Προς το περιεχόμενο

Πως θα ξεκινήσω να παίζω με γκρούπ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περί κατάχρησης δεν ισχύουν για τις υπόλοιπες φωτογραφίες και τα βιντεάκια που δημοσιεύονται στο noiz? Νομίζω ότι απλώς το πρόβλημα είναι πως αυτές οι εικόνες σοκάρουν. Και η ζαχαρένια μας στοιχίζει πολύ ακριβά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα περί κατάχρησης δεν ισχύουν για τις υπόλοιπες φωτογραφίες και τα βιντεάκια που δημοσιεύονται στο noiz? Νομίζω ότι απλώς το πρόβλημα είναι πως αυτές οι εικόνες σοκάρουν. Και η ζαχαρένια μας στοιχίζει πολύ ακριβά.

 

Βλακείες.

Οι εικόνες που δημοσιεύουν άλλοι δεν έχουν βραβείο Πούλιτζερ, ούτε γράφουν φαρδειά-πλατειά "Not for Public Use".

 

Προχωρώ σε διαγραφή τους.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει, γιατί είναι τόσο τρομερό που ανέβασε κάποιες φωτογραφίες ο μάνος; (συμφωνώ βέβαια ότι η φώτο που γράφει not for public use δεν έπρεπε να αναρτηθεί)

 

όπως το κατάλαβα εγώ, στη φάση που ανέβασε τις πρώτες φωτογραφίες, τον είχε κουφάνει ο ιχνηλάτης με τις εξωφρενικές θεωρίες περί συμπαντικής νομοτέλειας και ήθελε να απαντήσει με έντονο μήνυμα σε μια ανυπόστατη θέση. Μπορεί και να κατάλαβα λάθος, τι να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει, γιατί είναι τόσο τρομερό που ανέβασε κάποιες φωτογραφίες ο μάνος; (συμφωνώ βέβαια ότι η φώτο που γράφει not for public use δεν έπρεπε να αναρτηθεί)

 

όπως το κατάλαβα εγώ, στη φάση που ανέβασε τις πρώτες φωτογραφίες, τον είχε κουφάνει ο ιχνηλάτης με τις εξωφρενικές θεωρίες περί συμπαντικής νομοτέλειας και ήθελε να απαντήσει με έντονο μήνυμα σε μια ανυπόστατη θέση. Μπορεί και να κατάλαβα λάθος, τι να πω.

 

 

Η θέση μου:

 

- Η θεωρία της "συμπαντικής νομοτέλειας" είναι μία από τις πιο διαδεδομένες ιδέες στον πλανήτη, συγκρινόμενη ποσοστιαία μόνο με εκείνη της "μετενσάρκωσης". Μπορεί κάποιος να διαφωνεί ή να αδιαφορεί, αλλά υπάρχει και έχει τη δική της ιστορική εγκυρότητα. Η ιδέα της "συμπαντικής νομοτέλειας" περιλαμβάνει ασφαλώς και τη δυστυχία που όλοι εμπειρόμαστε στη ζωή και τη καθημερινότητά μας, αλλά επίσης περιλαμβάνει άλλα πράγματα: τη δημιουργικότητα, την ευτυχία, τη τέχνη κλπ.

 

- Η αντίληψη ότι όλα πάνε κατά διαόλου και ο κόσμος πεθαίνει της πείνας γενικώς και αορίστως είναι αμιγώς και μόνο δημοσιογραφική. Οι δημοσιογράφοι αρέσκονται στο να απομονώνουν θλιβερά κομάτια της καθημερινότητας και να τα ανάγουν σε εφαλτήρια για την εκτόξευση αξιωματικών θέσεων - θέσεων που συχνά δεν τους αφορούν καν, π.χ. δες ότι ο πιο γκρινιάρης τηλεπαρουσιαστής στα δελτία των 8 είναι ταυτόχρονα ο πλουσιότερος.

 

- Προσωπικά, δεν πιστεύω στις "καταγγελίες" κανενός τύπου - όποιος πιστεύει ότι υπάρχει δυστυχία και θέλει να κάνει κάτι γι' αυτό, ας πάει να προσφέρει ελεημοσύνη, ή εθελοντική εργασία, ή υπηρεσία κοινωνικού τύπου. Τίποτε άλλο δε θεωρώ έγκυρο.

 

- Ο Μάνος, παρ' ότι μπορεί να έχει αγαθότερα κίνητρα, νομίζει ότι με την ανάρτηση "σοκαριστικών" εικόνων υπογραμμίζει τη (δημοσιογραφική, όπως κατέδειξα) θέση του. Αυτό είναι αστείο, και συντελείται κατά παράβαση των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών του φωτογραφικού υλικού. Πολύ απλά, μπορεί οι φωτογράφοι να μη συμφωνούν με αυτά που γράφει ο Μάνος, παρ' ότι αυτός είναι απόλυτα βέβαιος ότι πρόκειται για ομοϊδεάτες.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εντάξει, γιατί είναι τόσο τρομερό που ανέβασε κάποιες φωτογραφίες ο μάνος; (συμφωνώ βέβαια ότι η φώτο που γράφει not for public use δεν έπρεπε να αναρτηθεί)

 

όπως το κατάλαβα εγώ, στη φάση που ανέβασε τις πρώτες φωτογραφίες, τον είχε κουφάνει ο ιχνηλάτης με τις εξωφρενικές θεωρίες περί συμπαντικής νομοτέλειας και ήθελε να απαντήσει με έντονο μήνυμα σε μια ανυπόστατη θέση. Μπορεί και να κατάλαβα λάθος, τι να πω.

 

 

Κατά τη γνώμη μου:

 

 

12ΑΧ7 ο Ιχνηλάτης και ο manosx είναι ελεύθεροι να λένε ότι θέλουν στα πλαίσια που τους επιτρέπει το φόρουμ και δεν το εκτιμάνε κάνοντας κατάχρηση.

 

Για μένα ο manosx έπεσε στην παγίδα να πρέπει να ρίξει 2 φορές το επίπεδό του για να "αντικρούσει" τα ανυπόστατα που γράφτηκαν, ανεβάζοντας φωτός ΠΑΙΔΙΩΝ που βιώνουν δυσκολίες που δεν μπορούμε ούτε να ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ, απλά ως επιχείρημα. Πιστεύω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ αυτό το δικαίωμα, ειδικά όταν το κάνει χαλαρά για να βγει από πάνω σε μια αναμφισβήτητα φαιδρή αντιπαράθεση. Λίγος ΣΕΒΑΣΜΟΣ δεν βλάπτει, ούτε λίγη ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.

 

Στο κάτω κάτω αν πρέπει να ποστάρεις το δράμα ενός παιδιού σε ιντερνετικό φόρουμ για να πείσεις κάποιον άλλον για κάτι, τότε μάλλον πρέπει να κάνεις ένα βήμα πίσω και να αναθεωρήσεις την αξία της συζήτησης (και του ανθρώπου με τον οποίο συζητάς πιθανώς).

 

Βέβαια και οι δυο τους μου απάντησαν με προσωπική επίθεση για το σθένος μου. Όταν δεν έχεις τι να πεις ή το παίρνεις υπερβολικά προσωπικά, εκεί καταφεύγεις. Κρίμα όμως, δεν ψαρώνω πλέον, ειδικά από Ιχνηλάτη - λιγουρεύοντα τρεζτζελέ και αερολογία κατ'επανάληψη.

 

Το ότι κάνουμε χαβαλέ γενικά στο φόρουμ και το αφεντικό είναι ιδιαίτερα ανεκτικό δε σημαίνει ότι υπάρχει carte blanche.

 

Νομίζω.

 

 

 

υ.γ.

 

"Don't feed the trolls." - Παλαιών Πατρών Γερμανός

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συντελείται κατά παράβαση των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών του φωτογραφικού υλικού. Πολύ απλά, μπορεί οι φωτογράφοι να μη συμφωνούν...

 

Οπως ειχε πει και ο Παυλος "...ένα έργο όταν φεύγει από τα χέρια του δημιουργού του αποκτά δική του προσωπικότητα, δική του ταυτότητα, σύμφωνα με τα οποία χαράζεται η πορεία του και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του έργου να ακολουθήσει αυτόνομη καριέρα, την οποία εν ονόματι οποιασδήποτε πατρότητας δεν έχετε δικαίωμα να σταματήσετε, ειδάλλως το ίδιο δικαίωμα έχει και το κράτος εν είδη λογοκρισίας..."

:)

 

Οσο αφορά αυτό το νομο της Κοσμικής Νομοτελειας παντως ειναι απο τα πιο χαζά που εχω διαβασει στο νοιζ. Αν εισαι στο πεζοδρομιο και σε χτυπησει ενας μεθυσμενος με το αυτοκινητο και μεινεις αναπηρος, σημαίνει οτι το αξιζες δηλ? Τι να πρωτογραψω για να αποδειξω ποσο ακυρος ειναι αυτος ο νομος... anyway...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειχε πει και ο Παυλος "...ένα έργο όταν φεύγει από τα χέρια του δημιουργού του αποκτά δική του προσωπικότητα, δική του ταυτότητα, σύμφωνα με τα οποία χαράζεται η πορεία του και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του έργου να ακολουθήσει αυτόνομη καριέρα, την οποία εν ονόματι οποιασδήποτε πατρότητας δεν έχετε δικαίωμα να σταματήσετε, ειδάλλως το ίδιο δικαίωμα έχει και το κράτος εν είδη λογοκρισίας..."

:)

 

Ποιός Παύλος, ο Μπακογιάννης;  :D (πλάκα κάνουμε...)

 

Σόρρυ πάντως αλλά για κάποιο λόγο τα αποφθέγματα ανθρώπων μου φαίνονται απλά σαν...αποφθέγματα ανθρώπων με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν συμφωνώ καθόλου με το συγκεκριμένο.

 

Οσο αφορά αυτό το νομο της Κοσμικής Νομοτελειας παντως ειναι απο τα πιο χαζά που εχω διαβασει στο νοιζ. Αν εισαι στο πεζοδρομιο και σε χτυπησει ενας μεθυσμενος με το αυτοκινητο και μεινεις αναπηρος, σημαίνει οτι το αξιζες δηλ? Τι να πρωτογραψω για να αποδειξω ποσο ακυρος ειναι αυτος ο νομος... anyway...

 

 

 

Και εμμέσως η σαχλαμάρα συνδέεται με το ΝΟΙΖ και όχι με το άτομο που το έγραψε....

 

Έλα ντε φίλε spewfy, ποιός καθορίζει τι αξίζει κανείς; Πως φτιάχνεται ο τέλειος μουσακάς; Αν ψεκάσουμε το μέταλζόουν με Aroxol θα φύγουν τα ενοχλητικά τζιτζίκια; Ερωτήματα που θα μείνουν ίσως αναπάντητα για πάντα....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλη συμφωνω με τα 1000 οχι όμως επειδη το ειπε ο Σιδηροπουλος. Εσυ μπορει να γραψεις ενα κομματι για να εκφρασεις τον πονο σου π.χ. Μπορει ομως εμενα αυτο το κομματι να μου προκαλει σεξουαλική διάθεση και παράξενες ορμες.. Πως θα μου σταματησεις τις ορμες οταν ακουω το κομματι σου?

Απλά δε μπορεις... γιατί το εργο τεχνης εχει παρει το δρομο του... Ακομα και να μπορουσες, δε θα ηταν σωστο να σταματησεις την πορεια του.. το εργο αποκτά δικια του οντοτητα και υπάρχει ανεξαρτητο πλέον απο το δημιουργό του ακομα και οταν αυτος πεθάνει. Ειτε μας αρεσει είτε όχι.

8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να σου σταματήσω τις ορμές τι με νοιάζει εμένα; Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχουν τα πνευματικά δικαιώματα και η προστασία τους με κάτι τέτοιο.

 

Εγώ νομίζω ότι οι άνθρωποι είναι αυτοί που προσδίδουν στο έργο την οποιαδήποτε αξία που μπορεί να έχει, το να θεοποιούμε το κομμάτι ή να του προσδίδουμε ανθρωπομορφικά στοιχεία είναι απλά ένδειξη ενθουσιασμού και εκτίμησης μέσω της υπερβολής.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου