Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας και φωνής με μικρόφωνο USB


fragile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους  :)

Έxω ξεκινήσει τη διαδικασία δημιουργίας ενός home studio και θα ήθελα να μάθω άν είναι δυνατό να ηχογραφήσω ακουστική κιθάρα και φωνή απευθείας στον υπολογιστή μέσω ενός μικροφώνου USB χωρίς την μεσολάβηση κάρτας ήχου. Ο στόχος μου δηλαδή είναι να ηχογραφώ live την κιθάρα και την φωνή κατευθείαν στον υπολογιστή και ύστερα να επεξεργάζομαι και να στολίζω την ηχογράφηση με προγράμματα όπως το ABLETON LIVE και το Reason.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μικρόφωνο USB που να δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα για το είδος της ηχογράφησης που με ενδιαφέρει; Ποιά είναι η άποψή σας για τα Rode Podcaster και MXL006;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους φίλους που θα ενδιαφερθούν να απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και σε σενα! Λοιπον, προταση μου ειναι να παρεις οποιοδιποτε πυκνοτικο μικροφωνο μεγαλου διαφραγματος αντεχει η τσεπη σου. Πχ το MXL κανει την δουλεια. Προτινω τα μεγαλου διαφραγματος διοτι μπορεις να ηχογραφισεις μεγαλυτερη "γκαμα" οργανων και εκτος αυτου οσον αφορα την ηχογραφηση φωνης θα ελεγα οτι ειναι αναγκαιο. Τα rode απο οσο τα εχω ακουσει ειναι αξιοπρεπη μικροφωνα για το κοστος τους, το συγκεκριμενο που προτινεις παντως ειναι μικρου διαφραγματος.

 

υ.γ. Το reason δεν υποστιριζει ηχογραφηση audio... μπορεις ομως να περασεις κατι δικο σου μεσα αφου το samplαρεις  ;)

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόβλημα με αυτά είναι ότι δεν μπορούν να αντικαταστήσουν μια κάρτα. Τον ήχο από που θα τον παίρνουν τα ηχεία σου; Ελπίζω να μην πετάξεις τίποτα περί onboard κάρτας και απλών ηχείων.

 

Οπότε άποψή μου, πεταμένα λεφτά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο φίλους για τις απαντήσεις  :D

Φίλε boukas άν το πρόβλημα με τα μικρόφωνα USB είναι ότι δεν μπορούν να αντικαταστήσουν μια κάρτα τότε ποιός ο λόγος της ύπαρξής τους; Με ποιό τρόπο τα χρησιμοποιούν αυτοί που τα αγοράζουν; Καλοπροαίρετα ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον bouka... τα usb mics ειναι λυσεις προχειρες... πχ τυπου plug n' play λογο βαρεμαρας (λεμε τωρα  :P) η σε περιπτωσεις location recording (πχ να ηχογραφισεις τον θορυβο σε μια καφετερια η τα πουλακια σε ενα λιμανι με το laptop σου...) αλλα και παλι δεν ειναι εντελως ανορθοδοξος τροπος.

 

Η αληθεια ειναι οτι χωρις καρτα οπως λεει και ο boukas δεν θα μπορεις να γραψεις διοτι αν επιλεξεις να ακους μεσω direct monitoring απο το sequenser σου θα εχεις μεγαλη καθυστεριση σε αυτο που ακους και δεν θα μπορεις να παιξεις...

 

τεσπα απλα θα πρεπει να διαλεξεις εαν θα ακους αυτο που παιζεις η τον οδηγο πανω σε αυτο που θα πρεπει να παιξεις... διαφορετικα το mic σου θα γραφει αυτο που θα ακουγεται απο τα ηχεια σου...

 

σαν μια πιο ολοκληρομενη λυση παντως θα σου προτεινα να παρεις αυτο:

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mw10c.htm

 

ειναι μια usb καρτα ηχου η οποια εχει την μορφη ενος μικρου μικτη... με αυτη μπορεις να βαλεις και αλλα μικροφωνα... να ακους οτι θες και οπως το θες στα ακουστικα σου... κλπ

 

σκεψου το...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreampano ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια ::)

Σε περίπτωση που αγοράσω την κάρτα που μου πρότεινες θα μπορούσες επίσης να μου προτείνεις και ένα καλό συμβατό μικρόφωνο για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω, μια καλή δηλαδή ηχογράφηση φωνής και ακουστικής κιθάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, για να εισαι πληρης για οτιδιποτε οργανο και αν τυχει να γραψεις σου προτεινω καποια μικροφωνα τα οποια ειναι ο,τι ποιο οικονομικο εχω ακουσει αρα και μπορω ας πουμε να προτεινω

 

Απο mics μεγαλου διαφραγματος κατα σειρα προτιμησης (ασχετα απο την τιμη)

 

1) 159065.jpg

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_inkl_sm1_grossmembranmikro.htm

 

Αυτο το μικροφωνο το ειχε ενας φιλος και μου αρεσε ο ηχος του... αν θες ακου εδω: http://www.myspace.com/nikoskhomeproductions

 

Δεν ειναι και το πιο αντιπροσωπευτικο δειγμα αλλα η φωνη απο οσο θυμαμαι γραφτηκε με αυτο το mic.

 

2) 600_600_0_0_0c33_0c25.jpg

http://www.thomann.de/gr/behringer_b1_microphone.htm

 

Aυτο το ειχα εγω και αντεξε 5 ολοκληρα χρονια στην τρομερη υγρασια του ρεθυμνου και απο ηχο ηταν και αυτο ενδιαφερον, ειδικα στην φωνη λογο του οτι εχει ενα περιεργο χρωματισμα στα υψηλα του το οποιο εμενε προσωπικα μου αρεσε

 

3) 196055.jpg

http://www.thomann.de/gr/behringer_c3.htm

 

Αυτο το εχω απλα ακουσει και ειναι αξιοπρεπες δεδομενου της τιμης του.

 

Καποιο απο τα προηγουμενα μικροφωνα ειναι μια χαρα για να κανεις την δουλεια σου. Τωρα αν θες και κατι παραπανω (μιας που τα ακουστικα οργανα οπως ακουστικη κιθαρα τεινουν να γραφονται με setup 2 η και παραπανω μικροφωνων. πχ ηχειο-ταστιερα η ηχειο-ταστιερα και ενα μακρινο για το ambience του δωματιου).

 

Αυτο παντως στο προτεινω σαν κατι extra μαζι με καποιο απο τα προηγουμενα

 

165501.jpg

http://www.thomann.de/gr/behringer_b5_kleinmembranmikro.htm

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου  :)

Ελπίζοντας να μην γίνομαι κουραστικός έχω να κάνω μια ακόμα ερώτηση: Αγοράζοντας την κάρτα και ένα από τα μικρόφωνα που μου πρότεινες και προσθέτοντας σε αυτά ένα midi keyboard controller και τον υπολογιστή θα είμαι έτοιμος να κάνω μιά αξιοπρεπή ηχογράφηση ή υπάρχει κάτι άλλο βασικό που λείπει από το setup; Δεν επιζητώ να πετύχω τον απολύτως επαγγελματικό ήχο απλά θέλω να μπορώ να κάνω μια αξιοπρεπή ηχογράφηση στο ιδίωμα της ατμοσφαιρικής φολκ μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με αυτά που σου είπε ο dreampanos, θα σου λείπει ένα ζευγάρι ηχείων μονιτορ και πολύ ενασχόληση ώστε να έχεις καλά αποτελέσματα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου