Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ourdarkness, sorry για την καθυστέρηση..

Πέρασα ένα excerpt από τον 610 αφού χαμήλωσα λίγο το αρχικό κανάλι ώστε να βάλω gain και output στον προενισχυτή περίπου στη μέση.

Το ένα είναι με hiΖ αντίσταση και το άλλο με lowZ.

Eπίσης έκανα και μια εγγραφούλα με κιθάρες και φωνή με ένα ΑΤ4040 για τον fleamail αλλά και για να πάρεις μια καλύτερη γεύση από τον 610.

Οι εγγραφές για το τελευταίο έγιναν με low-Z.

Eπίσης έχει αλλαχτεί η λάμπα εισόδου (Telefunken 12ax7)

solo610test.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρόσεξα τώρα ότι τα επεξεργασμένα είναι "stereo" σε σχέση με την mono πηγή αλλά είναι το ίδιο πράγμα αφού ένα καλώδιο μόνο έκανε το round-trip στον 610 και πίσω στην κάρτα οπότε μην ανησυχείς. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι να ακούσεις και κάτι δικό σου, στείλτο μου να το περάσω από τον 610 και θα στο στείλω πίσω.

Με την ευκαιρία προσθέτω και ένα overdrive δείγμα για να ακούσεις και πως συμπεριφέρεται σε ακραίες καταστάσεις

floyd_trashed_610.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο αυτό που έστειλες, μου άρεσε. :) Η κιθάρα ακούγεται super, ίσως τα φωνητικά να ήθελαν ένα ελαφρύ boost στις υψηλομεσαίες; Χρησιμοποίησες και για τα δύο το 610;

 

Στο On the run είναι η ιδέα μου ή μου φαίνεται ότι τα hi-hats έχουν χάσει λίγο από την ευκρίνειά τους, ειδικά στο LowZ? Αν είναι κάποιου είδους φυσικό ρολάρισμα συχνοτήτων (κάτι σαν EQ δηλαδή) φαντάζομαι θα αναδειχθεί σε κάποιο bass. Ίσως.

 

Επίσης μου φάνηκε ότι το sequence του EMS Synthi A, αναδεικνύεται ελαφρώς περισσότερο. Πάλι σαν να μπήκε λίγο EQ. Μου αρέσει ο χρωματισμός αυτός, φαντάζομαι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για tracking.. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι όντως δεν είναι transparent, τα hh ακούγονται λίγο περισσότερο θαμπά.

Kατά τη γνώμη μου η 'δουλειά' γίνεται σε άλλες περιοχές συχνοτήτων όπως πρόσεξες και από το sequence  ;).

O Solo θεωρείται από τα καλύτερα Di-boxes για μπάσο αλλά μου αρέσει πάρα πολύ και σε ακουστικές και φωνές γιαυτό και το clip που ανέβασα.

Η φωνή είναι λίγο boomy γιατί ήμουν κοντά στο μικρόφωνο για να μην ακούγεται πολύ ο ήχος του δωματίου. Αλλά πάνω κάτω έτσι ακούγεται ο Solo.

Τα δείγματα πάντως είναι flat.

Ελπίζω να πήρες μια καλή ιδέα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Δίνει περισσότερο όγκο και κορμό στον ήχο αλλά παράλληλα τον θολώνει κιόλας (δεν εννοώ περαιτέρω μείωση στα πρίμα), δηλαδή τον κάνει πιο δισδιάκριτο και απλώνει λίγο τα transients.

Πιο.. vintage δηλαδή.

Όλα αυτά αν δώσεις πολύ input και κρατάς περίπου στη μέση το output.

Αν δώσεις παραπάνω output και μειώσεις το input για να έχεις το ίδιο level, τότε ο ήχος σκληραίνει και γίνεται πιο "σιδερένιος", κάτι όχι τόσο ευχάριστο στα αυτιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνει περισσότερο όγκο και κορμό στον ήχο αλλά παράλληλα τον θολώνει κιόλας (δεν εννοώ περαιτέρω μείωση στα πρίμα), δηλαδή τον κάνει πιο δισδιάκριτο και απλώνει λίγο τα transients.

Πιο.. vintage δηλαδή.

Όλα αυτά αν δώσεις πολύ input και κρατάς περίπου στη μέση το output.

Αν δώσεις παραπάνω output και μειώσεις το input για να έχεις το ίδιο level, τότε ο ήχος σκληραίνει και γίνεται πιο "σιδερένιος", κάτι όχι τόσο ευχάριστο στα αυτιά μου.

 

OK, ευχαριστώ. Αυτό περίμενα να ακούσω.

 

Όταν λες "σιδερένιος" εννοείς punchy ας πούμε; Ίσως για drums?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου