Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλι εδώ στον κλιπότοπο.Αυτη τη φορα με κάτι το οποιο δε συνηθίζω ομως.Βρήκα ενα backing που έλεγε στυλ B.B.King και καθως ψάχνω για να ρυθμίζω ήχους στο μαραφέτι του παπουφάνκ εβαλα βρωμίτσα και αρχισα να πειραματίζομαι στα μπλουζομπέντια κτλ.

Να δηλώσω οτι δεν έχω καμμια σχέση με αυτο το είδος και δεν εχω ακούσει σχεδον τπτ εκτος των παααααρα πολυ εμπορικών γνωστών κομματιών.Ειδικα King τπτ....Μόνο την λουσίλα του ξέρω.Ψάχνω νέους ήχους γενικα να βάλω στο παιξιμο μου και μου αρέσουν πολύ αυτα που παίζουν στην μπλούζ με τα "δίνοτα" και σε περιπτώσεις που κάνει slide ημιτονίου για το λίκ το συγκεκριμένο.Δυστηχώς δεν εγραψα κατι τετοιο γιατι δεν ειδα τπτ ακομα απο το σκεπτικο που έχουν στα βιβλία που ψαχουλεύω.

 

Προς το παρόν θα θελα να μου προτείνετε τι άλλο θα μπορούσα να περάσω ή πως αλλιώς να δώ τα ακόρντα αυτα στο Ι7-ΙV7-V7.

Περασα blues,pentatonic,diminished,mixolydian.Υπάρχει κάτι άλλο ή καποιο κολπο να τις δείς διαφορετικά αυτές τις κλίμακες για να βγάλεις διαφορετικό ηχόχρωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να υποθεσω οτι οι σχετικοι κανουν διακοπες ή ήταν τοσο οτι ναναι που το αγνοήσατε?Ειναι λιγο και το κατακαλόκαιρο αλλα.....ντάξ υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το ακούσω γιατί είμαι σε dial-up. Από τα σχόλια σου όμως ένα θα πω: σκέφτεσαι πολύ τεχνικά για μπλουζ και δεν κάνει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ για να φτασεις να παιξεις κατι που θα ακουστει σωστά πρεπει να το δείς και τεχνικα πριν αφεθεις στην εκφραση.Μελετας τα πάντα και βλέπεις τι σου αρέσει πολύ και το χρησιμοποιείς.Σε ολα τα ειδη αυτο δεν γίνεται?Και στη μπλουζ για να βγάλεις κάτι πρεπει να ξέρεις τι παίζεις και οχι μονο οτι νομίζεις πως ακους.

 

Αυτο το τελευταίο το χω δει λάιβ απο τυπο που καβλωνε και έχωνε αλλα αν ακουγες τι έχωνε ανακατευόσουν.Κι ας πορωνόταν και ήταν στον κοσμο του σε εκείνη τη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πώ την αλήθεια άκουσα ένα τζαζ σόλο σ'ένα blues κομμάτι! Το'χεις τρελά το τζαζίστικο, απλά ήταν σε φάσεις στο κομμάτι όπου δεν "έρρεαν" αρκετά οι νότες. Δεν είχαν δηλαδή το πιο μπλουζίστικο, κάτι μου φάνηκε κάπως "κομμένο" ανάμεσα στις νότες, δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κάπως αλλιώς. Επίσης, ήταν σε φάσεις που εκεί που περίμενα bend άκουγα slide. Τζαζίστικο γενικώς ρε παιδί μου!

 

Τώρα για το τι να χρησιμοποιήσεις μουσικά, δεν είμαι ούτε ειδικός σε blues, ούτε τρελά στην κιθάρα (μπασσίστας), οπότε μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως γενικώς μου άρεσε, δεν είχε ούτε ένα λάθος! Nice!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Trigga, έχοντας ακούσει κάποια απο τα κλιπς που συχνότατα ανεβάζεις, έχω να κάνω μόνο ένα σχόλιο-παρατήρηση. Take a step back and look at the big picture. Ενώ τα περισσότερα κλιπς σου ειναι σωστά μέσες-άκρες, ειναι ανιαρά,φλύαρα και δεν κρατουν το ενδιαφέρον. Από ένα σημείο και μετά είναι απλά νοτες,νοτες,νοτες, σωστές μεν αλλά... Έχε στο νου σου ρε παιδί μου μια καποια μελωδία καθώς παίζεις,ενα θέμα, κάτι που το σφυρίζεις, και δούλευε επάνω του...όχι απλα τo θεωρητικό μαμπο τζαμπο, που ούτως η άλλως, διαβάζοντας και λιώνοντας βιβλία, θα το αποκτήσεις, αν δεν το έχεις ήδη. Νομίζω πως ηρθε η ώρα να κάνεις το μεγάλο βήμα, να βγάλεις τρίχες στο στήθος σου, να ενηλικιωθείς μουσικά. Παράτα τα βιβλία για λίγο,και ακου ΚΑΛΥΤΕΡΑ τη μουσικη. Δε μπορώ να γίνω πιο σαφής, ακριβώς γιατί αυτό το πράγμα είναι αφηρημένο, και ασαφές, είναι καθαρά θέμα αντίληψης,  ωρίμανσης. Και όχι τόσο μελέτης, τεχνικής, ή κάτι τετοιο.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Trigga, έχοντας ακούσει κάποια απο τα κλιπς που συχνότατα ανεβάζεις, έχω να κάνω μόνο ένα σχόλιο-παρατήρηση. Take a step back and look at the big picture. Ενώ τα περισσότερα κλιπς σου ειναι σωστά μέσες-άκρες, ειναι ανιαρά,φλύαρα και δεν κρατουν το ενδιαφέρον. Από ένα σημείο και μετά είναι απλά νοτες,νοτες,νοτες, σωστές μεν αλλά... Έχε στο νου σου ρε παιδί μου μια καποια μελωδία καθώς παίζεις,ενα θέμα, κάτι που το σφυρίζεις, και δούλευε επάνω του...όχι απλα τo θεωρητικό μαμπο τζαμπο, που ούτως η άλλως, διαβάζοντας και λιώνοντας βιβλία, θα το αποκτήσεις, αν δεν το έχεις ήδη. Νομίζω πως ηρθε η ώρα να κάνεις το μεγάλο βήμα, να βγάλεις τρίχες στο στήθος σου, να ενηλικιωθείς μουσικά. Παράτα τα βιβλία για λίγο,και ακου ΚΑΛΥΤΕΡΑ τη μουσικη. Δε μπορώ να γίνω πιο σαφής, ακριβώς γιατί αυτό το πράγμα είναι αφηρημένο, και ασαφές, είναι καθαρά θέμα αντίληψης,  ωρίμανσης. Και όχι τόσο μελέτης, τεχνικής, ή κάτι τετοιο.

 

 

Ξερω απο συζητησεις και λοιπα οτι αυτοι που παιζουν/ακουν μπλούζ δεν την πανε την τζάζ.Τη θεωρουν απο μονη της μια πολυλογια."Γιατι να πεις τοσα πολλα ενω μπορεις να το κανεις και με λιγα?" Χοντρα χοντρα αυτο βγαζω απο συζητησεις...Μηπως αυτο ειναι το σκεπτικο σου στην απάντηση?

 

Μια προσπαθεια ηταν αυτο γιατι μπλουζας δεν ειμαι ουτε θα γινω νομιζω.Ισως καποια στοιχεια του να παρω και να φτιαξω κατι που να μ'αρέσει.

 

Απ την αλλη οταν παιζω κατι προσπαθω να το τραγουδάω κι όλας.

 

Αυτο που λες με το να ακους μουσικη απλα χωρις να βλεπεις τι ειναι αυτο που ακους και θεωρητικα και ισως τεχνικα θα σε βοηθήσει?Και που?Το πας μηπως απο την οδο που λεει "οι παλιοι που δεν ξεραν θεωρια γράφανε μουσική"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα προσπαθει να σου πει να παιζεις λιγοτερες νοτες με περισσοτερη ουσια ;)

 

επισης αν προσεξεις σε ολα τα ειδη μουσικης τα "μεγαλα" σολα που ολοι μας θαυμαζουμε ειναι σχεδον παντοτε ευκολο να τραγουδηθουν ακομα και απο τον κουφο περιπτερα της γωνιας ;) :)

 

ενα καλο σολο ειναι πολυ περισσοτερα απο ενα (σωστο) ανεβοκατεβασμα μια κλιμακας.

 

Το προβλημα σου ειναι οτι οπως παραδεχτηκες και ο ιδιος δεν εχεις ακουσει πολυ μουσικη σου προτεινω λοιπον εις το εξης να ξοδευεις τα 8/10 του χρονου σου ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ μουσικη και τα 2/10 μελετωντας..

 

Μη ξεχνας οτι θελουμε δεν θελουμε ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ (και οσο πιο πολυ ακουμε τοσο καλυτερα παιζουμε,συνθετουμε και δημιουργουμε...) αλλοιως ειμαστε σαν τους περισσοτερους ελληνες σκηνοθετες που δεν εχουν δει ουτε μια ταινια στη ζωη τους και για αυτο σκηνοθετουν μπουρδες..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτεσαι πολύ τεχνικά για μπλουζ και δεν κάνει...

 

Ρε τριγγα καλημερα,

οπως λεει κι ο mscmkr τα λες και δινεις εξετασεις πολυτεχνειου ενω στο (καθαρο) μπλουζ οι περισσοτεροι (και οι καλλιτεροι) ειναι .... αναλφαβητοι. Πολυ αναλυση ρε παιδακι μου, που εν μερει την καταλαβαινω γιατι απ οτι εχω δει και σε αλλα ποστ 1ον παιζεις κιθαρα σχετικα λιγο καιρο και 2ον πρεπει να χεις λιωσει στα βιβλια.

Εδω ειναι και το λαθος (ειδικα με το μπλουζ). Τσιμπα 5 μπυρες κανε ενα τσιγαρακι και βαλε με το μυαλο σου εικονες, κι αφεσου. Μην σκεφτεσαι ουτε σελιδα 35, παραδειγμα 2, ουτε τσιπολυντιαν και μυξοκουλουριαν..... Απλα ΠΑΙΞΕ.

Ισως (ακομα) μεσα σου να μην θελεις να "δεχτεις" το μπλουζ γιατι σε εχει κερδισει (ως τωρα) η τζαζ. Αυτα ειναι και λιγο περιεργα πραματα. Οι περισσοτεροι ξεκινησαν να παιζουν μπλουζ απο κατι που συνεβη στη ζωη τους. Ας πουμε ενα χωρισμο. Αλλα απο σελιδες τσελεμεντε δε μαθαινεται το μπλουζ.

Κι οπως λεει κι ο παππους στην ταινια "Crossroads": "Blues is nothing more than a good man, feeling bad, for the woman he once had" (και παιζει μια σλαιντια ο Ry Cooder απο μεσα ΘΑΝΑΤΟ)

 

ΥΓ στο κομματι σου αντε να ακουσα 5 bends με το ζορι (η οχι?)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου