Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

το θέμα της συγκριτικής δοκιμής να μην ξεχαστεί... από Σεπτέμβριο τα νεότερα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να γίνει μια, κάπως, "λεπτομερέστερη" αναφορά στην σειρά 500....το 500 series format δημιουργήθηκε από την API με την λογική ενός φορητού "οπλοστασίου" για τον παραγωγό (γι'αυτό και η μικρότερη, πρώτη - και μόνη φορητή έκδοση ονομάστηκε launchbox ;))..πρόκειται για ένα modular σύστημα αποτελούμενο από το σασί(I/O interface) ,το τροφοδοτικό (εσωτερικό στο launchbox,εξωτερικό στις υπόλοιπες εκδόσεις) και φυσικά τα modules (preamps,eq's,comps) ....στην συνέχεια βέβαια το συγκεκριμένο format "υιοθετήθηκε" από πολλές εταιρίες με αποτέλεσμα σήμερα να υπάρχουν πάρα πολλές προτάσεις τόσο σε modules όσο και σε σασί ...........εξίσου πολλές είναι και οι προτάσεις για προενίσχυση στην σειρά 500...ενδεικτικά αναφέρω κάποιες εταιρίες που βγάζουν preamp modules:

Great River, A-Designs, Buzz Audio, JLM Audio, Brent Averil, Chandler Limited,LaChapel και φυσικά API ;D

Μάλιστα έχει δημιουργηθεί από την API μια επιίσημη ομάδα κατασκευαστών που συμμετέχουν στο 500 series format με την ονομασία VPR alliance ώστε να αποφεύχθούν προβλήματα ασυμβατότητας του παρελθόντος...

 

Στα πλεονεκτήματα της σειράς είναι σίγουρα η δυνατότητα για πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα και πολλές επιλογές με πολύ μικρότερο κόστος από τις αντίστοιχες stand allone εκδόσεις, ο ελάχιστος χώρος που καταλαμβάνουν ( μόλις 3U για 10 module slots - 11 στο κουτί της Brent Averil) και η ισχυρή μεταπωλητική αξία των modules (είναι πολύ εύκολο να "διώξεις" ένα module που τελικά δεν σου έκανε και να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο...τουλάχιστον στο εξωτερικό :().....και βέβαια η ευκολία μεταφοράς (με ή χωρίς launchbox ;D)

 

Στα μειονεκτήματα θα πρέπει να βάλουμε κάποια προβλήματα ασυμβατότητας ανάμεσα σε συγκεκριμένα modules και σασί-τροφοδοτικό (τουλάχιστον στο παρελθόν), τα προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν λόγω ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών στο σασί (εξαρτάται και απο την κατασκευή του κάθε module) και ειδικά όταν αυτό  ενσωματώνει το τροφοδοτικό

και σε κάποιες περιπτώσεις τα μέτρια τροφοδοτικά (με ότι αυτό συνεπάγεται...hum κλπ)...

 

Σε κάθε περίπτωση η σειρά 500 αποτελεί πολύ καλή επιλογή, καθώς τα όποια προβλήματα εύκολα αποφεύγονται με το σωστό homework ;)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις valve εφαρμογές, κατέληξα πως προς το παρόν δεν είναι του γούστου μου.....για να μην παρεξηγούμαι, λατρεύω το tube saturation και το subtle compression από τις ελαφρά υπεροδηγημένες λυχνίες σε άπειρες περιπτώσεις όπως και πολλές φορές μου αρέσει το να τις φτάσω στα άκρα..... το πρόβλημα είναι πως πολλές φορές κατά την διάρκεια του tracking  κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι απόλυτα ελεγχόμενο (πχ ένας ντράμερ με ασταθείς - με την κακή έννοια - δυναμικές ή ένας άπειρος, στουντιακα, "φωνακλάς" τραγουδιστής) και άρα είναι επίφοβο :(...για μένα το ιδεατό θα ήταν να μπορώ να το χειριστώ εκ των υστέρων κατά βούληση......και κατέληξα στο Culture Vulture της Τhermionic Culture....δεν θα πω περισσότερα,  περιμένω την mastering version από μέρα σε μέρα.....όταν έρθει θα επιστρέψω με λεπτομέρειες ;)

 

Παρ' όλα αυτά δεν συμφωνείς ότι τον παλιό καλό καιρό (:D), όπου χρησιμοποιόταν μόνο ταινία, το tracking περιείχε εξ ορισμού φυσική συμπίεση λόγω των χαρακτηριστικών της μαγνητοταινίας; Εδώ και πολύ καιρό, έχω σχηματίσει την ιδέα ότι οποιαδήποτε τεχνική εφαρμοστεί κατά οποιοδήποτε στάδιο με apriori ρυθμίσεις στα μηχανήματα θα επιφέρει διαφορετικά αποτελέσματα με το αν αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμοστούν aposteriori.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το οποίο το έχω πολύ πρόσφατα φρεσκαρισμένο στη μνήμη μου είναι γνωστός άγγλος παραγωγός ο οποίος μιξάρει με συγκεκριμένες ρυθμίσεις σε ένα GML 8200. Υπάρχει δηλαδή η χαρακτηριστική καμπύλη χαμόγελου (smiley curve) και το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να "χωρέσει" μέσα σε αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Δεν θα με ενοχλούσε το tracking με κάτι που να προσδίδει χρώμα, είτε EQ, είτε tape saturation, είτε κάποιος έντονα χρωματισμένος προενισχυτής. Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι μετά το tracking οποιαδήποτε αλλαγή/ρύθμιση θα είναι δύσκολη, ίσως και αδύνατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρ' όλα αυτά δεν συμφωνείς ότι τον παλιό καλό καιρό (:D), όπου χρησιμοποιόταν μόνο ταινία, το tracking περιείχε εξ ορισμού φυσική συμπίεση λόγω των χαρακτηριστικών της μαγνητοταινίας; Εδώ και πολύ καιρό, έχω σχηματίσει την ιδέα ότι οποιαδήποτε τεχνική εφαρμοστεί κατά οποιοδήποτε στάδιο με apriori ρυθμίσεις στα μηχανήματα θα επιφέρει διαφορετικά αποτελέσματα με το αν αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμοστούν aposteriori.

 

 

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα ;).....για την ακρίβεια θεωρώ ότι αν μιλάμε για highend υλοποιήσεις η επιλογή προενίσχυσης (και βέβαια μικροφώνου) από μόνη της αποτελεί apriori ρύθμιση σε σχέση με το "σμίλευμα" του ήχου και φυσικά καλλιτεχνική και δημιουργική επιλογή - απόφαση.

 

 

Δεν θα με ενοχλούσε το tracking με κάτι που να προσδίδει χρώμα, είτε EQ, είτε tape saturation, είτε κάποιος έντονα χρωματισμένος προενισχυτής. Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι μετά το tracking οποιαδήποτε αλλαγή/ρύθμιση θα είναι δύσκολη, ίσως και αδύνατη.

 

Προσωπικά όχι απλώς δεν με ενοχλεί αλλά τις περισσότερες φορές είναι το ζητούμενο...είτε με την κατάλληλη επιλογή προενίσχυσης - μικροφώνου, είτε με το κατάλληλο compression, είτε στέλνωντας (και υπεροδηγώντας) το σήμα σε ένα 1/4"  2trk reel tape recorder, κλπ κλπ κλπ....

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

...λέμε σιγά σιγά να οργανωνώμαστε για την υλοποίηση της βόρειας εκδοχής του συγκριτικού τεστ....όσοι συμφορουμίτες λοιπόν θα ήθελαν να συμπράξουν με προσφορά εξοπλισμού προς σύγκριση, την φωνή τους, τις παικτικές τους ικανότητες ή και πιο απλά με τυροπιτάκια, αναψυκτικά και έξυπνα καλαμπούρια...τώρα είναι η στιγμή να εμφανιστούν ;D ;D ;D ;D

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα!

 

εχω καιρο να περασω απο το forum και απο οτι φενεται το recording τμημα εχει γινει πολυ ενδιαφερον!

 

αν τελικα η συναντιση παρει μερος θα μπορουσα να φερω καποια η ολα απο τα

 

TUBETECH MP1A

MILLENNIA STT1

AVALON M5

UNIVERSAL AUDIO 2108

FOCUSRITE ISA 115(80S VINTAGE)

GRACE M201

API 512 C

και καποια custom neve 1290 (1073 preamp section)

 

και απο μικροφωνα

 

DPA 4006

AUDIO TECHNICA AT 4033/CL PAIR

NEUMANN U87(1968 VINTAGE)

SM 57 MOD TAB OUTPUT TRAFO

KORBY FET

KORBY BLUE

KORBY KAT 4

:)

 

οσο για το thread φοβερα ενδιαφερον!!!!

2 πραγματα που γνωριζω και δεν διατυπωυηκαν σωστα ειναι τα εξεις

 

οσες υλοποιησεις του rupert neve αναφερθηκαν(1073,1081,1084)ειναι full discrete(δηλαδη δεν εχουν ic's στο audio path(και τονιζω αυτο γιατι υπαρχουν υλοποιησεις που χρησιμοποιουν  ic's σε αλλο μερος το κυκλωματος π.χ psu,meters οπως πχ στο 512c της api)οπως επεισης και τα reissues τις ams!

 

σιγουρα ο neve υπεγραψε ic based κυκλωματα οπως την focusrite forte,amek 9098,ams vr series καi αλλα,τα 1073,1081,1084 που προαναφερθηκαν ομως ειναι full discrete!

οσο αναφορα τα brent averil reissues αλλα και αλλων εαιριων πχ vintech,vintage design,chandler η αληθεια ειναι οτι ειναι πιστα ως προς την σχεδιαση(transistors,tantalum,styroflex capacitors που ειναι κυρια συστατικα του ηχου του neve αλλα χρhσιμοποιουν μετασχηματιστες in/out τους οποιους αν και κατασκευαζει η ιδια φιρμα που εκανε και τα vintage neve(πρωην marinair/st.ives και πλεον carnhill)η ams τους απεριψε και ζητησε custom made απο την ιδια εταιρια,λογο τις υψηλης για τα προτυπα της εταιριας ποσοστα παραμορφωσης!

προσωπικα δεν εχω ακουσει averil αλλα εχω ακουσει vintech και ο ηχος σιγουρα μοιαζει με neve στο 1/3 της τιμης!

επεισης οταν σε ενα κυκλωμα υπαρχει opamp αυτο δεν καθοριζει το αν αυτο θα ειναι full discrete η οχι αλλα ο τυπος αυτων(τα οποια μπορει να ειναι discrete η και ic based)!επεισης υπαρχουν επεξεργαστες που μπορεις να αλλαζεις μεταξυ ic και discrete opamps οπως το sontec eq(η βαση για την σχεδιαση των gml8200,9500 και maselec eqs!)

αυτα σε ηχο(ο ουσιαστικος ρολος περα απο την συχνοτικη αποκριση και το ποσοστο παραμορφωσης) μετεφραζονται ως ταχυτητα δηλαδη καθοριζουν ποσο "γρηγορος" ειναι ενα προενισχυτης,comp,eq,τα "φοραει" εναςευκολος τροπος να τεσταρεις την ταχυτητα ενος προενισχυτη ειναι με σλαπ μασο πχ(μιας και υπαρχουν και αρκετοι μπασιστες τριγυρω ;)

(αγαπημενο μου για αφτεs τις εφαρμογες το di της avalon(u5) και o grace!)

 

οσο για την αναφορα στην emi tg ;)εχω αγγηξει το θηριο!!!!

 

αληθεια φιλε nikodemos,τα  jml τι λενε?αγορασες τα kit η ετοιμα?

αν τελικα γινει η συναντηση θα ηθελα να ακουσω συγκριτικα διπλα σε κατι που γνωριζω

εχω αρκετα κενα στο lunchbox μου!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

οσες υλοποιησεις του rupert neve αναφερθηκαν(1073,1081,1084)ειναι full discrete(δηλαδη δεν εχουν ic's στο audio path(και τονιζω αυτο γιατι υπαρχουν υλοποιησεις που χρησιμοποιουν  ic's σε αλλο μερος το κυκλωματος π.χ psu,meters οπως πχ στο 512c της api)οπως επεισης και τα reissues τις ams!

 

αναφέρθηκε ότι δεν είναι full discreet? To ρωτάω αυτό γιατί απλά δεν ξέρω από που το συμπέρανες.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η NEVE είναι φουλ στο IC.

 

 

καλημερα!

απλα υπεθεσα οτι καποιος που δεν γνωριζει διαβαζοντας το σχολιο του φιλου PJ ,θα εβγαζε το συμπερασμα οτι ολα τα neve φερουν ic's!

BTW φιλε pj πια neve εχεις? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε KORRES_V δίνεις νέα πνοή στο θέμα ;)

 

τα JLM τα πήρα έτοιμα...έχω την εντύπωση πως δεν βγαίνουν προς το παρόν σε κιτ (τουλάχιστον όχι για την σειρά 500 , το dual99v υπάρχει σε κιτ για rack)... το Dual99V είναι τρομερό....πολύ και άνετο γκάζι....και αυτό όπως και το Great River πηγαίνουν προς την 1073 πλευρά των πραγμάτων με μια αίσθηση χαμηλομεσαίου boost....τι άλλο έχεις σε 500?

απ'ότι θυμάμαι πουλούσες κάποια από τα ISA? από Funky Junk είναι?...αν θέλεις στείλε μου καμμιά τιμή με pm ;)

 

 

καλημερα!

απλα υπεθεσα οτι καποιος που δεν γνωριζει διαβαζοντας το σχολιο του φιλου PJ ,θα εβγαζε το συμπερασμα οτι ολα τα neve φερουν ic's!

BTW φιλε pj πια neve εχεις? :o

 

Πάντως απ'όσο ξέρω η 1081 δεν είναι full discrete αλλά έχει ic's (παίζει βέβαια να κάνω και λάθος...δεν έχω άποψη από πρώτο χέρι ;))......Σε σχέση με τους κλώνους πιστεύω πως η όλη ιστορία περί απόλυτης "ομοιότητας" δεν έχει και πολύ νόημα.....έτυχε μια φορά να ακούσω ένα ζευγάρι αυθεντικών 1073 και είχαν (έστω και πολύ μικρές) κάποιες διαφορές μεταξύ τους (μάλλον λόγω ηλικίας και διαφορετικών συνθηκών ωρίμανσης ;D ;D ;D ;D)....λογικό δεν είναι να έχουν διαφορές οι κλώνοι?

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...πάντως θα ήταν τρομερή φάση να μπορούσαμε να τα "στήσουμε" όλα αυτά μαζί για ένα συγκριτικό τεστ.....η χαρά του παιδιού!!! ;D :o ;D :o ;D ;D :o ;D ;D ;D :o :o :o ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου