Προς το περιεχόμενο

Home recording for dummies(σαν εμένα)


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί την ευκαιρία να αναφέρω ότι με τον ίδιο τίτλο με το παρόν θέμα κυκλοφορεί και βιβλίο! Home Recording for dummies! Το έχω βρει και στα ..  "σκοτεινά" sites και το έχω κατεβάσει όλο σε PDF. Πολύ χρήσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας καταθέσω και γω την εμπειρία μου από το ντέμο που γράφουμε αυτό τον καιρό και την ηχογράφηση ντραμς.

 

Ο ντράμερ μας έχει ένα σετ φυσικών τυμπάνων από τα οποία έβγαλε τα δέρματα και τα αντικατέστησε με τρίγκες. Αυτά διάβαζαν τα χτυπήματά του και έστελναν midi σήματα στον υπολογιστή. Από εκεί με τα addictive drums, τα πήραμε και τα κάναμε κανονικά τύμπανα.

 

Ο λόγος που το ποστάρω είναι ότι το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και αν κάποιος θελήσει περισσότερες πληροφορίες για το εγχείρημα ας με ρωτήξει. Ξεκαθαρίζω όμως ότι το όλο στήσιμο των ντραμς με τρίγκες κλπ του είχε κοστίσει κάνα 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

επιτρεψτε μου κατι ασχετο αλλα που αναφερθηκε και σε αυτη την κουβεντα…λεω για αυτο το «ανηθικο»που αναφερει ο νικοδημος σχετικα με τα «σπασμενα προγραμματα»και που περασε ασχολιαστο. Μονο εμενα μου χτυπαει ασχημα;  Οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο;Τι ειναι ηθικο και τι οχι νομιζω οτι ειναι «βαρυ» θεμα και δεν αφορα αμεσα το φορουμ.Το θεμα δεν ειναι προσωπικο το ξεκαθαριζω,αλλωστε το εχω ξανασυναντησει στο φορουμ απλα τωρα ειχα χρονο να σχολιασω επ'αυτου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ αν εφτιαχνες ενα προγραμμα και το πουλαγες για να ζησεις, και μαθαινες οτι απο τους χιλιους χρηστες του οι 900 το ειχαν σπασμενο, αρα τζαμπα, τι θα ελεγες?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic

 

το θεμα ειναι ποιοι θα το αγοραζαν αμα δεν υπηρχε σπασμενο. παντως σιγουρα οχι και οι 1000. αντε 200. εγω πχ, αν δε μπορουσα να κατεβασω θα χρησιμοποιουσα κανα audacity, γιατι δε διαθετω 500 ευρω για ενα (απο τα 3-4 που χρειαζεται κανεις) προγραμμα οποτε δε θα κερδιζε τιποτα απο μενα η εταιρεια. ισα ισα, ισως εχανε ενα πιθανο μελλοντικο (και πλουσιο :P) πελατη αφου δε θα μπορουσα να ξερω ποσο καλο ειναι το software της.

 

Με το downloading ομως, κατεβαζω προγραμματα διαφορα και δοκιμαζω , μαθαινω και χρησιμοποιω το καλυτερο. Οταν ερθει η ωρα και εχω λεφτα, σιγουρα θα το αγορασω (ποσο μαλλον εαν βγαλω και χρηματα απο τη μουσικη) γιατι κανεις δε θελει να χει και να δουλευει ενα σπασμενο προγραμμα (αλλα φυσικα ειναι και ηθικο να πληρωθουν οι δημιουργοι του).

 

Οποτε οι καλες εταιρειες (με την εννοια οτι παραγουν ποιοτικα προιοντα) μονο να κερδισουν εχουν απο το downloading και νομιζω το ξερουν και οι ιδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ποιοι θα το αγοραζαν αμα δεν υπηρχε σπασμενο. παντως σιγουρα οχι και οι 1000. αντε 200.

Και ετσι να'ναι, που δεν ειναι, γιατι αυτοι που θα το αγοραζαν θα ηταν πολυ περισσοτεροι, ο κατασκευαστης του προγραμματος θα ειχε σιγουρα μεγαλυτερο κερδος. Και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησει κανεις σπασμενο προγραμμα για να το δοκιμασει, τα περισσοτερα προγραμματα σου επιτρεπουν να τα δουλεψεις τζαμπα για ενα διαστημα, 20 μερες με ενα μηνα, πριν κλειδωθουν και ζητησουν αγορα κλειδιου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησει κανεις σπασμενο προγραμμα για να το δοκιμασει, τα περισσοτερα προγραμματα σου επιτρεπουν να τα δουλεψεις τζαμπα για ενα διαστημα, 20 μερες με ενα μηνα, πριν κλειδωθουν και ζητησουν αγορα κλειδιου.

 

Καλά εσύ είσαι και ψηφιακός χαρακτήρας ;D αλλά για ρώτα και κανένα άλλο αν για τέτοιου είδους προγράμματα σε έναν αδαή είναι αρκετές οι 20-30 μέρες.Ούτε μυρωδιά δεν παίρνεις.

.......και δεν υποστηρίζω τη χρήση των σπασμένων, καθότι το δικό μου DAW ακόμη και γνήσιο μου έβγαλε τα συκώτια μέχρι να το στήσω και δουλέψει κανονικά, χώρια που 4 χρόνια μετά και με ένα σκασμό μάνιουαλ και οβίνδεο απ το σωλήνα είναι θέμα αν κατέχω το 30% των δυνατοτήτων του.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια μετά και με ένα σκασμό μάνιουαλ και οβίνδεο απ το σωλήνα είναι θέμα αν κατέχω το 30% των δυνατοτήτων του.

Τελικά είσαι μουσικός ή ηχολήπτης? Γιατί εαν είσαι μουσικός....και πολύ σου είναι το 30%  ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είσαι μουσικός ή ηχολήπτης? Γιατί εαν είσαι μουσικός....και πολύ σου είναι το 30%  ;) ;D

 

Για ηχολήπτης ούτε κατά φαντασίαν, αλλά ποιός σου είπε πως είμαι και μουσικός ;D ;D ;D

  Ναι, μάλλον υπερβάλω όταν λέω πως κατέχω το 30% των δυνατοτήτων του προγράμματος, θα αρκεστώ να πω πως ξέρω ίσα ίσα τα βασικά για να ψευτοκάνω μια εγγραφή

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου