Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13αρα και μπέντ δυσκολο.H oxi?

 

Παιδια αφηστε τους παλιους.Υπαρχουν και καινουριοι σπουδαγμένοι μεχρι το κοκκαλο και εμπειρια αμέτρητη.Στις περισσότερες και καλυτεροι απο τους παλιούς.Στη τζαζ σιγουρα για την μπλουζ δεν παιρνω κι ορκο αλλα σιγουρα υπαρχει και εκει.

 

Αυτο που λετε για λιγες νοτες ειναι για οταν θα βγαλεις δισκο νομιζω.Ευκολα κι απλα για τον καθε περιπτερά.Αυτο το κολπο το ξερουν ολοι.Και η καλομοιρα και η βανδη αυτο κανουν.Ευκολες μελωδιες που συνηθησε το αυτι του κοσμακι για να πουλησουν περισσοτερες κοπιες.Εγω δεν ψαχνω αυτο προς το παρον.Εγω θελω να μαθω οσα περισσοτερα γινεται και να βγαζω απ' αυτα οτι μ'αρέσει και να το κραταω.Οποτε τα βιβλια και οι αρμονιες ειναι σωστα μαζι με ενα ανοιχτομυαλο αυτι και πολυ προπόνηση.

 

Απ' την αλλη δεν με χτυπησε ο έρως με την μικρη του μπακαλη ακομα για να παιξω μπλουζια θανατερή :P

 

Η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

A, καλα τοτε, νομιζα οτι θες να ΠΑΙΞΕΙΣ μπλουζ, οχι οτι θες να ΚΑΝΕΙΣ οτι παιζεις μπλουζ (και δεν μιλαω για τον ερω). Καλημερα

 

YΓ Λιγα λογια και ΚΑΛΑ, ειναι ΠΑΝΤΑ ευπροσδεκτα ειτε βγαζεις δισκο ειτε οχι (για μπλουζ μιλαω, ετσι? ζητω το shred  :D)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπαμπογρια αυτο κατάλαβες?

 

Τι να κανω οτι παιζω και μπουρδες.Απ την αρχη λεω να μου πειτε τι μπορω να παιζω στα μπλουζ στο τεχνικο κομμάτι και το θεωρητικο και μου λετε για εικονες και κάδρα.Ο eric johnson και ο clapton και ολοι αυτοι οι νεοτεροι παιζουν με κάδρα και εικόνες?Μη χέσω......

 

Αυτο που σας ρωτησα δε μου το λετε μου λετε οτι παιζω πιπες.Χαιρω πολυ λετε να μην το ξέρω?????Στην προπονηση και το ψαξιμο ειμαι δεν εγινα ακομα χεντριξ ρε παιδια ναπουμε.Τι αλλο να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε βλαχο, για καλο στα λεω. Πηγαινε και διαβασε και δες συνεντευξεις, αυτοι που αναφερεις (Johnson, Clapton, Hendrix) τι σκεφτονταν και ακουγαν και ...εβλεπαν οταν ξεκιναγαν, πολυ ΠΡΙΝ βγαλουν instuctional videos.....

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ρε παιδια,ψυχραιμια. :P :P :P

 

Μην μου τον συγχιζεται και αρχισει τις ροκιες. ;D ;D ;D

 

Καλα ειναι, εκει που ειναι. 8) 8) 8)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξεκινησαν ολοι ηταν για πυροτουβλα ομως ρε μαλλιαρη αρκούδα.Μετα διαβασανε και φτασανε να βγαζουν instructional videos.

 

Παιδια θαυματα λίγοι υπήρξαν π.χ. Stevie Wonder τωρα που μου ρθε.Ολοι στην πορεια το παλέψαν και το θεωρητικο για να κανουν δουλεια.

 

Για τον χεντριξ δεν ξερω και τον ψιλοαποκλειω να εκανε μαθηματα και να διαβασε θεωριες.Αλλα οι αλλοι δυο μου φαινονται καλοδιαβασμενοι.

 

Και ξαναλεω οτι μπλουζιες καθαρες φουλ μπεντ και αγιος ο θεος εδω και καιρο σας το λεω οτι δεν......Αλλα στοιχεια απο αυτο το ειδος ναι γιατι οχι.Με το να φανταστω καδρα εικονες και τον χριστο φαντάρο ομως δεν θα τα ανακαλύψω ειδικα στον τεχνολογικο-τεχνογνωσιακο αιωνα που ειμαστε.Προτινεται αν θελετε κατι το οποιο μπορω να δω και να καταλαβω και οχι picasso.

 

Μου φαινεται πολυ οτι νανε σημερα να προσπαθει καποιος μεσ' την γκαβα του να γινει robert johnson τη στιγμη που τα χει ολα στο πιατο και μπορει να μαθει και να ξερει τι παιζει.Το feel και η "μουσικη" βγαινει στην πορεια.Σε 1 χρονο δεν βγηκε ουτε ο joe pass ούτε ο hedrix ουτε κανενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα απλά για να διευκρινίσω κάτι : το σχόλιο που έκανα, σε καμία περίπτωση δεν αναφερόταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο συγκεκριμένο κλιπ, απλά τώρα βρήκα την αφορμή, κάτι και η βαρεμάρα των ημερών στην πόλη καλοκαιριάτικα, είπα να πω μια γνώμη,για την γενικότερη εικόνα που έχω σχηματίσει για το παίξιμό σας αγαπητέ Trigga. Σε καμία περίπτωση δεν κατέκρινα την θεωρητική κατάρτιση, ας μην επανερχόμαστε σε νηπιακού επιπέδου ζητήματα. Ούτε επίσης είχα κατα νου καμία αντιπαραβολή blues και jazz, ας μην τα ανάγουμε όλα σε μπακαλίστικες λογικές. Ο Superfunk με όσα είπε ουσιαστικά διατύπωσε αυτά που σε πρακτικό επίπεδο είχα κι εγώ στο μυαλό μου. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια. Αναφέρομαι σε μια κατάσταση που όταν την βιώσεις, θα το καταλάβεις. Χαρακτηρίζεται απο μία οικονομία και μία ακρίβεια, να νιώθεις ρε παιδί μου ότι η κάθε νότα είναι η "σωστή", η "μοναδική". Είναι δύσκολο πράγμα, αλλά αν κάποιος αγαπάει πραγματικά τη μουσική, ΤΗ  ΜΟΥΣΙΚΗ και όχι το show-off, τότε νομίζω αργά η γρήγορα, θα το'χει.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ασε τον πληθυντικο.Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα οπως γραφεις δεν εισαι μικρος.Αλλα και να ησουν παλι αυτο το πληθυντικο στο νοιζ ειναι λιγο οτι νανε.Υποτιθεται οτι ειμαστε μια παρεα ιντερνετικια.

 

Στα αλλα που λες παλι νομιζω οτι ομαδικως παρεξηγειτε το θεμα μπλουζοτζαζ.

 

Αυτο το κομμάτι ειναι πολυλογια για σένα?Για μενα καθολου.Και εχει στοιχεια απο το μπλουζ που αναφερετε εσεις σημερα μεσα.Εκτων τον slide.Ξαναλεω οτι θελω να δω πως δουλευει το κλασσικο και να παρω στοιχεια.Παλι αναφερεσαι και εσυ στο θεμα λιγα και καλα.Τα πολλα ειναι εφε και δεν ειναι μουσικη και και και και.....Μπλα μπλα μπλα

 

Για να ειναι κατι μουσικη πρεπει να ειναι αμπαλος ο αλλος και να παιζει 4αρτα σε 60 bpm χοντρα χοντρα ρε παιδια?

 

Δεν καταλαβα μηπως παλι τι λεμε?Η αποψη σου παλι μου κανει σε "μαθαινω τον robert johnson στο 2008 για να ακουνε ευκολες νοτες ολοι και να χαιρονται".Το σκιζω αλλα τι παει να πει λιγα και καλα?

 

Αυτο παλι απο την προοπτικη οτι δεν υπερασπιζομαι το παιξιμο μου που σιγουρα θελει πολυ δουλεια.(Την προοδο μου ομως μεσα σε 1 χρονο σιγουρα την βλεπω και την χαιρομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι οι σχετικοι κανουν διακοπες ή ήταν τοσο οτι ναναι που το αγνοήσατε?Ειναι λιγο και το κατακαλόκαιρο αλλα.....ντάξ υπομονή

 

Ειναι ΚΑΛΗ προσπαθεια. Απλα ειναι λιγο κουραστικο λογω μονοτονιας... η ταχυτητα ειναι μονιμως αργη και αυτο ειναι κυριως που κουραζει. Ισως μια μιξη αλλωτε γρηγορου και αλλοτε αργου tempo, καθως και σολο με περισσοτερη ουσια οπως ειπε και ο Superfunk. Η βαθμολογια μου 6/10, χρειαζεσαι εξασκηση.

You don't wanna mess with the best, do you?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου