Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως και ο ορισμός "έντεχνο" να έχει κάνει τη ζημιά, μου φαίνεται ότι προδιαθέτει να ακούσω κάτι σε στυλ Dream Theater (λέμε τώρα), δηλ. κάτι άπαιχτο και φοβερά μελετημένο σαν σύνθεση και πολύπλοκο στην εκτέλεση. Ίσως τώρα με την έλευση των Κινέζων στην Ελλάδα να αποκτήσουν αινιγματικούς και εσωστρεφείς μπασίστες σαν τον Myung και να τείνει προς τα εκεί το φαινόμενο  ;D

 

Ναι αλλά οι κινέζοι-μπασίστες θα πουλάνε και το merchandise της μπάντας σε καλές τιμές μετά το live?  ;D

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιά μουσική βρε παιδιά?

Εμένα μου θυμίζουν συνθετικά καί ενορχηστρωτικά χαζό-ambient απόπειρες κάποιου που μόλις έχει αρχίσει να πειραματίζεται με την σύνθεση (απλά στην θέση των synth-pads βάζουμε λαικά-παραδοσιακά όργανα).Ισα-ίσα γιά να φτιάξουμε ενα μουσικό "όχημα" γιά τον στίχο (κάτι που σαν ιδέα δεν ειναι κακό,στην πράξη όμως...).Εξαιρέσεις γιά μένα πάντως υπάρχουν.

Γενικά σαν είδος μού δημιουργεί μιά κλειστοφοβία και μιά μιζέρια με τάσεις φυγής και αυτοκαταστροφής.Μιλάω γιά την μουσική γιατί ο στίχος ειναι συχνά πολύ καλός (αλλά και συχνά σου δίνει και την χαριστική βολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σιχαίνομαι να ακούω Μάλαμα.Η φωνή του είναι τελείως σπαστική και σαν μελωδίες δε θα λεγα ότι με ελκύουν,ίσαι ίσα το αντίθετο.Ο Παπακωνσταντίνου βέβαια και ο Αλκίνοος(σε μερικά κομμάτια μόνο ο δεύτερος)μου αρέσουν.Βέβαια μου αρέσουν και κάποια τραγούδια των Μαχαίρίτσας,Πυξ λαξ,Δελληβοριάς και άλλοι,αλλά Μάλαμα δεν μπορώ να ακούσω.  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρέ κλεφτόπουλα,  ;D ;D ;D

 

είστε όλοι σίγουροι ότι ο Χατζιδάκις είπε τον όρο έντεχνο (που καταρχάς τον είπε έντεχνο λαϊκό) για να αντιπαρατεθεί και να ονομάσει τους άλλους άτεχνους;

Εγώ με το λίγο μυαλό μου  ???  καταλαβαίνω ότι το είπε για να κατηγοριοποιήσει κάπως τους συνθέτες που μετείχαν της κλασικής ευρωπαϊκής μουσικής παιδείας σε αντίθεση με τους αυτοδίδακτους και δεν ενέχει αξιολογικό χαρακτηρισμό.

Εξάλλου χωρίς το Χατζιδάκι, δε θα υπήρχε η απενοχοποίηση του ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ, που συνέβαλλε στο να διασωθεί-διαδοθεί ως τις μέρες μας.

Από 'κει και πέρα όποιος από τους σύγχρονους αυτοπροσδιορίζεται σαν έντεχνος, κακό του κεφαλιού του.

 

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, για τους γνωστούς λόγους.

 

-Γειά σου Σπύρο, τι κάνεις;

-Ακούω μουσική.

-Τι ακούς;

-Παπακωνσταντίνου.

-Βασίλη;

-(έντονα προσβεβλημένος) Όχι βέβαια! Θανάση...

 

:D (με ακριβεια μερικων ημερων,ειμαι 2 χρονια μπροστα) ;D ;D

 

 

9)Ο Θαν. Παπακωνσταντίνου ΔΕΝ είναι δήθεν.Δήθεν τον κάνουν να φαίνεται τα κουλτουριάρικα ατομάκια που λένε οτι τον ακούνε.Μπορείτε να το ξεχωρίσετε δημιουργώντας τον εξής διάλογο:

 

-Σ'αρέσει ο Παπακωνσταντίνου?

-Ναι,αλλά ο Θανάσης

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4957.90#quickreply

 

REGARDS,260 BPM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D (με ακριβεια μερικων ημερων,ειμαι 2 χρονια μπροστα) ;D ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4957.90#quickreply

 

REGARDS,260 BPM

Το ξέρω, είχα διαβάσει το thread τότε και είχα λιώσει στα γέλια γιατί έχω συμμετάσχει σε τέτοιους διαλόγους δεκάδες φορές*... ;D ;D ;D

 

*εννοείται ότι εγώ ήμουν αυτός που ρωτούσε "Βασίλη;" για να εκβιάσει το προσβεβλημένο ύφος...

 

Στην πραγματικότητα, δεν ξέρω καν αν ο Θ. Παπακωνσταντίνου μου αρέσει. Την τελευταία φορά που με έσυραν σε συναυλία του ήπια τον άμπακο, κοιμήθηκα, ξύπνησα και έφυγα στις 2.5 ώρες. Μου είπαν μετά ότι η συναυλία κράτησε 25 ώρες και 44 λεπτά και ήταν καταπληκτικό value for money.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια από τις πολλές κουβέντες που θα περάσει από αίματα, καυγάδες και θα καταλήξει κλειδωμένη...

Εγώ δε μπορώ να δεχτω κανέναν μουσικό, να μη δέχεται την αξία οποιουδήποτε είδους μουσικής, το οποίο συγκινεί κι "αγγίζει" κάποιους ανθρώπους.

Κι εγώ αν ακούσω Ζαφείρη Μελά μπορεί να ξερνάω 10 μέρες αλλά όταν ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι που τους αγγίζει (ΑΥΤΟ είναι το νόημα της μουσικής, κανένα άλλο, να εκφράζεται ο μουσικός και να εκφράζει κι άλλους). Με αγγίζει πάρα πολύ κι ο Μάλαμας κι ο Θ.Παπακωσταντίνου και οι περισσότεροι από αυτούς, ναι έχω το Χατζιδάκι σα θεό, ναι βγάζω σπυράκια με τον Κοντολάζο, αλλά! Έχει αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι ακόμη και η ορολογία αυτή ενοχλεί κάποιους, θα ήθελα να μου δικαιολογήσουν τους όρους «Rock» ή «Metal» ή «Techno» ή «Ambient» ή … Υπερτερούν άραγε σε νόημα ?  ;D

Είναι γνωστό ότι ο όρος «έντεχνο» επινοήθηκε-χρησιμοποιήθηκε για να διαχωρίσει τη νέα (τότε) γενιά δημιουργών που δεν ήταν «Λαϊκοί» (κυρίως αυτοδίδακτοι) αλλά χρησιμοποιούσαν (διάβαζαν / έγραφαν ) παρτιτούρες … Οι «απέναντι» λοιπόν ήταν οι αυτοδίδακτοι, κι όχι οι άτεχνοι … Άραγε, όσοι δεν είναι Metal τι είναι ?  Liquid ? …  ;D  ;D

Ας μην κρυβόμαστε … η «έντεχνη» σκηνή (μαζί με τα Νέο-ποπ-Σκυλάδικα) αποτελούν την ισχυρότατη πλειοψηφία των σημερινών Ελληνικών παραγωγών και πωλήσεων … Όσοι λοιπόν απορρίπτουν συλλήβδην τα «έντεχνα» να υποθέσω ότι τους κρυφο-αρέσουν τα Σκυλάδικα ? …  ;D  ;D χεχεχεχεχεχε …  ;D ;D

Όσο για την Ελληνική Rock … ακούστε τις τελευταίες δουλειές του Παυλίδη, του Αγγελάκα με τον Βελιώτη ή και των Ενδελέχεια και μετά πείτε μου ... (πόση «εντεχνίλα» μυρίζουν …)  ::)

ΟΚ, ο καθένας βέβαια έχει το δικαίωμα να απορρίπτει τα «έντεχνα» για τους δικούς του λόγους και να μη δίνει σε κανένα λογαριασμό αλλά άλλο απορρίπτω κι άλλο απαξιώ …  ::)

/nEwBiE 8)

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λοιπόν απορρίπτουν συλλήβδην τα «έντεχνα» να υποθέσω ότι τους κρυφο-αρέσουν τα Σκυλάδικα ? …  ;D  ;D χεχεχεχεχεχε …  ;D ;D

/nEwBiE 8)

 

Σιγα-σιγα θα δεις με εκπληξη οτι υπαρχουν ενα σωρο μουσικες κατηγοριες εκτος αυτων των δυο για να διαλεξεις, ντοπιες η μη: Μπλουζ, φανκ, σοουλ, κλασσικη, ρεμπετικα, δημοτικα, εθνικ, εμβατηρια, ραπ, ροκ, εκκλησιαστικη, γκαιντες, βυζαντινους ψαλμους, ντισκο, χριστουγεννιατικα καλαντα, μεταλ, τα Ζουζουνια τραγουδανε για τα Χρωματα, πανκ, τζαζ, μουσικη των Μαορι κλπ....

 

Το αντιθετο με λιγα λογια του Μαλαμα δεν ειναι το σκυλαδικο ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ. Απλα σε ενα γιγαντιο παζλ εκατομμυριων τετραγωνικων μετρων (που αποτελειται απο ολες τις διαθεσιμες μουσικες του πλανητη ανα τις εποχες) οι "εντεχνοι" και τα "σκυλαδικα" μαζι, πιανουν το 1 δισεκατομμυριοστο ενος βακτηριου που εχει κατσει πανω σε μια σκονη που εχει κατσει πανω σε μια μυγα που ισα που διακρινεται και παταει πανω σε ενα απο τα πολυ μικρα απο τα απειρα κομματια του καπου μεσα στο χαος, το οποιο ειναι η ελληνικη μουσικη παραγωγη της τελευταιας 50ετιας...

 

Εχει και αλλες επιλογες το μαγαζι αν δε σ' αρεσουν αυτες οι δυο...

 

Δικη μου αποψη feel free να διαφωνεις οσο δεν παει αλλο, ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε κλπ κλπ.

 

 

update: Θελω στην λιστα με τις ενδεικτικες μουσικες που παρεθεσα, να προσθεσω και αυτα τα Ιαπωνεζικα χαλαρωτικα με ηχους απο θαλασσα, δελφινια και ανεμο.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη κατάσταση "εντεχνίλα" μου φέρνει στο μυαλό  παρακμιακά κουτούκια, γκόμενες με ταγάρια,άσσο φίλτρο,  μπάφους και ριζοσπάστη. Need i say more?

και εσκεμμένα δεν αποκαλώ την μουσικη ¨έντεχνη", αλλά την κατάσταση "εντεχνίλα".

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου