Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

SPL GOLDMIKE 9844

μια και μιλάτε και για επικείμενες αγορές  να σας πω και για ένα "κελεπούρι" στην τιμή που δίνεται και θα αναβαθμίσει άμεσα οποιοδήποτε μικρομεσαίο home studio και τον έχω προτείνει σε αρκετούς φίλους...

http://www.thomann.de/gr/spl_goldmike_9844.htm

 

πεντακάθαρος, ισοροπημένος, με μεγάλη δυναμική περιοχή και από τους λίγους φθηνούς που τείνουν να αγγίξουν το χαρακτηρισμό hi end, με ήχο που βρίσκεις σε προ ενισχυτές  υπερδιπλάσιας τιμής...αρκετά αναλυτικός για tube pre χωρίς να καταντάει ποτέ "κλινικός" και με "ένα ζεστό χρώμα" που κολακεύει ιδιαίτερα φωνές και κιθάρες χωρίς να "μουνταίνει"....

τα vu του δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή αλλά δεν θα δημιουργήσουν και κανένα πρόβλημα ειδικά σε "σπιτικές" ηχογραφήσεις...

επίσης με το flair ενεργοποιημένο δίνει και μια παραλλαγή με αυξημένη την μεσαιοηψηλή  περιοχή χωρίς να σκληραίνει, πράγμα φοβερά χρήσιμο κατά περίπτωση...

όποιος δε έχει όρεξη να "παίξει" αλλάζοντας και τις λάμπες μπορεί να εκπλαγεί παίρνοντας και το κάτι παραπάνω...

τον συνιστώ ανεπιφύλακτα σε αυτή τη τιμή για όποιον μπορεί να ζήσει χωρίς ψηφιακές εξόδους και δεν έχει τα χρήματα να αποκτήσει κάτι αρκετά ακριβότερο (με την επισήμανση που κάνω πάντα ότι μιλάμε για τα δικά μου αυτιά που τα συμπεράσματα τους δεν συνάδουν απαραίτητα με τα "όποια θέλω σας και άποψη για τον ήχο") ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Νίκο θα συμφωνήσω πως το SPL είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα του αλλά.....δεν είναι tube προενισχυτής ::)

 

Είναι αυτό που θα ονομάζαμε υβριδικός, με 2 στάδια προενίσχυσης, ένα solid state βασισμένο σε ICs και ένα tube stage που ακολουθεί......για την ακρίβεια το tube stage προσθέτει ΠΑΝΤΑ 6db ενίσχυσης και δεν μεταβάλεται από το input gain. Το βασικό κομμάτι της ενίσχυσης (έως 66db) προέρχεται από το solid state amp stage......στα θετικά για μένα και στα πλαίσια μια τέτοιας προσέγγισης, το ότι το κύκλωμα της λυχνίας βρίσκεται σε συνεχή σταθερή λειτουργία τροφοδοτούμενο από υψηλή τάση σε αντίθεση με τα περισσότερα budget ανάλογα κυκλώματα ;)

 

Όχι ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία στο αν θα αρέσει σε κάποιον ή όχι, αλλά είναι λίγο ενοχλητικό οι κατασκευαστές να αφήνουν "θολό" το τοπίο....και ειδικά η spl την οποία και εγώ (όπως και εσύ) εκτιμώ ιδιαίτερα για αρκετά προιόντα της....

 

τώρα σε ότι αφορά τους υβριδικούς προενισχυτές, δεν τους θεωρώ κάτι κακό άλλα σίγουρα ούτε και κάτι τρομερό...δεν μπορούν να προσεγγίσουν τον ήχο και την ιδιαίτερη λογική μιας all tube υλοποίησης....αλλά υπό συνθήκες μπορεί να παρουσιάζουν ενδιαφέρον ανεξαρτήτως budget :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τα "αυτια" του npap. Απο τα λιγα κομματια υβριδικων προενισχυτων που μου αρεσουν.

 

...δεν μπορούν να προσεγγίσουν τον ήχο και την ιδιαίτερη λογική μιας all tube υλοποίησης....

 

Γιατι αυτο να ειναι το ζητουμενο?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Γιατι αυτο να ειναι το ζητουμενο?

 

......δεν θεωρώ ότι αυτό είναι το ζητούμενο..........όπως ξέρεις εγώ προσωπικά δεν είμαι και τόσο tube "fan" στο θέμα προενίσχυση ;)....απλά οι υβριδικοί προενισχυτές δεν έχουν σχέση με τους all tube και ως υλοποίηση και ως αποτέλεσμα......δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο........σε άλλους κάνει το ένα σε άλλους το άλλο.....

 

το ζητούμενο είναι η επιλογή να γίνεται με βάση το τι σου ταιριάζει και καλύπτει τις ανάγκες σου και όχι με βάση τον τίτλο

 

....το ζητούμενο επίσης είναι να είναι ξεκάθαρο το τι είναι αυτό που ακούς ώστε να μπορείς να διαμορφώσεις γνωμη...αν πχ κάποιος πάρει το goldmike και το καραγουστάρει γιατί ικανοποιεί απόλυτα τις ανάγκες και στην τελική αυτός είναι ο ήχος του, μπορεί ταυτόχρονα να οδηγηθεί στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι του αρέσει ο ήχος της λυχνίας στην προενίσχυση (κάτι που στην προκειμένη περίπτωση θα είναι μόνο κατά ένα μικρό μέρος αληθές) και κατ'επέκταση να συνεχίζεται αυτή η μυθολογία με τις λυχνίες, τις "ζεστασιές" κλπ κλπ...ή και ακόμα περισσότερο κάποια στιγμή να δώσει πολλά λεφτά για έναν all tube preamp που πολύ πιθανόν να μην του αρέσει.

 

....το ότι άπειροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν υβριδικά κυκλώματα ή ακόμα καλύτερα ένα έξτρα ενισχυτικό στάδιο λυχνίας που μπορεί να συμμετέχει από λίγο έως ελάχιστα ή και καθόλου στην διαμόρφωση του αποτελέσματος είναι αν μη τι άλλο γελοίο....φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά στην πλειονότητα αυτός είναι ο κανόνας....και αυτό συμβάλει στην παραπληροφόρηση, στην εξαγωγή λανθασμένων συμπερασμάτων και γενικεύσεων, σε λανθασμένες επιλογές και τελικά σε ένα όλο και χαμηλότερο επίπεδο γνώσεων και ικανοτήτων.....

 

....και εγώ προσωπικά θα ήθελα τα πράγματα να είναι κάπως διαφορετικά....αυτό είναι το ζητούμενο

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........όπως ξέρεις εγώ προσωπικά δεν είμαι και τόσο tube "fan" στο θέμα προενίσχυση ;)

 

Εεεμμμ... αυτο ξερω!!! ΟΚ ετσι οπως ειχε γραφτει καπου καηκα  ;)

 

 

 

 

το ζητούμενο είναι η επιλογή να γίνεται με βάση το τι σου ταιριάζει και καλύπτει τις ανάγκες σου και όχι με βάση τον τίτλο

 

....το ζητούμενο επίσης είναι να είναι ξεκάθαρο το τι είναι αυτό που ακούς ώστε να μπορείς να διαμορφώσεις γνωμη...αν πχ κάποιος πάρει το goldmike και το καραγουστάρει γιατί ικανοποιεί απόλυτα τις ανάγκες και στην τελική αυτός είναι ο ήχος του, μπορεί ταυτόχρονα να οδηγηθεί στο λανθασμένο συμπέρασμα ότι του αρέσει ο ήχος της λυχνίας στην προενίσχυση

 

 

....το ότι άπειροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν υβριδικά κυκλώματα ή ακόμα καλύτερα ένα έξτρα ενισχυτικό στάδιο λυχνίας που μπορεί να συμμετέχει από λίγο έως ελάχιστα ή και καθόλου στην διαμόρφωση του αποτελέσματος είναι αν μη τι άλλο γελοίο....φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά στην πλειονότητα αυτός είναι ο κανόνας....και αυτό συμβάλει στην παραπληροφόρηση, στην εξαγωγή λανθασμένων συμπερασμάτων και γενικεύσεων, σε λανθασμένες επιλογές και τελικά σε ένα όλο και χαμηλότερο επίπεδο γνώσεων και ικανοτήτων.....

 

 

Με καλυψες απολυτα! ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χαίρομαι που η παράλειψή μου εν την ρύμη  του λόγου οδήγησε τον ND στο να ξεκαθαρίσει κάποιες ασάφειες περί λαμπάτων, υβριδικών αλλά κυρίως των κακών φθηνοκατασκευών που για λόγους marketing παραπληροφορούν όπως και εγώ έχω αναφέρει άλλωστε ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν...

 

από την άλλη και πέραν της "τάξης των πραγμάτων" που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, θα διαφωνήσω ελαφρώς στο βαθμό σημαντικότητας της "εγκυκλοπαιδικής γνώσης" κατά περίπτωση... (αν κατάλαβα καλά τη θέση του Νικόδημου και δεν παρανόησα)

 

άλλο είναι κάποιος να "ψωνίζει" ενισχυτή και ηχεία με το κιλό (watt) αγνοώντας παραμέτρους επάρκειας ρεύματος του πρώτου και ευαισθησίας και σύνθετης ωμικής αντίστασης των δευτέρων με αποτέλεσμα να βρεθεί "λειτουργικά" προ δυσάρεστων εκπλήξεων after sale, και άλλο να αγοράσει έναν υβριδικό για "λαμπάτο" προενισχυτή... καμία μα καμία έκπληξη δεν θα ακολουθήσει συνέπεια της άγνοιας ή παραπληροφόρησης του στο συγκεκριμένο τομέα ... ότι άκουσε πήρε...

θα μου πεις άκουσε πριν αγοράσει? ε αν δεν άκουσε είναι διπλά βλάκας και αυτό δηλώνει χαρακτήρα όχι διαμορφωμένο από την γνώση ή την έλλειψή της...

γιατί αν πιστέψει ότι γνωρίζοντας απλά την τοπολογία ενός κυκλώματος γνωρίζει και τον ήχο του, ανάγοντας την σε βασικό κριτήριο της επιλογής του βράστα Νικόδημε... ;D

 

όσο για το "ζητούμενο" κατ εμέ όλα είναι ζητούμενα αλλά απλά "ιεραρχούμενα" αναλογικά με την "σημαντικότητά" τους...

καλό θα ήταν ο Σουμάχερ να ταν και άριστος μηχανικός όπως και ο ηχολήπτης άριστος ηλεκτρονικός αλλά δεν θα επηρεάσει σε βαθμό άξιο λόγου την αντίληψη για την οδήγηση του πρώτου και την αντίστοιχη για τον ήχο του δεύτερου....

δόξα το θεό η εγκυκλοπαιδική γνώση είναι απλόχερη πια στις διαδυκτιακές μας μέρες... το πρόβλημα έγκειται στο φιλτράρισμα και την εν γένει αξιοποίηση της σε πρακτικό επίπεδο... και αυτό είναι ήταν και θα είναι για μένα το ζητούμενο στην κορυφή της "ιεραρχίας"...

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός για τις προθέσεις του κειμένου και να μη παρεξηγηθώ γιατί δεν έχω την παραμικρή τέτοια διάθεση και ο γραπτός λόγος είναι πρόσφορος ο π...ης...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε npap με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε ότι γράφεις ;).....

 

....απλά αυτό που αναφέρεις ως εγκυκλοπαιδική γνώση εγώ το εννοώ ως εξής:

 

να γνωρίζει κάποιος σε ποιο σημείο μπορεί να επηρεάσει η τοπολογία του ενισχυτικού κυκλώματος το συνολικό ηχόχρωμα, κάτω από ποιές συνθήκες και φυσικά ποιοι άλλοι παράγωντες (σχεδιαστικοί και κατασκευαστικοί) επηρεάζουν (ίσως περισσότερο από το ίδιο το ενισχυτικό κύκλωμα) αυτό που θα ονομάζαμε "ηχητικό αποτύπωμα" και να μην μπλέκει σε γενικεύσεις του στυλ "λάμπες" "τρανζίστορ" κλπ που πιθανόν να μην έχουν κανένα νόημα αλλά αποτελούν εμπορικό όπλο στα χέρια των κατασκευαστών.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την πλήρη άποψη μου στο θέμα μπορεί να την βρει στα "Αρθρα"

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Χθες το βράδυ ακούσαμε παρέα με τον Fleamail τα 3 νέα του αποκτήματα - προενισχύσεις......όλα στο API 500 format και πιο συγκεκριμένα το P-1 A-Designs, το Bizz της Purple Audio και το Mono GAMA της Shadow Hills......

Σκέφτηκα λοιπόν να μεταφέρω κάποιες πρώτες εντυπώσεις.....

 

Ξεκινάω από το Purple Audio Bizz, που είναι και το φθηνότερο από τα 3.......κατ'αρχάς νομίζω ότι η αναλογία τιμής/ποιότητας είναι τρομερή....αν και γενικά μου φάνηκε αρκετά "on the clean side" (...για transformer ballanced βέβαια) έχει ορισμένα χαρακτηριστικά που το κάνουν τρομερά ευέλικτο....πρώτα απ'όλα η ύπαρξη ρυθμιστικού της έντασης εξόδου καθιστά πολύ εύκολη την ελεγχόμενη υπεροδήγηση του σήματος με πολύ ενδιαφέροντα και διαφορετικά αποτελέσματα.....αυτό ειδικά σε συνδυασμό με το dual mode που σπλιτάρει το σήμα σε 2 ξεχωριστά op-amp gain stages είναι το "κρυφό χαρτί" του......το dual mode βέβαια παίζει ουσιαστικά τον ρόλο του matching με μικρόφωνα χαμηλής εξόδου (ταινίας και δυναμικά)....γενικά η Purple Audio είναι εγγύηση σε προενισχύσεις βασισμένες σε op-amps (δηλαδή πολύ και ανετο γκάζι) καθώς φτιάχνουν και προμηθεύουν ΠΑΡΑ πολλούς κατασκευαστές....

 

 

Το GAMA της SH έχει όλα τα "καλούδια" ενός κλασσικού preamp (transformers-πολλούς ;D, discrete op-amps) και θέλει σίγουρα να του αφιερώσει κάποιος αρκετό χρόνο.....έχει αρκετά μοναδικά χαρακτηριστικά όπως η δυνατότητα διαφορετικών μετασχηματιστών εξόδου με έναν απλό διακόπτη....αυτό από μόνο του αποτελεί τρομερό tone shaping εργαλείο.....οι 3 επιλογές (nickel, discrete, steel)έχουν πολύ χαρακτηριστικά αποτελέσματα με την πρώτη να είναι σαφέστατα πιο "τσιμπιμένη" στα ψηλά μεσαία και την τελευταία να δίνει την αίσθηση ενός "κορεσμένου" χαμηλού τμήματος ακόμα και από σχετικά χαμηλά gain settings.....το discrete setting δεν το πολυκατάλαβα...και μου φάνηκε και λίγο ξενέρωτο ;D ;D ;D......αν είχε και ρυθμιστικό της στάθμης εξόδου θα ηταν τέλειο ::)....πολύ γκάζι και πολύ άποψη.....σίγουρα όχι για "κλινικά καθαρές" καταστάσεις......

 

Για το P-1 A-dESIGNS δεν έχω να πω πολλά πράγματα.....άψογο.....είναι ένας απίστευτος συνδυασμός καθαρού και ίσως τονισμένου top end με κλασσικό "μεγάλο" tranformer ήχο.....αυτό που θα 'ηθελα πραγματικά είναι να το ακούσω δίπλα δίπλα με το Pacifica με το οποίο είναι κατά 90% ίδια ώστε να δούμε τις διαφορές και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει η ποιότητα της τροφοδοσίας (στην οποία διαφοροποιούντε)......

 

Δυστυχώς είχαμε πολύ λίγη ώρα με τα προενισχυτάκια και δοκιμάσαμε απλά μια ηλ.κιθάρα με ένα 414 μπροστά σε ένα super reverb......έχω και κάποια πολύ άθλια (αισθητικά) δείγματα και αργότερα ίσως τα ανεβάσω....ελπίζω σύντομα να δωθεί η δυνατότητα και για ένα πιο σοβαρό και εμπεριστατωμένο τεστ όλων των προενισχυτών που μπορούμε να έχουμε πρόσβαση (και το οποίο βρίσκεται στα σκαριά - ακούς Πέτρο ;))

 

επίσης κάνω δημόσια έκκληση στον Fleamail να τα ξαναφέρει (...αλλά και να μου τα χαρίσει αν θέλει :o) γιατί νιώθω ήδη συμπτώματα στέρησης ;D ;D ;D ;D......όχι για μένα .....για το φουκαριάρικο το νόιζ ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου