Προς το περιεχόμενο

roland fantom x6 vs fantom g6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λεμε λαικους ηχους ενοουμαι διαφορα solo leads που κατα καιρους εχουν ακουστει σε λαικες ορχηστρες και οχι μονο.ακορντεον κανονακια σαζι ουτι κ.α......γιατι της πλακας?οσο για το αν τα βγαζει ενα psr των 300 ευρω ισως...στο 7ο ονειρο.εχω παιξει σε μια δεκαδα απο αυτη την σειρα και δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουν τετοιον ηχο.καλος ο ποιοτικος ηχος και σεβαστος αλλα με το πανηγυρι βγαζεις χρημα.οσο για το m1 ας το ειχαμε καινουριο.καμια διαφωνια για το fantom g το δεχομαι.αλλα οι μισοι λενε ετσι οι αλλοι αλλιως.καπου πρεπει να καταληξω.αν το ειχαν στη εκθεση εδω στην καλαματα δεν θα χρειαζοταν και τοση συζητηση το θεμα.αλλα αν παρω το korg tr τωρα και δεν καταξοδευτω ισως του χρονου να παρω και κανενα αλλο.το fantom g μπορει να μειωθει η τιμη του γιατι θα υπαρχει καποιο αλλο fantom gti!!!! παντως μην νομιζεις....δεν κατεληξα ακομα και μου φαινεται εχω λιγο δρομο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α, εντάξει, αν μιλάμε για ποιοτικούς solo lead ήχους, και ένα V-Synth GT μπορεί να ανταπεξέλθει, όπως επίσης και ένα Minimoog Voyager, αλλά επίσης και ένα Korg Sigma, για όσους το θυμούνται. Πιστεύω παρόλα αυτά ότι ο σύγχρονος πληκτράς που παίζει στα μαγαζιά, είτε παίζει σκυλάδικα είτε ποιοτικά έντεχνα, είτε ροκ, είτε σε πανηγύρια, χρειάζεται τα πάντα, και ποιοτικούς ήχους φυσικών οργάνων και πειστικούς solo lead ήχους και pads και τα πάντα. Δηλαδή χρειάζεσαι ένα όργανο που να καλύπτει όσο είναι δυνατόν καλύτερα όλες τις κατηγορίες ήχων. Πάνω απ' όλα χρειάζεται εργονομία και στήριξη από το λειτουργικό όσον αφορά το live παίξιμο. Και ένα user interface που να προωθεί το live παίξιμο, πολλούς controllers, μεγάλη και ευκρινής οθόνη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ισως εχεις δικιο.αλλα το minimoog και το sigma ειναι παλια.το v-synth κοστιζει ακριβα και παλι μου ειχαν πει οτι δεν κανει για λαικα.συμφωνω οτι και μουσικη να παιζεις το οργανο πρεπει να εχει ολους τους ηχους απο ολες τις κατηγοριες.γιατι δεν ειναι μονο ta lead ειναι και αλλοι ηχοι πιανα πνευστα κ.α.γι αυτο σκεφτομουν τα fantom.γνωριζω αν παρω το korg tr οτι δεν θα με καλυψει σε ολους τους τομεις αλλα οταν εχω ακρες που θα μου δωσουν οτι ηχο θελω δεν ανησυχω.και αν ψαξω θα βρω και αλλους.οταν ενα οργανο εχει υποστηριξη απο τριτους δεν το φοβαμαι.ας μην ειναι το τελειο.και να σου πω και κατι ευκαιρια ψαχνω του χρονου να παρω και κανενα αλλο.για σκεψου κανα fantom xr με 6 srx καρτες?η λες να βγαλει η roland και κανενα gr (η rack εκδοση του fantom g) εστω και κομενη εκδοση θα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ισως εχεις δικιο.αλλα το minimoog και το sigma ειναι παλια.το v-synth κοστιζει ακριβα και παλι μου ειχαν πει οτι δεν κανει για λαικα.συμφωνω οτι και μουσικη να παιζεις το οργανο πρεπει να εχει ολους τους ηχους απο ολες τις κατηγοριες.γιατι δεν ειναι μονο ta lead ειναι και αλλοι ηχοι πιανα πνευστα κ.α.γι αυτο σκεφτομουν τα fantom.γνωριζω αν παρω το korg tr οτι δεν θα με καλυψει σε ολους τους τομεις αλλα οταν εχω ακρες που θα μου δωσουν οτι ηχο θελω δεν ανησυχω.και αν ψαξω θα βρω και αλλους.οταν ενα οργανο εχει υποστηριξη απο τριτους δεν το φοβαμαι.ας μην ειναι το τελειο.και να σου πω και κατι ευκαιρια ψαχνω του χρονου να παρω και κανενα αλλο.για σκεψου κανα fantom xr με 6 srx καρτες?η λες να βγαλει η roland και κανενα gr (η rack εκδοση του fantom g) εστω και κομενη εκδοση θα λεει.

Δεν ξέρω για rack έκδοση του Fantom-G, ίσως και να βγει κάποια στιγμή. Πάντως δεν έχω ακούσει κάτι. Το Fantom-XR είναι καλή λύση. Αν έχεις  κάποιο άλλο πλήκτρο για controller, γιατί όχι. Έχει πέσει και η τιμή του, μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω εχω ακουσει απλα το φανταστηκα.προσπαθησα να μπω στο μυαλο της roland.σκεψου το fantom xr με τις καρτες? καπου το πηρε το ματι μου μολις 800 ευρω σκεψου σε ενα χρονο....εξαλλου rack ειναι υπο λογικες συνθηκες δεν χαλαει σαν τα πληκτρα.οσο για controller εχω το roland exr-gr5 το οποιο δεν το βλεπω για το ιδανικο.ποτε δεν μου αρεσε η αισθηση του keyboard.και το υποθετικο korg tr αν το παρω για το οποιο επιφυλασσομαι.παντως και τα 2 οργανα δεν προκειται να την βγουν στο yamaha ex5 με τιποτα.το εν λογω εχει 2 midi sets και ειναι πληρης λειτουργιων γι αυτη την δουλεια.ασε που εχει φοβερο πληκτρολογιο.για να καταλαβεις μπορω και παιζω με διπλασια ταχυτητα απο το gr5.ελπιζω το tr να με καλυψει σε αυτο.ετυχε πριν απο λιγο καιρο να παιξω 1 λεπτο σε ενα korg triton studio 61 και αμεσως μου θημησε το yamaha.φοβερο ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρω το tr θα το παρω με την καρτα σαμπλερ που ειναι extra και φουλ μνημη.64 mb.απορια προς ολους.υπαρχουν σκληροι δισκοι και cd/dvd rom με καλωδιο scsi?γιατι αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να το συνδεσω me to pc.αλλα μπορω να εχω ενα cd h dvd μονιμα επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα.υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετατρεπει samples απο το ενα φορματ στο αλλο η εστω να τα κανει wav που διαβαζεται απο ολα τα sampler λογικα.το ρωτω γιατι δεν θελω να χασω καποια δειγματα που εχει το yanaha.επεισης διαθετω και το proteus x και δεν το δουλεψα ποτε σοβαρα.φανταζεστε να περασω τους ηχους στο μελλοντικο tr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πολύ καλά που κυκλοφορούν είναι το Chicken Systems Translator. Απ' ό,τι ξέρω μετατρέπει και προγράμματα, multisamples κλπ. Επίσης διαβάζει CD-ROMs που προορίζονται για Akai, Roland, Kurzweil, E-mu και που κανονικά δεν διαβάζονται από PC. Αυτό όμως τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρει και αυτο το δρομο του torrent η του rapishare kαι θα καταληξει στο pc moy.αν ειναι ετσι δεν θα χασω τους ηχους μου απο τα αλλα synth.φανταζετε κανεις samples απο yamaha και emu σε korg tr και να τα τροποποιησω με αλλη μεθοδο?την HI.             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο τωρα.αν μεινω σε αυτη την χρηματικη κατηγορια των 1000 ευρω,με βλεπω για korg tr,αλλα πειτε μου γνωμες και για τα εξης μηχανηματα:roland juno g k' stage.ποιος ξερει αν μου εκανε το λεγομενο κλικ καποιο απο αυτα ισως και να αλλαζα γνωμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου