Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Εδώ και λίγο καιρό έχω στο στούντιο άλλο ένα προενισχυτάκι, το m101 της Grace Design......αν και ήδη έχει αναφερθεί στο παρόν θέμα σκέφτηκα να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου (και σύντομα να ανεβάσω και κάποια δείγματα  ;))

 

....λοιπόν αν και σίγουρα δεν είμαι fan των "καθαρών" και "αχρωμάτιστων" προενισχυτών αυτό το "κουτάκι" το έχω συμπαθήσει πάρα πολύ....αρκετό και "καθαρό" γκάζι και και πολύ "γρήγορο" responce.......το ribbon mode ενδιαφέρον και χρήσιμο (αν και θα προτιμούσα να μην επηρέαζε το P48v.....)

Επίσης πολύ καλή η DI είσοδος (ειδικά για περιπτώσεις που πρόκειται να ακολουθήσει reamping)

 

...επιστρέφω σύντομα με δείγματα

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...λοιπόν εδώ είναι ένα μικρό δείγμα από ένα όρθιο πιάνο

 

http://rapidshare.com/files/214133730/Piano_GraceM101_Right__JLMdUALL99V_Left_.wav

 

...όπως λέει και το όνομα του αρχείου στο αριστερό κανάλι είναι το JLM Dual99V και στο δεξί το Grace Design m101.....επέλεξα ένα ζευγάρι SDC μικρόφωνα (Oktava mk012) γιατί είναι αρκετά γρήγορα αλλά και αρκετά αχρωμάτιστα ώστε να αφήσουν τις διαφορές των προενισχυτών να φανούν καλύτερα......προσπάθησα να τα τοποθετήσω ακριβώς στην ίδια θέση σε σχέση με το πιάνο (στο κέντρο και περίπου 30 εκ. από το ανοιχτό καπάκι)......φυσικά κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο σε απόλυτο βαθμό και πιθανότατα να επηρεάζει σε ένα ποσοστό το αποτέλεσμα....όπως επηρέασε βέβαια και το αισθητικό αποτέλεσμα ::)...εννοώ βέβαια πως δεν θα έγραφε ποτέ κανείς πιάνο (ακόμη και όρθιο) με αυτόν τον τρόπο και στην ουσία δεν μιλάμε για στέρεο αλλά για δύο μονοφωνικά αρχεία από το ίδιο σημείο ακρόασης (συν τον θόρυβο από τα πλήκτρα, πετάλια κλπ)......anyway και στις 2 περιπτώσεις έχουμε +30db gain ενώ από το output trim "ταίριαξα" τα output levels.....το JLM έχει μεταβλητή αντίσταση εισόδου και το χρησιμοποίησα σε μια θέση που τονίζει ελαφρά το uppermid συχνοτικό μέρος.....

Σε γενικές γραμμές το grace με εντυπωσίασε με το ιδιαίτερα flat και ισοροπημμένο response τόσο συχνοτικά όσο και σε ότι αφορά τα transients.....

οι κυριώτερες διαφορές έχουν να κάνουν με τα άκρα του φάσματος όπου όπως είπα το grace είναι πιο ισοροπημένο με το να "χάνει" στα πολύ χαμηλά και να έχει πιο τονισμένα ψηλά.....βέβαια τα αποτελέσματα , τουλάχιστον, για το jlm , θα ήταν πολύ διαφορετικά (σε ότι αφορά το χαμηλό, χαμηλομεσαίο τμήμα) αν μιλούσαμε για closemiced καταστάσεις και με LDC μικρόφωνα (όπου εκεί οι μετασχηματιστές παίζουν πολύ καθοριστικό ρόλο)....αλλά θα το διαπιστώσουμε και στην πράξη ;) ......από την άλλη θεωρώ πολύ θετικό το γεγονός πως ο Grace είναι πολύ συγκεκριμένος και "προβλέψιμος" (με την έννοια του transparent) σε ότι αφορά το αποτέλεσμα......ψήνομαι πάρα πολύ για τον μεγαλύτερο δικάναλο "αδερφό" του το m201 (που βέβαια είναι ένα σκαλί πιο πάνω και ως σχεδίαση και ως υλοποίηση)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια σας και απο μενα μετα απο καιρο που διαβαζω το forum ειπα να κανω και εγω το πρωτο μου post.

 

 

Θα προτεινα σε οποιον θελει ενα high end προενισχυτη κατω απο 1000 ευρω να κοιταξει τους Seventh Circle Audio.

 

Εχω μεινει αφωνος με αυτο το πραγμα που ακουω εδω και μια εβδομαδα.

 

 

Η λαμπα δεν θα σε σωσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εγραφα με ενα Focusrite voicemaster Pro η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που ντρεπομαι με τον εαυτο μου οταν σκεφτομαι οτι πριν δυο χρονια εδωσα 650 ευρω για να το παρω.

 

 

Η λαμπα δεν θα σε σωσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

http://www.davelectronics.com/products.htm

TSEKARETE EDW.....AGGLIKH ETAIRIA ME POLLOUS FUNS ...SE ARKETA KALES TIMES.......MOU DWSAN KAI TIMOLOGIO...DEN EINAI LAMPA ALLA OLOI SE FORUMS TO SYGRINOUN ME ARKETA AKRIBOTERA MHXANHMATA...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.davelectronics.com/products.htm

TSEKARETE EDW.....AGGLIKH ETAIRIA ME POLLOUS FUNS ...SE ARKETA KALES TIMES.......MOU DWSAN KAI TIMOLOGIO...DEN EINAI LAMPA ALLA OLOI SE FORUMS TO SYGRINOUN ME ARKETA AKRIBOTERA MHXANHMATA...........

 

Καλωσήρθες, σε παρακαλώ μην γράφεις greeklish και ΚΕΦΑΛΑΙΑ  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου