Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ.

 

Όμως υπάρχει πιθανότητα να πουλήσω τον Avalon, για να πάω σε transistor, που με "χορταίνουν" περισσότερο.

 

Τότε άραγε, ο Neve θα είναι μονόδρομος για φωνή και σε δεύτερο χρόνο prophet 08 synth ;  

 

 

 

       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

jajavax, εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ψάχνεις....

 

Ψάχνεις κάποιο solid state pre amp "χρωματισμένο"? ....και αν ναι, κοντά στην λογική των κλασσικων neve, των κλασσικών ΑΡΙ, των γερμανών, του γερμανίου ( ;D) ή γενικά στην λογική του "χρωματισμένο = transformer ballanced"?......ψάχνεις για preamp/eq compi?....μηπως ψάχνεις απλά για κάτι που θα δώσει "χρώμα" κατά βούληση?.....σε τι μπάτζετ?...για ποια χρήση?.....new, used or both?....

 

θενκσ ιν αντβανσ  :)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να τα συμπιέσω :

 

Κατά κύριο λόγο για φωνή

(Rock, Rythm n' Blues, τέτοια πράγματα).      

 

Προτιμώ τους Solid State, έχοντας δοκιμάσει Neve 1076.

Έχω ήδη έναν Avalon 737 και μάλλον θα τον πουλήσω, για να πάρω Solid State.

Τα Synth δεν είναι η πρωταρχική ανάγκη, απλά θα είναι καλό - και γι αυτά.

 

Οπότε, το ερώτημα που προκύπτει, είναι

αν υπάρχει από τους προαναφερόμενους Γερμανούς, κάτι που να πλησιάζει πολύ τους Neve 1076, σε πιό συμφέρουσα τιμή.

 

Αλλιώς, αν υπάρχει κάτι που να "μετράει" χοντρά και ας έχει διαφορετικό χαρακτήρα.

Αρκεί να το διευκρινίσουμε.

 

Δηλαδή ο βασικός σκοπός, είναι Neve-o-κεντρικός

αλλά το πράγμα χωράει και παρέκκλιση, εφόσον υπάρχει κάτι με ξεχωριστή ιδιαιτερότητα,

με την προϋπόθεση πάντα, να υπάρχει αναβάθμιση στην ποιότητα,  

από τον ήδη υπάρχοντα Avalon 737

(ο οποίος ήδη, μετράει κάμποσο, με τις 5 λάμπες αν θυμάμαι καλά).

 

Ευχαριστώ βρε παιδιά.   ;D

 

   

     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν πάρα πολλές προενισχύσεις που βασίζοντε στην λογική των neve της συγκεκριμένης περιόδου, από πιο "ζουμερές" μοντέρνες εκδοχές όπως τα Great River πχ έως πιο πιστές όπως της BA.....όλα θα έχουν και κάποιες μικροδιαφορές (πολλές φορές και μεγαλοδιαφορές  ;D  ειδικά στην επιλογή ενισχυτικού σταδίου - transistors vs op amps και στην επιλογή μετασχηματιστών) που θα τους δίνουν τον δικό τους χαρακτήρα.

 

Σε ότι αφορά τους Γερμανούς, τα αντίστοιχα modules θα μπορούσαν να είναι τα V276,V376 & V676 , τα "καθαρόαιμα" δηλαδή mic amps με (νομίζω) 70db gain (αν και στους γερμανούς νομίζω πως είναι καταλυτική η παρουσία των haufe μετασχηματιστών).

Γενικά εγώ θεωρώ τους γερμανούς τρομερή επιλογή αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στην επιλογή και στην συντήρηση των modules.

 

 

Από την άλλη πλευρά όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως το βασικό γνώρισμα αυτών των modules (1073,1076,1081,1084) είναι μάλλον το eq  παρά απλά η προενίσχυση  ;)

 

Με άλλα λόγια, υπάρχουν πάρα πολλοι κατασκευαστές που ακολουθούν την τοπολογία της περιόδου 1066,1073,1081 κλπ κλπ σε ότι αφορά την προενίσχυση, και ίσως θα μπορούσε να πει κανείς με πολλές βελτιώσεις (πχ discrete op amps vs single transistors), και αρκετοί σε ότι αφορά το eq......η όλη λογική της σχεδίασης είναι πολύ ταιριαστή στο θέμα "φωνή" (αλλά και σε πολλές άλλες περιπτώσεις ακουστικών και ηλεκτρικών πηγών )που σε ενδιαφέρει και σίγουρα αποτελεί ταιριαστή επιλογή αλλά....

 

Αν θέλεις λοιπόν ένα neve 1073 (αλήθεια το 1076 που το άκουσες?) πολύ απλά θα πρέπει να πάρεις ένα neve 1073 (το θέμα ams neve 1073 vs neve 1073 αλλά και πολύ περισσότερο vs BA 1073 vs vintech είναι πολύ πολύ μεγάλο και μάλλον πολύ πολύ υποκειμενικό καθώς πλέον μπαίνουν και άλλοι παράγωντες στην κουβέντα πέρα από το απλό "πως ακούγοντε").

 

Αν θέλεις τώρα κάτι που να έχει αυτό το smooth neve "άρωμα"  αλλά προσαρμοσμένο στο σήμερα, οι επιλογές είναι όπως σου είπα πάρα πολλές και πολύ καλές με μεγάλη γκάμασε ότι αφορά τις τιμές (στο συγκεκριμένο τόπικ έχουν αναφερθεί πολλές αν κοιτάξεις).

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά,

μόλις ανακάλυψα ότι πρώτα χρειάζομαι 1 αξιοπρεπές λαμπάτο μικρόφωνο

για να κάνω συνδυασμό με τον Avalon και μετά να σας απασχολώ για το χρώμα που ζητάω.

 

Να δούμε κι  όλας αν θα "στριγκίζουν" 4+1 λυχνίες στη σειρά,

ή αν θα ήταν καλύτερα να γίνει περισσότερο "χνουδάτο" (woolly) το δείγμα, τέτοια πράγματα.     

 

Τώρα, έτσι όπως είμαι με το TLM 103 (για φωνή) και με τις εργοσταασιακές λυχνίες Sovtec στον προενισχυτή, ούτε ένα εμβόλιμο δείγμα (φωνής ή ογάνου) δεν τολμάω να ανεβάσω.

 

Αποτύπωσα όμως (ως προεργασία) τις απόψεις σας και ευλπιστώ ότι θα τις αξιοποιήσω, την κατάλληλη στιγμή.

 

Τα λέμε και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να έρθει το μικρόφωνο που παράγγειλα και μέχρι να πεταχτώ στο studio να το δοκιμάσω (ταυτόχρονη εγγραφή με Avalon - Neve), ας κάνω μία ερώτηση που ίσως είναι χρήσιμη και για άλλα μέλη :

 

Πώς πήγαν τα αποτελέσματα με την τροφοδοσία στο A-Desighns / P-1, του φίλου μας, Fleamail ;  

 

Τί ευρύτητα συνδυασμών υπάρχει στην A-Desighns ;

Βλέπω στη σελίδα τους, ότι για να πάρεις το Rack 500HR για 2 modules (που σημειωτέον κάνει τα μισά χρήματα από το αντίστοιχο R52 της Avedis, θα πρέπει -όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά στο κάτω μέρος- να τους ρωτήσεις επειδή υπάρχει λόγος πιθανής ασυμβατότητας.

 

........ Not all 500 Series units will work with this unit...........please contact us for that information.

We have found that some units will draw more mAs than what is advised by The VPR Alliance and some are double wide ......

 

Αυτό όμως, είναι το λιγότερο, διότι ένα κρίσιμο ερώτημα που προκύπτει, είναι τί γίνεται με κάποιον που θέλει να σκεφτεί μία αγορά προενισχυτή (τον P-1) από την A-Designs και σε συνδυασμό με ένα EQ από την Avedis.  

Ας πούμε το Ε-27 πριν εξαφανιστεί τελείως.

 

Υπάρχει άραγε λύση, για τέτοιες περιπτώσεις ;

 

Έστω με Rack υποδοχείς, τρίτων κατασκευαστών, όπως είναι λόγου χάρη  η API με το 500-6B ή δεν ξέρω τί άλλο ;

 

Εσωκλείω και φωτογραφία του τελευταίου, βλέπω πολύ όγκο στα δεξιά του και άν τυχόν έχει κανέναν τεράστιο ανεμιστήρα εκεί, έτοιμο να "ζουζουνίσει" ήχους σε όλο το χώρο, πάει χαθήκαμε.

 

Api_26_0.jpg.bf19b1974b3cafa83543435a2098a273.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 P1, ένα purple audio biz, ένα shadow hills gama, ένα purple audio action και ένα little labs vog μέσα σε ένα brent averill rack και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα module. To ΒΑ είναι μακράν καλύτερη επιλογή από το μικρό api, καλύτερη κατασκευή εξωτερικό τροφοδοτικό σαν το κουτί που μαζεύαν οι ghost busters τα φαντάσματα  ;D και μπαίνει και σε rack! Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα με το ενσωματωμένο τροφοδοτικό του lunch box της api αλλά στα παλαιότερα μοντέλα νομίζω τώρα έχουν διορθώσει τα προβλήματα. Θόρυβο πάντως δεν κάνει σίγουρα  ;)

 

Τώρα δεν βρίσκω λόγο να πάρει κανείς το 2άρι της A designs αν δεν θέλει να βάλει 2 modules της εταιρίας πάνω, άφου το αναφέρουν και οι ίδιοι ότι υπάρχουν προβήματα με κάποια modules! Από την άλλη το να πάρεις ένα lunchbox για 2 modules κρίβει ένα τεράστιο πρόβλημα.................... δεν θα αντέχεις να βλέπεις τα άδεια slots μέχρι να γεμίσουν!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την κατατόπιση Fleamail, μόλις τώρα πρόλαβα να το δω.

 

Όπως αναφέρω και εδώ, μία εορταστική προσφορά της Empirical Labs, με έκανε να μην σηκώσω κεφάλι απο το παγκόσμιο διαδύκτιο, για 3-4 μέρες.  Θα έχεις άλλωστε ακούσει τόσους και τόσους διθυράμβους, για τους κομπρέσσορες Distressor...  

 

Ας προχωρήσω όμως στο "εδώ ζουμί της υπόθεσης".  Μπορεί να είμαι εκλεκτικός, αλλά δεν παύω να είμαι ημιμαθής και επομένως, χρειάζομαι τη βοήθειά σας :

 

Αν υποθέσουμε ότι έχω έναν σταθεροποιητή τάσης 600 VA της APC (όχι UPS), τότε άραγε μπορώ να θεωρήσω ότι αυτό θα παίξει ρόλο, ως 1 αξιοπρεπές τροφοδοτικό ;

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο

 

Δηλαδή, μπορεί άραγε να πάρει κάποιος, ας πούμε μία 6άρα μονάδα ΒΑΕ Rack (Βrent Αverill)  όπως αυτή με τα 399 € χωρίς PSU και χωρίς Phantom Power, εφόσον  σχεδιάζει να βάλει επάνω τον A-Desighns / P-1 (που έχει Phantom Power) και εφόσον σχεδιάζει να το τροφοδοτήσει από τον σταθεροποιητή τάσης ;

 

Ή μήπως λέω "πατάτα" και αυτά τα μηχανήματα χρειάζονται κάποια πλακέτα τροφοδοσίας και όχι απλά την πρίζα του δίπλα μηχανήματος ;

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο

 

Αυτό το σύστημα, όταν πάρει επάνω διάφορους προενισχυτές, όταν γεμίσει από ας πούμε 6 μονάδες "500 Series", τότε θα μπορεί να στηριχθεί σε εναν σταθεροποιητή  600 VA ή μήπως χρειάζεται μία πιό ισχυρή διασφάλιση, όπως το μεγαλύτερο μοντέλο, σταθεροποίησης τάσης 1200 VA ;

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα τα ρακ της σειράς 500 έχουν δικό τους τροφοδοτικό (εξωτερικό ή εσωτερικό) με πολύπινο διασυνδετικό (στην περίπτωση των εξωτερικών).

 

Σε όλες τις περιπτώσεις τα τροφοδοτικά είναι υπεραρκετά για να καλύψουν τις ανάγκες όλων των slots.

 

Παράπονα σχετικά με θορυβώδη τροφοδοτικά έχουν αναφερθεί σε διάφορα φόρουμ (χωρίς να έχω άποψη) μόνο για το μικρό 6άρι ρακ της ΑΡΙ και αυτό μάλλον λόγω εγγύτητας του ενσωματωμένου τροφοδοτικού - μετασχηματιστή μετα modules και αντίστοιχα της κακής θωράκισης (κυρίως από την πλευρά των modules που τις περισσότερες φορές δεν έχουν σασί πλην της πρόσοψης).

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... ......

 

Παράπονα σχετικά με θορυβώδη τροφοδοτικά έχουν αναφερθεί σε διάφορα φόρουμ (χωρίς να έχω άποψη) μόνο για το μικρό 6άρι ρακ της ΑΡΙ και αυτό μάλλον λόγω εγγύτητας του ενσωματωμένου τροφοδοτικού - μετασχηματιστή μετα modules και αντίστοιχα της κακής θωράκισης (κυρίως από την πλευρά των modules που τις περισσότερες φορές δεν έχουν σασί πλην της πρόσοψης).

 

 

Ωχ, ας μας πει τότε ο Fleamail -ή και όποιος έχει 500 series- αν έχει παρατηρήσει "ζουζούνισμα" ή ακόμα καλύτερα, αν το έχει δοκιμάσει σε Home Studio, όπου το πυκνωτικό μικρόφωνο, είναι μερικά μέτρα δίπλα.

 

Έχω τρυπήσει τοίχο για τον Η/Υ, μην τρυπάω και πόρτα ντουλάπας, για τον προενισχυτή !   ;D

 

Ορίστε λοιπον, ένα πολύ ουσιαστικό ζήτημα, επιλέγοντας outboard προενίσχυση...  

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου