Προς το περιεχόμενο

Εγω ο Vangelis (συνέντευξη στο BHMagazino)


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θέλω λίγο σεβασμό στο θέμα μου,δεν το ανέβασα για να γίνει frappe,το video με την "τσιγαριά" που ανέφερες το έχω δει... Αφουγκράζεται!!!

(κάτσε να κάνω και εγώ ένα επί της ευκαιρίας)

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω λίγο σεβασμό στο θέμα μου,δεν το ανέβασα για να γίνει frappe,το video με την "τσιγαριά" που ανέφερες το έχω δει... Αφουγκράζεται!!!

 

:D

 

Ναι.. σιγά μην αφουγκράζεται...

 

Το βίντεο είναι στυλιζαρισμένο στο εκτεταμένο κινηματογραφικό υλικό που είχε κυκλοφορήσει εκείνη την περίοδο με τις πρόβες και τη συνθετική διαδικασία που είχε ακολουθήσει ο John Williams για τον "Πόλεμο των Άστρων". Είχε στηθεί μία τεράστια οθόνη πάνω από την αίθουσα που πρόβαρε η London Symphony Orchestra και ο Williams προσπαθούσε να προσαρμόσει τα tempi έτσι ώστε να συγχρονίζονται οι δυνατές σκηνές της ταινίας με τη μουσική.

 

Εξ' αιτίας του ότι αυτό το υλικό το είχε δει ολόκληρη η οικουμένη, το βίντεο του Vangelis δεν μπορεί να νοηθεί παρά σαν μικρότερη - εχμμ, εσωτερικότερη ήθελα να πω απομίμηση εκείνου του υλικού - μπολιασμένη (θα έλεγα) από εξαρχειώτικη διάθεση.

 

:) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει...

 

Δες αυτό....Το video απο το εκπληκτικό 2001: A Space Odyssey/Stanley Kubrick

 

ALPHA

[flash=200,200]

 

Για την ιστορία,έχει συγχρονιστεί πολύ όμορφα με το Echoes (Pink Floyd)

 

άλλο απίστευτο  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει...

 

Δες αυτό....Το video απο το εκπληκτικό 2001: A Space Odyssey/Stanley Kubrick

 

ALPHA

[flash=200,200]

 

Για την ιστορία,έχει συγχρονιστεί πολύ όμορφα με το Echoes (Pink Floyd)

 

άλλο απίστευτο  8)

 

Την σύνθεση "Alpha" (μαζί με διάφορες άλλες) είχα την τύχη να την ακούσω στο πλανητάριο του Λονδίνου το 1989, υπό την συνοδεία ενός οπτικού ντελίριου συνοδευόμενου από εικόνες από το διάστημα και διάφορα lasers και βιντεοπροβολείς, όλα καλαίσθητα και πλήρως εναρμονισμένα μεταξύ τους. Αναφέρομαι σε ανεπανάληπτη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια ειναι τοσο εκπληκτικη που συνδυαζεται με οποιαδηποτε μουσικη. Εκει φαινεται το μεγαλειο του Κιουμπρικ κι οχι του συνθετη ;)

 

Απο εκει και περα. Ο Παπαθανασιου αποτελεσε για μενα το εναυσμα στα 6 μου να ξεκινησω να ασχολουμαι με πληκτρα. Ουτε ο Jarre ( που ομολογω πως ακουγα πολυ νωριτερα ), ουτε ο Yanni ( τοτε νεαρος ο Γιαννακης ), ουτε και ο Σπανουδακης!

Ακουσα το Alpha και το Hymn κι ειπα "αυτο το οργανο θελω να μαθω" ( ασχετα εαν μετα αυτο κοστισε αρκετα στους γονεις μου :D ).

 

Οποτε, δεν εχω κανενα λογο να κρινω καποιον που αποτελεσε το "μεντορα" μου ( ακουστικα ) απο μια συνεντευξη. Ποιος μπορει να περιορισει ενα ταλεντο μεσα σε 5-6 ερωτησουλες; Κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια εμπειρία είχα ζήση σε ηλικία επτά χρόνον,στο δικό μας αθηναϊκό πλανητάριο.

Όπου το κεντρικό θέμα ήταν τα κύματα του Σπανουδάκη...(όχι το total)..Αγνά συναισθήματα,πρώτα ακούσματα κτλ..Και μια αναφορά στον λημμα Ντελίριο Our  :)

Ψυχική πάθηση κατά την οποια ο ασθενής έχει συγχυσμένες και εμμονες ιδέες γύρω από ένα θέμα αποκλειστικά,παραλήρημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια ειναι τοσο εκπληκτικη που συνδυαζεται με οποιαδηποτε μουσικη. Εκει φαινεται το μεγαλειο του Κιουμπρικ κι οχι του συνθετη ;)

 

Απο εκει και περα. Ο Παπαθανασιου αποτελεσε για μενα το εναυσμα στα 6 μου να ξεκινησω να ασχολουμαι με πληκτρα. Ουτε ο Jarre ( που ομολογω πως ακουγα πολυ νωριτερα ), ουτε ο Yanni ( τοτε νεαρος ο Γιαννακης ), ουτε και ο Σπανουδακης!

Ακουσα το Alpha και το Hymn κι ειπα "αυτο το οργανο θελω να μαθω" ( ασχετα εαν μετα αυτο κοστισε αρκετα στους γονεις μου :D ).

 

Οποτε, δεν εχω κανενα λογο να κρινω καποιον που αποτελεσε το "μεντορα" μου ( ακουστικα ) απο μια συνεντευξη. Ποιος μπορει να περιορισει ενα ταλεντο μεσα σε 5-6 ερωτησουλες; Κανεις!

 

ομοφωνώ απόλυτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε άτομο...

 

 

Πσσσ αυτα ειναι, αθανατη ελληνικη λεβεντια. Φραππε δεν υπαρχει, αλλα στην αλλη μερια του Steinway υπαρχει φλυτζανακι παντως

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου