Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trigga, έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου και δεν κοιτάς λίγο παραέξω. Εγώ δεν είπα τίποτε για πολλες νότες. Η φλυαρία δεν έχει να κάνει μόνο με τις πολλές νότες. Αν πρόσεξες το ποστ μου, ανέφερα ότι ναι μεν συμφωνώ γενικά με τον SF, αλλά προσέθεσα ότι τίποτε δεν είναι απόλυτο. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, ώρες ώρες νομίζω οτι απλά αναρτάς κλιπς, μόνο για να ακούς-διαβάζεις μάλλον, μπράβο για την πρόοδο σου.

Αν δε μπορείς να αντιληφθείς έννοιες όπως "οικονομία" στη μουσική, τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει που παίζεται το παιχνίδι. Και φυσικά δεν εννοώ τον Robert Johnson. Και ο Joe Pass, συμφωνεί σε αυτό, ακόμη και στο video που έχεις αναρτήσει, όπου φυσικά δεν παρατηρείς στοιχεία μόνο από blues, αλλά πολύ περισσότερα απο "κλασσική" μουσική, ακόμη και folk στοιχεία. Όλα αυτά τα ετερόκλητα στοιχεία είναι που κάνουν την μουσική ενδιαφέρουσα, είναι απλά θέμα δημιουργικότητας!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Trigga, έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου και δεν κοιτάς λίγο παραέξω. Εγώ δεν είπα τίποτε για πολλες νότες. Η φλυαρία δεν έχει να κάνει μόνο με τις πολλές νότες. Αν πρόσεξες το ποστ μου, ανέφερα ότι ναι μεν συμφωνώ γενικά με τον SF, αλλά προσέθεσα ότι τίποτε δεν είναι απόλυτο. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, ώρες ώρες νομίζω οτι απλά αναρτάς κλιπς, μόνο για να ακούς-διαβάζεις μάλλον, μπράβο για την πρόοδο σου.

Αν δε μπορείς να αντιληφθείς έννοιες όπως "οικονομία" στη μουσική, τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει που παίζεται το παιχνίδι. Και φυσικά δεν εννοώ τον Robert Johnson. Και ο Joe Pass, συμφωνεί σε αυτό, ακόμη και στο video που έχεις αναρτήσει, όπου φυσικά δεν παρατηρείς στοιχεία μόνο από blues, αλλά πολύ περισσότερα απο "κλασσική" μουσική, ακόμη και folk στοιχεία. Όλα αυτά τα ετερόκλητα στοιχεία είναι που κάνουν την μουσική ενδιαφέρουσα, είναι απλά θέμα δημιουργικότητας!

 

 

Συμφωνω απολυτως, ειναι θεμα δημιουργικοτητας.

You don't wanna mess with the best, do you?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ακούγεται ωραία είναι σωστό..Νομίζω πως το ψάχνεις πολύ.

Πολύ βασικό επίσης για μένα,είναι το να ακούς άλλα όργανα,πέρα απο κιθάρα,πολύ

περισσότερο απο ότι κιθαρίστες.

Σου δίνουν μια τελείως διαφορετική κατεύθυνση στο παίξιμο και διευρύνουν ακόμα

περισσότερο τους ορίζοντές σου.

Οι περισσότερες ιδέες μου έχουν επηρρεαστεί απο πνευστούς ;) :D

 

Μην ξεχνάς ότι ο μουσικός είναι οι εμπειρίες του,και έχω ξαναπεί επανειλημμένα

ότι καλό είναι να κάνουμε διαλείμματα και να ακούμε τον εαυτό μας υπό άλλες συνθήκες.

Η καλύτερη μελέτη για να παίξεις blues είναι η ζωή η ίδια,μη σου φαίνεται κλισέ αυτό.

Μην περιμένεις απ τη μια στιγμή στην άλλη να σου βγουν πράγματα,και προπαντώς

μην ανεβάζεις συνέχεια κλιπς για να πάρεις γνώμες.Δούλεψε και άκου τον εαυτό σου,ο

οποίος είναι ο καλύτερος κριτής.

+1 στον superfunk.

Φιλικά  :D

 

:-*

peace

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα κλιπακια ειναι περισσοτερο για βοηθεια σε αποριες.Πριν το ανεβασω αυτο σκαλιζα το παιξιμο και με ακουγα.Μετα κρατησα και ανεβασα ενα σχετικο take για να δειτε και να βοηθησετε.Εδω ειμαι εξω απ τα νερα μου και κοιταω μπας και αποκομισω κατι καινουριο που θα βοηθησει.

 

Ευχαριστω για την συζητηση που γινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα κλιπακια ειναι περισσοτερο για βοηθεια σε αποριες.Πριν το ανεβασω αυτο σκαλιζα το παιξιμο και με ακουγα.Μετα κρατησα και ανεβασα ενα σχετικο take για να δειτε και να βοηθησετε.Εδω ειμαι εξω απ τα νερα μου και κοιταω μπας και αποκομισω κατι καινουριο που θα βοηθησει.

 

Ευχαριστω για την συζητηση που γινε.

 

Ωραια κλιμακα επισης ειναι η Dorian αν την ξερεις.

You don't wanna mess with the best, do you?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραια κλιμακα επισης ειναι η Dorian αν την ξερεις.

 

Καλή και η dorian αλλά η harmonic minor είναι ανώτερη.

Επισης, από πλευράς στίχων, μ' αρέσουν οι κτητικές αντωνυμίες, οι επιθετικοί προσδιορισμοί και τα παροξύτονα διγενή και μονοκατάληκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και η dorian αλλά η harmonic minor είναι ανώτερη.

 

Ανωτερη; Τι εννοεις;

Εαν εννοεις "καλυτερη", διαφωνω. Καμια κλιμακα δεν ειναι καλυτερη απο καποια αλλη. Απλα σε αλλα τραγουδια ταιριαζουν αλλες κλιμακες, και σε αλλα τραγουδια αλλες. Αλλα δεν μπορεις πχ να πεις οτι η Pentatonic ειναι καλυτερη απο την Aeolian, ή η Ιonian καλυτερη απο την Phrygian, επειδη δεν ειναι ολες για τα ιδια τραγουδια. Τουλαχιστον οχι παντα.

You don't wanna mess with the best, do you?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jesus H. Christ...

 

 

 

AAAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAX!!!!!!!

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Harilatron έγραψες!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ακούγεται ωραία είναι σωστό..Νομίζω πως το ψάχνεις πολύ.

Πολύ βασικό επίσης για μένα,είναι το να ακούς άλλα όργανα,πέρα απο κιθάρα,πολύ

περισσότερο απο ότι κιθαρίστες.

Σου δίνουν μια τελείως διαφορετική κατεύθυνση στο παίξιμο και διευρύνουν ακόμα

περισσότερο τους ορίζοντές σου.

Οι περισσότερες ιδέες μου έχουν επηρρεαστεί απο πνευστούς ;) :D

 

Μην ξεχνάς ότι ο μουσικός είναι οι εμπειρίες του,και έχω ξαναπεί επανειλημμένα

ότι καλό είναι να κάνουμε διαλείμματα και να ακούμε τον εαυτό μας υπό άλλες συνθήκες.

Η καλύτερη μελέτη για να παίξεις blues είναι η ζωή η ίδια,μη σου φαίνεται κλισέ αυτό.

Μην περιμένεις απ τη μια στιγμή στην άλλη να σου βγουν πράγματα,και προπαντώς

μην ανεβάζεις συνέχεια κλιπς για να πάρεις γνώμες.Δούλεψε και άκου τον εαυτό σου,ο

οποίος είναι ο καλύτερος κριτής.

+1 στον superfunk.

Φιλικά  :D

 

:-*

peace

 

Πανω κατω αυτο που σου ειπα κι εγω. Κι επειδη το ξεχασα, σημαντικο ΠΟΛΥ ειναι κι αυτο με τα τονισμενα γραμματα. Απλα, πιστευω οτι επειδη εισαι (τωρα) ΠΟΛΥ obsessed με την jazz, δεν εχεις "χωρο" στο μυαλο και την ψυχη σου για κατι αλλο, οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο. Ειναι οι φασεις που ολοι μας περναμε και θα συνεχισουμε να περναμε. Πιστευω οτι οταν θα το "πιασεις" το blues θα το καταλαβεις κι εσυ ο ιδιος. Και δεν χρειαζεται κανενα βιβλιο για να σου δειξει ΤΙ χρειαζεται να παιξεις απο αποψη θεωριας Η κλιμακων γιατι ΗΔΗ τα ξερεις. Το θεμα ειναι πως θα τα χρησιμοποιησεις ΕΣΥ, δηλαδη ειναι καθαρα θεμα taste. Εγω παντως αν θα προτεινα κατι σε καποιον ΟΧΙ τοσο παραδοσιακο blues θα ηταν οι 2 πρωτοι δισκοι του Stevie Ray "Texas Flood" και "Couldn't Stand The Weather". Μεχρι και jazzoswing κομματακια εχει μεσα σε αυτους τους δισκους, απλα δεν θυμαμαι τα ονοματα των κομματιων τωρα γιατι μολις γυρισα απο μπανιο (και ματι)  :D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου