Προς το περιεχόμενο

roland fantom x6 vs fantom g6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω να μπορεί οποιοσδήποτε κοινός υπολογιστής που έχει σεταριστεί για μουσική να μπορεί να χτυπήσει στην ευχρηστία ένα καλό hardware synth workstation. Μπορεί με το PC να έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και καλύτερο γραφικό περιβάλλον, αλλά την αμεσότητα και την αξιοπιστία του hardware μηχανήματος δε μπορεί το φτάσει. Τις περισσότερες φορές παλεύεις με οδηγούς συσκευών, τρόπους και πατέντες για να μειώσεις το latency και χίλια άλλα. Να μη βάλουμε στη μέση και την αναξιοπιστία των λειτουργικών συστημάτων, τουλάχιστον στην πλατφόρμα των Windows.

 

Πάντως τα hardware synths δεν είναι προτιμότερα μόνο για όσους δουλεύουν στα νυχτερινά μαγαζιά, αλλά για οτιδήποτε έχει να κάνει με παίξιμο μουσικής live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eαν ακουσεις τα πιανα απο Ivory,NI the grand piano,strings απο τα east-west

orchestra,vienna,Drums απο BFD,DFH2,κλπ μετα αντε να παιξεις με τους ηχους

που εχουν τα hardware synth's -workstasions.

Προσωπικα για μενα που δεν παιζω live ειναι ολα αχρηστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μπορεί οποιοσδήποτε κοινός υπολογιστής που έχει σεταριστεί για μουσική να μπορεί να χτυπήσει στην ευχρηστία ένα καλό hardware synth workstation. Μπορεί με το PC να έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και καλύτερο γραφικό περιβάλλον, αλλά την αμεσότητα και την αξιοπιστία του hardware μηχανήματος δε μπορεί το φτάσει. Τις περισσότερες φορές παλεύεις με οδηγούς συσκευών, τρόπους και πατέντες για να μειώσεις το latency και χίλια άλλα. Να μη βάλουμε στη μέση και την αναξιοπιστία των λειτουργικών συστημάτων, τουλάχιστον στην πλατφόρμα των Windows.

 

Πάντως τα hardware synths δεν είναι προτιμότερα μόνο για όσους δουλεύουν στα νυχτερινά μαγαζιά, αλλά για οτιδήποτε έχει να κάνει με παίξιμο μουσικής live.

Μπορούμε σας παρακαλώ πολύ να κόψουμε αυτή την καραμέλα με τους υπολογιστές; Για να γνωρίζετε κάποια πράγματα επ' αυτού λοιπόν:

 

1) Αν στήσεις σωστά έναν μουσικό υπολογιστή, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σε έχεις κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας και τέτοια χαριτωμένα.

2) Αν μάλιστα τον χειρίζεσαι και σαν μουσικό υπολογιστή και όχι σαν πλατφόρμα για testing σπασμένων, ούτε και με τα Windows θα έχεις πρόβλημα.

3) Και να χαλάσει ο υπολογιστής (συμβαίνουν κι αυτά), δεν εξαρτάσαι από το service της αντιπροσωπείας και οποιοδήποτε άλλο μονοπώλιο.

 

Το τελειώνω εδώ, δεν χρειάζεται όμως να ακούμε συνέχεια τις ίδιες ιστορίες τρόμου. Προτείνω να επανέλθουμε στο θέμα που είναι το "X vs G". Τα υπόλοιπα είναι περιττά, ο καθένας επιλέγει ό,τι του κάνει κέφι ανάμεσα σε PC και hardware synth και είμαστε όλοι χαρούμενοι. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έθιξα καθόλου την ποιότητα που μπορεί να έχει ένα πολύ καλό VSTi, π.χ. ένα EmulatorX ένα Gigastudio ή ένα NI Kontakt φορτωμένο με ό,τι καλύτερο υπάρχει ορχήστρες ή άλλους φυσικούς ήχους, σε σχέση με ένα hardware synth/workstation. Το θέμα για μένα ήταν και θα είναι η αστάθεια των Windows, ότι και να τους κάνεις, όσο καλά και να τα σετάρεις με γνήσια προγράμματα και χωρίς μπιχλιμπίδια εκτός μουσικής (MSN messengers, Limiwire και λοιπά επικίνδυνα), τη ζημιά θα σου την κάνουν αργά ή γρήγορα. Ένα fatal error και γεια σας. Ό,τι δούλευες το έχασες.  ;)

 

Και επειδή το θέμα είναι το vs μεταξύ Fantom G & Fantom X, μόνο και μόνο για τη γρήγορη φόρτωση των projects, πιστεύω ότι το Fantom G είναι προτιμότερο. Επίσης η οθόνη του δε συγκρίνεται. Αυτό για τις καταστάσεις σε live. Σε studio πιστεύω ότι λίγο-πολύ τα δύο όργανα το ίδιο αποδίδουν, ιδίως όταν έχεις ένα υπολογιστή φορτωμένο με πολλά ποιοτικά VSTi και χρησιμοποιείς το keyboard κυρίως για controller.

 

Αυτά από μένα. Δεν είχα σκοπό να πάω την κουβέντα στη γνωστή διαμάχη "hardware vs software" και με συγχωρείτε αν για λίγο παρασύρθηκα.

 

Φιλικά.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πραγμα εμπλεξε παιδια.καλα και τα software αλλα το θελω για μαγαζια.ενω δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα fantom g h x...μπαινουν και αλλα οργανα στο παιχνιδι οπως triton extreme.συζητω και το σεναριο μεταχειρισμενο fantom x.και μεσα σε ολα αυτα καποιος μου προτεινε ανταλαγη με korg pa 800 με λιγο κοστος για εμενα παραπανω.περιμενω τις γνωμες σας για τις δυνατοτητες κυριως των ηχων και των τιμων για τα μεταχειρισμενα.το pa 800 ειναι 1χρονου ο τυπος ειναι ερασιτεχνης και θελει να κανει ανταλλαγη με yamaha ex5.ειναι η δεν ειναι περιεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μπορεί οποιοσδήποτε κοινός υπολογιστής που έχει σεταριστεί για μουσική να μπορεί να χτυπήσει στην ευχρηστία ένα καλό hardware synth workstation. Μπορεί με το PC να έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και καλύτερο γραφικό περιβάλλον, αλλά την αμεσότητα και την αξιοπιστία του hardware μηχανήματος δε μπορεί το φτάσει. Τις περισσότερες φορές παλεύεις με οδηγούς συσκευών, τρόπους και πατέντες για να μειώσεις το latency και χίλια άλλα. Να μη βάλουμε στη μέση και την αναξιοπιστία των λειτουργικών συστημάτων, τουλάχιστον στην πλατφόρμα των Windows.

 

Πάντως τα hardware synths δεν είναι προτιμότερα μόνο για όσους δουλεύουν στα νυχτερινά μαγαζιά, αλλά για οτιδήποτε έχει να κάνει με παίξιμο μουσικής live.

 

συμφωνώ απόλυτα. Η ευκολία που μου προσφέρει το μοτιφάκι που που με το πάτημα μερικών κουμπίων έχω τους ήχους που θέλω στα πόδια μου είναι το Α και το Ω της μουσικής μου τον τελευταίο 1,5 χρόνο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πριν απο λιγο μιλησα με εναν φιλο expert σε synth.μαεστρο και σε μαγαζι κατα καιρους.τον εψαχνα πολυ καιρο.οταν του ειπα το γνωστο σεναριο των fantom kai επειδη ξερει τι μουσικη παιζω και ποιος ειμαι μου προτεινε να μην παρω κανενα απο τα 2 απλα.δεν κανουν λεει για λαικα ειναι πιο μοντερνα οργανα για αλλες ορχηστρες που προς το παρον δε με βλεπω εκει.και στοιχιζουν για το πορτοφολι μου αρκετα.για να μην ξοδευτω πολυ μου προτεινε ξερα korg triton tr.εχει λεει και αμετρητους λαικους ηχους να μου δωσει.τον ρωτησα μαλιστα σε αυτα τα χρηματα και για τα juno της roland και ουτε να ακουσει ηθελε.μια χαρα οργανα ειναι φυσικα αλλα δεν κανουν για μενα λεει.του εχω εμπιστοσυνη κατι ξερει αυτος.....ακουω γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο σου το μαέστρο και θα σου προτείνω να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο extreme ή ένα tr. Είναι δοκιμασμένα, αξιόπιστα και ότι πρέπει για λαικά. Επιπλέον θα έχεις και καλή υποστήριξη στο συγκεκριμένο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι σόι λαϊκούς ήχους μιλάμε ρε παιδιά δηλαδή, θα τρελαθώ.

Έχει το TR ή το Extreme ήχους λαϊκούς της προκοπής?

Μιλάμε για μπαγλαμάδες, ορχήστρες βιολιών κλπ ή απλά ψηφιακιζέ ρόμικα solo leads της πλάκας, του τύπου DX7 ή Μ1 που μπορεί να βγάλει και ένα Yamaha PSR των 300€?

Μιλάμε για ποιοτικούς ήχους ή για πανηγύρια; Αν είναι για το δεύτερο, και ένα M1 με το καταπληκτικό του πιάνο θα σου κάνει.  ;D

 

Το Fantom-G το έχω μία βδομάδα και έχει έτοιμους πολλούς καλούς ήχους από αυτούς που κατα καιρούς είχα φτιάξει με το παλιό μου XP-50 φορτωμένο με κάρτες Orchestral, World και δε συμμαζεύεται. Χώρια αυτούς που έχω φτιάξει ήδη πανεύκολα.

 

Δε νομίζω να τίθεται σύγκριση. Το όργανο είναι υπερπλήρες.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου