ισοτιμία ευρώ-λίρας...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sorry παιδιά!

Tώρα... σαν "κακός" που είμαι θα κάνω μια παρένθεση να ρίξω το επίπεδο της σύζήτησης. Ή κατά μία άλλη άποψη... να το προσγειώσω λίγο.  :P

Το ξέρω πως απέχει από τα περισσότερα high-end μηχανήματα που αναφέρετε σε αυτό το θέμα αλλά... μόλις το παρήγγειλα απ' έξω. Kάπου έπρεπε να το πω γιατί θα έσκαγα! Περιττό να  πω ότι ήδη μετράω αντίστροφα τις μέρες!

(αν ακούγεται όσο καλά λένε και όσο καλά δειχνει... θα γίνει πάρτυ!!!)  ;D

 

twinq_med.jpg

 

Άνευ απροόπτου, θα είναι ηχητικά αυτό ακριβώς που χρειάζομαι. ΥES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου