Προς το περιεχόμενο

Δυναμικοί επεξεργαστές και EQ: Analog Outboard vs Soft Plugins


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως είναι λογικό να υπάρχουν προσπάθειες για εξομοίωση "κλασσικών" eq και δυναμικών. Αφού κάποια μηχανήματα στο βάθος του χρόνου είναι αποδειγμένο ότι δουλεύουν σωστά, γιατί να μην εξομοιωθούν? Τώρα το πόσο καλά εξομοιώνονται ίσως τελικά να μην έχει τόση σημασία, από τη στιγμή που ένα plug in δίνει αποτελέσματα που μας ικανοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ό ίδιος παραδέχεσαι την άγνοια σου

 

και που ακριβώς το λέω αυτό ?

 

διαφορές ανάμεσα σε αναλογικούς και ψηφιακούς δυναμικούς επεξεργαστές και EQ και όχι γενικά software vs hardware σε σχέση με μουσικές εφαρμογές

 

1) Πού φενεται οτι δεν έχω καταλάβει το θέμα ? Για οτιδήποτε μίλησα περιλάμβανε ΚΑΙ του δυναμικούς επεξεργαστες και EQ.

 

 

2) Προσπαθώ να σου εξηγήσω τόσην ώρα ενω με κατηγορείς για άγνοια η οποία εσένα μαστίζει , πράγματα που θα έπρεπε ήδη να ξέρεις άν είχες ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα. ΘΑ επαναλάβω για χιλιοστί φορά , ότι αυτά που σε αποσχολούν βασίζονται σε κάποιες βασικές αρχές που διέπουν το μέσο συνθ και κυρίως την επιστήμη της ηχοσύνθεσης ή όποια γέννησε την μίξη και οποιαδήποτε μορφή επεξεραγασία ήχου. Άρα τό τι συμβένει μέσα σε ένα συνθ είναι άμεσα συνεδεμένο με το τι συμβάινει μέσα σε ένα EQ. Ακόμα και όταν αγνοούμε το γεγονός ότι πολλά σύνθ έρχονται με δικού τους Δυναμικούς επεξεργαστες. 

 

Με ενοχλεί όμως πάρα πολύ η αγένεια (ακόμα και η διαδυκτιακή)

 

Που έγινα αγενής ?

 

και η αμφισβήτηση των προθέσεων μου....

 

Το αμφισβήτησ των προθέσεων σου , είναι γενικό και αόριστο, αυτό που αμφισβήτησα ήτνα την επιφανειακή σου ευγένεια. Δεν μπορείς να λές κάποιον άσχετο χώρις να μπένεις στην διαδικάσι να διαβάζεις το πόστ του και μετά να τον κατηγορείς οτι αμφισβητεί της καλέ σου προθέσεις. 

 

Θα σε παρακαλούσα να μην το συνεχίσουμε

 

Αν εννοείς να σταματήσω εγώ να ποστάρω για να μην σε εκνευρίσω, τότε δυστηχώς θα σε δυσαρεστήσω .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άν είχες ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα

 

δεν θελω να κανω τον δικηγορο του αλλα εχει ασχοληθει ΟΣΟ ΛΙΓΟΙ σοβαρα με το θεμα....και καλο θα ειναι να σεβομαστε και λιγο καποιους ανθρωπους που αν μη τι αλλο ΚΟΣΜΟΥΝ το φορουμ μας...

 

τελος παντων δεν το συνεχιζω αλλα καλο ειναι να πεσουν οι τονοι ..

 

επαναλαμβανω οτι απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ για τι μιλαμε ή μαλλον δεν ΘΕΣ να καταλαβεις  ή μαλλον δεν εχεις ποτε σου ερθει σε επαφη με high end professional recording equipment & περιβαλλον ωστε να κατανοησεις τον "προβληματισμο" μας.

 

θα προσπαθησω να σε βοηθησω λεγοντας σου οτι  "παραφραζοντας" την ερωτηση του Νικοδημου για ΜΙΑ μονο εφαρμογη θα ρωτουσα :"τι προτιματε οταν γραφετε/μιξαρετε ΦΩΝΕΣ :ενα πραγματικο Manley voicebox ή ενα virtual?"  και ου το καθε εξης....

 

γιναμε πιο κατανοητοι τωρα? ;)

 

χωρις να θελω να σε θιξω ολα αυτα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχω ακουσει παραγωγες που εγιναν σε φτηνα lap tops με "κατεβασμενα" plug ins και εριχναν στα αυτια σε παραγωγες που εγιναν στα καλυτερα στουντιο με σειρες απο Manley & Neve , οποτε εχω γινει σαφως υποστηρικτης της ρησης "ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ".

 

 

Δυστυχώς φίλε SUPERFUNK,εγώ δέν έχω ακούσει σε όλα αυτά τα χρόνια.

Αυτό που ακούω όμως καθημερινά,είναι η ίδια και η ίδια ατάκα:

"Φυσικά και το αναιρεί για αυτό και το Hardware καινούργιας γενίας στηρίζεται όλο και περισσότερο στο software. Είναι καθαρά θέμα χρόνου μέχρι το hardware εξαφανιστεί με το ίδιο τρόπο που εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι , δηλαδή με το να εξελιχθεί σε κάτι που υποτάσεται περισσότερο στην παρουσία του software."

Aντε να δούμε πότε τελικά θα γίνει αυτό!

Ο λόγος που δέν μπορεί να γίνει είναι πολυ απλός.

Yπάρχει η εξής θεμελιώδης διαφορά μεταξύ των plugins και των

αναλογικών επεξεργαστών....

digital:COMPRESSOR CONTROLS VOLTAGE

analog:VOLTAGE CONTROLS COMPRESSOR......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ακουσει (με χαρα να σε παραπεμψω με πμ σε καποιες απο αυτες) αλλα βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι αν ο μαγκας που τα καταφερε με το λαπ τοπ ειχε ενα κορυφαιο στουντιο στη διαθεση του δεν θα εβγαζε ΑΚΟΜΑ καλυτερο ηχο,εννοειται αυτο ;)

 

ΦΥΣΙΚΑ και το ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ Hardware ΠΑΝΤΟΤΕ θα ακουγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο οποιοδηποτε software απλα ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ & βεβαια ειναι πιο δυσχρηστο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι λογικό να υπάρχουν προσπάθειες για εξομοίωση "κλασσικών" eq και δυναμικών. Αφού κάποια μηχανήματα στο βάθος του χρόνου είναι αποδειγμένο ότι δουλεύουν σωστά, γιατί να μην εξομοιωθούν? Τώρα το πόσο καλά εξομοιώνονται ίσως τελικά να μην έχει τόση σημασία, από τη στιγμή που ένα plug in δίνει αποτελέσματα που μας ικανοποιούν.

 

Νομίζω ένα πολυ επιτυχημένο παράδειγμα είναι η εταιρεία WAVES που άν και πολυ πετυχημένα στο τομέα του hardware αναγνώρισε πολυ νωρις την τεράστια ζήτηση του software και δημιούργησε μια εξομοίωση των προϊόντω της που άφησε πολλους τοσο ικανοποιημένος που τα plugins της είναι πια must have για πολλούς μουσικούς.

 

Άρα η εξομίωση μόνο κακό πράγμα δεν είναι.

 

http://www.waves.com/content.aspx?id=91 

 

Το θέμα δεν είναι όμως τι ήχο θα σου βγάλει το μηχάνημα , γιατί ο ήχος σκαλίζεται πολυ εύκολα αν γνωρίζεις πως να τον δουλεύεις. Άρα κάνενα εργαλείο δεν γίνεται όυτε υποχρεωτικό αλλά ούτε απαραίτητο, η γνώση και η εμπειρια όμως είναι ανεκτίμητη.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Αν εννοείς να σταματήσω εγώ να ποστάρω για να μην σε εκνευρίσω, τότε δυστηχώς θα σε δυσαρεστήσω .

 

δεν τίθεται θέμα εκνευρισμού man.....παρ'όλα αυτά (για προληπτικούς λόγους ;D ;D) θα σταματήσω να ποστάρω προς το παρόν εγώ

 

 

 

 

SF thanks man! ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρακαλω να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να ποσταρεις.

 

μεγαλα παιδια ειμαστε μπορουμε νομιζω να συγκρατηθουμε ειδικα οταν μιλαμε για ενα τοσο ωραιο θεμα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρακαλω να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να ποσταρεις.

 

μεγαλα παιδια ειμαστε μπορουμε νομιζω να συγκρατηθουμε ειδικα οταν μιλαμε για ενα τοσο ωραιο θεμα. ;)

 

Εννοείται , εξάλλου είναι γνωστό ότι γαυγίζω αλλά ποτέ δεν δαγκώνω (εκτός αν πρόκυται για γυναίκα) . Εξάλλου σε κάθε θέμα VS είναι αυτονόητο ότι θα έχει αντιπαράθεση αλλιώς δεν θα ήταν VS .

 

Πάντως η σύγκριση έχω να πώ είναι πολύ δύσκολη , γιατί το ψηφιακό κομμάτι στην μουσική είναι αναπόφευκτο. Ακόμα και αν αποδείξεις ότι το αναλογικό είναι άπιαστο σε ποιότητα , που αυτό απο μόνο του χωράει τεράστια συζήτηση , πώς θα αποδείξει οτι δεν "βρωμίζεται" όταν περνά μέσα απο ψηφιακόυς επεξεργαστές , που λίγο πολύ όλοι χρησιμοποιούν σήμερα?

 

Θα έπρεπε να πάρεις ενα παράδειγμα όπου υπάρχει 100% αναλογικοι επεξεργαστες μόνο, πράγμα εξαιρετικό δύσκολο αλλά και απίθανον στις περισσότερες περιπτώσεις μουσικών. Μόνο συγκρίνοντας τα δύο άκρα μπορείς να έχεις μια καθαρή εικόνας τις διαφοράς στην ποιότητα του ήχου που αναζητάς.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου