Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνησω μαζι σου μια και δυστυχως ουδεμια σχεση εχουν οι δικοι μας "ενετχνοι" με τους μεγαλους μουσικους των χωρων που αναφερεις,ασε που και σε αυτες τις χωρες υπαρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ δηθεν εντεχνα σκουπιδια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα διαφωνησω μαζι σου μια και δυστυχως ουδεμια σχεση εχουν οι δικοι μας "ενετχνοι" με τους μεγαλους μουσικους των χωρων που αναφερεις,ασε που και σε αυτες τις χωρες υπαρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ δηθεν εντεχνα σκουπιδια....

Προφανώς δεν αναφερόμουν σε σένα που ξέρω ότι έχεις σαφή εικόνα για τη μουσική των χωρών αυτών. Παρόλα αυτά επιμένω: η απέχθεια προς το είδος (την οποία συμμερίζομαι κι εγώ) οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στην υπερβολική μας οικειότητα με αυτό και στα άτομα που το ακούν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα προσωπικα εχω προσπαθησει να μου αρεσουν καποια κομματια απο αυτο το "ειδος" (γιατι δυστυχως ως τετοιο εχει πλεον παγιωθει...) αλλα με τιποτα δεν μου αρεσουν ρε παιδι μου,σαν το αποβουτυρομενο γαλα ενα πραμα...  ;D ;D

 

απο την αλλοι υπαρχουν καλλιτεχνες που δεν εχουν δηλωσει ποτε τους οτι ειναι εντεχνοι οι οποιοι ειναι τουλαχιστοςν αξιοπρεπεις.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αν μπορουσα θα αλλαζα το (αστοχο) "Εντεχνα" στο (ευστοχο) "Υποτονικα" μιας και στην συντριπτικη τους πλειοψηφηια τα κομματια ειναι για κηδειες, Μ. Παρασκευη κτλ. Λες και κανουνε διαγωνισμο ποιος ειναι πιο κλαψας απο τον αλλο....

Ρε *****το για να ακουσουμε κανα ευθυμο κοματι μονο Καλομοιρα και Παπαριζ(δ)ου πρεπει να ακουσουμε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O OP (Θωμάς είπαμε;) ξαναεμφανίστηκε; ;D

 

Τώρα, σοβαρά, δεν υπάρχουν σκουπίδια στην κλασσική μουσική; Μπορώ να σας ονομάσω ΠΟΛΛΑ σκατα εκει μέσα (και τα μισα δικά μου να πούμε, μη με βγάζω εκτός). Στη ροκ; 1000ς αηδίες! Το έντεχνο μας μάρανε;

 

Είπε αυτός ο Μάνος κάτι (ακόμη) και το έχουνε πάρει όλοι και το γυρίζουν σβούρα τελικά! Τι να κάνει ο άνθρωπος; Πώς να εξηγήσει αυτό που ΔΕΝ είναι μπουζουκομάνια (ο τόνος μια χαρά είναι), δεν είναι ροκ, και κάνει παρέα με τον άλλο Μάνο (το Λοϊζο ντε), και με τον Μικη; (επι τι ευκαιρία, κανείς απο τους 3 δε με τρελαίνει, χωρίς να αρνούμε την αξία τους).

 

Μια ταμπέλα είναι στο τέλος τέλος, και οι ταμπέλες γράφουν ότι θέλουν (ως γνωστών στους Ελληνικούς δρόμους αυτό είναι απόλυτο!). Έτσι και με το έντεχνο. Όποιος βάζει ένα κοντραμπάσσο, αντί για ηλεκτρικό γίνεται αυτόματα έντεχνος! Αυτός εκεί με το μπουζούκι, αλλά σε 8/8 και όχι γίνεται αυτόματα εντεχνός κι αυτός!

 

Προσωπικά βρίσκω το Μάλαμα εξαιρετικό, και μιας και είμαι και 31, τον παρακολουθώ, μπορεί και απο την αρχή! Και μουσική (φαίνεται να) ξέρει ο άνθρωπος. Πχ το "κοντραπούντο", είναι καταπληκτικό σαν κομμάτι και σαν ιδέα και σαν εκτέλεση, και θέλει και μυαλό να το τραγουδίσεις αυτό το πράγμα... Αλκίνοος επίσης, παπακωνσταντίνου(Ο Βασίλης, ναι πριν απο 20 χρόνια, όχι μετά, πρίν γνωρίσει τη Ράντου, αναρωτιέμαι αν έχει κάποια σχέση ;D και την συμπαθώ πολύ την Ελένη...), όταν έβγαζε τραγούδια του Λοΐζου και άλλων, και διάφοροι άλλοι (που να θυμάμα πια ονόματα...).

 

Τέλος πάντων, μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολύ που ξανγύρισα σε τέτοια ακούσματα μετά απο χρόνια αποχής... Καλό μου κάνει μου φαίνεται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μουσική είναι πιό βαρετή και από τις μουσικές αναμονής της microsoft ή τις μουσικές που παίζουν σε κάποιους κυριλε ανελκυστήρες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ας μην κολλάμε συνέχεια στη λέξη "έντεχνο". Ας μιλήσουμε κ λίγο για την ίδια τη μουσική. Ντάξει καλώς ή κακώς η λέξη χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό ενός συγκεκριμένου ήχου, ας μιλήσουμε γι αυτόν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε αυτός ο Μάνος κάτι (ακόμη) και το έχουνε πάρει όλοι και το γυρίζουν σβούρα τελικά! Τι να κάνει ο άνθρωπος; Πώς να εξηγήσει αυτό που ΔΕΝ είναι μπουζουκομάνια (ο τόνος μια χαρά είναι), δεν είναι ροκ, και κάνει παρέα με τον άλλο Μάνο (το Λοϊζο ντε), και με τον Μικη; (επι τι ευκαιρία, κανείς απο τους 3 δε με τρελαίνει, χωρίς να αρνούμε την αξία τους).

 

O Χατζιδακις μαλλον "εφηυρε" τον ορο ακριβως για να την "πει" στους μπουζουκλερηδες της εποχης, αυτοματως ονομαζοντας τους "ατεχνους". Ηταν κι εριστικος χαρακτηρας το πουλακι μου οσο να ναι  ;D

 

...στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τα κομματια ειναι για κηδειες, Μ. Παρασκευη κτλ. Λες και κανουνε διαγωνισμο ποιος ειναι πιο κλαψας απο τον αλλο....

Αυτή η μουσική είναι πιό βαρετή και από τις μουσικές αναμονής της microsoft ή τις μουσικές που παίζουν σε κάποιους κυριλε ανελκυστήρες.

 

Μενελαε αυτο κανουμε, δεν το βλεπεις?  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και ο ορισμός "έντεχνο" να έχει κάνει τη ζημιά, μου φαίνεται ότι προδιαθέτει να ακούσω κάτι σε στυλ Dream Theater (λέμε τώρα), δηλ. κάτι άπαιχτο και φοβερά μελετημένο σαν σύνθεση και πολύπλοκο στην εκτέλεση. Ίσως τώρα με την έλευση των Κινέζων στην Ελλάδα να αποκτήσουν αινιγματικούς και εσωστρεφείς μπασίστες σαν τον Myung και να τείνει προς τα εκεί το φαινόμενο  ;D

 

Ίσως αν λεγόταν "ελληνικό chill-out" ή "πως-να-ρίξεις-γκόμενα-με-3-ακκόρντα-στην-παραλία" να ήταν διαφορετικά  :)

 

Εννοείται κάνω χιούμορ και δεν τη λέω σε όσους τους αρέσει το έντεχνο (ή ότι θεωρούν έντεχνο).  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως προσπαθώ εδώ και χρόνια να παίξω "Άτεχνη Ξένη Μουσική"....

 

Η φράση "Έντεχη" μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να ειπωθεί....Πουθενά αλλού σε όλη τη γη δεν θα έλεγε κάποιος αυτό το στυλ μουσικής είναι έντεχνο. Γιατί το άλλο ποιο είναι το άτεχνο σκυλάδικο;

 

Και το οξύμωρο είναι ότι το μουσικό αυτό είδος έχει γίνει αρκετά mainstream ή αλλιώς POPular...

 

Όσον αφορά στην ποιότητα της συγκεκριμένης μουσικής, δέχομαι ότι σε όλα τα στυλ υπάρχουν οι καλοί και οι μέτριοι μουσικοί, απλά στο Έντεχνο ο ρυθμός κυκλοφορίας μιας μεγάλης παπαριάς που απλά έχει ακουστικό μπάσο και κανονάκι είναι σημαντικά υψηλότερος σε σχέση με τα υπόλοιπα είδη μουσικής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου