Προς το περιεχόμενο

roland fantom x6 vs fantom g6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.ειμαι νεο μελος αλλα σας παρακολουθω αρκετο καιρο.θελω να αγορασω ενα synth οταν πουληθει το δικο μου,εβαλα και αγγελια σημερα εδω.εχω καποια μοντελα στο νου απο διαφορες εταιριες.αλλα για να ξεκαθαρισω θελω την γνωμη σας.α)υπαρχει καρτα srx με λαικους ηχους για το fantom x6 και αν ναι την διαθετει μονον ο χναρακης η ολος ο στολλας,αν οχι με τι διατιθονται οι λαικοι ηχοι καρτα cd rom???.β)υπαρχει αντιστοιχο πακετο λαικων ηχων για το fantom g6 h ειναι νωρις για κατι τετοιο,γιατι ειδα νεες καρτες τυπου arx.καθοτι οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες δεν ξερω τι να προτιμησω.και κατι ακομα.ποιο ειναι το μελλον των triton extreme της korg? εισαγονται πλεον? η εταιρια τα παραγει παντως.σας ευχαριστω και περιμενω γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλωσήρθες φίλε Παναγιώτη! ;)

Πάμε στο ψητό λοιπόν...

 

α) Δεν υπάρχει SRX κάρτα για λαϊκούς ήχους. Υπάρχει μόνο η SRX-09 World Collection που ίσως να περιέχει ήχους ταιριαστούς σε λαϊκά παιξίματα αλλά δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες. Επίσης δεν ξέρω περί άλλου πακέτου με λαϊκούς ήχους αλλά σίγουρα θα ξέρει ο κύριος Χναράκης που είναι μέλος του Noiz.

 

β) Οι κάρτες ARX του G είναι ελαφρώς άσχετες με τα πακέτα λαϊκών ήχων που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν στο μέλλον. Και πάλι δεν μπορώ να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες, sorry.

 

Πάντως είναι περίεργο το ότι σκέφτεσαι να πάρεις το παλιό μοντέλο. Ειδικά όταν η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη όπως λες, είναι αυτονόητο να προτιμήσεις το καινούριο μιας και ενσωματώνει νεότερη τεχνολογία και σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο προσκήνιο.

 

Τέλος, δεν ξέρω πώς συμπέρανες ότι η Korg παράγει ακόμα το Triton Extreme. Από αυτά που βλέπω στην αγορά (δεν υπάρχει καινούριο ούτε για δείγμα), μάλλον έχει σταματήσει η παραγωγή του. Πέραν αυτού, σιγά σιγά θα το βλέπουμε όλο και λιγότερο γιατί το M3 είναι σαφώς καλύτερο όργανο και σταδιακά βγαίνουν και πακέτα λαϊκών ήχων που είναι και ο κυριότερος λόγος που το Extreme το ψάχνει ακόμη κόσμος... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις διευκρινισεις.α)ας απαντησει λοιπον ο κυριος χναρακης αν υπαρχει καποιο τετοιο πακετο.με εκπλησει οτι ολοι λενε οτι υπαρχει πληθωρα λαικων ηχων αλλα δεν διευκρινιζουν που τους βρισκεις και σε τι μορφη ειναι.β)γνωριζω οτι οι arx ειναι ασχετες με λαικα,προς το παρον......γι αυτο σκεφτομουν το παλιο.συμφωνω γι αυτα που λες. το καινουριο ειναι σαφως προτιμοτερο απλα με φοβιζει μηπως χασω καποιο πακετο ηχων προς τιμη αλλων μη χρησιμων ηχων απο εμενα.εξαλλου για 100 ευρω διαφορα δεν τιθεται θεμα.οσο για το triton extreme αν κοιταξεις το site της korg θα το δεις εκει να παραγεται.αλλα αν ειναι ετσι οπως τα λες οτι δηλαδη σταματησε η εισαγωγη θα σταματησει και η παραγωγη του.ειναι θεμα χρονου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fantom X ειναι και sampler,παιρνει 512 Mb ram & καρτα με 1 GB να βαζεις τα δειγματα.

Οποτε μπορεις να βαλεις οτι ηχο θελεις απο akai roland emu κλπ sample cd's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a)edesaios.φυσικα και κοιταζω και για korg και συγκεκριμενα tr απλα θελω να διωξω τον εμφυλιο της roland fantom x h g.για να εχω ενα μοντελο υποψηφιο απο καθε εταιρια.ωστοσο εκανα μια σκεψη για guno g,juno stage.εχεις καμια αποψη γι αυτα?εχουν τιποτα απο fantom?b)makis kai edessaios.τι γνωμη εχετε,το μελλοντικο μου οργανο να ειναι και σαμπλερ?απο οτι καταλαβα  συνεχεια μπορεις να βαζεις ηχους εχτρα και να μην τελειωνεις ποτε.το fantom g εχει sampler η ειναι μονο synth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την προτίμηση σε σχέση G και X, προσωπικά, πήρα ένα fantom X από μαγαζί, display model, με αρκετή έκπτωση, μιας και όσο έπαιξα με το fantom G, οι ήχοι του μου φάνηκαν "κλινικά" καθαροί και δεν είχαν αυτή την γλύκα του ήχου της Roland που ζητούσα. Η απόφαση μου στηρίχτηκε μόνο και μόνο σε αυτή τη παράμετρο, μιας και, έχοντας MV-8800, δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ το sequencer ή το sampler του fantom.

MV-8800/Fantom X/Macbook Pro 17''/Saffire/Genelecs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πρότεινα το Fantom G. Έχω αποκτήσει εδώ και 3 μέρες το G6 και πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει εδώ και πολλά χρόνια.

Έχω ακούσει και το Fantom X αλλά πιστεύω ότι οι ήχοι του είναι πιο πίσω, από πλευράς ποικιλίας και πληρότητας. Το δε άκουσμα εμένα με ικανοποίησε το ίδιο μπορώ να πω. Κλασσικός ήχος Roland και στα δύο όργανα. Πάντως στο Fantom G ορισμένοι ήχοι είναι κάκιστα προγραμματισμένοι, ενώ άλλοι λείπουν από τη λίστα των patches, ενώ τα αντίστοιχα πολυδείγματα υπάρχουν κανονικά στη ROM. Όπως και να έχει, είναι υπερπλήρες και είναι πολύ λίγα αυτά που μου λείπουν και θα χρειαστώ να εισάγω ως WAV ή να σαμπλάρω από την αρχή.

 

Προσωπικά προτείνω το Fantom G.

 

 

Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε korg,αφού θες τόσο πολύ λαικό ήχο?

Όχι και η Korg καλύτερη στους λαϊκούς. Για παράδειγμα, ούτε ένα πολυδείγμα forte strings της προκοπής δεν έχουν ενσωματώσει στο Μ3. Πού είναι οι δοξαριές τύπου Τ3/01W? Πουθενά. Το όργανο το έχουν προσανατολίσει πιο πολύ σε dance-hiphop είδη πλέον. Πιστεύω ότι δεν έχει σχέση με Triton Studio και με Triton Extreme, αν και εκείνα έπασχαν σε συγκεκριμένες κατηγορίες ήχων.

 

 

Edit:

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στη διαχείριση ήχων, συστήματος, αποθηκευτικών συσκευών κλπ, τα Fantom και ιδίως τα νέα G6/7/8 είναι έτη φωτός μπροστά. Η φόρτωση των projects με δικά σου δείγματα στο Fantom G είναι ταχύτατη, που για τα live είναι ανεκτίμητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πρότεινα το Fantom G. Έχω αποκτήσει εδώ και 3 μέρες το G6 και πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει εδώ και πολλά χρόνια.

Έχω ακούσει και το Fantom X αλλά πιστεύω ότι οι ήχοι του είναι πιο πίσω, από πλευράς ποικιλίας και πληρότητας. Το δε άκουσμα εμένα με ικανοποίησε το ίδιο μπορώ να πω. Κλασσικός ήχος Roland και στα δύο όργανα. Πάντως στο Fantom G ορισμένοι ήχοι είναι κάκιστα προγραμματισμένοι, ενώ άλλοι λείπουν από τη λίστα των patches, ενώ τα αντίστοιχα πολυδείγματα υπάρχουν κανονικά στη ROM. Όπως και να έχει, είναι υπερπλήρες και είναι πολύ λίγα αυτά που μου λείπουν και θα χρειαστώ να εισάγω ως WAV ή να σαμπλάρω από την αρχή.

 

Προσωπικά προτείνω το Fantom G.

 

Όχι και η Korg καλύτερη στους λαϊκούς. Για παράδειγμα, ούτε ένα πολυδείγμα forte strings της προκοπής δεν έχουν ενσωματώσει στο Μ3. Πού είναι οι δοξαριές τύπου Τ3/01W? Πουθενά. Το όργανο το έχουν προσανατολίσει πιο πολύ σε dance-hiphop είδη πλέον. Πιστεύω ότι δεν έχει σχέση με Triton Studio και με Triton Extreme, αν και εκείνα έπασχαν σε συγκεκριμένες κατηγορίες ήχων.

 

 

Edit:

Επίσης μην ξεχνάτε ότι στη διαχείριση ήχων, συστήματος, αποθηκευτικών συσκευών κλπ, τα Fantom και ιδίως τα νέα G6/7/8 είναι έτη φωτός μπροστά. Η φόρτωση των projects με δικά σου δείγματα στο Fantom G είναι ταχύτατη, που για τα live είναι ανεκτίμητο.

Δε κατάλαβες φίλε μου.Εγώ εννούσα να κοιτάξει τα παλαιότερα triton extreme,TR,TR rack.

Όσο για το sampler σίγουρα καλά θα ήτανε το όργανο που θα επιλέξεις να έχει sampler αν και πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να ξεκινήσεις έχοντας ώς δεδομένο ότι θα παίζει με samplαρισμένους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο workstation που αγορασα ειναι το Fantom X8.

Δεν με ενδιαφερουν πλεον τα hardware.

Εχω οτι ηχο γουσταρω στο PC μου, και τερμα αρκετα χωσαμε σε synth's ;D

Aυτα ειναι για τα παλικαρια που παιζουν στα μαγαζια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου