Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν εχεις σκοπο να παρεις πανω απο 2  modules,  υπαρχει και to api rack dual slot (ή καπως ετσι) που βασικα ειναι 1U rack me PSU και 2 slots  ;D

 

Υπαρχουν και αλλες λυσεις βεβαια (custom made)

 

Αν εχεις θορυβος θα ειναι θορυβος που 'περναει' στο σημα σου και οχι εξωτερικος (πχ fan) γιατι πιστευω πως εχουν ψυκτρες (heatsink).

Ενας απ'τους λογους για τετοιο θορυβο ειναι οτι ο μετασχηματιστης ειναι πολυ κοντα στα modules. Δε γνωριζω αλλα δε νομιζω πως το dual slot θα εχει τετοιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Warpie,

ευχαριστώ όμως εικάζω, ότι ποιός μένει σε 2 slots και τί να πρωτοβάλει ;

Το 6άρι βλέπω να αποδεικνύεται ιδανικότερο απόκτημα, αρκεί να βρεθεί κάποιο, διαπιστωμένα αθόρυβο.

 

Μιλάμε για προοπτική με 2 μέτρα απόσταση απο το πυκνωτικό μικρόφωνο

και κάποιος με Home Studio, αφενός πρέπει να σιγουρευτεί ότι έχει ψύκτρες (και όχι fans),

αφετέρου ότι δεν θα υπάρξει ο θόρυβος λόγω παρεμβολής  μετασχηματιστή.    

 

Να λοιπόν, ένα ακόμα σημείο στα υπόψη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω πως αν το PSU ειναι εξωτερικο (με πολύπινο διασυνδετικό οπως ειπε και ο νικοδημος) δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Δεν εχω ακουσει τπτ για θορυβο στα api αλλα και να υπηρχε θορυβος ειμαι σιγουρος οτι το εχουν λυσει. Επισης το προβλημα θα υπηρχε στα modules που ηταν κοντα στο PSU (πχ 6ο slot).

 

Δεν υπαρχει λογος να το κλεισεις σε καμια ντουλαπα. 99.9% δεν εχει fans.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν λέμε για  (τυχόν) θόρυβο μιλάμε για ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές στις κοντινές συσκευές και όχι για θόρυβο που παράγει το ίδιο το τροφοδοτικό.....δεν υπάρχει τέτοιος θόρυβος.....μπορείς να έχεις την προενίσχυση και πάνω στο μικρόφωνο αν θέλεις. Όλα τα τροφοδοτικά έχουν ψύκτρες και είναι εντελώς αθορυβα.

 

Σε ότι αφορά τον θόρυβο με την μορφή παρεμβολής όλα τα εξωτερικά τροφοδοτικά είναι αθόρυβα (εγώ έχω το 10άρι της ΑΡΙ με 8 preamps).

 

warpie η API δεν βγάζει 1U rack με 2 θέσεις για την σειρά 500...η A designs ναι (νομίζω και η Avedis). Ίσως το μπερδεύεις με την σειρά 200 που βγάζει η API  (αν και νομίζω πως το 1U έχει 3 ή 4 slots. 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warpie η API δεν βγάζει 1U rack με 2 θέσεις για την σειρά 500...η A designs ναι (νομίζω και η Avedis). Ίσως το μπερδεύεις με την σειρά 200 που βγάζει η API  (αν και νομίζω πως το 1U έχει 3 ή 4 slots.  

 

α οκ, ειχα την εντυπωση πως υπηρχε κατι τετοιο παλαιοτερα...

 

 

EDIT: κατι βρηκα http://www.audioproinc.com/products/acc_api500h.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jajavax νομίζω πως αγχώνεσαι λίγο παραπάνω με τα τόσα πολλά κριτήρια που θέτεις!  ;D Νομίζω πως υπάρχουν πολλά περισσότερα θορυβώδη πράγματα μέσα σε ένα one room home studio, όπως το PC που απ'ότι βλέπω το έχεις κανονίσει ;)

 

Warpie το 500h είναι discontinued εδώ και 4 χρόνια, μόνο αν ψάξει κανείς να βρει κανένα μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

!!!! Eyxarista nea gia toys katoxous tou 500 format!!!! ;D ;D ;D

 

Kykloforise simera to Neve 1073 gia to 500 format se logiki timi.

 

https://www.kmraudio.com/featured-products/neve-1073lb.html

&

http://www.gearslutz.com/board/high-end/546328-neve-1073-lb-now-possible.html

 

ante kales agores... 8)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου