Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να αγοράσω μια προενίσχυση για όλα! ;D

Διαθέτω γύρω στα 1000 γιούρα και προς το παρόν μου έχουν προτείνει :

Universal audio 710 blend

TLA,

Summit audio 2ba-21,

Dav electronic.

H μουσίκη που γράφω είναι κυρίως ακουστική (ωστόσο ενίοτε χρησιμοποιώ και ηλεκτρικές κιθάρες.)και δίνω επίσης μεγάλη βαρύτητα στα φωνητικά.

Θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψη σας γι αυτές ή και να μου προτείνετε κάποια άλλη;

Ακόμη,η λάμπα είναι σε όλες τις περιπτώσεις και για όλα τα γούστα καλύτερη απο το τρανζίστορ;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σου φιλε μου...

Εδω και 3 μηνες ειμαι κατοχος του summit audio 2ba-221

Kατα ενα περιεργο λογω,συνδεδεμενο με την κονσολα μου mackie 1202 vlz,με αρκετο γκαζι,εβγαζε αρκετο θορυβο(φυσημα)

 

Ομως, συνδεδεμενο σε μια rme 9632,καναμε ηδη αρκετες ηχογραφησεις με εντυπωσιακα αποτελεσματα....πολυ ζεστος και γεματος ηχος και σε φωνες και σε οργανα

 

Επειδη θα χρειαστω αλλη μια προενισχυση για 2ο μικροφωνο,εψαξα πολλα forums και βρηκα πολλους οπαδους της Αγγλικης DAV ELECTRONICS(τρανζιστορ και οχι λαμπα)..

 

Απ' οτι διαβαζω,το bg1 η τo bg1u,βγαζουν πολυ πλουσιο και καθαρο ηχο,αχρωματιστο, και στα 764 ε (BG1U τιμη της DAV με φορους και μεταφορικα),εχεις 2 προεν. φωνης και ενα di μαζι σε 1 μηχανημα....(640 ε το BG1)

 

Περα απο το site  της  dav,ψαξε και τις τιμες στην ΚΜR AUDIO, και BLITZ AUDIO στο EBAY

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φιλε μου,θα τα κοιτάξω!

Ναι,το είδα κι εγώ σχετικα με τη DAV!Είναι και το πρόβλημα ρε γμτ οτι δεν μπορεις εύκολα να δοκιμάσεις για να βρείς τι σου ταιριάζει καλύτερα γι αυτό που θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε.... σου προτεινω να μπεις στο home recording forum και στο gearslutz,να δεις τι γραφουν και να τους ρωτησεις οτι θες....

(στην ηχογραφηση που καναμε ξεχασα να σου πω οτι χρησιμοποιησαμε και το UNIVERSAL AUDIO SOLO 610 ..πολυ καλο και αυτο ,λαμπατο,di η mic input)

 

Δεν ακουω πολυ καλα λογια για τους TL AUDIO σε αυτα τα χρηματα

 

Τελος,σου προτεινω για οποιαδηποτε αγορα,να τσεκαρεις τον GPANAGOPOULOS

Φερνει τα παντα ,και σε αρκετα,καλυτερες τιμες απο thomann....

Ριξε και μια ματια για τρελες τιμες στο DV247(AΓΓΛΙΑ χωρις επιβαρυνση και αυτος απο 300 ευρω και πανω )

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μετά από αρκετά recording sessions με το P1 της A-Designs (δηλαδή την 500 series εκδοχή του Pacifica) οφείλω να πω πως δικαιούται τον τίτλο του απόλυτου "vocal friendly" pre-amp με εξαιρετικά αποτελέσματα τόσο σε αντρικές όσο και σε γυναικείες ποπ-ροκ φωνές (τονίζω το ποπ-ροκ)....πλούσιο "σώμα" και εξαιρετικός "αέρας" και πολύ καλό matching με LDC με έντονο presence στα ψηλά μεσαία όπως πχ το U87.

 

Πολύ καλή επιλογή και στα drums ως overhead ή snare αλλά κυρίως με πιο "φλατ" SDC και όχι τόσο με "μοντέρνα" bright μκρόφωνα όπως πχ η (κάκιστη) επανέκδοση του 451...σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ εύκολο ο "ανοιχτός" χαρακτήρας του P1 να ακουστεί "σκληρός" και ιδιαίτερα οξύς...

 

όπως και να έχει ο Fleamail έχει κάνει τρομερή αγορά  ;)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 P1 και ένα σετάκι oktava mk-012 είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα για overheads, ειδικά για rock καταστάσεις! Έχω βρει την υγειά μου λέμε!  ;D

 

Επίσης το P1 είναι και εξαιρετικό D.I. για μπάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

....πόλλες και ενδιαφέρουσες νέες κυκλοφορίες σε οτι αφορά το θέμα "προενίσχυση μικροφώνου" για την σειρά 500 (API).

 

Ανάμεσα τους ξεχωρίζουν η μεταφορά του "καθαρού" m101 της Grace Designs σε 500 format, νέες υλοποιήσεις από την Purple Audio αλλά και πολυαναμενόμενα ντεμπούτα από John Hardy, Lipinsky κ.α.

 

[move]API 500 series is the new Prada[/move]

 

;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου (η μάλλον στο ρακ μου  ;D) τον Osa (old school audio) MP1-c

osafrontpic.jpg

 

 

Από τους σχετικά φθηνούς αλλά με πολύ καλή φήμη! Για να δούμε!  ;D Μπογιατίλα μυρίζει!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου