Προς το περιεχόμενο

Πως θα ξεκινήσω να παίζω με γκρούπ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... είμαι καινούρια εδώ κ δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία για αυτό το θέμα... λοιπον.. Έκανα 10 χρόνια αρμονιο(μονόσκαλο και μόλις το τελείωσα δίσκαλο) και πριν λίγους μήνες τελείωσα και το δίσκαλο... Γενικά έχω κάνει πολλές διασκευές τραγουδιών, αφού ήταν απαραίτητες για τις εξετάσεις, έχω κάνει αυτοσχεδιασμό και η ακουστική μου ικανότητα είναι άριστη... Και θα ήθελα τώρα(παρόλο που δεν θα έχω και πολύ χρόνο λόγω σχολείου) να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά.. Δηλαδή θα ήθελα ίσως να συνεργαστώ με κάποιους καλλιτέχνες, ή να πάρω μέρος σε ένα εξιόλογο συγκρότημα.. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως αλαζονικό αλλα θέλω πολύ να κάνω κάτι τέτοιο... Όμως δεν ξέρω καθόλου πού και πώς να ψάξω, ποιον να πλησιάσω, με ποιον να επικοινωνήσω, σε ποιον να απευθυνθώ... Αν μπορείτε βοηθήστε με σασ παρακαλώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθες. :)

 

Θέλεις λοιπόν να συνεργαστείς  με κάποιους καλλιτέχνες, ή να πάρεις μέρος σε ένα αξιόλογο συγκρότημα …. Ως τι;  ???

Δεν νομίζω να ενδιαφέρονται για κάποιον που παίζει απλά και μόνον αρμόνιο.

 

Μάλλον θα πρέπει πρώτα να ασχοληθείς και με τα synthesizers και την σύνθεση ήχου.

 

Μετά θα πρέπει να παίζεις με όχι και τόσο αξιόλογες μπάντες

και αν είσαι καλή και αξιόλογη, τότε θα σε βρουν οι αξιόλογοι από μόνοι τους. ;)

 

Ξέρεις, υπάρχει κάτι σαν μαγικός συμπαντικός νόμος,

που λέει πως ο καθένας τελικά θα έχει ότι του αξίζει. 

Αν θέλεις κάτι πολύ, προσπάθησε να το αξίζεις.

Καλή τύχη.

 

ΥΓ. Α, αν θέλεις σήκωσε κάπου την δουλειά σου (πχ στο myspace.com)  να την ακούμε …

Είναι βασικό να μπορεί κάποιος να σε ακούσει.  ;)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+φωνώ αρχικά... Έπειτα ο χώρος της μουσικής για να καταξιωθείς δεν είναι εύκολος... Δεν πάει αναλογικά... Δηλαδη  σπουδασα-τελείωσα-ποιός με θέλει.... Π.χ. ένα παράδειγμα που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι ένας φίλος μου που πη΄ρε πτυχίο πιάνου στα 12 χρονάκια... και ενώ ξεκίνησε με αρκετά μουσικά σχήματα, τα είχε πάει σχετικά καλούτσικα, κ είχε περάσει και για οντισιόν για μερικούς καλλιτέχνες, κατέληξε στο σημείο να παίζει σε μπουζούκια... Όχι λίγα λεφτά βέβαια αλλα δεν ήταν αυτό που ονειρευόταν... Στο πιάτο ποτε δεν θα σου έρθει τίποτα εκτός αν έχεις ένα άστρο να λάμπει πάνω απο το κεφάλι σου... Αυτά τα λίγα απο μένα... Δηλαδή λίγο λίγο και απο τον πάτο ξεκινάν οι περισσότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα απλά να ψάξεις παιδιά που να παίζουν κάποιο όργανο και να χετε κοινά/κοντινά ακούσματα και ξεκινήστε ένα δικό σας ντουέτο/γκρούπ που να παίζετε μουσική που να σας αρέσει... {σίγουρα θα υπάρχει κάποιος στη γειτονιά σου ή στο σχολείο σου ή στο ωδείο που πήγαινες...}

 

..α, και ας αλλάξει ο τίτλος του θέματος σε κάτι πιο "σαφές"

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι πολύ ωραίο που θέλεις να παίξεις με άλλα άτομα. Θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε ότι πρέπει να ασχοληθείς με τα synthesizer και με τη σύνθεση ήχων.Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν αρκεί το πτυχείο μονόσκαλου ή δίσκαλου αρμονίου (Το δισκαλο μάλλον δε θα σου χρειαστεί), για να σε πάρουν οι εκάστοτε καταξιομένοι καλλιτέχνες. Προσπάθησε για αρχή να βρεις συμαθητές σου από το σχολείο και να κάνετε μια μπάντα με απότερο σκοπό την καλοπέραση και σιγά σιγά κανα live και θα έρθουν όλα μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Όλα αυτά είναι η αρχή... Σιγά σιγά θα μπείς στο πλαίσιο της μουσικής και αν θές να περπατήσεις θα τις βρείς τις άκρες σου... Που ξέρεις μπορεί να περπατήσετε και σαν γκρουπάκι... Τώρα σαφέστατα πιο εξυπηρετικό θα ήταν ένα συνθεσάιζερ... Κατευθείαν στα βαθιά μην ψάχνεις να μπεις... γιατι και να τα καταφέρεις, θα πνιγείς... Σιγά, σιγά να βλέπεις την προσαρμοστικότητα σου, να δεις το κατα πόσο μπορείς να συνεννοείσαι και με τους άλλους και να συνεργάζεσαι παράγοντας ένα καλό αποτέλεσμα και βλέποντας και κάνοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να παίξεις με φίλους και γνωστούς στην αρχή για να 'ψηθείς' λίγο.Σιγά σιγά όλα θα βρούν τον δρόμο τους και αντί να ψάχνεις εσύ ίσως και να σε ψάχνουνε-δεν θα γίνει μέσα σε μια μέρα αυτό βέβαια!

Παίξε όσο μπορείς...με όποιον μπορείς..και τα αξιόλογα θα έρθουν απο μόνα τους! ;)

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

evitaki ελα για τζαζιές εδω σε περιμένω

Σωστά.

 

Ποιός είπε ότι κάποιος πρέπει να παίζει συνθεσάιζερ;

Αν γνωρίζεις δίσκαλο υπάρχουν μπάντες jazz - blues που μπορείς να παίζεις.

Το θέμα όμως δεν είναι τι μπορεί να κάνει το όργανο σου, αλλά τι μπορείς εσύ.

Γι αυτό καλό είναι να ξεκινήσεις από αυτό που θέλεις και μπορείς εσύ να παίξεις.

Στις αγγελίες μας πολλοι ζητούν επιμόνως κημπορντίστες.

Ξεκίνα από εκεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου