Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση προϊόντων για την Ελληνική Αγορά


pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος με ποία κριτήρια γίνεται η κοστολόγηση των μουσικών οργάνων στην Ελλάδα και τελικά τι είναι αυτό που κάνει τόσο διαφορετικές τιμές τις Ελλάδας σε σχέση με Ευρώπη και Αμερική;

Πως ένα μπάσο π.χ. λιανική σε κατάστημα στην Αμερική κοστίζει 1354$ και στην Ελλάδα το ίδιο ακριβός όργανο έχει τιμή καταλόγου ...3046ευρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πολύ απλό το ερωτημά σου.

 

Απλά μπές στην θεματική ενότητα "οι αντιπρόσωποι" και θα καταλάβεις !

 

Έτσι απλΑ""""""

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχει διαφορά της "προτεινόμενης τιμής καταλόγου" από την τελική τιμή, και σε Ελλάδα και σε Αμερική και παντού. Η προτεινόμενη τιμή καταλόγου είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή που δίνει η μαμά εταιρεία. Δηλαδή, αν ένα προιόν κάνει 1000 Ευρώ, η εταιρεία σου δίνει ένα μέγιστο περιθώριο κέρδους π.χ. 50% άρα η "τιμή καταλόγου" είναι 1500 Ευρώ. Αυτό συμβαίνει για να μην πωλούνται τα προιόντα της εταιρείας σε υπερβολικές για το προϊόν τιμές και φυσικά αισχροκερδίζει το μαγαζί. Από εκεί και πέρα, το μαγαζί μπορεί να κάνει όσο έκπτωση θέλει, καταλήγοντας στην τελική τιμή λιανικής που πουλάει (π.χ. αποφασίζει ότι θα κερδίσει μόνο 10% οπότε η τιμή λιανικής είναι 1100 Ευρώ).

 

Τώρα, στο εξωτερικό συνηθίζεται να γράφεται σαν βιτρίνα απευθείας η εκπτωτική τιμή, δίνοντας παράλληλα και την RRP (την προτεινόμενη τιμή καταλόγου δηλαδή), για να εκτιμήσει και ο πελάτης την έκπτωση. Στην μίζερη τη χώρα μας, δίνουν βιτρίνα την "προτεινόμενη τιμή καταλόγου" και μετά από παρακαλητά σου κάνουν μία έκπτωση 10-20-30% επειδή είσαι καλό παιδί, φίλος, κολλητός κλπ προκειμένου να τους εκτιμήσεις. Το αποτέλεσμα ίσως να είναι το ίδιο, η νοοτροπία όμως όχι.

 

Τώρα, αν και μετά την έκπτωση η τιμή είναι πολύ διαφορετική από της Αμερικής (που ούτως ή άλλως θα είναι λίγο - μεταφορικά, τελωνεία, ποσότητα παραγγελίας κλπ) τότε απευθύνσου στο θέμα "Οι Αντιπρόσωποι...".

 

Ωστόσο, έχε υπόψη σου ότι στην Αμερική το Χ προιόν θα το βρεις σε 200 μαγαζιά, οπότε σφάζονται να δείξουν χαμηλές τιμές, ενώ στην Ελλάδα, το Χ προιόν θα το βρεις σε 1 με 2 το πολύ 3 μαγαζιά, οπότε θέλουν να σου το παίξουν κολλητοί.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί "αντιπρόσωποι" στην Ελλάδα δεν είναι παρά μικρά μαγαζιά που πάνε να το παίξουν αντιπρόσωποι. Αντιπροσωπεύουν κάτι και είναι και οι μόνοι που το πουλάνε. Πουλώντας το στις τιμές που το πουλάνε όχι απλώς το πουλάνε πανάκριβα αλλά αισχροκερδούν.

 

Παράδειγμα: Ένα μπάσο έχει 500 ευρώ σε όλη την Ευρώπη. Στην Ελλάδα "αντιπροσωπεύεται" από ένα μαγαζί που θυμίζει ψιλικατζίδικο και το πουλάει 1000 ευρώ. Το ευρωπαικό μαγαζί το αγοράζει σα μαγαζί και όχι σαν αντιπροσωπεία, και πάλι το πουλάει φτηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση: Μην κολλάτε να λέτε ποιο μαγαζί είναι! Μην τους αφήνετε να αισχροκερδούν ανενόχλητοι λόγω της διακριτικότητάς σας!

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Δεν είχα δει το Θέμα "Αντιπρόσωποι"

 

2ον) Συμφωνώ κ' εγώ με τον akisd28. Δεν νομίζω ότι μας κάνει καλό να τους κρύβουμε πίσω από την διακριτικότητα μας. Δεν θα τους κάνουμε τα μούτρα κρέας αλλά τουλάχιστον κάποια στιγμή ο κόσμος θα πονηρέψει και θα μάθει να φυλάγεται από τις παγίδες των αντιπροσώπων.

Και όταν λέω κόσμος δεν εννοώ κάποιους ψαγμένους που φροντίζουν 1 φορά τον χρόνο να τα σκάνε χοντρά για το σούπερ γουάο μηχάνημα γιατί αυτό συνήθως αφήνει μικρό κέρδος σε σχέση με τους πιτσιρικάδες που αγοράζουν τα "ψιλικά" όπως τα αποκαλούν οι μαγαζάτορες. ¶λλο πράγμα να πουλήσεις ένα ακριβό όργανο με 5-10% κέρδος το χρόνο και άλλο να πουλάς 50 κιθάρες των 300ευρο τον χρόνο με κέρδος 30-40%. Αυτός ο "κόσμος είναι που έχει τη δύναμη να διαμορφώσει την αγορά. Καθόμαστε και φιλοσοφούμε εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος θα διαβάσει της "εξυπνάδες" μας και της επόμενη φορά που θα πάει στον κ. Τρήμη, κ. Μεταλλίδη, κ. Στόλλα, κ. Μπονφηλάκη, κ. Ζοζεφ, κ. Διαμαντόπουλο, κ. Τάδε..... να του πει:

Κάτσε ρε μάστορα... από πού κι'ως που πουλάς της χορδές Warwick 40euro?

Η Willfred το ξέρει(νομίζω κάπως έτσι τη λένε την υπεύθυνοι πωλήσεων της εταιρίας)?

Αν παραγγείλω από Γερμανία τα σετ όλης της χρονιάς μέσω Ιnternet, ...θα σου μείνουν στα ράφια οι δικές σου και θα τις μοιράζεις στη γειτονία σου για να απλώνουν οι γυναίκες μπουγάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντος παιδια αγόρασα μόλις σήμερα ενα keyboard με τιμη αντιπροσωπίας 2480 euro δίνοντας-μετρητά πάντα-1800 euro, όταν στο πιο φθηνό e-shop στο εξωτερικό το είχα βρεί 1900 euro.

Δεν το πήρα βεβαια απο την αντιπροσωπία αλλα απο περιφεριακό μαγαζι της Αθήνας και χωρίς να έχω κάποια γνωριμία εκεί,να είμαι πελάτης κτλ.

Η πρώτη τιμή που μου είπε ήταν 1800!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντος παιδια αγόρασα μόλις σήμερα ενα keyboard με τιμη αντιπροσωπίας 2480 euro δίνοντας-μετρητά πάντα-1800 euro' date=' όταν στο πιο φθηνό e-shop στο εξωτερικό το είχα βρεί 1900 euro.

Δεν το πήρα βεβαια απο την αντιπροσωπία αλλα απο περιφεριακό μαγαζι της Αθήνας και χωρίς να έχω κάποια γνωριμία εκεί,να είμαι πελάτης κτλ.

Η πρώτη τιμή που μου είπε ήταν 1800!!![/quote']

 

 

Χρίστο καλορίζικο το πλήκτρο. Για πες μου όμως είναι Αμερικάνικο ή Ευρωπαϊκό? Γιατί αν είναι από Ευρώπη και εσύ το βρήκες σε αμερικάνικο e-shop μην ξεχνάς ότι τα ευρωπαϊκά προϊόντα εξάγωνται στην Αμερική με αποτέλεσμα να έχουν μεγαλήτερη τιμή. Όπως τα μπάσα Warwick, 345 χιλ. (1000ευρο) πριν από 6 χρόνια αγόρασα το Τhumb όταν αμερική είχε 2020$. Τη διπλάσια τιμή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου