Προς το περιεχόμενο

Blues Μερακλομπερδέματα


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μου λετε τι να ακουσω για αρχη ετσι να παρει το αυτι μου λιγο μπροστα απο κλασσικα?SRV,BB King?Εχω ακουσει και ακουω εδω και καιρο delta blues.Απο κλασσικα και texas-chicago δεν εχω ιδεα.Προτεινεται αν ειναι κανα δισκακι αντιπροσωπευτικο απο καθε μερια μπλουζ ή και συλλογη καλυτερα.

 

Σαν αρχη ζητησα να μου φερουν τη δισκογραφια του SRV.Παρακάτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rory Gallagher.

 

 

Α, επίσης ο SRV έπαιζε με 14άρες πάνω, οπότε bends γίνονται ασυζητητί...προσοχή όμως μην το παρακάνεις στην αρχή και σε βρει καμιά τενοντίτιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου Albert King για να δεις πως μπορει ενας ανθρωπος να κανει ενα σολο μονο με 3 νοτες και να μην βαριεσαι με τιποτα. "Born Under A Bad Sign" το δισκακι.

Α, και επειδη τον κοβω να σου αρεσει πολυ λογω πολλων jazz επιρροων ακου Robben Ford "Talk to your daughter" (αν κι εγω τον θεωρω λιγο φλουφλη αν και ωραιος παιχτης)

 

Παω να βαλω κολληριο. Ο Σουηδικος κωλος δεν παλευεται με τιποτα  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ακόμη κλασικός δίσκος: Albert Collins - Ice Picking

 

4209622_301x300_304.jpg

 

Μακριά από την τεχνικη που (φαντάζομαι ότι) θες να "κλέψεις", αλλά κατά τη γνώμη μου, δίσκος must για blues-ο-δισκοθήκη ;)

 

 

Όσον αφορά στον Robben Ford, προσωπικά μου αρέσει πολύ και πιστεύω ότι θα σου αρέσει κι εσένα γιατί ενώ παίζει κατά βάσιν blues, έχει έντονα jazz-ο-στοιχεία στο παίξιμό του.

 

Επίσης, θα σου πρότεινα ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ τα 4 DVD του Larry Carton "335 blues". ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητησα να παρω SRV,Muddy waters,Robben ford,bb king,albert king,freddie king,junior wells,elmore james,pinetop perkins,johhny copeland,little richard,albert collins,james cotton,professor longhair,buddy guy,chuck berry,earl king,johnny winter,leadberry,henry gray,rudi richard,memphis slim,otis spann,t-bone walker.Χανω τη μπάλα?Τα best ζητησα...Υπάρχουν κι αλλοι οι τους ξεσκισα ολους?Αφησα λιγο κλάφτον,σκέντριξ,πέιτζ κλπ μεταλογκάιν.Αντε να δουμε ...ακουω κατι bb king τωρα και μου φυγε το κεφαλι απ την βαρεμαρα παντως :P

 

Εχω carlton τα άπαντα αλλα δεν αγγιξα ακομα.....Σιγα σιγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω carlton τα άπαντα αλλα δεν αγγιξα ακομα.....Σιγα σιγα :P

 

Aυτό που σου λέω είναι instructional blues DVD. ;)

 

Μόλις το μελετήσεις ΚΑΛΑ θα παίζεις έτσι:

 

;D

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ζητησα να παρω SRV,Muddy waters,Robben ford,bb king,albert king,freddie king,junior wells,elmore james,pinetop perkins,johhny copeland,little richard,albert collins,james cotton,professor longhair,buddy guy,chuck berry,earl king,johnny winter,leadberry,henry gray,rudi richard,memphis slim,otis spann,t-bone walker.Χανω τη μπάλα?....

 

Θα τα ακούσεις όλα ή μόνο τα SOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα ακούσεις όλα ή μόνο τα SOS?

 

10-15 cd ειναι ρε χαριλαε.Στα πεταχτα ενα πασαλιμα πρωτα,μετα οτι κρατησα και μαρεσε και αργοτερα ψαχουλεμα.

 

 

Ελκαβλιτο ζητησα βιβλια παντως περιεχομενου...Προτινεις να τα αφησω και να δω τον λάρυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου