Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θωμα κανα φράγκο παιρνουμε ή απλα γκρατζανάμε το κιθαρόνι?Αμα δεν εχει φραγκα πανε και παιξε καλομοιρα πιο αυθεντικο και γνησιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα την μαυρη μας την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ την καταλαβαινουμε απο το γεγονος οτι ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ χρησιμοποιειται ο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ αυτος ορος. ::)

 

Τι τα θες ομως χωριο ειμαστε,αναγεννηση δεν περασαμε καπως πρεπει να κανουμε το κομματι μας ως...αρχοντοχωριατες.....

 

-Όρο που πρωτοχρησιμοποίησε ο Χατζηδάκις (μην τα ξαναλέμε ;))

-Δε μπαίνουν όλα τα "Εντεχνα" σε ένα τσουβάλι (υπάρχει ευτυχώς Αλκίνοος,Θ.Παπακωνσταντίνου....)

-κάπως πρέπει να ονομαστούν και αυτοί...μήπως να τους πούμε "Ελληνοροκάδες",για να τους ξεχωρίσουμε από αυτούς που γαυγίζουν και λένε ρεφραίν για αγάπες,μαχαίρια στην καρδιά,με παράτησε,μου έφαγε όλα τα λεφτά.... ;D

-Η Ελλάδα στη ΛΟΓΙΑ σκηνή έχει να δείξει σημαντικό έργο στον 20ο αιώνα(Καλομοίρης,Χρήστου,Σκαλκώττας και τους πιο mainstream Χατζηδάκι,Θεοδωράκη)

 

Εν ολίγοις να μην υπήρχαν οι "Σκυλάδες" για να μην υπήρχαν και οι "Εντεχνοι" ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Όρο που πρωτοχρησιμοποίησε ο Χατζηδάκις (μην τα ξαναλέμε ;))

-Δε μπαίνουν όλα τα "Εντεχνα" σε ένα τσουβάλι (υπάρχει ευτυχώς Αλκίνοος,Θ.Παπακωνσταντίνου....)

-κάπως πρέπει να ονομαστούν και αυτοί...μήπως να τους πούμε "Ελληνοροκάδες",για να τους ξεχωρίσουμε από αυτούς που γαυγίζουν και λένε ρεφραίν για αγάπες,μαχαίρια στην καρδιά,με παράτησε,μου έφαγε όλα τα λεφτά.... ;D

-Η Ελλάδα στη ΛΟΓΙΑ σκηνή έχει να δείξει σημαντικό έργο στον 20ο αιώνα(Καλομοίρης,Χρήστου,Σκαλκώττας και τους πιο mainstream Χατζηδάκι,Θεοδωράκη)

 

Εν ολίγοις να μην υπήρχαν οι "Σκυλάδες" για να μην υπήρχαν και οι "Εντεχνοι" ;)

 

 

κοίτα,έστω ότι υπάρχει κάτι έντεχνο...αυτό σημαίνει ότι κατι αλλο είναι όντως άτεχνο  ;D

 

δε νομίζω ότι αυτοί που 8εωρούνται έντεχνο ειναι οι ελληνοροκάδες πάντως...κάποιοι από αυτούς ισως να εντάσσονται σε αυτόν τον χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι εντεχνων:

Εμενα να πω την αμαρτια μου ενω μπορω ακαριαια να παθω εγκεφαλικο αιμοραγικο επεισοδιο με Νταραλα, Παπακωνσταντινου (both of them), Ιωαννιδη, Μαλαμα, Περιδη, με την παρεα Πρωτοψαλτη, Κραουνακη παθαινω πλασμολυση .. (ακομα και με Χατζιδακι, Θεοδωρακη καπως σα να παθαινω μια καρδιακη αρρυθμια) μου αρεσει ΧΟΝΤΡΑ ο Δεληβοριας ρε παιδια... Δεν ξερω και που να τον ενταξω... ροκας δεν ειναι, σκυλας δεν ειναι, κλαρινο δεν ειναι....Ειναι κακο? Θα λεγατε οτι ειναι εντεχνος?

 

Ηθελα καπου να το πω, to get it out of my system...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεληβωριας +1

 

Εγω θα ελεγα οτι εχει πολλα στοιχεια απο πολλες μουσικες για να τον ενταξεις πλήρως κάπου.Ο στιχος τους ειναι εξυπνος και οχι εξυπνάκιας σκυλίσιος με αλλη προσεγγιση.

 

Θα τον εβαζα αν υπάρχει αλτερνατιβ στην ελλαδα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι εντεχνων:

Εμενα να πω την αμαρτια μου ενω μπορω ακαριαια να παθω εγκεφαλικο αιμοραγικο επεισοδιο με Νταραλα, Παπακωνσταντινου (both of them), Ιωαννιδη, Μαλαμα, Περιδη, με την παρεα Πρωτοψαλτη, Κραουνακη παθαινω πλασμολυση .. (ακομα και με Χατζιδακι, Θεοδωρακη καπως σα να παθαινω μια καρδιακη αρρυθμια) μου αρεσει ΧΟΝΤΡΑ ο Δεληβοριας ρε παιδια... Δεν ξερω και που να τον ενταξω... ροκας δεν ειναι, σκυλας δεν ειναι, κλαρινο δεν ειναι....Ειναι κακο? Θα λεγατε οτι ειναι εντεχνος?

 

Ηθελα καπου να το πω, to get it out of my system...

 

 

λίγο απόλυτο σε κόβω...νταξ ούτε και γω τρελαίνομαι αλλά οχι και όλα στον κάδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την απολυτότητα.  ???

 

Αν και γενικά ο χώρος έχει απίστευτο σκουπίδι (ειδικά αν πιάσουμε και τουπέ ορισμένων, άστα-βράστα), θεωρώ πως υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις. Ο Θ. Παπ/νου θαρρώ πως παίζει πολύ ενδιαφέρουσα μουσική, έστω και αν δεν αρέσει σε πολλούς. Ο Μάλαμας, αν και δεν λέει και κάτι ιδιαίτερο μουσικά, έχει πολύ αξιόλογο στίχο. Κάπου μια απ τα ίδια και ο Ιωαννίδης, με τον οποίο όμως έπαθα πλάκα όταν τον είδα live. Πολύ ψαγμένος ήχος, καμία σχέση με την εμετική 80ίλα διαφορων "ροκάδων". Βέβαια έπαιζε με γνωστή τελε  ;D και κάμποσα πεταλια και 2ο κιθαρίστα είχε τον Κλεων Αντωνίου (με jazzmaster  ;D), γνωστός απ τους Mode Plagal. Στα + του Ιωαννίδη και η πολύ αξιόλογη δουλειά με τις διασκευες παραδοσιακών κυπριακών τραγουδιών που είχε κυκλοφορήσει πριν μερικά χρόνια.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρο που πρωτοχρησιμοποίησε ο Χατζηδάκις (μην τα ξαναλέμε Wink)

 

ενταξει εδω εμεις και εχουμε δικαιωμα στη λαλακια να μην εχει και ο Χατζιδακις?? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, αν οι προαναφερθέντες καλλιτέχνες ήταν Τούρκοι, Λιβανέζοι, Ισραηλινοί ή κάτι τέτοιο, οι μισοί απ' όσους τους κράζουμε εδώ μέσα θα γράφαμε για "τον φοβερό τραγουδιστή από την Τουρκία...", "την εκπληκτική μουσική που βγαίνει στο Λίβανο για την οποία οι Έλληνες κάφροι δεν έχουν ιδέα...", μόνο επειδή οι εν λόγω δεν θα ήταν γνωστοί στο ευρύ Ελληνικό κοινό.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου